Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Arta gătitului (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96837)

illotempore2002 12 Mar 2010 11:07

Mai fratilor, am mancat aseara la OTA cea mai buna supa crema de dovleac din viata mea (pt cine stie clubul de noapte OTA unde joi noapte se mananca supe....
Supa de dovleac de aseara, crema, avea cea mai fina consistenta pe care am intalnit-o vreodata, smantana e ceva grosier si aspru pe langa textura acelei supe iar gustul.....ametitor...usor dulceag la inceput, iar in cateva secunde usor picant....sa innebunesti si alta nu.

MariaMona 12 Mar 2010 17:22

Am zis eu ca e buna supa crema de dovleac ;) Acum poate a mea nu-i chiar asa fina, dar tot e delicioasa.

Stiti daca se poate cumpara de undeva din Romania cartea de bucate "Mastering the art of French cooking" a Juliei Child? Mi s-a pus pata pe carte dupa ce am vazut filmul si nu stiu daca sa ma risc sa o comand de pe amazon din UK...:-/

movie4 12 Mar 2010 18:55

Originally Posted by movie4:

eu stiu sa fac salate si... atat....

si ciuperci la tigaie=P~

vave 13 Mar 2010 14:17

M-am trezit cu mare chef să fac prăjitura mea cu mere. Zis şi făcut. Din păcate nu mi-a reuşit atât de bine ca altă dăţi pentru că m-am cam contrazis cu bunica şi când cineva mă seacă la cap în timp ce gătesc îmi piere tot cheful. Apropo, voi cum sunteţi la faza asta? De cele mai multe ori prefer să fiu singură în bucătărie când gătesc.
Pentru cei interesaţi de reţetă să îmi spună şi o scriu. Uite... să vă îndulciţi cu nişte imagini. :P

Înainte:


După:



Nu am putut folosi prea multă scorţişoară şi zahăr în compoziţie, aşa că le-am rezolvat în alt fel:

movie4 13 Mar 2010 14:23

arata ...delicios=P~
poti sa scrii reteta?

vave 13 Mar 2010 14:39

Ingrediente: 3 ouă, 12 linguri zahăr, 5 linguri de ulei, 10 linguri de făină, 1 plic praf de copt , 1 lingură scorţisoară, 6 mere.

Se separă ouăle, se bate albuşul spumă apoi se adaugă pe rând zahărul, galbenuşurile, apoi uleiul, făina cu praful de copt, scorţişoara şi la urmă merele curăţate şi rase. De obicei tapetez tava cu o hârtie şi o ung cu ulei şi dau prăjitura la cuptor la foc între mic şi mijlociu. Se lasă cam 40 de minute, dar primele 20 nu deschizi uşa cuptorului.

Reţeta o ştiu de la mama, dar azi am făcut un pic diferit, singurul lucru ce cred că merită amintit este faptul că praful de copt l-am stins cu un pic de oţet. De asemenea să ai grijă să nu pui prea multe mere pentru că aluatul nu va mai creşte cum ar trebui. :-$

omudindulap 13 Mar 2010 15:22

Dar nu mai bine ne inviti tu la masa?:P

vave 13 Mar 2010 15:32

Invitaţile se dau individual. :))
Deşi, la cât îmi place să mă plimb, dacă mi se pun dotări la dispoziţie pot să gătesc acasă la "client". :P

SoX 13 Mar 2010 15:42

Originally Posted by vave:



Pe mine ma amuza urmele de furculita lasate pe prajitura aflata in tava. :) Ai ucis-o cu sange rece :) Cam stramba furculita :-?
Esti stangace? :)

vave 13 Mar 2010 15:48

Alea sunt urmele bunicii care nu s-a putut abţine să nu participe şi ea cu ceva... mai concret.
Nu, nu sunt stângace. :P

SoX 13 Mar 2010 15:56

Atunci bunica ta e stangace? :))

vave 13 Mar 2010 15:59

Geez... you have an obsession! :-w :))

SoX 13 Mar 2010 16:04

Originally Posted by Dragomara:

@vave - păi şi unde-s merele?! :-O :-O


In pom! ;)

vave 13 Mar 2010 16:11

Originally Posted by Dragomara:

@vave - păi şi unde-s merele?! :-O :-O

În compoziţie.

SoX 13 Mar 2010 16:21

Originally Posted by vave:

Ingrediente: 3 ouă, 12 linguri zahăr, 5 linguri de ulei, 10 linguri de făină, 1 plic praf de copt , 1 lingură scorţisoară, 6 mere.

Se separă ouăle, se bate albuşul spumă apoi se adaugă pe rând zahărul, galbenuşurile, apoi uleiul, făina cu praful de copt, scorţişoara şi la urmă merele curăţate şi rase. De obicei tapetez tava cu o hârtie şi o ung cu ulei şi dau prăjitura la cuptor la foc între mic şi mijlociu. Se lasă cam 40 de minute, dar primele 20 nu deschizi uşa cuptorului.

Reţeta o ştiu de la mama, dar azi am făcut un pic diferit, singurul lucru ce cred că merită amintit este faptul că praful de copt l-am stins cu un pic de oţet. De asemenea să ai grijă să nu pui prea multe mere pentru că aluatul nu va mai creşte cum ar trebui. :-$


Lamurita? :D

vave 13 Mar 2010 16:27

Mersi SoX. :))
Asta voiam să scriu şi eu, am zis în reţetă cum am făcut. :P

SoX 13 Mar 2010 16:35

Originally Posted by vave:

Mersi SoX. :))
Asta voiam să scriu şi eu, am zis în reţetă cum am făcut. :P



Ideea e ca a pus niste intrebari de parca s-ar fi asteptat ca merele din compozitie sa fie intregi. :|

SoX 13 Mar 2010 16:51

Ce parere aveti despre dulceata de trandafiri? :D

vave 13 Mar 2010 16:58

Originally Posted by SoX:

Ce parere aveti despre dulceata de trandafiri? :D


Am mâncat aşa ceva prima dată anul trecut în vară. Este genială, aminteşte-mi să îţi arăt poză. ;)

Judex 13 Mar 2010 18:56

Imi face maica-mea varza a la Cluj. :x
Daca n-ar fi fost si meciul in acelasi timp as fi incercat sa invat si eu, sa-mi fac singur pe viitor.


All times are GMT +2. The time now is 10:41.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.