Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Vreau sa stiu (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=225)
-   -   cum se numeste filmul ? (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=95098)

paul_aramis 27 Aug 2010 13:15

aiurea, nu e ăla ...

camelia_mi2004 28 Aug 2010 16:22

cum se numeste filmul?
 
Ma poate ajuta si pe mine cineva?
Am vazut de mult un film care mi-a placut f. mult,( m-a marcat) dar eram prea mica si nu mai tin minte titlul si nici actorii…
Era vorba despre un diavol care se intrupase intr-un
om si trebuia sa aiba neaparat un copil cu o pamanteanca – in felul acesta forta raului avea controlul deplin asupra pamantului si putea sa-l distruga.
Reuseste sa seduca o tipa, se poarta frumos cu ea la inceput, o lasa gravida, dar pe masura ce sarcina avanseaza, fata are tot felul de viziuni cu dezastrul ce urma sa vina daca nastea acel copil. El de asemenea incepe sa se transforme treptat in demonul ce era de fapt, sa-si arate adevaratul chip in fata tipei, mai ales cand isi da seama ca fata nu mai vrea sa dea nastere copilului. Incepuse sa-i fie si ei frica de ce s-ar fi putut intampla cu pamantul daca puneau stapanire fortele raului pe el. In final, mi se pare ca tipa se omoara, se arunca de la fereastra si salveaza pamantul de la dezastru.
Filmul avea niste efecte speciale si niste imagini super cu transformarile demonului cu chip de om ( mai ales in noptile cu luna plina).
Mi-ar placea mult sa-l revad, daca as sti cum se numeste…
A fost la tv ca un miniserial parca pana in anul 2000.
Va multumesc anticipat.

kukhy 29 Aug 2010 21:31

Pls Help
 
stie careva cum se numeste filmul:
e vorba despre niste copiii care se joaca sunand aiurea la telefon numere necunoscute si le raspunde unul care ii ameninta ca ii omoara si etc.Vine ala ii omoara pe toti ,copiii fiind ascunsi sub pat,cand cred la 20 de ani sau cv de genu unu dintre ei vine cu ideea sa joace din nou acel joc si iar vine ala si ii omoara

Medicate 30 Aug 2010 08:16

Originally Posted by camelia_mi2004:

Ma poate ajuta si pe mine cineva?
Am vazut de mult un film care mi-a placut f. mult,( m-a marcat) dar eram prea mica si nu mai tin minte titlul si nici actorii…
Era vorba despre un diavol care se intrupase intr-un
om si trebuia sa aiba neaparat un copil cu o pamanteanca – in felul acesta forta raului avea controlul deplin asupra pamantului si putea sa-l distruga.
Reuseste sa seduca o tipa, se poarta frumos cu ea la inceput, o lasa gravida, dar pe masura ce sarcina avanseaza, fata are tot felul de viziuni cu dezastrul ce urma sa vina daca nastea acel copil. El de asemenea incepe sa se transforme treptat in demonul ce era de fapt, sa-si arate adevaratul chip in fata tipei, mai ales cand isi da seama ca fata nu mai vrea sa dea nastere copilului. Incepuse sa-i fie si ei frica de ce s-ar fi putut intampla cu pamantul daca puneau stapanire fortele raului pe el. In final, mi se pare ca tipa se omoara, se arunca de la fereastra si salveaza pamantul de la dezastru.
Filmul avea niste efecte speciale si niste imagini super cu transformarile demonului cu chip de om ( mai ales in noptile cu luna plina).
Mi-ar placea mult sa-l revad, daca as sti cum se numeste…
A fost la tv ca un miniserial parca pana in anul 2000.
Va multumesc anticipat.



Imi aduc aminte de un film ce avea un asemenea subiect . Diavolul venea pe Pamant sa si-o traga cu o pamanteanca pentru a-l naste pe Antichrist. Titlul filmului era End of Days.
Inca un film ... cu un asemenea subiect este : The Omega Code
Incearca ....

camelia_mi2004 31 Aug 2010 20:17

Originally Posted by Medicate:

Originally Posted by camelia_mi2004:

Ma poate ajuta si pe mine cineva?
Am vazut de mult un film care mi-a placut f. mult,( m-a marcat) dar eram prea mica si nu mai tin minte titlul si nici actorii…
Era vorba despre un diavol care se intrupase intr-un
om si trebuia sa aiba neaparat un copil cu o pamanteanca – in felul acesta forta raului avea controlul deplin asupra pamantului si putea sa-l distruga.
Reuseste sa seduca o tipa, se poarta frumos cu ea la inceput, o lasa gravida, dar pe masura ce sarcina avanseaza, fata are tot felul de viziuni cu dezastrul ce urma sa vina daca nastea acel copil. El de asemenea incepe sa se transforme treptat in demonul ce era de fapt, sa-si arate adevaratul chip in fata tipei, mai ales cand isi da seama ca fata nu mai vrea sa dea nastere copilului. Incepuse sa-i fie si ei frica de ce s-ar fi putut intampla cu pamantul daca puneau stapanire fortele raului pe el. In final, mi se pare ca tipa se omoara, se arunca de la fereastra si salveaza pamantul de la dezastru.
Filmul avea niste efecte speciale si niste imagini super cu transformarile demonului cu chip de om ( mai ales in noptile cu luna plina).
Mi-ar placea mult sa-l revad, daca as sti cum se numeste…
A fost la tv ca un miniserial parca pana in anul 2000.
Va multumesc anticipat.



Imi aduc aminte de un film ce avea un asemenea subiect . Diavolul venea pe Pamant sa si-o traga cu o pamanteanca pentru a-l naste pe Antichrist. Titlul filmului era End of Days.
Inca un film ... cu un asemenea subiect este : The Omega Code
Incearca ....


Multumesc mult pentru raspunsul prompt, dar din pacate nu acesta era filmul...
Am mai intrebat si m-a luminat un coleg - era vorba despre "The Stand" - 1994, dupa o nuvela de Stephen King. Are patru episoade si dureaza 6 ore. Mi-a lasat o impresie extraordinara, imagini apocaliptice fantastice, actori care joaca exceptional. Vi-l recomand cu caldura. Am inteles ca si cartea este f. buna. A aparut in Editura Nemira - 2005 -Apocalipsa.

Medicate 31 Aug 2010 22:05

Aham ... The Stand ...suna tempting din ce ai povestit , il voi cauta si eu ! Merci pentru "recomandare" !

luna74 06 Sep 2010 18:41

sal
 
acum cativa ani am vazut un film care nu stiu cum se numeste.filmul incepea cu un submarin care atunci cand a iesit la suprafata echipajul a descoperit totul spulberat de o bomba cu hidrogen.spravietuitorii echipajului mai aveau de trait cateva luni.filmul sa terminat cand spre sfarsitul perioadei au luat cate o pastila care le facea moartea mai usoara. va rog sa imi spuneti si mie cum se numeste filmul

sarge 12 Sep 2010 14:14

Salut. De mult timp ma gandesc la un film pe care l-am vazut dar nu stiu cum se mai numea...actiunea se petrece printr-un sat izolat, unde o mama cu fiul ei raman in pana/fara benzina; acolo sunt "terorizati " de un caine turbat sau ceva de genu'. Stie cineva cum se numeste? multumesc anticipat:)

omudindulap 12 Sep 2010 21:26

The Village?

omudindulap 12 Sep 2010 22:14

Da, nu e Village, am omis partea cu benzina.

WildR0se 13 Sep 2010 10:40

Ar putea fi Cujo (1983), o ecranizare dupa un roman de Stephen King... acolo mama si fiul ei sunt terorizati de un Saint Bernard care o ia razna.

sarge 13 Sep 2010 13:38

Mersi frumos WildR0se ...acesta era filmul; :)

WildR0se 13 Sep 2010 21:45

Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor... Pt. un fan Stephen King, n-a fost asa greu ;)

corinka 24 Sep 2010 09:55

Am vazut mai demult un film la tvr, cu niste pianisti tineri care participau la un concurs international. Una dintre eroine hotaraste in ultimul moment sa isi schimbe repertoriul, iar in timpul concursului are un mic incident cu o clapa dezacordata.
Bine, in film se intampla mai multe, dar am dat aceste detalii, in speranta ca cineva isi aminteste de el.
Stie cineva cum se numeste filmul? Multumesc!

anaemona 24 Sep 2010 14:24

Richard Dreyfuss si Amy Irving in Competitia http://www.imdb.com/title/tt0080556/

P.S. Filmul asta a avut un impact atit de mare asupra mea, desi l-am vazut o singura data, in clasa a 6-a incit imi amitesc scene din film si acum :) Inclin sa cred ca e foarte important ce filme vedem cit sintem copii :))

corinka 24 Sep 2010 15:51

Multumesc, anaemona!:)
Interesant, imi aminteam de filmul acesta, dar nu mai stiam fetele actorilor.
La vremea respectiva nu stiam cine sunt Amy Irving si Richard Dreyfuss, iar acum ma gandeam la film, imi aminteam subiectul, dar nu am realizat ca jucasera actori cunoscuti, pe care de fapt ii stiu.
Am vazut cu mult timp in urma filmul, eram destul de mica.

Domolul 03 Oct 2010 11:28

Gandaci
 
un film in care joaca Pruitt Taylor Vince, cu niste gandaci pe care ii creste in doua acvarii diferite, si fiecare grup dezvolta un anumit tip de comportament . Am citit demult, inainte sa vad filmul, nuvela SF bine scrisa. Man in black fac si ei o aluzie la nuvela respectiva cu omuletii din cutia postala . Nu stiu cum se cheama filmul l-am cautat in filmografie dar nu il gasesc.

anaemona 03 Oct 2010 16:47

Nu-s absolut convinsa, dar nuvela de care vorbesti pare sa fie Regii nisipurilor sau Sandkings si se pare ca singura ei ecranizare a fost in The outer limits, primul episod din 1995. http://www.imdb.com/title/tt0667945/

paul_aramis 03 Oct 2010 17:09

nuvela ar putea să fie aia, doar că e diferită de ceea ce zice domolu. iar filmul e şi mai diferit, fiind doar bazat pe ideea nuvelei şi nici nu joacă Pruitt Taylor Vince

Vortex 04 Oct 2010 16:35

Caut un film!Era vorba despre 2 batrani,2 prienteni care voiau sa faca o calatorie cu trenul sau o locmotiva (cred ca era a lor si cred ca erau fosti mecanici) pana nustiu unde.Filmul s-a dat acum cativa ani pe HBO cred ca prin 2007.:D

Domolul 04 Oct 2010 22:07

Originally Posted by anaemona:

Regii nisipurilor sau Sandkings si se pare ca singura ei ecranizare a fost in The outer limits, primul episod din 1995. http://www.imdb.com/title/tt0667945/


Da da, regii nisipurilor, si s-ar putea sa fie si the outer limit dar chiar primul episod ? Multumesc, si multumesc aramis dar cred ca are dreptate :) n-ar fi rau sa mai gasesc un film facut dupa regii nisipurilor, mai nou ca n-a s-a mai evoluat intre timp, insa sa zica despre chiar tema in cauza - dumnezeu poate se joaca cu noi, diferentele dintre tari sunt poate cauze naturale etc. si nu ce am mai vazut : iote ce echipa de IT-isti mi-am tras, face ca gandacii sa mearga pe sub pielea actorilor ;)

Domolul 04 Oct 2010 22:24

unul pe care nu l-am vazut dar este cam asa : FBI face un experiment in care un cremenal face parte chipurile dintr-un experiment nevinovat in care se vrea sa se testeze pana unde poate ajunge lipsa de afectiune umana prin provocarea durerii unui alt om.Cremenalul nu stie ca de fapt el insusi este subiectul acestui experiment si ii baga aluia niste electrosocuri de scade tensiunea in tot statul. Aha ! zic expertii. De fapt ailaltii sunt niste bieti actori. Si de fapt ce v-am spus e un film deci toti sunt actori , inclusiv cremenalul.De fapt am vazut asta intr-un documentar care spunea ca chiar s-a facut asta. De fapt asta e tot un scenariu si eu sunt tot un actor :))
Nu. :| Dar este un film pe tema asta ? in afara de documentar .

Vortex 07 Oct 2010 15:50

Ceea ce caut eu e mai mult un videoclip,care a fost si intr-un articol pe cinemagia(am uitat cum se numeste)....era cu un arab sau indian care a vrut sa-si lege siretul si a pus piciorul pe declanstor distrugand castelul inainte ca filmarile sa aiba loc.

anaemona 07 Oct 2010 16:03

Tu de fapt cauti un actor genial, Peter Sellers, in filmul Petrecerea, The party, la care probabil te vei plictisi.

http://www.youtube.com/watch?v=MEWTT...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=t_JWywDqgRs

Vortex 07 Oct 2010 16:41

Originally Posted by anaemona:

Tu de fapt cauti un actor genial, Peter Sellers, in filmul Petrecerea, The party, la care probabil te vei plictisi.

http://www.youtube.com/watch?v=MEWTT...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=t_JWywDqgRs

Asta e !^^ Merci .

omudindulap 15 Oct 2010 17:57

Am vazut un horror, acum 10 ani sau mai bine, cu o maimuta muzicala de plus, care avea puteri malefice. Tin minte o scena in care un tip ia maimute si o ingroapa, iar cand se intoarce, omul gaseste maimuta in casa.
Cam asa ceva..


kriss13 21 Oct 2010 13:45

Caut un film frantuzesc destul de modern dat la tv in 2009-2010.

PLOT:

O familie in care tatal moare si sotia casnica trebuie se preia afacerea sotului ca sa poata sa isi intretina mai departe familia.

Problema e ca ea stia ca e o firma de constructii cind de fapt era o firma de filme pt adulti !!>:)

Filmul este despre alegerea pe care trebuie sa o faca intre moralitate si nevoile financiare.
Filmule e e destul de amuzant (gen Madame IRMA).

Titlul rominesc era ceva in genul "Schimb de meserii" dar nu reusesc sa-l gasesc pt ca nu stiu titlul in franceza care nu are legatura cu traducerea.

merci

DenisaLady 22 Oct 2010 21:47

Am si eu mare nevoie de ajutor caut un film de 1 an si nu il gasesc " este vorba de un baiat care avea o boala si nu putea sta la lumina soarelui fara o masca , era imbracat tot in negru cu manusi inclusiv si o masca neagra conducea o motocicleta si traia cu tatal sau si cu mama sa care era bonlava la pat , acest baiat intanleste o fata de care se indragosteste si decide sa isi dea masca jos am uitat sa mentionez daca o dadea jos murea , asa ca o da si o duce pe fata pe plaja unde avea o cabana si acolo au facut dragoste , la sfarsitul filmului baiatul de duce la mama lui si ii spune la revedere avea bube pe fatza tin minte si fata striga dupa el iar acesta pleaca in tromba pe motocicleta sa se termina , " care ma ajuta va rog frumos raman recunoscatoare ...... Multumesc mult

DenisaLady 22 Oct 2010 21:54

Sa mai va dau niste indicii din ce imi aduc aminte , cand si-a dat masca jos era in casa in fatza unei oglinzi si a zis exact replica asta " i look just like my mother " sper sa ajute

omudindulap 22 Oct 2010 23:17

The Dark Side of the Sun

Cu placere.

Crimson 22 Oct 2010 23:55

Am vazut acum cativa ani un film despre un accident in care era implicat un camion cu lemne. Toti oamenii trebuiau sa moara, insa cineva a supravietuit, deci ceva nu mersese bine. Era vorba de o inversare a unei liste a mortii sau ceva in genul si incep sa moara oameni. Unul moare alunecand pe niste spaghete, altului ii scapa un inel in chiuveta in timp ce gateste, incearca sa il scoata si ramane cu mana blocata acolo, timp in care ii ia casa foc si moare in incendiu. Altul fugea dupa niste porumbei si, cand s-a oprit, a cazut ceva mare, de fier, peste el.
Cam asta e tot ce imi aduc aminte, stie cineva cum se numeste filmul?
Multumesc anticipat.

fresie 22 Oct 2010 23:58

Originally Posted by Crimson:

Am vazut acum cativa ani un film despre un accident in care era implicat un camion cu lemne. Toti oamenii trebuiau sa moara, insa cineva a supravietuit, deci ceva nu mersese bine. Era vorba de o inversare a unei liste a mortii sau ceva in genul si incep sa moara oameni. Unul moare alunecand pe niste spaghete, altului ii scapa un inel in chiuveta in timp ce gateste, incearca sa il scoata si ramane cu mana blocata acolo, timp in care ii ia casa foc si moare in incendiu. Altul fugea dupa niste porumbei si, cand s-a oprit, a cazut ceva mare, de fier, peste el.
Cam asta e tot ce imi aduc aminte, stie cineva cum se numeste filmul?
Multumesc anticipat.


http://www.cinemagia.ro/filme/final-...finala-2-4756/

DenisaLady 23 Oct 2010 13:27

Mai cau un film asta este descrierea din ce imi mai aduc aminte este vorba despre un android care ia locu unui profesor la o scoala si incepe sa omoare copii pe acolo se "imprieteneste" cu o profesoara de acolo in fine acest android avea o carte din care citea ceva e genu " dusmanul e pretutindeni , toti sunt dusmani tai " nu mai tin multe minte cam atat la sfarsit el este inchis intr-o pivnita si o bomba explodeaza

DenisaLady 23 Oct 2010 13:30

omu din dulap , multumesc mult de tot esti cel mai tare :*

DenisaLady 24 Oct 2010 20:32

Ma ajuta cineva e un film vechi l-am vazut acum 8 ani , actiunea se petrece in desert din cate imi aduc aminte e un om si cu un extraterestru in desert si exista si serpi de nisip dinaceia care te inghite prin nisip care te trage in jos si extraterestrul l-a salvat pe om de un sarpe dinala , pana la urma extraterestrul este o ea si naste iar la sfarsitul filmului omul cu copilul extraterestrului merg prin desert asa se termina

DenisaLady 24 Oct 2010 20:56

nu stie chiar nimeni ? :(

DenisaLady 24 Oct 2010 21:04

Sa dau mai multe detalii actiunease petrece in desert un om si un extraterestru in desert la inceput sunt cam retrasi unu de celalalt sunt si serpi de nisip dinaia care te trage in nisip omul cade intr-o groapa cu nisip miscator si vine us sarpe dinala si extraterestru il salveaza si de atunci se ajuta , la sfarsit extraterestru este o ea si moare la nastere iar omul ramane sa aiba grija de copil sunt mai multe detalii :D

omudindulap 24 Oct 2010 22:12

Enemy Mine (1985)

DenisaLady 24 Oct 2010 22:27

bingo asa se numeste esti tare :D ms mult nu ai idee de cand caut filmele astea :P ms ms ms ms ms ms ms

SNOWMAN34 01 Nov 2010 12:11

hello.
Doresc sa stiu cum se numeste filmul (istoric, cred) ce trateaza lupta dintre sarazini si evrei.
E vorba de o batalie intre sultanul Saladin si un rege evreu lepros, (purta in permanenta pe fata o masca de argint).
Nu am alte detalii, am vazut foarte putin din el... :(
ms,ms,ms,ms :) :P

copila_satanista 01 Nov 2010 12:15

am gasit pe IMDB asta,poate e chiar ce cauti

SNOWMAN34 01 Nov 2010 12:38

YESss. ASTA este!
Sarut mana mult. :*

SNOWMAN34 02 Nov 2010 10:07

Caut un film romanesc realizat dupa 1990.
Ceva fara pretentii, actiunea e undeva pe litoral, cu niste gagici, :) un concurs, etc.
NU Miss Litoral, cel cu Anca Turcasiu!
Mai stiu ca un rol il avea George Mihaita, era securist deghizat in popa...si cam atat, deci, HELP. :)

fresie 02 Nov 2010 10:16

Originally Posted by SNOWMAN34:

Caut un film romanesc realizat dupa 1990.
Ceva fara pretentii, actiunea e undeva pe litoral, cu niste gagici, :) un concurs, etc.
NU Miss Litoral, cel cu Anca Turcasiu!
Mai stiu ca un rol il avea George Mihaita, era securist deghizat in popa...si cam atat, deci, HELP. :)


Cred ca asta e http://www.cinemagia.ro/filme/paradisul-in-direct-1400/

SNOWMAN34 02 Nov 2010 10:26

Ai dreptate, asta este.
Multumesc mult.

matmircea 04 Nov 2010 00:06

cine stie cum se numeste filmul din videoclipul formatiei vama veche- zmeul?asa un lapsus am... ms
adica : http://www.youtube.com/watch?v=t72AJ...eature=related

dragonfly_drk 04 Nov 2010 00:12

mircea, pune si linku... poate asa le va fi mai usor celor care stiu sa il gaseasca... ;))

matmircea 04 Nov 2010 00:14

oky

WildR0se 04 Nov 2010 00:21

Legaturi bolnavicioase

matmircea 04 Nov 2010 00:25

ok ms mult


All times are GMT +2. The time now is 04:52.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.