Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Filme memorabile (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=97546)

Blue 10 Oct 2004 12:21

Filme memorabile
 
Liviu-: Au fost unite mai multe topicuri cu teme asemnatoare, adica liste cu filme care merita vazute, filme memorabile. Acesta e subiectul topicului.

As vrea sa va postati aici primele 5 filme care v-au impresionat dintre cele pe care le-ati vazut. Voi incepe eu prin a scrie topul celor 5 filme vazute de mine:

1) Fight Club

2) Gladiator

3) Seven

4) Forest Gump

5) American History X

BeNnY 10 Oct 2004 14:07

Terminati ma cu topic-urile astea. Dati si voi un search inainte sa faceti tampenii din astea. Ia cauta Blue "top"

Lady_Skar 10 Oct 2004 16:36

adevarul este ca nu s-a mai facut un top d-asta de mult. sunt destul de multi utilizatori noi care ar putea sa-si dea cu parerea.

KORBEN 10 Oct 2004 16:56

rules of attraction
apocalypse now
kill bill1&2
metropolis
tripletele din belleville
cred ca de fapt ar fi mai corect un top50, da astea mi-au venit in minte

lollipop 10 Oct 2004 17:18

nu consum filme la scara mare insa preferatele ar fi:

fight club
punch drunk love
memento
amelie
pulp fiction

poate in alta ordine...

Jay 10 Oct 2004 17:23

Originally Posted by Lady_Skar:

adevarul este ca nu s-a mai facut un top d-asta de mult. sunt destul de multi utilizatori noi care ar putea sa-si dea cu parerea.


Nu de mult s-a facut unul cu 10 filme smechere parca... or something
P.S. Dupa ce am tremurat alaturi de tine la Bac, acum cred ca avem si noi dreptul sa stim unde esti, adica la ce facultate? Nu crezi? :P

BeNnY 10 Oct 2004 18:03

Eu stiu 8)

PS Stergeti si voi threadu' asta ;) thx

Lady_Skar 10 Oct 2004 18:50

Originally Posted by KORBEN:

rules of attraction

tot pe tvr 1 l-ai vazut? Chiar ca este un film impresionant... daca asa e viata la facultate atunci nu stiu daca sa ma incui in casa sau sa ma mut acolo. :) ma rog... viata in facultatile americane oricum.

@Jay

awwwwwwwwwww, cineva s-a gandit si la mine. :)
sunt la Jurnalism, sectia relatii publice si publicitate.

Leonard 10 Oct 2004 19:28

Originally Posted by BeNnY:

Terminati ma cu topic-urile astea. Dati si voi un search inainte sa faceti tampenii din astea. Ia cauta Blue "top"

de acord partial. s-a facut topic cu 'topul all time personal' in care fiecare scria mai mult de 5 filme. Evident ca e cam dur sa selectezi doar 5 cand poti avea zeci de filme favorite, dar totusi devenea cam plictisitor sa citesti atat de multe (stiu ca Korben si Nightwane au scris cate vreo 50 de filme)

Originally Posted by BeNnY:

Eu stiu 8)

PS Stergeti si voi threadu' asta ;) thx

sa fie sterse doar posturile care contin mai mult de 5 filme (sau mutate la topicul cu topul all time personal care, a propos, implineste exact 3 ani)

Nightwane 10 Oct 2004 19:32

Originally Posted by Leonard:

si devenea cam plictisitor sa citesti atat de multe (stiu ca Korben si Nightwane au scris cate vreo 50 de filme)


you wanna get up close and personal? :D

hai sa vad ce-mi screme mintea... 5 movies... hmmm

Grave of the fireflies
Blue Velvet
Millenium Actress
Audition
Faust

Leonard 10 Oct 2004 19:32

Originally Posted by lollipop:

nu consum filme la scara mare insa preferatele ar fi:

fight club
punch drunk love
memento
amelie
pulp fiction

poate in alta ordine...

cel mai frumos top de pana acum. ai o personalitate deosebita daca le-ai ales pe acestea.

iata si topul meu:

Fight Club
Memento
Dogville
Waking Life
Lola Rennt

Jay 10 Oct 2004 20:27

@Leonard..... Asta i-am siz si eu.. :D dar i-am trimis un mp... :P . Eu salutam Punchul si Pulpul...

raptor 10 Oct 2004 20:43

eu o sa-mi rezerv dreptul de a scrie un singur film.



M*A*S*H



in rest,dumnezo' cu mila.

Lady_Skar 10 Oct 2004 21:45

@ leonard

Waking life ruuuuuuulllz! L-am vazut o singura data noaptea tarziu pe la miezul noptii, era ultima data cand il mai dadea HBO (sper sa-l redea peste cateva luni).
M-a impresionat beyond words. :)

PoliFanAthic 10 Oct 2004 21:54

Here ya go (no order):
Requiem for a Dream
Hable con Ella
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Dr. Strangelove
The Green Mile (sniff)

KORBEN 11 Oct 2004 13:03

@ladyskar
yeap
unu din cele mai bune
apropos......
the green mile (snuff)

Gaandalf 11 Oct 2004 13:16

adevaru e k totzi saritzi cu gura k se fac 15.000 de topicuri la fel shi v-atzi plictisit de ele ... shi knd crezi k au fost destule mai apare unu' shi totzi posteaza...
:sick:

ogto 11 Oct 2004 13:39

Propun sa facem un chestionar:

"Topul topicurilor de topuri"

:happy:

Knnabis 11 Oct 2004 14:29

top 5: moulin rouge, 25th hour, american beauty, forrest gump,lotr1,2,3

Blue 11 Oct 2004 18:54

Vad ca...
 
Vad ca multora le place Fight Club. Dar stiati ca el nu a fost un succes la box office?? Oare de ce??

herbert 11 Oct 2004 19:45

Blue, fratioare, eu nici nu mai reusesc sa-ti citesc mesajele (dar sa mai si reflectezi la profunzimea lor!). aproape 50 intr-o singura zi si mai este pana la miezul noptii :lol: n-ai putea sa te induri si tu de noi, sa nu alergi atat de repede?

nightsorrow 11 Oct 2004 21:21

I Gladiator
II Lotr (indubitabil)
III Schlinder s list
IV Saving privat Ryan
V multe altele...bagati voi....

Mala Portugal 11 Oct 2004 21:21

Well, eu ma pastrez pentru topicul de sfarsit de an . Uh I can't wait :w00t:

Blue 11 Oct 2004 21:56

Care fratioare
 
Care 50 eu vad in momentul in care scriu 48, si cum vrei sa ajung guru daca nu "muncesc"??

onutza_ 11 Oct 2004 22:49

Asta e idealul tau in viata? Sa devii guru pe cinemagia? Pai scuza-ma dar te limitezi la putin - sunt persoane care au reusit sa scrie opeste o mie fara sa exprime nimic. Mai bine scrii un singur post dar inteligent decat o mie de umplutura.
Chiar voiam sa vad Fight club dar dupa tot bombardamentul tau cu opinii despre el mi-a cam pierit pofta.
Si daca vrei sa te consideri cinefil trebuie sa stii ceva mai mult decat titanic, DeNiro si Fight Club.
Aici (pe site) ai de unde invata. Dar cele mai multe le poti afla citind si judecand nu scriind.
Bafta! Sunt sigura ca poti mai mult de atat.

Leonard 11 Oct 2004 23:46

Re: Vad ca...
 
Originally Posted by Blue:

Vad ca multora le place Fight Club. Dar stiati ca el nu a fost un succes la box office?? Oare de ce??

e un film elitist, nu e genul care prinde la orice fel de public. a avut incasari destul de mari totusi, dar mai putin decat bugetul (care a fost destul de mare - vreo 60 mil $)

europe_east 12 Oct 2004 07:25

Top-urile astea sunt cele mai ingrate lucruri... Fiecare da o lista cu 5, 10 , 100 de filme preferate, si in general fara nici o explicatie... Cel mai interesant mie mi s-ar parea de fapt sa dai UN titlu de film si sa spui si de ce ti-a placut cat de detaliat cu putinta. Cred ca asa am invata cu totii cate ceva. Sau cel putin eu as invata. Ca de-asta bantui site-urile despre cinema. Vreau sa gasesc 'fanatici' ai filmului si sa impartasesc cu ei amorul asta pentru filme. In fine, una peste alta, 'top 5' (foarte subiectiv si foarte schimbator- de la zi la zi!):

1. Aimee and Jaguar
2. O Brother where art thou
3. Pisica alba, pisica neagra
4. Before the rain
5. Ulysses gaze

Intr-o fraza, de ce mi-a placut 1: mi s-a parut un film foarte intens, foarte dramatic dar si cu oameni care traiesc intens, fotografiat minunat si cu o muzica minunata, dar cred ca cel mai mult imi place povestea: despre curajul unor oameni in niste timpuri imposibile, mai ales curajul de a ignora vremurile si de a trai clipa.

Gaandalf 12 Oct 2004 07:55

Originally Posted by onutza_:

Asta e idealul tau in viata? Sa devii guru pe cinemagia? Pai scuza-ma dar te limitezi la putin - sunt persoane care au reusit sa scrie opeste o mie fara sa exprime nimic. Mai bine scrii un singur post dar inteligent decat o mie de umplutura.
Chiar voiam sa vad Fight club dar dupa tot bombardamentul tau cu opinii despre el mi-a cam pierit pofta.
Si daca vrei sa te consideri cinefil trebuie sa stii ceva mai mult decat titanic, DeNiro si Fight Club.
Aici (pe site) ai de unde invata. Dar cele mai multe le poti afla citind si judecand nu scriind.
Bafta! Sunt sigura ca poti mai mult de atat.

Nu se procedeaza asha onutza! Deloc! Nu te lua dupa opiniile lui Blue. Poate k a laudat filmul prea mult shi deja de p'afara. Dar filmul chiar este bun shi chiar merita sa fie vazut.

Iar in privintza succesului sau la Box Office - putzin imi pasa. Dk la americani Hell Boy (not that there's anything wrong with it - :P ) ajunge pe primul loc shi se mentzine nu shtiu cat timp asta ce ma face sa cred despre ei? Sunt cam varza in materie de film deshi toata industria graviteaza in jurul lor asha cum graviteaza planetele in jurul soarelui. Nici eu nu pot gasi o explicatzie pentru aceasta prostie in masa. Dk afla cineva sa ma anuntze shi pe mine.

PoliFanAthic 12 Oct 2004 15:24

Re: Vad ca...
 
Originally Posted by Leonard:

e un film elitist, nu e genul care prinde la orice fel de public.

Oare?

Blue 12 Oct 2004 16:57

Mda
 
Cred ca ai dreptate. Dar pe deoparte imi spui sa nu bombardez cu nu stiu ce si pe de alta imi zici ca tre sa stiu mai multe decat DeNiro , Fight Club si Titanic. Ai vrea sa vezi mai multe topicuri, asa cred. Oricum, de la primul topic ati sarit cu gura, aa ca a mai fost asta, aa cace topic nasol, aa ca ce e aici concurs. Iar eu nu am facut altceva decat sa imi exprim ideile sau sa imi expun intrebarile intr-o forma civilizata. Cred ca unii au probleme serioase. Is frustrati ca nu au ajuns mari vedete cred. Nu stiu, zic si eu.

Jay 12 Oct 2004 17:11

Draga victima....

sa-ti explic de ce ai inceput cu stangul..
In primul rand topicurile tale scartaie mult... lumea scrie la ele din lipsa de ocupatie si intradevar avem nevoie de astfel de momente de relaxare, dar fara nervi... si fara propozitii goale
In al doilea rand... calitatea informatiilor tale, dar si "cea mai bun film", care, vorba aia, nu cred ca a fost intentionata...
In al treilea rand explicatiile tale si faptul ca te victimizezi degeaba...
Ori iti schimbi atitudinea, ori te gandesti mai mult pana sa deschizi un topic, ori nu mai scrii nimic... sau daca vei continua in ritmul asta... ei bine, inseamna ca esti o cauza pierduta...

P.S. Care e cel mai bun actor in viata? .. dar zi-mi si mie care e cel mai bun scriitor din lume? sau care e cel mai original pictor? ..la astfel de intrebari ... cauta raspunsul in filosofie... nu pe forum... mersi mult

Blue 13 Oct 2004 13:50

Hehe
 
La tine acolo scrie Iasi/Bacau, pai de unde esti din Iasi sau din Bacau?? Ca eu sunt din Bacau. Si normal ca pot mai mult!!Dar tin pentru mine momentan.

Jay 13 Oct 2004 16:17

Re: Hehe
 
Originally Posted by Blue:

La tine acolo scrie Iasi/Bacau, pai de unde esti din Iasi sau din Bacau?? Ca eu sunt din Bacau. Si normal ca pot mai mult!!Dar tin pentru mine momentan.


?? Iasi/Bacau? hm.. apropos...cu cine vorbeai?

Ginel 13 Oct 2004 16:42

Top 5??
 
Cam greu sa zic 5 , dar totusi :

Fight Club
Forest Gump
American Beauty
Promontoriul groazei
Godfather II

keyzer soze 13 Oct 2004 20:10

il postino
stalker
breaking the waves
wild strawberries
punch drunk love

for mr./mrs. blue - fa-ti un thread intitulat 'blue vrea sa ajunga guru', vei posta numai tu acolo si nu vei mai enerva pe nimeni... :w00t:

Nae 13 Oct 2004 20:13

Originally Posted by keyzer soze:


for mr./mrs. blue - fa-ti un thread intitulat 'blue vrea sa ajunga guru', vei posta numai tu acolo si nu vei mai enerva pe nimeni... :w00t:


cred ca asta este singura si cea mai buna solutie!

onutza_ 13 Oct 2004 22:38

Re: Hehe
 
Originally Posted by Jay:

Originally Posted by Blue:

La tine acolo scrie Iasi/Bacau, pai de unde esti din Iasi sau din Bacau?? Ca eu sunt din Bacau. Si normal ca pot mai mult!!Dar tin pentru mine momentan.


?? Iasi/Bacau? hm.. apropos...cu cine vorbeai?


Cu mine vorbea. Draga Blue - astea se mai spun si pe privat. Si ca sa te lamuresc: cand am zis ca poti mai mult ma refeream la gandire si la profunzime. Repet: cele mai multe lucruri pe acest SITE le inveti altfel decat scriind kilolinii de topicuri (si ai ce invata).

lollipop 14 Oct 2004 11:31

pt mine e f importanta prima impresie pe care mi-o lasa un film, shi oricum prima vizionare e cea mai ... breathtaking, sa zic, daca filmul e bun
cand revad un film, e ca sa mai retin din replici, dar mi se pare ca imi deformeaza parerea originala despre el.. ca shi cand mananci resturi :)
sau la comedii e ca sa mai rad odata fiindca shtiu ca am de ce: mr. bean
when i'm blue, in schimb, shi am chef sa plang, nu ex tratament mai bun decat coloana sonora de la love story, nu conteaza daca cu film cu tot sau nu, sau shi mai bine Birdy ( love story l-am vazut deja de prea multe ori)

Jay 14 Oct 2004 11:51

Originally Posted by lollipop:

when i'm blue


Bata-te peste gura.... :)
Nimeni nu vrea sa fie Blue... ;)

Gaandalf 14 Oct 2004 11:53

Originally Posted by Jay:

Originally Posted by lollipop:

when i'm blue

Bata-te peste gura.... :)
Nimeni nu vrea sa fie Blue... ;)

looolza! saracul Blue deja a devenit persona non-grata! of of of! Shi-o fac cu mana lor.
top 5 sau 7-8 filme vazute :
lotr
kill bill
5th element
eternal sunshine ...
fight club
man on fire
hero

lollipop 14 Oct 2004 12:14

nimeni nu vrea sa fie blue??
dar unii nu au de ales :)

jackpot 14 Oct 2004 13:17

1.The Score
2.Ocean's Eleven
3.Ronin
4.White Cat, Black Cat
5.The Game

Ginel 14 Oct 2004 19:45

Am vazut ...
 
Blue a pus destule topicuri pe acest forum, dar am vazut mult mai proaste decat ale lui. Dar vad ca numai de el se ia lumea de aici. Parerea mea Blue este ca ai pus cam prea multe iar vreo doua dintre ele chiar nu aveau ce cauta pe aici. In rest , eu consider ca topicul ala : " Cele mai tari faze gay", e probabil cel mai slab topic postat in ultima vreme. Ala si cu " Senzational" postat de Blue, probabil e pus la misto acel topic, nu stiu ce sa zic!

Sm�agol-Gollum 26 Oct 2004 22:08

Lotr 1,2,3
Schindler's list
gladiator
i,robot
ice age (sa bagam si o comedie)

nightsorrow 27 Oct 2004 21:54

Originally Posted by Sméagol-Gollum:

Lotr 1,2,3
Schindler's list
gladiator
i,robot
ice age (sa bagam si o comedie)

Toate s bune si frumoase,dar i robot...

V_Rossi 02 Nov 2004 08:16

Cele mai tari!
 
1. THE Butterfly Effect
2. Phone booth
3. you got served
4. forrest gump
5. MATRIX

Terror_IST 22 Nov 2004 21:01

1. Scent of a woman
2. Schindler's list
3. The Shawshank redemption
4.Apocalypse Now
5. The Godfather

Layla 29 Nov 2004 10:47

1.LOTR
2.Matrix
3.City of angels
4.Schindler's list
5.Signs

maleva 01 Dec 2004 17:00

salut tuturor...si LA MULTI ANI...
imi place site-ul asta ...desi abia l-am descoperit..
in fine...
5 filme care imi plac:

Matrix
La vita e bella
Amelie
Scent of a woman
Good Will hunting

kasper hauser 03 Dec 2004 10:02

1. Persona(R: Ingmar Bergman)

Pentru modul in care Ingmar Bergman a reusit sa spuna intr-o ora si nouasprezece minute cat alti regizori nu au reusit sa spuna in toata cariera lor

Mulholand Drive(R: David Lynch)

Pentru faptul a de fiecare data cand il vad descopar multe lucruri noi si pentru faptul a nu am mai vazut multe filme in care fiecare scena sa functioneze la fel de bine individual dar si ca parte a unui tot

8 1/2(R: Federico Fellini)

Ce pot spune... Este cel mai bun film despre cinematografie facut vreodata... Asa fiind numai una din calitatile lui...

Himmel uber Berlin(R: Wim Wenders)

... no comment...

Birdy(R: Alan Parker)

Pentru imapctul emotional are l-a avut asupra mea acum vreo 9 ani, and l-am vazut prima oara shi pentru ca, revazandu-l nu shi-a perdut cu nimic din farmec shi din forta de convingere

P.S: In afara de persona, restul nu sunt puse inr-o ordine anume.
P.S 2: Ar ma fi multe ale filme are m-au prins in panza lor, filme cum a fi Orphee, Herz aus Glas, Sana Sangre, Eraserhead, Zerkalo, La strada, La dolce Vita, Los Olvidados, La charme discreet de la burgoisie, Repulsion etc


All times are GMT +2. The time now is 20:51.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.