View Single Post
Old 17 Jul 2019, 23:12   #21
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 635
=- A trăit acum peste 2000 de ani,între 551-479 înainte de Christos,Kong Qiu/Kong Fu Zi (filosoful latinizat Confucius):**Nu am întalnit inca nici un om care sa fi iubit cu toata inima virtutea si sa fi urat din tot sufletul viciul.Cel care iubeste cu adevarat virtutea,nu-si mai doreste altceva;cel care uraste din toata inima viciul nu se mai expune loviturilor din partea raului.Oare s-a straduit din tot sufletul pana acum cineva sa infaptuiasca binele timp de o zi intreaga?Nu cred ca puterea este cea care ne lipseste.Poate ca exista vreun om care sa vrea din tot sufletul sa infaptuiasca binele dar sa nu aiba puterea necesara.Eu nu am intalnit insa un astfel de om.Orice om,daca se straduieste din rasputeri,poate atinge perfectiunea!**/,Invataturile lui Confucius (Analectele)"Despre Învătatură" -
***
(Dacă întâlnești un om virtuos,învață de la el.Dacă întâlnești un om fără virtute,examinează-te pentru a vedea dacă nu cumva ai aceleași defecte ca și el)
***
1.1.Maestrul spune :,,Cel ce învăţând revede din când în când cele învăţate , nu are astfel de bucurie parte? Ca atunci când îi revine un prieten de departe , căci nu-i oare,reântâlnindu-l ,deplină bucuria ce-o-mparte? Şi dacă, nepreţuit de ceilalţi după merit supărarea de a nu fi recunoscut nu-i dă totuşi ghes, nu înseamnă că-i între semeni Om nobil ,Om ales? ''
1.2.Discipolul You spune :,,Cel ce-şi respectă parintii şi mai vârstnicul frate rar se va hotări să nu asculte de cei ce îi sunt superiori.Niciodată cel ce ascultă de cei ce-i sunt înainte n-o să-l aprobe pe cel gata în dezordinea nesupunerii să se avânte ,Omul ales întru împlinirea Căii cată spre originea lucrurilor deplină .Respectul faţă de tată şi mamă,faţă de cei vârstnici este radacina virtutii.
1.3.Maestrul spune :,,Cel ce vrea să pară grozav,vorbind meşteşugit,rareori este şi cu Virtute hăruit .''
1.4.Discipolul Zeng : ,, În fiecare zi ,de trei întrebări mă las iscodit.Am fost cu inima curată când pe alţii i-am sfătuit? Faţă de prieteni ,cuget şi vorbă s-au potrivit? În învăţătura primită ,pe care o am de transmis eu însumi ,îndeajuns m-am instruit?
1.5.Maestrul spune :,, Cel ce conduce un regat cu o mie de care ,trebuie să se îngrijească de treburile ţării cu cinste şi cumpătare .Să nu cheltuiască fără măsură , faţă de supuşi să fie binevoitor şi la timpul potrivit să pună poporul sa lucreze,să înfăptuiască ce are de înfăptuit.''
1.6.Maestrul spune :,, Un tânăr învăţăcel trebuie mai întâi în familie să-şi asculte părinţii şi apoi în afară să-şi respecte mai marii . Să fie cumpătat în promisiuni şi cuvântul dat să şi-l ţie .Să-i iubească pe toţi,dar doar cei virtuoşi apropiaţi să-i fie.Dacă astfel comportându-se puterile nu i-au secat ,poate să vină să se apuce de cele cuvenite de studiat,literele si artele ''
1.7.Discipolul Zi Xia :,,Pe cel care preţuieşte Virtutea şi dispreţuieşte înfăţişarea ,pe cel care faţă de părinţi îşi arată ascultarea şi pentru Principe e gata să-şi dea chiar viaţa ,pe cel ce cu prietenii e deschis şi-şi respectă vorba ,pe un asemenea om ,chiar de nu-i şcolit ,eu tot învăţat l-aş chema .''
1.8.Maestrul spune :,,Dacă Omul ales nu e serios în ceea ce are de înfăptuit , atunci îşi pierde prestigiul şi nu se poate spune că ceea ce a învăţat e un fapt de folos, temeinicit.Înainte de toate,să caute prietenie şi încredere.Să nu-şi facă prieten decât dacă este,ca el însuşi,credincios şi cinstit. Să nu evite să-şi îndrepte purtarea dacă cumva a greşit . ''
1.9.Discipolul Zeng :,,Dacă-ţi cinsteşti părinţii respectându-le doliul după moarte şi pe strămoşii îndepărtaţi îi comemorezi luând aminte la vrednicele lor fapte ,atunci şi poporul se va întoarce la deplina Virtute . ''
1.10.Zi Qin îl întreabă pe Zi Gong :,,Când Maestrul se duce într-un regat şi se îngrijeşte de felul cum sunt cârmuite treburile de acolo,se mulţumeşte cu ceea ce alţii vin să-i povestească,sau singur îi iscodeşte?''Zi Gong răspunde : ,,Ajunge ca Maestrul să se poarte blând,binevoitor,plin de politeţe,reţinut,dar şi îngăduitor.Felul în care el află de la ei de bunăvoie tot ce vrea se aseamănă oare cu felul de a afla al altora?''
1.11.Maestrul spune :,,Cât tatăl îi mai este în viaţă ,vezi încotro voinţa i se îndreaptă.După ce părintele îi moare,vezi-l dupa faptă .Dacă urmează trei ani neclintit a tatălui dorinţă,înseamnă că are pietate filială şi purtarea îi e dreaptă"
1.12.You Zi spune :,,Din tot ce cuprinde Ritul ,Armonia e cea care-i dă preţuirea .De la ea se trăgea a vechilor regi înţeleaptă purtare,de ea fiind deopotrivă legat şi lucrul mărunt şi lucrul cel mare.Dacă faptele tulbură ordinea,doar cel ce cunoaşte Armonia poate s-o restabilească.Dar numai prin Armonie,fără supunerea la Rituri,nimeni nu poate nimic să-mplinească."
1.13.Discipolul You Zi spune:,,Dacă cele în care crezi se potrivesc cu ce este drept, atunci la fel îţi vor fi şi vorbe şi fapte.Dacă eşti respectuos cu ceilalţi,potrivit Riturilor,poţi să te ţii de jigniri şi ofense departe.Dacă te bizui pe cel ce ţi-e aproape,înrudit,om de nădejde la rându-ţi vei fi socotit.''
1.14.Maestrul spune :,,Omul ales nu se dedă plăcerilor burtii şi n-aşteaptă să fie sătul.Se mulţumeşte să locuiască modest şi nu caută s-o ducă mai bine . E neobosit în lucrări şi cumpatat în vorbire.În felul acesta,poate să-şi arate el însuşi Calea adevărata şi poate fi numit pe drept cu aplecare spre învăţat.''
1.15.Discipolul Zi Gong :,,De cel sărac ce nu cere pomană, de cel bogat ce nu-i stăpânit de mândrie,ce credeţi, Maestre, despre ei? ''Maestrul spune : ,, Sunt merituosi,desigur,dar mult mai puţin decât săracul mulţumit de soartă şi decât bogatul care iubeşte Ritul .''Zi Gong :,,Aşa cum e în Cartea Odelor amintit ?*Ca lucrul cioplit ,ca lucrul lustruit/,Ca lucrul cizelat/Ca lucrul pe toate părţile terminat.*
-Maestrul reia-,,De-acum putem să ne referim amândoi la Shi Jing cu mult rost .Vom şti ce-i un lucru viitor,când vom spune ce deja a fost .''
1.16.Maestrul spune:,,Nu te întrista dacă,necunoscându-te,alţii nu pun pe tine temei,nu te înţeleg.Să te necăjeşti dacă nu reuşeşti să-i înţelegi tu cu adevarat''



https://blog.revistacultura.ro/2017/...1-3qFX0ompV0G0
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif