Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Aug 2007, 19:17   #1
Prospero
Junior
 
Prospero
 
Join Date: Jul 2007
Location: Cluj
Posts: 47
ATENÞIE! CONÞINE SPOILER-E.
I now pronounce you Chuck and Larry (2007). Comedie anti-homofobicã ce preia cu obrãznicie idei ºi numeroase ,,glumiþe'' din mai puþin mediatizatul ,,Strange Bedfellows'' (2004), refuzând sã-i acorde creditul ºi cu atât mai puþin sã se autointituleze remake al acestuia, ,,I now pronounce you Chuck and Larry'' abundã în scene relevatoare de stereotipuri din viaþa homosexualilor, susþinându-se pe fundamentul rãscolitor ºi controversabil al grijii paterne. Tupeul filmului este pãtrunzãtor, producþia nefiind fãrã motiv acuzatã de critici pentru ofensa pe care o aduce homosexualilor, heterosexualilor, femeilor, copiilor, afro-americanilor, asiaticilor, pompierilor, pastorilor, poºtaºilor, doctorilor ºi celor cu funcþii în relaþii cu publicul. Dacã umorul nu s-ar dovedi amprentat cu marca Sandler, mai cã am putea crede cã filmul ºi-a propus a se lua la întrecere cu ,,Borat'', dar a renunþat pe parcurs... Deºi ceea ce susþine este exprimat pe cât de clar, pe atât de grosolan într-una din replici (,,Este dreptul fiecãruia sã îºi bage orice doreºte în fund''), scenariul gafeazã prin alternarea alertã a sentimentelor de toleranþã faþã de pederaºti ºi a reþinerilor homofobe. Cu alte cuvinte, suprasaturat de umor de calitate îndoielnicã (în care se pot regãsi pânã ºi gag-uri expirate de genul scãpãrii sãpunului la duºuri sau replici de genul ,,pot sã vin ºi pe uºa din dos''), firul narativ ni-i prezintã pe Chuck Levine (Adam Sandler) ºi Larry Valentine (Kevin James), prieteni la cataramã ºi pompieri la o brigadã a Brooklyn-ului. Larry suferã încã dupã moartea soþiei ºi încearcã sã fie un tatã model pentru copiii sãi (o fetiþã ºi un bãieþel foarte efeminat cu o viitoare orientare sexualã discutabilã), în vreme ce Chuck este un adevãrat don juan al oraºului, fotomodel Mr. February pentru un calendar erotic. Dupã ce Larry constatã cã neatenþia sa ºi unele probleme de ordin birocratic au dus la imposibilitatea de a îºi trece proprii copii ca beneficiari ai asigurãrii sale financiare, se hazardeazã negugetat vãzând cã singura soluþie este gãsirea unui partener domestic pentru a îl numi pe acesta tutore al copiilor. Într-un accident de muncã, Chuck este salvat de Larry, care nu pregetã a îi cere amicului sãu ce îi datora viaþa una dintre cele mai lipsite de noimã chestii pe care le putea scorni cineva: sã simuleze un parteneriat domestic, pretinzând a fi un cuplu de homosexuali. Ceea ce se vrea o treabã secretã, pur formalã, devine chestiune publicã prin implicarea unui agent social foarte ,,bãgãreþ'' ºi înverºunat pe cei ce ar încerca sã comitã fraudã prin mimarea homosexualitãþii, pentru a se transforma ulterior într-un scandal de proporþii atunci când presa publicã acuzaþiile unor femei cu care Chuck avusese relaþii sexuale. De la o scenã la alta, ipocrizia scenariºtilor ne creioneazã dezgustul celor doi pentru un simplu sãrut pe buze, scandalizarea aceloraºi doi în faþa propagandei anti-homosexuale pe care un grup de fanatici o promoveazã în faþa unui bar cu specific gay, indignarea pãrintelui la vederea comportamentului cu caracteristici homosexuale al fiului sãu, lipsa de înþelegere a aceluiaºi pãrinte în faþa reþinerii prietenului sãu de a mima homosexualitatea etc. . Deºi necreditat, nu se putea sã lipseascã dintr-un film produs de Sandler, cine altul decât Rob Schneider, într-unul dintre cele mai bine studiate roluri ale sale de pânã acum - un pastor asiatic al unei capele de cãsãtorii gay. Regizat de Dennis Dugan, care îºi pãstreazã afinitatea pentru previzibil pe care a manifestat-o ºi în ,,Happy Gilmore'' ºi foarte încãrcat cu situaþii antinomice, INPYCAL se dovedeºte o comedie mediocrã, litigioasã din numeroase puncte de vedere, asemãnãtoare - aºa cum presa americanã o desemneazã - unui controsionist care merge înainte cu capul întors înapoi ºi se poticneºte la fiecare pas. Nota pe care o ofer: 6,9 .
Prospero is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2007, 19:49   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ti l-am pus aici, cä-i subiect de "Acum pe ecrane", n-are rost sä se piardä printre cronicile altor filme si comentartiile despre ele.
Trebuia sä-l väd azi dimineatä, da' am renuntat - prea multe alte treburi... Si cum sigur n-am sä mä duc sä-l väd ca spectator plätitor (chit c-o fi bunicel, poate, da' am fost nevoit sä renunt la altele, chiar importante), în topicul ästa voi fi nevoit sä dau cu pas.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2007, 04:42   #3
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by Prospero:
.. De la o scenã la alta, ipocrizia scenariºtilor ne creioneazã dezgustul celor doi pentru un simplu sãrut pe buze, scandalizarea aceloraºi doi în faþa propagandei anti-homosexuale pe care un grup de fanatici o promoveazã în faþa unui bar cu specific gay, indignarea pãrintelui la vederea comportamentului cu caracteristici homosexuale al fiului sãu, lipsa de înþelegere a aceluiaºi pãrinte în faþa reþinerii prietenului sãu de a mima homosexualitatea etc. . .

ai gasit niste cusururi intr-adevar grave, intr-o comedie asa de "serioasa":hmm: .
posibile contrargumente:
dezgustul cu sarutul: would you kiss on lips your best same-sex friend?
scandalizarea: he did it for the chick, taking sides with the oppressed, feeling guilty for his own past slurs, etc.
indignarea parintelui la vederea copilului cu inclinatii gay: aia nu era indignare, era pur si simplu annoyance and it was so funny - the best part of the movie btw.
lipsa de intelegere, bla, bla..: era disperat sa nu piarda alocatia si credea ca prietenul ii datora ceva big dupa ce ii salvaase viata, deci nimic nu era prea mult sa-i ceara, it was a legal union, he didn't care for gays or no-gays.
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2007, 15:06   #4
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Originally Posted by Pitbull:
Ti l-am pus aici, cä-i subiect de "Acum pe ecrane", n-are rost sä se piardä printre cronicile altor filme si comentartiile despre ele.
Trebuia sä-l väd azi dimineatä, da' am renuntat - prea multe alte treburi... Si cum sigur n-am sä mä duc sä-l väd ca spectator plätitor (chit c-o fi bunicel, poate, da' am fost nevoit sä renunt la altele, chiar importante), în topicul ästa voi fi nevoit sä dau cu pas.


Si trecusem pe aici special pentru cronica ta...
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2007, 16:44   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi de ce n-ai spus? M-as fi dus sä-l väd special ca sä-ti scriu cronica!
(Fä rost de el pe CD sa DVD, si se rezolvä.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2007, 01:07   #6
tva
Novice
 
tva
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi
Posts: 20
Send a message via Yahoo to tva
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007) 3/10

Ma consider o persoana foarte deschisa cand vine vorba de subiecte tabu cum ar fi comunitatea gay. Ba chiar sunt pentru manifestarile gay in public, cel putin cand e vorba de dragostea din doua femei. Show us the love girls. Acestea fiind spuse cred ca in ultima vreme se vorbeste atat de mult despre asta incat a devenit trendy sa spui ca esti gay. De aici si pana a face un film despre doi tipi care se dau drept gay pentru o polita de asigurare nu e un drum lung. Am spus de prea multe ori gay?

Chuck (Adam Sandler) si Larry (Kevin James) sunt pompieri in New York si cei mai buni prieteni. Asemanarile se opresc aici pentru ca Chuck e un adevarat Casanova care nu mai gaseste loc in carnetel pentru numere de telefon. In paranteza fie spus cand il vad pe Sandler jucant acest rol nu pot sa nu ma gandesc la un film Terminator 2 cu Roberto Benigni in rolul robotului mare si rau. Larry refuza sa treaca peste moartea sotiei sale si incearca sa-l invete pe fiul sau valorile barbatului american (baseball, football, basket).
Urmeaza o poveste incalcita care implica o polita de asigurare, o sotie decedata, copii orfani care muncesc in Bangladesh si ne trezim ca Chuck si Larry sunt un cuplu cu acte in regula. Cel putin pana primesc vizita unui inspector care vrea sa se convinga ca relatia lor e adevarata si ca nu e doar o smecherie pentru a fura din banii statului.

Daca intriga mai prezinta un pic de interes dupa primele 15-20 de minute filmul devine jenant. Jenant pentru actori, jenant pentru regizor, scenaristi, sunetisti si cred ca si baiatul care i-a adus cafeaua lui Mr Sandler nu si-a trecut filmul in CV. Umorul de closet e la el acasa. Au reusit performanta de a introduce fiecare gluma gay, de doua ori. Au folosit chiar si poanta cu scapatul sapunului la dus.

Filmul e atat de slab ca imi e greu sa mai scriu ceva despre el.

+ Steve Buscemi
+ Richard Chamberlain
+ Ving Rhames

- poante rasuflate
- Jessica Biel joaca mai prost decat in Next
- Rob Schneider ne onoreaza cu prezenta
tva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2007, 01:17   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Auleo, la nivelul äla e...?!?
Din câte väd, TVA scrie rar da' bine, asa cä tind sä-i acord creditul.
Dino, lasä... Nu mai vreau CD.

...Uf, si când mä gândesc ce ELEGANT, ce SUBTIL, ce RAFINAT putea fi un film ca "Some Like It Hot" (farsä construitä similar, cu trimiteri clare - dar fine! - si la homosexualitate, si la lesbianism, la transvestitism, fetisism, una, alta...). Mais ou sont les comédies d'antan...?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells