Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Oct 2005, 13:24   #1
anapanduru
Novice
 
anapanduru
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2
Machiaj pentru film

Foarte multe lucruri de vazut aici. Azi am descoperit situl vostru si ma bucur sa vad ca exista o astfel de comunitate.

Recunosc, imaginea, ceva ce implica chipul cuiva ma intereseaza si din punct de vedere profesional. Lucrand in cosmetica, incerc sa gasesc mediul in care sa pot explora mai mult machiajul si joaca cu culorile.

Salut deci ambitia voastra in ceea ce faceti si imi ofer serviciile mele pentru proiecte de film la care este nevoie de ceva machiaj.

Ana M.Panduru [email protected]
anapanduru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2005, 16:48   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Oooof, si abia ACUM ai apärut...?
Si câtä nevoie am fi avut de o machieusä la "Casa Creatorilor"! (Vezi Cinematografia româneascä).
Oricum, welcome aboard si sä speräm cä Cinemagia o sä mai puiascä proiecte practice.
Totusi, de retinut un lucru: machiajul de film e o treabä foarte specificä, plinä de chichite, mult diferit de machiajul de scenä si cel din viatä (chestii de culoare, de nuantä, de detaliu). Le stii?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2005, 21:59   #3
anapanduru
Novice
 
anapanduru
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2
Raspuns pentru Pittbull

Nu am mai facut machiaj pentru film, dar stiu ca ma pot descurca cu luminile, umbrele, nuantele... Astept doar ocazia.
anapanduru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2005, 00:34   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ei, atunci, ca s-o astepti cât mai productiv, cautä oarece bibliografie. (Apropo, noi la facultate aveam si un curs, cu Mihai Bandac.) Pânä la "machiajul creator", baza e "machiajul corector" (stiu cä s-a scris si cel putin o carte pe tema asta, chiar asa se si intitula). De pildä, îmi amintesc, de acu' vreo douäzeci de ani, cum alegea machieusa nuantele de brun si crem pentru fondul de ten în functie de peliculä: Eastman le vedea într-un fel, Technicolor în alt fel, Kodak altfel, iar cea mai mare belea era cu Fuji si AZO-Mures (patent Fuji): machiai nasul cu ocru si pe film se vedea albastru-n picätele!

A, si încä ceva foarte important! Aura regisorului poti s-o vezi? La filmul meu din 1993, Flori Vaeni, machieusa, avea si clarviziune, si-n fiecare dimineatä-mi spunea: "De ce esti asa galben azi?" :huh: sau "A, ce albastru frumos, bravo!" - altfel cum crezi c-am terminat filmärile la timp, în tot balamucul äla?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells