Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Jun 2009, 18:20   #1
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Sauna (2008)

in cultura finlandeza sauna e considerata, printre altele, un loc de spalare al pacatelor

cam pe tema asta merge si filmul lui AJ Annila...totul devine o calatorie inspre constientizarea pacatelor si spalarea acestora

dar pentru asta e nevoie sa treci prin purgatoriu...printr-un fel de purgatoriu trec si personajele din film care, desigur, nu au cum sa scape de suferinta

imagini mohorate, reci, oarecum morbide, multe dand intr-o tonalitate sepia (I guess, ca nu ma prea pricep), ceea ce ingroasa feelingul apasator

pe alocuri aveam impresia ca vad un film de Tarkovski...am citit ca si altii au patit la fel...dar sa nu fortam comparatii sortite impotentei
oricum asta e un lucru bun in film

la nivel de story si personaje cateva chestii sunt cam subtiri...parca lipsesc niste explicatii

se ajunge la climax gradat, tensiunea e construita pas cu pas, dupa care totul se termina intr-un ton purificator

tare faza cu copilul neatins de "spiritul" saunei pt ca e considerat inocent si fara pacat

ar mai fi de punctat una alta da' nu mai stiu ce momentan

mi-a placut filmul...am tras mult de timp pana sa il vad, da' noroc cu Ambra ca mi-a atras atentia
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 16:59   #2
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
Mie mi-a placut ca a reusit prin culorile alea pline de filosofie si complicate sa mentina suspansul si atmosfera aia disturbing.Jocul actoricesc a fost fara cusur,muzica...deci nu am ce comenta..film curatel.
Anilla a reusit sa faca opusul americanilor in materie de horror,au facut ceva unic,frumos si cel mai bine este ca nu au stricat ideea cu filmul.CURAT!
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2010, 11:09   #3
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Din cînd în cînd mai apare cîte un film care reuşeşte să-şi depăşească condiţia de film horror, oferind mai mult decît un simplu meniu de scares, blood & guts...Probabil că, dacă Tarkovski ar fi realizat un film horror, rezultatul ar fi semănat foarte mult cu filmul de faţă.
Sîntem în anul de graţie 1595, la finele unui război de 25 de ani între Rusia şi Suedia. Noi graniţe trebuie trasate. În acest scop sînt numite două comisii, una rusească şi una suedeză, care trebuie să colaboreze în vederea îndeplinirii acestei misiuni.
În centrul poveştii se află doi fraţi, Erik şi Knut, ambii dorind să-şi îndeplinească cît mai repede misiunea, însă din raţiuni diferite: Erik o consideră o consecinţă logică a războiului tocmai încheiat, un mod de a justifica întreaga vărsare de sînge care a avut loc. Knut priveşte misiunea strict din punct de vedere ştiinţific, sperînd ca prin cartografierea acestor întinderi de pămînt, neexistente pe vreo hartă pînă în acel moment, să obţină o poziţie mult rîvnită în cadrul catedrei de geografie.
Caracterul celor doi iese la iveală atunci cînd întîlnesc în drumul lor un ţăran rus şi pe fiica acestuia. Ura lui Erik faţă de ruşi, abia ţinută în frîu pînă în acel moment, se declanşează şi acesta îl ucide pe fermier, chipurile, în legitimă apărare. Conştient de caracterul exploziv al fratelui său, Knut o ascunde pe fiica ţăranului în pivniţă (nici Knut nu e uşă de biserică, lucru dovedit de privirile pe care le aruncă fetei – de fapt ăsta e unul dintre punctele forte ale filmului – ambiguitatea morală a personajelor principale, ce va degenera în final). Erik promite că, înainte de plecare, va elibera fata. După ce se reunesc cu ceilalţi membrii ai comisiei, Knut începe să aibă o serie de vedenii, apariţii fantomatice ale unei fete care ar putea sau nu să fie cea pe care au lăsat-o în urmă. Erik îi mărturiseşte că nu a eliberat-o. Măcinat de remuşcări, Knut doreşte să se întoarcă şi să o elibereze. Între timp, însă, comisia dă peste un cătun ciudat, situat la dracu-n praznic, în mijlocul unei mlaştini. Lîngă această aşezare se află o saună stranie care, aflăm la un moment dat, tronează acolo din vremuri imemoriale...
Nu merită să dezvălui mai multe din plot pentru a nu strica plăcerea de a-l viziona. Oricum, după cum spuneam, este mai mult decît un horror. Este un film despre căinţă, iertare, despre adîncurile întunecate ale spiritului uman. Cinematografia este superbă, interpretările de asemenea, iar finalul e cireaşa de pe tort...
Highly recommended – fanilor horror dar nu numai...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2011, 20:24   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Da, cu siguranta un horror superior. Imagini, joc actoricesc si atmosfera foarte bune. Totusi mi-a lasat senzatia ca se opreste la suprafata. Daca te intrebi ce vrea sa spuna pana la urma, nu ramai cu mare lucru. E chilling, dar numai la nivel visceral, nu are un impact profund asupra constiintei. Ce erau oamenii aia din sat? Fata aceea de ce nu a fugit pana atunci? De ce Eerik care omorase o gramada de oameni, se schimba brusc? Si multe alte intrebari lasate fara raspuns, ceea ce in cazul asta nu inseamna profunzime. Dar merita vazut macar o data.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells