Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Nov 2003, 17:10   #21
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Pai... cam asta am zis si eu (a little over-simplified, but yes!) Un lucru e clar, Kubrick a lucrat atat de mult la proiect (schite, scenariu, chiar si actori), dar l-a lasat pe Spielberg sa faca "A.I", Kubrick vrand sa se concentreze asupra unui alt mare proiect de-al sau, "Napoleon". (pe care intentiona sa-l filmeze in Romania). Din pacate... a murit...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2003, 18:08   #22
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Habar n-aveam de treburile astea. Farte interesant. ar cred ca SK ar fi facut filmul c totul altfel. Mai tulburator, in orice caz...
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2003, 19:53   #23
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by theo:
Originally Posted by Gaandalf:
Sunt multzi karora le-au plakut AI - o copie recenta shi shtiintzifico - fantastica a lui Pinochio ... common' let's get real ... in afara de efectele speciale altceva nu avem in filmul asta decatt aspiratzia unei mashinarii de a ajunge sa fi iubit ...

Daca n-ai reusit sa vezi in AI nimic altceva decat efecte speciale iar Chicago e pentru tine doar un film muzical prost, ramai totusi la LOTR, de 2 ori pe zi...

Da ce s-a intamplat cu parerea fiekaruia ? Asta este giustul meu ... Mi-a plakut foarte mult Moulin Rouge care a avut o distributzie de milioane ... da' Chicago - il urasc ptr k nu-i corect sa sa ia toate premiile alea doar k asa vor aia de la Osacr-uri ...

Au fost shi alte filme bne kre meritau oscar-uri da' nu au luat ... ptr k sunt aia arogantzi ... shi aia de la Mtv movie - Awards le-au transmis chestia asta ... + mie imi plac muzicalurile da' asta nu o sa se compare cu Moulin Rouge nici in 50 de ani de akuma incolo ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2003, 09:19   #24
aleenutzza
Junior
 
aleenutzza
 
Join Date: Nov 2003
Location: bucuresti
Posts: 46
gaandalf, nu te supara, dar premiul oscar nu spune ABSOLUT nimic despre valoarea unui film.
sa luam spre exemplu filmul "memento":

"(oscar 2002) Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Winner:


* Gosford Park (2001) - Julian Fellowes

Other Nominees:
# Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le (2001) - Guillaume Laurant; Jean-Pierre Jeunet
# Memento (2000) - Christopher Nolan; Jonathan Nolan (story)
# Monster's Ball (2001) - Milo Addica; Will Rokos
# Royal Tenenbaums, The (2001) - Wes Anderson; Owen Wilson "

"gosford park" a fost un film ok, dar scenariul nu-i nici pe departe la fel de bun ca cel pt "memento" (si cel pt "amelie" a fost misto, nu zic nu) ...asa ca...
aleenutzza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2003, 13:17   #25
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
asa e, aleenutzza! 'memento' vs 'gosford park' e ca 'citizen kane' vs 'crima din orient express' (care-a avut actori buni, nimic de zis...)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2003, 15:23   #26
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Era un top al celor mai proaste filme considerate bune,poate?
Ar fi fost prea banal sa bagi treburi de genu' Scream sau American Pie sau altele,k deh!era prea evident!Shi oricum,kat de greu putea fi sa voteze Tommy la mishto,k sa vada ce putere are votul lui?
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2003, 08:38   #27
spartacus
Senior
 
spartacus
 
Join Date: Feb 2003
Location: Anitals
Posts: 123
Send a message via Yahoo to spartacus
Bre, cu Pearl Harbor intre primele 10 filme proaste eu unul nu sunt de acord!
Apoi, am si eu o intrebare: putem sa punem si filme romanesti in topul asta? :wink:
Pe primul loc de afla de departe... "Garcea si oltenii"(tot respectul pentru ce au facut baietii inainte de a ajunge la Pro TV, dar de cind s-au vazut la tv, s-au prostit de tot. Nu mai au pic de haz!). Si, ce e mai grav, este ca nici alternativa nu avem(Divertisii sucks!)
__________________
"Cind beau ma simt ca o sugativa!"
spartacus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2003, 11:33   #28
aleenutzza
Junior
 
aleenutzza
 
Join Date: Nov 2003
Location: bucuresti
Posts: 46
Originally Posted by spartacus:
Apoi, am si eu o intrebare: putem sa punem si filme romanesti in topul asta? :wink:
Pe primul loc de afla de departe... "Garcea si oltenii"(tot respectul pentru ce au facut baietii inainte de a ajunge la Pro TV, dar de cind s-au vazut la tv, s-au prostit de tot. Nu mai au pic de haz!). Si, ce e mai grav, este ca nici alternativa nu avem(Divertisii sucks!)

ma indoiesc sincer ca cei de la bbc ar da asa ceva ("garcea si oltenii") pe postul lor de televiziune. deci, din punctul asta de vedere englezii sunt mult castigati...

cat despre alternativa la protv ai incercat alte posturi (discovery, national georaphic)...mai aflii si tu una-alta...ca despre carti...numai de bine
aleenutzza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells