Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jun 2009, 10:06   #1
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Frank Capra

Debutez in vizionarea filmelor de Capra, cu Arsenic and Old Lace

Nu l-am vazut inca pana la capat, am vazut doar jumate din el, insa efectiv m-am prapadit de ras: deci doua matusi dragutze foc, incredibil de joviale, simpatice, tandre, glumetze, sugubetze, dragostoase, ii pregatesc un tort nepotului lor, scriitor, pt a celebra casatoria acestuia. cand proaspatul casatori vine acasa si este intampinat cu zumzetul familiar, situatia ia o intorsatura incredibila - tanarul descopera intr-un cufar din bucatarie cadavrul unui barbat Intrigat, le spune matusilor ca in bucatarie e un cadavru, la care matusile raspund: "A, da, nu am apucat sa-l ingropam caci tocmai venise in vizita pe la noi preotul"

Cary Grant este senzationa l -nu stiam ca a jucat si roluri de comedie.....este atat de socat si de minunat, si joaca cu atata umor rolul nepotului indragostit de burlacie si de noua sa sotie, rolul nepotului adorat de cele 2 matusi, incat am cazut pe spate, tre sa recunosc, cu toate retinerea mea fata de actori ..... tot punandu-le intrebari celor doua simpatice, tanarul afla ca acesta este cea de-a douasprezecea victima dintr-un lung sir de cadavre

Last edited by illotempore2002 : 15 Jun 2009 at 10:08.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2009, 10:27   #2
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
sa vezi si "It's a Wonderful Life"!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2009, 10:30   #3
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
yup....comming soon this season
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2009, 10:44   #4
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Toate personajele din Arsenic and old lace sunt delicioase.E de urmarit iarasi si iarasi.Frank Capra are cateva filme exceptionale.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2009, 10:57   #5
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by keepwalking:
sa vezi si "It's a Wonderful Life"!

It's a Wonderful Life e preferatul meu...un film de suflet, sa-i zic asa...de fapt, aici e meritul lui Capra si James Stewart...reusesc sa-ti intre sub piele cu o usurinta debordanta, ceea ce face ca mesajul filmului sa fie transmis si inteles foarte usor
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2009, 11:01   #6
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai de ce, mesajul este greu?
cel de la Its a wonderful life?
e atat de dificil de inteles incat ai nevoie de nu stiu ce relatie intre actori si regizor?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2009, 11:09   #7
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
da, uneori ai nevoie...mai ales cand spui din start it's a wonderful life, cand vrei sa creezi un echilibru perfect intre drama si comedie, cand ajungi la sfarsit sa tragi concluzia si sa spui why it's a wonderful life...intregul demers trebuie sa fie credibil in ciuda elementelor fantastice folosite
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2009, 12:24   #8
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
mi-a placut si mie putintel "Arsenic and Old Lace". cred ca mai mult textul si-a facut efectul decat misancena, dar merge.
In schimb "it's a wonderful life" e supraevaluat. nu am inteles niciodata de ce e atat de apreciat filmul asta. personage ingeresti (nu ingerul ma deranjeaza. el e cel mai cool), numa bune de pus la rana, un milionar malefic, capitalist evident care se imbogateste de pe urma saracilor, bla, bla... si sfarsitul inimos despre solidaritate, familie si pretenie Eu as si vrut sa intervina ingerul ala mai des, sa faca minuni cand ii trasnea lui
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2009, 00:11   #9
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
De vazut inainte de toate It Happened One Night.Apoi Mr. Smith Goes to Washington.Si asa mai departe.In limita filmelor disponibile.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2009, 15:42   #10
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
continuand cu Arsenic and Old Lace,

ati remarcat ca toate personajele sunt perfect duale, adica nimeni nu poate fi trecut in dihotomia bun-rau, cu o singura exceptie de fapt ( fratele intors dupa multi ani acasa, malefic, criminal, insa nu mai putin criminal decat cele doua dulci matusici)....atat personajul principal, care este un burlac convins, un burlac casatorit, si care se poarta foarte urat cu sotia lui, pana la al doilea frate al acestuia care se crede Roosevelt.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2009, 23:55   #11
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Am vazut demult Arsenic and old lace, as vrea sa il revad. In schimb, am vazut recent It's a wonderful life. Intr-adevar, mesajul filmului este foarte simplu de perceput, dar tocmai in asta sta frumusetea acestui film, in simplitate.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2009, 08:39   #12
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Si totusi ... cand ma uit la Capra imi lipsesc rafinamentul si eleganta lui Lubitsch. Sau Wilder. Capra e un pic prea "all american hero" pentru mine si de aceea n-am avut rabdare sa revad "Mr. Smith Goes to Washington". Cand se entuziasmeaza domnul Smith in fata Capitoliului si a altor monumente ma cam ia cascatul. Poate daca n-ar fi fost 8 ani de administratie Bush l-as fi gustat din nou.

Arsenic and old lace si It happened one night raman savuroase. Iar It's a wonderful life este printre filmele cu reteta lacrimogena care functioneaza again and again, cel putin la mine. Dar dupa aia te simti, sa nu zic prost, ci naiv ...
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 12:35   #13
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
It's a wonderful life e superb . Are de toate comedie , drama , dragoste, chiar si putin SF(cand vorbesc cei doi ingeri cu al treilea care nu avea aripi). Mi-a intrat la suflet de la prima vizionare.
andreyuzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 23:34   #14
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,623
Am vazut doar Mr.Smith Goes To Washington, urmeaza It's A Wonderful Life. Mr.Smith... m-a impresionat cum putine filme au facut-o pana acum, il recomand calduros. Cred ca e singurul film la care am sperat ca finalul va fi unul fericit, si nu unul cinic, chiar daca asa ar fi fost mai realist. O ilustrare cum nu se poate mai inspirata a defectelor si avantajelor democratiei sustinuta de o prestatie de exceptie a lui James Stewart(cel mai bun rol in care l-am vazut pana acum). Poate ca unora li s-ar putea parea propagandistic(desi loveste dur atat clasa politica americana cat si "a patra putere") sau siropos (tanarul naiv si idealist care infrunta de unul singur-bine,aproape singur-intregul Congres american format din oameni corupti si mult mai versati in ceea ce priveste politica) insa pe mine povestea m-a prins imediat si m-a tinut cu sufletul la gura de la inceput pana la sfarsit.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2011, 20:08   #15
NightChild
Veteran
 
NightChild
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 219
Mr.Smith Goes To Washington si It's A Wonderful Life mi-au placut foarte mult...
NightChild is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2011, 23:11   #16
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Primul film de Capra vazut de mine a fost Arsenic and old Lace , insa pe vremea aia , acum vreo 25 de ani nu stiam eu ce e aia Capra.Mult mai tarziu am vazut It's a Wonderful Life extraordinar film , apoi am inceput sa caut filmele lui si am descoperit It Happened One Night, The Miracle Woman ,
Platinum Blonde, American Madness, The Bitter Tea of General Yen, Lady for a Day ,Mr. Deeds Goes to Town , Lost Horizon , You Can't Take It with You ,Mr. Smith Goes to Washington,Meet John Doe ,State of the Union , Here Comes the Groom , Pocketful of Miracles (care de fapt e un remake la Lady for a Day) Franc Capra e singurul regizor alaturi de Dorota Kedzierzawska care la mine are toate filmele notate cu 10 si eu dau foarte foarte foarte greu 10.
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells