Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Nov 2011, 03:18   #1
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Monarhia salveaza Romania!

Citesc un articol:
http://www.adevarul.ro/actualitate/P...596340875.html

In ciuda ID-ului pe care-l folosesc aici, sunt monarhist convins. Care mai esti cu mine?
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2011, 14:40   #2
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Originally Posted by Presedintele:
Citesc un articol:
http://www.adevarul.ro/actualitate/P...596340875.html

In ciuda ID-ului pe care-l folosesc aici, sunt monarhist convins. Care mai esti cu mine?

E o prostie interpretata gresit. Daily Mail a avut un articol ironic la adresa regelui Charles, ptr ca prea vine des in Romania si poate aspira la tron. Presa de la noi, alcatuita in mare parte din jurnalisti de mana a 2-a, a preluat stirea in serios si in goana ptr senzatie au pus asta pe toate paginile. Este aproape imposibil sa vina alt rege strain plus ca in Ro monarhia nu mai poate fi instaurata
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2011, 16:06   #3
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
hai sa iti zic eu de ce vrea in Ro rege, pt ca cearls are deja o varsta, mama lui erszebet 2 nu mai moare odata , si nu se stie daca nu crapa inaintea ei... si macar sa fie si el rege undeva daca nu poate in UK , macar in RO
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2011, 02:19   #4
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Originally Posted by cristi88:
Originally Posted by Presedintele:
Citesc un articol:
http://www.adevarul.ro/actualitate/P...596340875.html

In ciuda ID-ului pe care-l folosesc aici, sunt monarhist convins. Care mai esti cu mine?

E o prostie interpretata gresit. Daily Mail a avut un articol ironic la adresa regelui Charles, ptr ca prea vine des in Romania si poate aspira la tron. Presa de la noi, alcatuita in mare parte din jurnalisti de mana a 2-a, a preluat stirea in serios si in goana ptr senzatie au pus asta pe toate paginile. Este aproape imposibil sa vina alt rege strain plus ca in Ro monarhia nu mai poate fi instaurata
Articolul englezilor s-o fi vrut ironic, iar jurnalistii sunt cum sunt, dar ceea ce se pare ca nu stii, Cristi, este ca alternativa numita Carol al treilea se vehiculeaza de multisor in mediul politic de la noi, mult inaintea "prostiei interpretate gresit". Apoi, sunt si eu curios, de ce nu ar fi posibila o restauratie? Am mai auzit ideea asta la Moise Guran, care a incercat sa si argumenteze, dar nu m-a convins. Poate reusesti tu.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2011, 20:58   #5
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Pai piedicile sunt mai multe mai ales juridice, legislative, constitutionale.Si sincer chiar mi se pare ca nu are logica ca intr-o tara precum Romania sa fie instaurat un regim monarhic. Nu stiu cu ce ne ar ajuta. Parlamentul ar continua sa existe populat de aceiasi sobolani criminali si corupti iar regele ar fi o simpla marioneta a cuiva. Monarhia ar fi doar asa...cand dam vanturi sa ne simtim si noi eruditi precum englezii, desi suntem la nivel cu tarile din Africa. In cazul nostru o noua forma de guvernamant nu ne-ar aduce nimic nou sau bun daca clasa politica ramane aceiasi
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2011, 22:20   #6
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Nu exista nici o piedica majora. MS Mihai I Regele Romaniei a abdicat sub amenintare. Apoi, un referendum ar fi de-ajuns. Si tocmai ca Regele n-ar fi o marioneta a nimanui - intr-o republica, mai ales cu "presedinte-jucator", populimea are impresia ca poseda painea si cutitul prin alegerea unui sef de stat; in plus, Regele este prin definitie neutru, presedintele doar printr-o lege formala, dar nu crede nici dracu' ca Basescu, de pilda, nu mai are nici o treaba cu pedeii. "Eruditi"? Nu cred ca-i termenul potrivit. Sa presupunem ca restauratia n-ar insemna decat revenirea la normalitate si tot ar fi de-ajuns - efectele pozitive se vor putea observa si in ceea ce priveste calitatea clasei politice.

Motivatia principala a celor care resping aceasta forma de guvernamant este una infantil-superficiala: desuetudinea. Iar asocierea monarhiei cu elemente anacronice este un stereotip, nici macar simpatic, precum hartile acelui bulgar - parca bulgar e.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2011, 12:57   #7
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Mie mi-ar place sa vina un rege la noi in tara.Dar cu conditia sa dispara in primul rand toata clasa politica actuala sa nu mai vad barbii duble, burti mari si prostituate conducand tara.Pentru mine toti politicienii romani sunt niste gunoaie, iar schimbare in bine in Romania nu vad in viitorul apropiat.Peste 2 ani plec din Ro de privit inapoi nici atat.Imi pare rau de cei care vor ramane si vor avea de suferit.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells