Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Nov 2007, 19:56   #41
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by Neuptolem:
Cornel, mi-am notat cateva preturi de la Diverta, 10x de site-ul Nemirei. Aprop' si Nemira e sux, dar mai sux ca Diverta nu e nimeni! :hmm:
O carte de Tolkien era 74 da RONi!!! God! :shock: Sa stiu ca are intre pagini secretul scrisului, misterul scrisului, si tot as sta nitel pe ganduri inainte s-o cumpar!
Comparatia ta cu shaormele e lipsita de sens, logica, nuanta, nivel, calibru, bun-simt (fortat), si tot tacamul, e ca si cum ai zice: "Un bilet la film e cat 5 paini. Te abtii de 5 paini, adica nu mananci 5 zile..."
I'll be back!
da neuptolem la asta ma gandeam si eu in fine... ms
oricum draga cornele eu shaorme chiar nu mananc si dak am ajuns sa comparam cartea cu shaormele e clara treaba(nici macar dpdv al pretului nu ar trebui comparate)
si era doar un exemplu nu ca mi sar fi parut o suma exobitanta ci pt ca pretul cu care era vanduta la diverta era de fapt pretul la care ar fi trebui sa fi cartea cu cd... iar cd-ul la diverta l-am vazut si pus in vanzare separat ceea ce e cam ilegalitate ..
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2007, 08:46   #42
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
si pentru curiozitatea mea ce anume contine CD-ul ala?

este audiobook sau ecranizarea cartii?

oricum e mai sanatos sa citesti decat sa asculti o carte...


PS: chiar nu intelege nimeni ca saorma reprezinta aici un termen de comparatie (dus la extrem) care simbolizeaza un stil de viata, o scaricica de (non) valori...

incep sa ma intreb care este nivelul de cultura al acestui forum si ar fi interesant de stiut (mai ales pentru slogan) cum arata (in termeni de marketing) utilizatorul de cinemagia.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2007, 10:28   #43
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am o propunere.

Cine vrea sä boicoteze Diverta, s-o facä.

Cine nu, nu.

Numa' nu ma' bateti apa-n piuä-n topicu' ästa, cä m-ati nebunit de-de-de-de-de-de-de-de-de-de cap! :shock:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2007, 11:17   #44
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by cornel:
saorma ... care simbolizeaza un stil de viata,
Cornel, tot despre shaworma vrei sa vorbim?! :hmm:
Tot comparand shaworma cu Diverta, no!?!?
Bullshit-ul asta concludent nu este un stil de viata! Afla ca am mancat si eu si nu ma simt deloc "dependent" sau "reprezentat" de shaworma: prin august 2005 eram in Timisoara la niste prieteni, cum imi era f aiurea sa intru in frigiderul lor m-am trezit intr-o piata cumparand o shaworma la pachet de la o vanzatoare despre care nu are rost acum sa detaliez cum am cunoscut-o...tot vorbind, am plecat uitand sa-i las cei 7 roni pe savuroasa si nobila mancare arabeasca, bineinteles ca apoi am sunat-o si ea imi tot zicea ca nu e nici o problema bla-bla-bla - cu o seara inainte o bagasem la un film platindu-i biletul, desigur ca nu intentionam sa-i trag teapa la o shaworma. CUT TO:
Prin august 2006 alergam pe un stadion din Craiova si atunci cand am observat ca slabisem suficient incat sa ma pot chiar lauda cu placutele abdomenului am zis s-o fac de o shaworma, mai ales ca in ziua respectiva nu mancasem mai nimic, afara erau peste 35 de grade si numai de gatit nu aveam chef, nici sa cumpar altceva, am zis: "merge bullshit-ul asta acum, chiar, de cand nu am mai mancat? aaa...anul trecut, tot in august, eram prin Timisoara, bai! ia s-o sun!".Cam astea ar fi amintirile mele despre shaworma iar din august 2006 cred ca am mai luat una singura si atat. Dupa cum vezi dezinhibarea si nonconformismul cu care destainui aceste "amintiri" te fac sa intelegi ca nu dau prea multe carti pe shaworma si mai ales: nu este un stil de viata! Te asigur ca multi fac asa, aia pe care ii vezi tu la fast-food-uri trec rar pe-acolo, orice om cu cap daca tine regimul asta 2 luni va observa "ceva" intr-un tarziu si se va trezi dar daca pe tine te-a traumatizat shaworma poti nota acum pe carnetel faza cu alergatul. :happy:
-------------------------------------------------------------------------------------
Se intampla luni, nu stiu pe la ce ora: am intrebat la o taraba cativa oameni al caror stil de viata intr-adevar intra in categoria: "Dorel", desi ma tem ca nici macar de o shaworma nu aveau in buzunar...de Mobilul lui S.King, mi-a zis ca l-a avut si era in jur de 30 roni (raspunsul poate admite o eroare suficienta), apoi mi-a fost dat sa vad: "Misterul regelui.Despre scris. / On Writing" la 22 da roni cu o eticheta alba lipita pe coperta din dos stampilata cu cifre mov; tot vorbind cu femeia despre Diverta la indicatiile ei dau fuga intr-o librarie, zicea ea, mai ieftina. Ajung, nu gasesc Mobilul nici acolo dar nici nu-l avusese, era doar aceeasi carte pe care o rasfoisem la taraba. Continui "actiunea" spre Centrul Comercial Mercur acolo unde imi bag nasul intre paginile din aur ale trustului Diverta; (...); intreb o consultanta d-aia in carti de habar nu are cine este Liiceanu dar sta acolo pentru fanteziile sexuale ale unor insingurati si incepe sa se strambe amuzata de intrebarea mea: "Nu va suparati, caut ceva de S.King, sunt fan si...mi se par cam scumpe, cartile.", probabil era shocked, ma conduce spre Directoarea Diverta pe Oltenia (sucks! Supastar poate spune mai multe, am mai rasfoit "manuscrise din platina" si in Timisoara, erau la fel de scumpe, ca doar e platina, insa o oferta mai diversificata! de neneglijat aspectul asta); Directoarea, o tipa ce probabil nu e nevoie sa o descriu fizic (desi se poate nascoci un roman din asta...), ma priveste de parca eram fiul presedintelui si urma s-o dau jos de pe tron, intreb cu primele cuvinte sub ceata emotivitatii (bai, ce draq fac? doar nu-s pe forum!?...): "Sarut-mana! Am o nedumerire, legat de Stephen King, este preferatul meu (momentan)...(apoi o zic pe sleau ca Nea Marin) sunt cam scumpe cartile! (hotarat, paranoic, ironic)." Vreau sa precizez ca in acel moment Directoarea cauta in fisa cu folderele dezorganizate replica profesionala, da' nush cum sa zic, n-o gasea...n-o gasea frate! si nu exista un raspuns "normal" la intrebarea / nedumerirea mea "de scartan", un antisocial in toata regula, nu gluma, demn de bagat la zdup. Dupa ce se dezmeticeste, ca doar se afla in fata unui monitor si introducea titlurile nou venite in cutii de carton maro, o da pe sperante si "cum sa scap de el ca poate imi face ceva rau - el - Clientul Nemultumit!": "=" "Va fi o reducere... la promotie la un moment dat, poate..." atat de neconvingatoare incat nici o fetita la gradinita nu ar fi crezut-o si adoptand o mina plumburio-triplodocta, pe cat de "miscata" pe atat de detasata. "Ok...da, inteleg" zic la modul sa n-o deranjez la job, "Merci!" . Vazand ca ma departez, serotonina o face sa gaseasca in sfarsit un raspuns onorabil: "Noi le primim de la Nemira...", "Merci 2!" - umil, formal, ca doar urma sa mai trec prin fata Reginei, o intreb: "Mobilul, la ce editura este?", , "Nemira." imi arunca usurandu-se, apoi o absoarbe desfacutul cutiilor maro full-e cu nestemate pretioase.

Si am agatzat preturile:
Shining - S.K. 29.99 ron / la Nemira 27.25 , Internet: 23.16 http://www.nemira.ro/autor.asp?id=381&pg=2&ord=1&tid=79
Povestea lui Lisey - S.K. 51 ron / la Nemira: 39.02 (Internet) http://www.nemira.ro/autor.asp?id=38...ord=1&tid=1212
Apocalipsa (S.K.) 100 ron / la Nemira: 76.08 (Internet) http://www.nemira.ro/autor.asp?id=38...&ord=1&tid=925
Misterul regelui 23.87 ron / Nemira 22, intr-adevar. http://www.nemira.ro/autor.asp?id=38...ord=1&tid=1224
Mobilul 37 ron / Nemira: 33.90 (librarie) cu 28.82 (Internet).
Colorado Kid (S.K.) 15 ron / Nemira http://www.nemira.ro/autor.asp?id=38...ord=1&tid=1092
Nu am stat sa le memorez pe toate dar sunt hotarat sa imi iau chiar azi: Misterul scrisului, data fiind pasiunea mea, mi se pare mai cruciala de inhatat, cu 22 da roni, Internetul neavantajandu-ma prea mult, Mobilul urmand sa mai astepte...nu-mi permit acum (am cumparat in urma cu 2 saptamani Cum gandesc consumatorii de Gerald Zaltman, 32 ron - desi initial tariful fusese de 35-36! cand erau mai multe pe raft, vazand ca se vinde (si am ales-o bine caci e destul de utila comparativ cu alte bullshituri de marketing) au mai lasat din pret si asta in decurs de doua saptamani!), ideea e ca: doream si Call Girl (asta s-a epuizat), si Mobilul, ei, esti cam lacom, cate vrei tu?
PS: Numai pt cornel: anul asta am comandat: "Story" de Robert Mc Kee, "Screenplay" de Syd Field si o alta carte de scenaristica din State printr-un amic amabil, m-au costat in total 80$, am achitat 40$, urmand ca pana la Craciun sa achit datoria pe care o mai am; numai "Story" a costat 35$ si merita! cartea aia isi merita banii! cat despre Nemira si S.K. cu siguranta nu se vor imbogati de pe urma unora ca mine: zgartani ce nu lasa shawormele pe carti si demonstreaza nivelul de cultura al acestui site. :hmm:

K, Pitbull, nu citisem, probabil nu mai au rost alte comentarii.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2007, 11:35   #45
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Daca si tu mai esti reprezentativ pentru nivelul de cultura al acestui site, atunci inseamna ca ne putem reorienta catre alte forumuri.
@Cornel
Nu lua in serios ce spune Neuptolem. Cred ca nu stie cum s-a descris Stephan King(I am the literary equivalent of a Big Mac and Fries. ). De la saorme la Big Mac literar nu e un drum(cultural) prea lung. Asta am scris-o mai mult de pomana pentru ca Neuptolem are darul nefericit de a duce in derizoriu o discutie cu aerul ca despica firul in patru foarte abil, ca face o analiza pertinenta.
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2007, 11:37   #46
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Quote:
si NU demonstreaza nivelul de cultura al acestui site.
Corectie.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2007, 15:24   #47
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by thequietsurfer:
Daca si tu mai esti reprezentativ pentru nivelul de cultura al acestui site, atunci inseamna ca ne putem reorienta catre alte forumuri.

Ete na, de ce spui asta? Vad ca neuptolem e un baiat care se agita, cauta sa citeasca tot felul de lucruri, e un tanar in perioada de acumulare si de sperante, unele naive.
E de apreciat entuziasmul lui, chiar daca uneori devine grafoman.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2007, 15:48   #48
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Quote:
grafoman
am cautat cuvantul asta in DEX si nu l-am gasit. cine poate sa-mi dea o definitie completa si exacta.
Proletar, sper ca singura mea speranta naiva sa fie dorinta de a castiga HBO-ul, cu toate etajele si subsolurile profunde ce le presupune! :lol: :lol: :lol:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2007, 16:27   #49
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Inseamna maniac al scrisului, dar are si sensul de om care nu are nici cea mai mica legatura cu arta, o persoana lipsita de talent, tehnica si VALOARE.
Un scrib, un contopist amarat, patruns de morbul veleitarismului (vezi Flaubert-Bouvard et Pecuchet).
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2007, 18:15   #50
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
[quote="Neuptolem"]
Quote:
grafoman
Originally Posted by thequietsurfer:
Inseamna maniac al scrisului, dar are si sensul de om care nu are nici cea mai mica legatura cu arta, o persoana lipsita de talent, tehnica si VALOARE.
Un scrib, un contopist amarat, patruns de morbul veleitarismului (vezi Flaubert-Bouvard et Pecuchet).
"Cei care te critica vorbesc despre ei, nu despre tine. (...) Doar tu te cunosti cu adevarat." - imi pare rau ca nu am retinut autorul si titlul iar textul nu-i reprodus exact..tot frunzarind pe rafturile "luxoase" ale Divertei...
-------------------------------------------------------------------------------------
Am achizitionat Misterul regelui. Despre scris cu 22 da roni depasind cu 2 roni pragul psihologic dar am zis: "Ziarele pe azi au fost 2 roni! Take it!" si speeeeeeer sa-mi ridic VALOAREA scriitoriceasca, sa nu mai fiu atat de contzopist... - se vede ca esti nou pe forum, eu am trecut de perioada in care incercam sa fiu pretentios doar de dragul pretentziozitatii, "VALOAREA rezulta din intelegerea mesajului pe care il ai de transmis de catre o cat mai mai mare audienta" - nu-mi apartine.
Peste 1 an nimeni nu-si va mai aminti de compozitia acestui mesaj, doar de mesajul acestui mesaj!
Dam totul din noi in competitiile oficiale si ne antrenam relaxant, distrat chiar, pentru a ne insufla vigoarea de care avem nevoie la turneul final
Iar in aceasta vigoare nu intra si cantitatea / calitatea cititului? Normal, Diverta este un obstacol elocvent ce atrage in jurul ei alte "paravane" pizmuitoare in...perspectiva.
Si care e mesajul meu? Oare care? Hoo-chaaa!!! Asta-i poate...
------------------------------------------------------------------------------------
Nu am reusit sa gasesc pretul The Cell-ului in USA. Rog un profesionist sa completeze ultima veriga a Lantului Luxuriant.
Cu siguranta, daca Nemira isi permite sa lase un asa gol (5 roni) intre categoria librarie, repectiv Internet, ne imaginam distanta dintre Internet si Pretul Real, dintre Pretul Real si Cost, data fiind siguranta si mai mare a achizitionarii produsului carte en-gros, de peste Atlantic. Ocean al "draq"-ului! A inghitit Titanicull!

Doresc doar un acces mai facil spre carti tuturor romanilor fara a mai adauga speculatiile salariului minim USA (?) / salariu minim Romania (125 euro).

You still don't get it. Then why am I talking to you? Get out! :hmm:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2007, 20:59   #51
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Tu ai cerut sa ti se explice termenul. Eu am oferit o posibila definitie. Nu am folosit epitetul pentru a te descrie asa ca banalitatea aia cu cel care insulta si care de fapt se insulta nu mi se aplica(in acest caz) si pentru ca imi cunosc limitele(si pe cele insurmontabile si pe cele asupra carora pot sa revin pentru a le depasi sau a le impinge intr-o noua zona).
Mesajul meu "pretios" ti se adresa, intrucat era rezultatul unei solicitari. Tu nu poti fi pretios pentru ca sfarsesti prin a deveni ridicol si ininteligibil(ca in incercarile alea lamentabile de a impune cateva reguli de elaborare care sa ajute in cazul sloganului Cinemagia). Vad ca mi-ai mai aruncat si un alt truism printre randurile alea confuze. Forma mesajului conceputa in asa fel incat acesta sa poata fi receptat de cat mai multa lume este o idee foarte raspandita. In politica devine chiar un principiu vital(enuntat si de taica Hitler in Mein Kampf, ofera o explicatie a prizei sale la public). Si Plesu vorbea despre abuzul de referinte culturale care nu face decat sa duca discursul cuiva in zona in care mesajul se pierde pentru a lasa loc unui unic scop: acela de a dovedi cat de inteligent si pregatit este emitatorul.
Inainte de a-mi vorbi despre cat de "goale" sunt post-urile mele, ar trebui sa identifici si ceea ce vreau sa spun. In mesajul anterior nu urmaream sa comunic ceva forumistilor, ci doar tie(se pare ca ti-am supraevaluat bagajul cultural) asa ca "eroarea" de a nu ma face inteles unui public numeros si eterogen nu poate caracteriza demersul meu. In plus, parerea mea despre forumistii de pe Cinemagia este una care ma sileste sa fiu grijuliu in privinta exprimarii(i-as jigni pe multi daca le-as explica ce inseamna grafoman, pe tine se pare ca te-a ofensat
felul in care am explicat).
Imi amintesc ca te-ai autointitulat "expert in marketing", dar vad ca esti un adevarat uomo universale(si scenarist, si lingvist, activist pentru drepturile(culturale) ale oamenilor etc.). Nu mai incerca sa-mi demonstrezi evolutia ta de la un tip care se exprima emfatic la unul care a atins maturitatea intelectuala ce-i ingaduie sa fie profund in simplitate. Mesajele tale nu sunt chiar atat de pline de talc.
Imi apari acum ca un IMM al scenaristilor(poate ar trebui sa-ti facem un topic cu "Vreau sa fiu scenarist"), dar care spre deosebire de fermacatoarea fiinta nu-si constientizeaza conditia. Oi fi si tu vreun Barton Fink si nu-mi dau eu seama. Mai lasa-ne si cu protestul asta inutil si penibil ca sunt lucruri mult mai grave din zona "accesului la cultura" decat lamentarile tale.
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2007, 09:25   #52
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Neuptolem:
Nu am reusit sa gasesc pretul The Cell-ului in USA.
ca greu era sa dai search pe amazon: http://www.amazon.com/Cell-Novel-Ste...92640&sr= 8-3
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2007, 10:39   #53
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by Neuptolem:
Nu am reusit sa gasesc pretul The Cell-ului in USA.
ca greu era sa dai search pe amazon: http://www.amazon.com/Cell-Novel-Ste...92640&sr= 8-3
Am gasit pagina de pe amazon; ma intrebam, concret, in librariile din State cat costa.
Cel cu 26.95 (taiat a la marketing) mi se pare umflat fata de Romania dar in acelasi timp inclus in salariul minim USA (4000$ / 2000$ pt un roman intr-o munca mai "josnica") este destul de mic iar achizitia ei nu devine o imposibilitate.
9.99 $ e mai aproape de realitate.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2007, 15:07   #54
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Originally Posted by Neuptolem:
salariul minim USA (4000$ / 2000$)

salariul minim in sua este 5.15$/ora, la 8 ore pe zi si 20 zile pe luna inseamna fix 824$/luna. brut. 550 euro brut nu-i un salariu decent nici macar in romania.

cartile sunt ultimul bun supraevaluat in romania, dupa imobiliare, automobile, haine etc. totusi, problema este extrem de simpla. atata vreme cat va exista o cerere suficienta pentru bun, niciun pret nu este prea mare.
daca nu-ti place diverta, foarte bine, cumpara din alta parte. diverta si-asa are o selectie extrem de redusa de carte. ca-i au pe plesu si liiceanu nu-nseamna nimic, ii gasesti in raft si la selgros.
de ce nu cumperi de la anticariat? de ce nu pui jumate din bani alaturi de un prieten care vrea si el cartea? de ce n-o imprumuti de la o cunostinta?
se gasesc carti mai ieftine la tarabe. se gasesc carti si mai ieftine direct pe site-ul editurilor.
dar pretul de pe site este VALOAREA cartii, fara tarifele intermediarilor sau alte costuri.
a, asta ca sa nu mai zic ca poti sa furi cartea de pe net.
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2007, 08:05   #55
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
totusi, e bine ca lumea citeste ...

e bine si ca reusim cateodata sa dezbatem si pe forum ...

in general, e bine ...
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2016, 19:10   #56
someebody
Banned
 
someebody
 
Join Date: Feb 2016
Location: Peste tot
Posts: 49
Send a message via Yahoo to someebody
Thumbs down Un salbatic...analfabet

Despre specimenul Neuptolem ( credeti-ma , am cautat alte locuri unde sa postez , dar n-am gasit) Mai demult , pe contul mihnea_badea , i-am trimis acestui specimen agramat si certat cu inteligenta si logica o cerere de prietenie . El mi-a trimis un mesaj injurios ( nu-l pot reproduce aici ) care continea si o chestie cu handralai si cocosi .L-am rugat sa-mi explice , dar el m-a injurat si tot asa . Asa ca , nu-i trimiteti cereri de prietenie acestui nesiporc agramat si certat cu bunele maniere si bunul-simt daca nu vreti sa fiti injurati si sa va pomeneasca tot neamul in "epitetele" adresate voua , da??/ Numai cand ma gandesc la injuraturile lui , ma apuca scarba... de un milion de ori ... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
someebody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells