Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 May 2004, 22:26   #21
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Originally Posted by zizi:
***

Ce faci, zizi, te cenzurezi?

Eu vreau sa dau un Oscar furnicutzei din "Malena".
__________________
Passion. No one wants to finance the film of a passionless individual. What most people want is to ride your passion. They want to feel that they're part of something magnificent and exciting. And if you're not passionate - fake it. - R. Avary
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2004, 00:17   #22
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
dah... datorita maturizarii mele continue si in acelasi timp, subite, am momente in care nu ma mai recunosc...
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2004, 15:45   #23
paul_
Novice
 
paul_
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 4
the pasion of the christ

Come on people , "Wacky wacky eggs and backy".The passion was so stupid.What was Mel Gipson thinkin? That he is back in Bravehart ? The pain that i was more painfull then that new version of "Lupta nedreapta 6" so spare me .
paul_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2004, 15:44   #24
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
File din istoria premiilor OSCAR

Daca e tot de Oscaruri si astfel de lucruri ... am gasit si eu un articolas..de Octavian Sava....
"Un avion sosit din Lumea Noua mi-a adus o carte fascinanta despre premiile acordate de-a lungul anilor de Academia de Film dar si cu anecdotele, cancanurile si nemultumirile din jurul acestor premii. Nu lipsesc insa nici datele precise despre cine a fost nominalizat, a castigat sau a pierdut. Cartea se numeste “The Acadamy Awards Handbook” si e scrisa de John Harkness.
Astfel am aflat ca primele premii au fost acordate in 1927, in cumpana dintre filmul mut si cel sonor si vorbitor. Cu acest prilej, Charles Chaplin a fost nominalizat drept cel mai bun actor, si cel mai bun regizor de comedie, dar nu castigat nici unul dintre aceste premii. In schimb a fost recompensat cu un “Premiu de onoare” pentru scenariu, interpretare, regie si productie a filmului “Circul”.
Considerandu-se ca filmul “Cantaretul de jazz”, primul film sonor, nu poate concura alaturi de ultimele pelicule mute, juriul a acordat producatorilor, fratii Warner, tot un premiu de onoare. Al. Jolson, interpretul principal al filmului, enervat ca el nu a primit nimic, a declarat: I-au dat statueta “Cantaretului de jazz” si mie nimic. Oricum n-as putea s-o folosesc, fiind prea grea. Mie imi trebuie una usoara ca hartia”.
Tot autorul cartii, de care pomeneam, afirma ca regizorilor le trebuie totdeauna un dram de brutalitate. Astfel, in 1930, Norman Taurog isi regiza propriul nepot, pe Jakie Cooper, pe atunci in varsta de 10 ani, intr-un film intitulat - Skippy, unde Cooper juca alaturi de un caine. Neizbutind sa obtina de la interpretul sau starea dorita, Taurog l-a amenintat ca in cazul in care nu plange, producatorul va impusca bietul caine. Jakie a inceput sa planga, filmul a devenit un mare succes, tanarul actor a primit o nominalizare, iar regizorul a dobandit mult ravnita statueta.
Daca acum posturile de Televiziune se lupta sa obtina retransmisia ceremoniei acordarii premiilor Oscar, in anul 1931, s-a realizat prima transmisie, evident numai prin Radio. Cu acest prilej i s-a acordat lui Walt Disney premiul de onoare pentru creatia lui Mickey Mouse. In schimb Wallace Beery a pierdut premiul in fata lui Fredric March, la o diferenta de un singur vot. Stan si Bran au obtinut si ei in acelasi an un Oscar, pentru scurt-metrajul: “Cutia muzicala”.
Un moment neplacut al anului 1932 l-a constituit deschiderea plicului pentru “cel mai bun regizor”. Will Rogers, care a deschis plicul, a spus: “Vino sa-l iei Frank!” Atunci, bucurosi, au sarit din scaunele lor si Frank Capra si Frank Lloyd. De fapt premiul ii era acordat lui Frank Lloyd pentru filmul “Cavalcada”. Capra, cam plouat a fost nevoit sa se intoarca la scaunul sau.
Si totusi numele “Frank” a purtat noroc. Sapte din primii care au primit premiul Oscar s-au numit Frank.
Irving Thalberg, desi a murit la numai 36 de ani, a fost considerat un adevarat geniu in alegerea scenariilor, a actorilor si regizorilor, rezultatul activitatii sale de producator fiind realizarea unor mari succese cinematografice. Cu toate acestea el a ramas in Istoria celei de a 7-a Arte ca acela care a taiat filmul “Lacomie” al lui Erich von Stroheim, de la opt ore la numai doua. Restul peliculei l-a dat la topit pentru a se extrage argintul (Povesti asemanatoare s-au petrecut si la noi cu filme respinse de cenzura). Premiul acordat producatorilor poarta numele lui Thalberg. De la el se trage anecdota cum ca spada pe care o tine statueta simbolizeaza taierea nemiloasa a filmelor de catre producatori.
Daca astazi suntem obisnuiti ca unui film sa i se acorde mai multe Oscaruri, in 1939, aceasta constituie o mare noutate. Pelicula care a primit 8 premii, plus premiul Thalberg pentru producatorul David O Szelnick si un premiu special pentru decoruri, a fost “Pe aripile vantului”. Vizionarea acestui film ne mai incanta si azi.
Si o intamplare mai recenta. Atunci cand filmul “Titanic” a primit premiul pentru cel mai bun film, avand in vedere ca se sarbatoreau si 20 de ani de la prima acordare a faimosului premiu, ceremonia a durat cu o jumatate de ora mai mult decat insasi lungimea filmului. Din acea zi, juriul, extenuat, a decis ca nici o ceremonie sa nu dureze mai mult decat insusi filmul care va primi marele premiu."
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2004, 08:01   #25
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
french connection in loc de a clockwork orange.rex harrison in loc de peter sellers.how green was my valley in loc de citizen kane.anthony perkins nici macar nominalizat.john wayne in loc de dustin hoffman pt midnight cowboy.scenariul de la tampenia de pillow talk in locul celui de la smultronstallet a lui bergman si etc, etc, etc.
sunt atat de multe tampenii incat nici macar nu e amuzant.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2005, 12:34   #26
Movie_Maniac
Novice
 
Movie_Maniac
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 8
Mie mi se pare ca Jim Carrey e un actor nedreptatit. Chiar daca a jucat in multe prostioare, cred ca are mare talent, si in Eternal... a jucat chiar misto. Voi ce credeti?
Movie_Maniac is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells