Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Oct 2003, 13:58   #1
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
====================================

Am discutat pe mail cu unul din adminii forumului si am aflat ca Cinemagia are in proiect un fel de Virtual Studio, insa e vorba de o idee vaga, mai mult o intentie.

Nu strica sa venim cu idei si sa concepem o structura. Putem pune la punct un proiect pe care il putem oferi echipei Cinemagia. Sunt oameni pasionati si inimosi, cu siguranta ca ideile noastre vor fi binevenite.

Cum credeti ca ar trebui sa arate acest Cinemagia Virtual Studio?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2003, 13:53   #2
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
E interesant ca in Romania nu se face absolut nimic, chiar si atunci cand se poate.

Nu e nimeni interesat de un Studio Virtual? Nu e nimeni interesat sa oferim celor de la Cinemagia o idee coerenta, care sa ne ajute in definitiv tot pe noi?

Se pare ca nu e...
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2003, 14:32   #3
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Bubu, eu as vrea sa particip la Virtual Studio, dar nu ma pricep la nimic ce tine de programare, webdesign... Nu stiu ce as putea face in afara de promovare sau PR.

Ideea, asa cum ne-ai prezentat-o tu pe mailing list, este foarte atragatoare. Un oras virtual, care sa fie proiectat pentru a da o imagine cit mai fidela vizitatorului depsre ce inseamna "sa faci un film". Un "Cita di Cinema", cu studiouri, camere de montaj si proiectie, o sectiune cu sprijin tehnic pentru operatori si tehnicieni, o sectiune de teorie pt. cineasti amatori s.a.m.d.

Am vazut ceva asemanator intr-un joc numit "Lola", daca-mi amintesc bine. Si site-ul filmului "Moulin Rouge" avea interioare virtuale ale studiourilor unde s-a filmat, cu toate detaliile, calitate buna pe 14 inch ai mei, cu zoom in/out la 360 de grade. Foarte frumos...

Singura problema pe care o vad este sectiunea cinematografului. Este destul de greu sa vizualizezi un trailer pe internet (tre sa downloadezi, sa ai ultimul player sau cel pe care ti-l impune formatul fisierului, calitatea nu e foarte buna...) dar un film intreg? Chiar si de scurt metraj... si apoi, trebuie spatiu virtual pentru asa ceva.

Tu ai spus pe mailing list: [quote = "Bubu"] Haideti sa ne imaginam urmatorul scenariu. Cinematografiei romanesti ii lipseste un studio puternic, care sa produca filme de toate tipurile, de la actiune, drama pana la desen animat. Acest studio nu poate exista in realitate, insa poate exista virtual, in forma cat se poate de spectaculoasa. [/quote]

Ar exista si in realitate, chiar daca nu "pe hirtie". Cum altfel am putea obtine "produsele" pentru Studio? Am putea face, pentru inceput, filme scurte de animatie, care sa fie protejate cumva impotriva download-ului, dar la partea asta eu iarasi nu ma pricep (cel mult as putea scrie scenarii).

Pentru filme (iarasi, scurt-metraje) ar fi nevoie de mult mai multi participanti, in orice caz. Cel putin la web-design, actori, personal auxiliar. Ar mai fi o idee, sa convingem actori si fotografi profesionisti sa participe la sedinte foto ce ar crea true-to-life "story boards", "foto-stories" sau cum se numesc... Asta ar rezolva problema spatiului pe care l-ar ocupa in mod normal un film.

Stiu ca ai discutat cu moderatorii cinemagia. Ei ce idei au? Ce anume aveau de gind cind le-ai propus tu ideea unui studio virtual?

Hmm, ce-ar fi sa-i invitam si pe ei la discutia asta sau sa mutam discutia pe thread-ul deschis de tine pe cafenea? Acolo poate sa vada mai multa lume si, daca discutia se leaga, se poate crea chiar un grup separat pentru conturarea proiectului...
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2003, 15:40   #4
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Originally Posted by Alice_Fluture:
Bubu, eu as vrea sa particip la Virtual Studio, dar nu ma pricep la nimic ce tine de programare, webdesign... Nu stiu ce as putea face in afara de promovare sau PR.

Nici eu. Habar n-am de programare. Insa sunt altii care se ocupa de asa ceva.

Quote:
Singura problema pe care o vad este sectiunea cinematografului. Este destul de greu sa vizualizezi un trailer pe internet (tre sa downloadezi, sa ai ultimul player sau cel pe care ti-l impune formatul fisierului, calitatea nu e foarte buna...) dar un film intreg? Chiar si de scurt metraj... si apoi, trebuie spatiu virtual pentru asa ceva.

Nu cred. Am testat trailerul de la Project W la un Internet Cafeu de cartier. Merge bine. In definitiv nici nu stiu daca iti trebuie un film intreg. Poti posta doar decupajul, fie desenat, fie fotografiat.


Quote:
Am putea face, pentru inceput, filme scurte de animatie, care sa fie protejate cumva impotriva download-ului, dar la partea asta eu iarasi nu ma pricep (cel mult as putea scrie scenarii).

Aici nu exista solutii standard. Fiecare trebuie sa gaseasca o solutie pentru a-si proteja munca. Scenariile si personajele mele sunt inscrise la OSIM, asa ca nu pot fi folosite. Chiar daca sunt downloadate.

Quote:
Pentru filme (iarasi, scurt-metraje) ar fi nevoie de mult mai multi participanti, in orice caz. Cel putin la web-design, actori, personal auxiliar. Ar mai fi o idee, sa convingem actori si fotografi profesionisti sa participe la sedinte foto ce ar crea true-to-life "story boards", "foto-stories" sau cum se numesc... Asta ar rezolva problema spatiului pe care l-ar ocupa in mod normal un film.

Nu cred sa existe actor care sa refuze o asemenea propunere, cat timp aude de un asemenea studio. Poate ca la inceput o sa incepem modest, poate chiar cu scenarii text. Important e sa demaram si sa ne facem cunoscuti. Restul va veni de la sine.

Quote:
Stiu ca ai discutat cu moderatorii cinemagia. Ei ce idei au? Ce anume aveau de gind cind le-ai propus tu ideea unui studio virtual?

Hmm, ce-ar fi sa-i invitam si pe ei la discutia asta sau sa mutam discutia pe thread-ul deschis de tine pe cafenea?

Ok, e in regula. Ne mutam pe Cafenea.

Cei de la Cinemagia nu aveu nimic clar. Din cate am inteles un fel de site de afise, trailere... Propunerea mea e interesanta, insa trebuie sa prinda contur. Trebuie sa fim mai multi si sa le propunem. Ei vor analiza si vor hotara ce anume se poate face.

Putem redirectiona topicul pe Cafenea?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells