Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Jul 2004, 18:44   #1
gorun
Novice
 
gorun
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 3
Once Upon a Time in America

M-a cam impresionat filmul asta si v-as ruga pe cei care cititi aceste randuri , aveti timp si va incumetati la un comentariu sa-mi spuneti cate ceva despre zambetul lui De Niro de la sfarsit. Va multumesc! Zile senine!
gorun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2004, 01:26   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Woh, a trecut cam mult timp de cand l-am vazut. Dar nu stiu daca se poate sa nu ramai marcat de film. As vrea sa spun mai multe, dar nu ma incumet... :?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2004, 23:39   #3
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
cred ca asta e filmul cosmar al tineretii mele...i-am vazut incepututl cred ca de vreo 4 ori, dar niciodata sfarsitul...de fiecare data dura prea mult, se facea prea tarziu si eram trimisa la culcare...super marfa....mi se spunea de fiecare data cat ede bun e filmul si cu toata astea nu am fost lasata sa ma conving si singura de chestia asta...
la un momendat imi propusesem sa ma ambitionez si sa nu ma mai uit niciodata la film...acum mi-a trecut dar tot n-am reusit sa-l vad...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2004, 11:54   #4
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
A stat ani de zile pe primul loc in topul preferintelor mele personale
Nu auzisem de Robert de Niro pana la filmul asta
Dupa prima vizionare, l-am declarat cel mai bun actor de pe fata pamantului, si in urmatoarea luna m-am straduit sa vad cam toate filmele in care juca (si circulau in perioada aia prin retelele subterane de imprumuri de casete video - era inainte de 89)
Apoi am mai crescut ....
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2004, 21:57   #5
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Si la ce concluzii revigorante ai ajuns?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2004, 22:39   #6
franny
Novice
 
franny
 
Join Date: Aug 2004
Location: bucuresti
Posts: 2
se pare ca aproape toti care au scris sau n-au vazut filmul sau n-au gasit nimic de spus despre el.cam greu de comentat zambetul lui de niro din final,pentru asta se presupune ca ai vazut filmul. eu l-am vazut,mi s-a parut mult mai bun decat alte filme de gen,si muzica se potrivea f bine.totusi ,n-as merge atat de departe sa spun ca e cel mai bunfilm al lui de niro
franny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2004, 13:34   #7
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by PoliFanAthic:
Si la ce concluzii revigorante ai ajuns?

In afara de concluziile mai putin revigorante ca am imbatranit si m-am ramolit ?

Ca nu e cel mai bun film al lui De Niro
Ca e un film foarte bun, dar nu o capodopera
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2004, 13:56   #8
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Eram asha mic knd l-am vazut ...in '84 ... tzin minte ca eram indragostit de debbie. Era atat de frumoasa! :oops: L-am revazut akum vreo 6 luni shi acelashi sentiment l-am avut.

Capodopera nu poate fi numit acest film dar calificativ de 5 stele intotdeauna va primi de la mine.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2004, 02:08   #9
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Originally Posted by Blanche:
Originally Posted by PoliFanAthic:
Si la ce concluzii revigorante ai ajuns?

In afara de concluziile mai putin revigorante ca am imbatranit si m-am ramolit ?

Ca nu e cel mai bun film al lui De Niro
Ca e un film foarte bun, dar nu o capodopera

Da, dar pe acele vremuri spuneai chiar ca era cel mai bun actor al tuturor timpurilor. Nu-ti pot cere sa-mi spui cine ti se pare acuma ca ar fi acest personaj, din ratiuni personale, anume ca nu cred in cel mai bun cand vine vorba de o arta, care este intotdeuna supusa unui anume grad de subiectivitate. Parerea mea este ca, desi nu am vazut decat putine din filmele lui De Niro (dar fiind faptul ca a fost foarte, foarte productiv), isi are un loc printre The Best.
Senzatia cu care am ramas dupa acest film era ca Sergio Leone este un Dumnezeu. Cum altfel ar fi putut face filmul fara sa vorbeasca limba intru toate profunzimile ei limba bastinasilor, adica engleza...? S-ar putea sa ma insel, dar nu stiu daca a vorbit vre-un strop de engleza "on the set". Pe deasupra m-a impresionat o alta chestie: cand trebuia sa filmeze o anume scena, atunci cand De Niro iesea de la puscarie, a asteptat intr-atat incat ploaia (o ploaie pe care el o astepta) a inceput exact in clipa oportuna. Ca si cum ar avea puteri neomenesti, acest om.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2004, 17:14   #10
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by PoliFanAthic:
Da, dar pe acele vremuri spuneai chiar ca era cel mai bun actor al tuturor timpurilor.

Acum am mai multe nuante ... cred in continuare ca e UNUL DINTRE cei mai buni actori ai tuturor timpurilor
Si filmul oricum ramane pe primele pozitii pe lista filmelor mele de suflet.
Si sunt inca indragostita de scena finala ... imediat dupa moartea lui Max, cand incep sa se amestece planurile temporare ...cu De Niro batran in prim plan si cele 2 masini pline de tineri de sarbatoresc sfarsitul Prohibitiei ("acum 35 de ani") si se aude "God Bless America"
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2004, 13:32   #11
gorun
Novice
 
gorun
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 3
Prieteni !
Va multumesc pentru comentarii,dar trebuie sa recunosc ca asteptam ceva mai mult de la voi;nu despre "puterea" filmului sau despre calitatile actoricesti ale lui De Niro v-am intrebat.Actorul e unul dintre cei mari, iar filmul e unul din cele ...puternice.Dar mie mi s-a parut ca zambetul acela de la sfarsit este chiar cheia filmului si despre asta as fi vrut sa aud cate ceva.
No ofense!
S-auzim de bine!
gorun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2004, 17:30   #12
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
am revazut filmul pe dvd , film despre prieteni si ce devin ei dupa ani.
nu mi-a placut faza de la sfarsit cand tipul s-a aruncat in masina de tocat gunoiul, cam horror faza...
despre zambetul lui De Niro de la sf. filmului, pot sa zic ca e cea mai tare faza din film... un zambet inecat in opiu inhalat de la pipa aia speciala pe care o au turcii si indienii... :sick:
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2004, 19:21   #13
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
mai analizeaza putin adevarul ala...poate urla in final ceva destept!
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2004, 20:29   #14
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Chiar daca o sa primesc niste injuraturi de la "fitzosii" de carton ai forumului( nu ma intereseaza!), eu cred ca sergio leone a realizat cele mai bune westernuri all times, ca sa nu mai vorbim de ennio morricone , a carui muzica este extraordinara( oce upon... a primit oscarul pt. cea mai buna muzica de film). Secvente "memorabile" din acest film: violul din timpul spargerii bancii + plus revederea peste ani "victima"-agresor; finalul. Chiar daca faza cu aruncatul in masina de tocat gunoi pare ,la prima vedere, exagerata, eu zic ca e "de acolo". Modul in care evolueaza povestea, faptul ca nu-ti dai seama de trecerea timpului - la cate filme nu ati vazut elipse temporale agasante?, prietenia celor doi, zugravirea Americii acelor timpuri , fac din "Once upon..." un film pe care-l revad de fiecare data cu placere.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2004, 10:04   #15
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Originally Posted by keyzer soze:
mai analizeaza putin adevarul ala...poate urla in final ceva destept!
Pai mai Kaisere numai cand te vad ma si simt mai destept
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2004, 11:08   #16
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
10+ pentru muzica lui Morricone din film. Faza cu violul in banca nu mi se pare chiar atat de memorabila, chiar daca am ras la ea. Emotionanta mi s-a parut scena de la inceputul filmului, cand unul dintre pusti moare impuscat in spate. Dupa o asemenea si multe alte experiente ce-i mai ramane personajului lui De Niro decat sa-si inece amarul prizand opiu? Scena presupune si o intoarcere in timp, regretul ca lucrurile s-au intamplat asa si nu altfel. Poate opiul ii ma da o sansa personajului?
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2004, 23:04   #17
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Nu atat faza violului (suna a "faza violului" din rascoala, unde toate cartile cu pricina erau tocite la paginile respective), cat reactia lui DE NIRO la revederea peste ani cu "victima".
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells