Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jan 2010, 18:03   #21
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
eu personal nu imi fac prea multe probleme ca i-am fi tradat pe saracii nemti. nu e niciodata de laudat cand esti aliatul unei tari agresive si militariste al carei unic scop e sa isi impuna interesele cu forta armata in arealul sau geopolitic. germania, persecutata cum era ea, a anexat austria si a ocupat o parte din ceholsovacia, a atacat polonia si franta, tari absolut pasnice la momentul 1939. e greu sa invinovatesti SUA si Marea Britanie pt aceste acte, oricat ai merge pe logica efectelor indirecte. (URSS a dovedit ca avea intentii la fel de agresive, ceea ce o cam pune pe picior de egalitate cu Germania)

oricum, referitor la 23 August , sunt perfect de acord cu faptul interesul national trebuie intotdeauna sa primeze. asa fac toate tarile lumii, inclusiv marile puteri. in politica mondiala nu prea exista gesturi de onoare si caritate. nu vad de ce noi, romanii, ar fi trebuit sa inauguram seria. cred ca atunci s-a intamplat ce era logic sa se intample si nu cred ca soarta Romaniei de dupa razboi se trage de la acest presupus act de tradare. soarta noastra au impartasit-o si altii, mai mult sau mai putin acut. datoria conducatorilor Romaniei de atunci era sa pastreze integritatea statului si sa salveze vietile cat mai multor cetateni romani civili si militari.asta era datoria liderilor nostri la momentul 1944 si NU alta. asta s-a si intamplat, cu mai mult sau mai putin noroc.

parerea mea e ca Europa cu Germania castigatoare in WWII ar fi fost un cosmar, o poveste mai mult decat sinistra, mult mai sinistra decat gulagul comunist. cei care cunosc viziunea geopolitica nazista despre europa urmatorilor 1000 de ani stiu de ce spun asta.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 21 Jan 2010 at 18:06.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells