Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Apr 2002, 11:27   #1
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Cum in - sa spunem - ultimii 3 ani conexiunile broad-band (viteza mare) au devenit din ce in ce mai raspandite (in lumea civilizata), au inceput sa apara si diverse site-uri care ofera filme (de obicei scurt-metraje) facute de realizatori mai mult sau mai putin anonimi, care isi gasesc astfel o modalitate de a-si prezenta operele unei lumi intregi.

In continuare, o selectie subiectiva a celor care merita vazute:

1. The Sadness of Sex

Un serial in 10 episoade, care a fost facut cu mult timp inainte de raspandirea Web-ului (1995) si totusi care a devenit un fenomen de-abia in momentul in care a fost disponibil online. Excelent, din punctul meu de vedere e o capodopera.

Sadness of Sex - Episodul 1

2. 50 Percent Grey

Un scurt metraj cu imagini de sinteza, nominalizat la Oscar anul acesta pentru "Best Animated Short". Subiect incitant si o modalitate de realizare care stie sa limiteze mijloacele de expresie la exact minimul necesar, un film care a explodat literalmente dupa ce a fost prezentat pe un site de grafica 3D acum ceva timp.

Fifty Percent Grey

3. 405 - The Movie

Nu neaparat mesajul lui, ci pentru ca a fost primul care a acreditat ideea ca realizatorii de film particulari, lucrand acasa pe scule ieftine, pot sa concureze de la egal la egal cu orice studio major. Si totusi, o poveste amuzanta, bine realizata si din punct de vedere regizoral, cu un final ce te face sa bufnesti in ras. A doborat toate recordurile de film descarcat de pe Internet.

405: The Movie

4. The Hire - BMW Films

O categorie aparte fata de cele de mai sus, scurt-metraje facute cu bani multi si grei, sponsorizate de BMW - un fel de campanie publicitara on-line pentru masinile lor DAR cu regizori faimosi (Frankenheimer, Ang Lee, Wong Kar Wai, Guy Ritchie, Iñárritu cu producator executiv David Fincher!), si disponibila numai online. Fiecare bijuterii de condensare si poveste cinematografica facuta pe un subiect dat.

BMW Films

Atat, desi mai sunt multe altele care ar merita mentionate. Sper sa va placa (daca nu le stiti deja). Feel free sa adaugati la lista si altele.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2002, 23:31   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu nu prea sunt adepta filmelor vazute pe internet...dar cum nu prea cred ca exista alt mod de a vedea filmele de care vorbesti tu, Andrei, zi-mi si mie adresa la care ar trebui sa merg ca sa le vad...
si pentru ca tot vorbeai de filme de scurt metraj...in tarile normale, ruleaza pe ecrane si astfel de filme?...sau poate ruleaza si la noi si nu stiu eu....
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2002, 10:27   #3
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
La noi singurul loc unde stiu eu ca se pot vedea filme de scurtmetraj este HBO - unde, rar, se mai nimereste si cite un filmulet de 10-15 minute.
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2002, 22:14   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
evident am o intrebare pentru cei care vad filme pe internet...Voi vi le descarcati de pe net si le vedeti cand nu sunteti conectati?
eu totusi mai sper ca niste persoane binevoitoare sa se indure si sa-mi recomande si mie niste adrese unde as putea sa merg ca sa vad filme pe net....
va multumesc!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 14:29   #5
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
ricutza,

amyd ti-a facut links la filmele pe care le recomanda; incearca un rollover si vezi. site-ul clasic este http://www.ifilm.com/ - probabil ca mai sint si altele. nu stiu daca merita sa le descarci inainte de a le vedea, de obicei iti alegi "latimea de banda" si le vezi live.

hmm. ar fi mai bine ca link-urile din textele mesajelor sa nu mai fie albe, sint de acord ca e stylish, dar nu este deloc functional in conditiile in care textul apare intr-un gri palid (?). exemplu clasic de caz in care designer-ul ar trebui sa mai uite de consideratiile strict estetice...

angstel


<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: angstel pe 2002-05-17 15:33 ]</font>
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2002, 15:53   #6
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Apropo de Internet, ati vizitat http://www.writersstore.com? Site-ul are software pentru screenplays si small films cu tot tacimul pentru a gestiona productia unui filmulet.
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2002, 01:13   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mersi mult pentru lamuriri angstel...eu chiar nu ma prinsesem ca alea erau link-uri...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2003, 19:22   #8
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Sa dezgropam acest thread, cu doua adaugiri mai mult sau mai putin on-topic:

5. The Prelinger Archives

Nu sunt chiar filme pentru vizionare on-line, ci doar o colectie fascinanta de aproape 1500 de scurt-metraje de educationale, corporate, etc. de la inceputul secolului incoace. O privire interesanta asupra unui gen putin cunoscut si/sau mediatizat.

Internet Archive (btw. contine si o sectiune dedicata Siggraph Electronic Theater care poate intereseaza pe cineva).

6. The End

O "vechitura" de data aceasta, din 1995, creata in-house la Alias/Wavefront (in regia si dupa scenariul lui Chris Landreth) si unul dintre cele mai bune scurt-metraje de animatie 3D din istorie, care din pacate este destul de putin cunoscut (chiar daca a fost nominalizat la "Best Animated Short" la Oscar-urile din 1996). Eu zic ca merita o vizionare...

The End @ Alias/Wavefront

Keep your eyes out pe momentul cand o sa apara oficial online mai multe dintre scurt-metrajele nominalizate si premiate la Oscar/3DFestival/Imagina. In special pe "Show & Tell" (excelent, de la Kapow Pictures) si pe "Tim Tom" un film studentesc delicios de la Supinfocom.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2003, 20:35   #9
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by printesa:
Apropo de Internet, ati vizitat http://www.writersstore.com? Site-ul are software pentru screenplays si small films cu tot tacimul pentru a gestiona productia unui filmulet.

Tu ai sau ai folosit unul dintre softurile alea sau doar te incanta idea ca exista?

............................................
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells