Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Nov 2002, 06:36   #1
anti-matrix
Novice
 
anti-matrix
 
Join Date: Nov 2002
Location: presa
Posts: 4
As avea un sfat,sugestie pentru cei care se ocupa cu Top Cinemagia.
Nu stiu daca observati dar toate cele trei filme Matrix sunt in top 8 , si cresc zilniccu cel putin 80 de puncte . Chiar nu se poate face nimic pentru a stopa aceasta tampenie. Desigur exista vreun pusti care nu are ce face si voateaza de 10 ori pe zi penti aceea mare porcarie de Matrix.
Chiar toate cele 3 filme sa fie in top 8 nici chiar asa !!!!
OPRITI ACEST MANIAC !
anti-matrix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2002, 15:24   #2
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Doar 3 chestii vreau sa-ti spun:

1) username-ul tau STINKS

2) Ideea ta STINKS - daca filmele alea sint votate, acolo le e locul. Crezi ca sta cineva zi de zi sa pompeze voturi?? Sau crezi ca nu sint altii care baga voturi la greu si la alte filme?

3) username-ul tau STINKS

PS: Doar de curiozitate, care sint filmele tale favorite?? ... si care e muzica ta favorita? Mie imi miroase a Seagal... si a manele...
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2002, 11:32   #3
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
De o mie de ori "Ura!" pentru christi.

Apropo bai "antimatrix" ia ghici ce o sa fac eu acu'. S-ar putea sa nu ghiceshti asha ca o sa-tzi zic. Ma duc la "VOT" shi ... [dar cred ca ai prins ideea].

__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2002, 14:03   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu sunt de acord cu anti-matrix...ce-i asta sa fie in top 10 doua filme care nici n-au aparut inca pe ecrane? un top ar trebui sa reprezinte ceva mai mult decat obsesiile unor fani...asa pot sa ma ambitionez si eu si sa votez American Beauty in continuu pana ajunge pe locul 1.nu mi se pare corect!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2002, 19:27   #5
anti-matrix
Novice
 
anti-matrix
 
Join Date: Nov 2002
Location: presa
Posts: 4
Vad ca din pacate nu raspunde nimeni care se ocupa de Top Cinemagia si raspund numai acei maniaci care saracii de ei sunt asa de fericiti ca voteaza intr-una acele tampenii de filme. Cred ca cei mai fericiti o sa fie cand vor ajunge toate pe locurile fruntase adica 1,2,3 . Interesant o sa fie de vazut cum vor incepe probabil sa se certe care film (partea 1,2, sau 3 ????) sa fie pe locul intai, sau o sa faca cu schimbul ??? cine stie ??? Asta datorita catorva cretini maniaci . Iar dupa anul 2003 asteptam cu nerabdare urmatoarele continuari . Cine stie un Matrix 10 ??? SUPER !!!!!!! Abia astept !!!
Puntul pe i l-a pus ricutza "un top ar trebui sa reprezinte ceva mai mult decat obsesiile unor fani..."
Ar fi interesant ca acest top sa fie cat mai real si nu sa fie top-ul facut de niste bieti mucosi de pana in 20 de ani obsedati de o biata porcarie de film..
anti-matrix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2002, 11:51   #6
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
In primul rand tonul cu care scrii mesajele nu este tocmai potrivit. Nu ai de unde sa stii ca cei care voteaza sunt niste "bieti mucosi de pana in 20 de ani obsedati de o biata porcarie de film". Daca tie nu-ti place acest film asta nu inseamna ca este o porcarie. Este unul dintre filmele cu cei mai multi fani din lume, si daca cei din Romania vor sa-l voteze asta este treaba lor.
Am luat totusi o masura de precautie: de acum voturile vor fi permise din ora in ora si nu la intervale de 30 de minute.


<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: emanuel pe 2002-11-22 17:07 ]</font>
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2002, 15:45   #7
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Acu' sa vedem ce-o sa mai zica DOMNU'. Apropo, de unde shtii bre anti-matrix ca EU n-am vazut deja "Matrix Reloaded"? Hmmmm?
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2002, 23:43   #8
anti-matrix
Novice
 
anti-matrix
 
Join Date: Nov 2002
Location: presa
Posts: 4
Ce vroiam eu sa spun. As fi vrut (si cred ca nu sunt singura persoana) ca top-ul cinemagia sa fie unul real. Adica unde oamenii sa vina si sa voteze. Dar aici vad ca sunt numai fanii Matrix care voteaza intr-una. Curand (sa zic o luna ,2) vor ajunge toate cele 3 filme matrix pe primele locuri . Si atunci ce ??? Locul 1 Matrix,Locul 2 Matrix, Locul 3 Matrix. Ce rost mai are acest top ?????? atata timp cat nu este un top real ???? Mai bine ati schimba numele din top cinemagia in top matrix si incheiem aici discutia ! Si crezi ca daca ai schimbat intervalul de 30 minute la o ora o sa se chimbe ceva ??? Nimic mai mult . Matrix-ul va fi votat in continuare . Crezi ca schimbatul intervalului de timp va fi o piedica. Nu va fi nici cea mai mica piedica. Totul va fi cum a fost inainte nimic nou ....Poate o solutie ar fi introducerea votului la o saptamana sau la o luna nu stiu . Nu ma ocup eu de top, dar cred ca ceva trebuie facut astfel incat sa nu avem in fata un top matrix. Sau poate ar fi cel mai bine sa fie un top separat matrix si gata .
anti-matrix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2002, 23:33   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mai anti-matrix eu iti inteleg foarte bine supararea, dar sincer nu cred ca se poate face nimic...mereu un top facut in urma rezultatului unor voturi, are astfel de dezavantaje...tu decizi in ce masura te poti sau nu ghida dupa el...eu personal nu prea ma uit la topuri, si daca fac lucrul asta, incerc sa vad topuri facute de profesionisti(desi nici astea nu sunt prea relevante)...
sincer, mi se pare foarte greu sa faci un top. cred ca nu sunt in stare sa fac nici macar un top personal.as putea sa spun primele doua filme care mi-au placut cel mai mult dar deja de la pozitia a treia lucrurile devin foarte complicate...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2002, 10:57   #10
alexandru
Novice
 
alexandru
 
Join Date: Jun 2001
Posts: 23
Am sa incerc sa lamuresc eu problema topurilor. In primul rand ar trebui spus ca exista patru topuri, trei dintre acestea (top Romania-premiere, top Romania, top SUA) fiind calculate pe baza numarului de spectatori si a incasarilor. Aceste date sunt cat se poate de EXACTE si ne sunt raportate de catre toate retelele de cinematografe si de distribuitorii de film din Romania.
Cel de-al patrulea top (se pare si cel mai contestat) este un top al "voturilor".
Intervalul de timp la care un cinefil (vizitator) poate vota "inca o data" un film este de 1 ora. A crede ca cineva intra pe Internet din ora in ora (fie vorba intre noi, Internet-ul nu este chiar "o floare la ureche" din punct de vedere al costurilor legate de conectare) mi se pare neplauzibil. Nu spun aici ca nu ar exista exceptii. Dar ele sunt cu siguranta foarte reduse. Tot aici trebuie amintit motivul pentru care s-a apelat la aceasta varianta. Programul care interzice votarea aceluiasi film la un interval mai mic de 1 ora are la baza notiunea de IP. Pentru cunoscatori este stiut faptul ca cei care intra "de acasa" (si chiar cei de la internet cafe-uri) beneficiaza in marea majoritate a cazurilor de IP-uri comune. Acest lucru ar putea genera urmatoarea problema: A are alocat IP-ul X voteaza filmul Y. Intr-un timp relativ scurt (mai mic de 1 ora) B, care are alocat de provider acelasi IP X, doreste sa voteze filmul Y. El nu va putea face acest lucru deoarece are acelasi IP. Inchipuiti-va ce s-ar intampla daca intervalul nu ar fi de o ora ci de o saptamana. Cum spunea si Ricutza, nici un top nu este "perfect valabil" (:-)).
O a doua problema legata de acest top (care s-a mai ridicat) este aceea a filmelor care nu ruleaza inca. Topul Cinemagia nu si-a propus sa faca un top al filmelor "vizionate", ci un top al filmelor IN GENERAL, fie ca acestea ruleaza sau sunt asteptate pe marele ecran.
alexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2002, 22:13   #11
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
In primul rand nu stiu de ce nu merge topul pana la 10...inteleg ca numai Dumnezeu ia 10, si profesorul 9 sau cum vine, dar sa fim seriosi!
Parerea mea ar fi sa semene sistemul de voturi cu cel de la imdb
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2002, 00:49   #12
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
nu cred ca sistemul de la imdb e foarte relevant!depinde tot de gustul persoanelor care voteaza...crezi ca fanii matrix nu merg si acolo sa voteze?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2002, 09:06   #13
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Pai, normal! Orice top depinde de cine vine si voteaza. Dar una-i cand poti vota o data si alta cand poti vot de n* ori la fiecare film. Cate un vot(x/10) la fiecare film/user.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2003, 22:14   #14
bryce
Junior
 
bryce
 
Join Date: Sep 2002
Location: bucuresti
Posts: 46
Send a message via MSN to bryce Send a message via Yahoo to bryce
eu zic ca ar trebui bagate in topul cinemagia si ``matrix 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10`` poate apar si ele. ca apoi sa avem un top 10 mai interesant. anti-matrix chiar pare o persoana normala. in romania exista libertatea de exprimare, deci votatzi matrix in continuare fratzilor. parerea mea despe matrix este ca e un film tampit.
bryce is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2003, 00:09   #15
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
matrix nu a fost un film tampit...mie mi s-a parut chiar interesant!
ma deranjeaza mai tare ca datorita unor persoane cu anumite obsesii, nici un top nu mai reuseste sa comunice absolut nimic.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2003, 02:36   #16
eliza
Senior
 
eliza
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 100
da, matrix n-a fost tampit. oricum, faptul ca cineva il voteaza in disperare in topul asta nu cred ca va schimba ceva. adica nu cred ca cineva vazand topul isi va spune "oau, ce bun trebuie sa fie filmu asta! sa-mi cumpar caseta". unii vor gandi ca anti-matrix, altii se vor bucura ca filmul lor preferat e asa popular. si gata.
by the way, s-a deschis o discoteca matrix in centru. da cred ca e cu manele...
__________________
oamenii vii oricat se spala put
eliza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2003, 02:52   #17
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Quote:
On 2003-01-02 01:09, ricutza wrote:
matrix nu a fost un film tampit...mie mi s-a parut chiar interesant!
ma deranjeaza mai tare ca datorita unor persoane cu anumite obsesii, nici un top nu mai reuseste sa comunice absolut nimic.

Nu sunt de acord cu tine. Cand spui "nici un top" te gandesti la ceva de genul topului de aici.
Eu cand ma uit la top la imdb(eternul exemplu) vad exact ce vreau: parerea oameniilor. Apoi, deobicei aceasta parerea confirma exact realitatea.
Cand ma uit la top la imdb vad, in general, doar filme care au ce cauta acolo. Dar totusi sunt pareri...nu o sa vad vre-un 10, caci tot timpul exista "anti". Astfel, daca vreau sa ma directionez mai mult, citesc ceva de profesie.
SI oricum, daca eu vreau sa vad un film mai vechi, ma uit in primul rand la subiect, si daca acesta ma intereseaza pot sa si ignor top-urile...daca nu este intamplator vorba de un caz extrem.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2003, 01:30   #18
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
de parca chiar i-ar pasa cuiva cu adevarat despre un clasament dintre celelalte 500 de miliarde...
matrix nu a fost un film prost, asta e destul de clar, iar sa-l votezi in fiecare zi nu inseamna decat ca esti un fan autentic si adanc...
sunt cam invidios ca nu pot fi si eu asa...
:smile)
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells