Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Oct 2003, 15:50   #1
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
"Niki Ardelean, colonel în rezervä"

ultimul film al lui lucian pintilie. pentru prima data, pintilie recurge la scenariul altora: cristi puiu si razvan radulescu.

http://www.chicagofilmfestival.org/c.../wa/Films/5004

http://www.allocine.fr/film/casting_...ilm=52963.html

http://www.allocine.fr/film/critique...&affpub=0.html

... l-a vazut cineva? ne povesteste si noua?
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2003, 21:30   #2
Daniela Nitoi
Novice
 
Daniela Nitoi
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 23
Daca pot sa plec mai devreme de la scoala merg sa-l vad marti seara aici in Chicago, si povestesc dupa.

dana
Daniela Nitoi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2003, 11:04   #3
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Originally Posted by Daniela Nitoi:
[...] merg sa-l vad marti seara aici in Chicago, si povestesc dupa.
Off-topic: treci si pe la alte topicuri si povesteste cum e sa te duci la cinema in Chicago, ca se ne lase si noua gura apa...
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2003, 16:58   #4
Leonard Piron
Junior
 
Leonard Piron
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 33
Daca pot sa plecmarti mai devreme de la scoala, ajung in vreo cateva luni la Chicago cu containerul si va spun cum e.
Leonard Piron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2003, 03:56   #5
Daniela Nitoi
Novice
 
Daniela Nitoi
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 23
Am vazut Niki si Flo... mmm, cam fara ritm, pe alocuri secvente de un naturalism scarbos, daca s-a vrut prezentat la un festival international, cam prea romanesc, cam prea multe burti, titlul filmului e absolut nejustificat; (tot ce se intampla in film se centreaza pe drama batranetii si a singuratatii, nicidecum pe relatia de "taci tu ca zic eu" dintre Nicki (colonel in rezerva) si Flo (liber profesionist), si nu in ultimul rand dialoguri lipsite de firesc. Dar, exista umor de mare calibru, exista si personaje care vorbesc natural, exista si un final absolut, dar absolut socaaaaannnnnt!!! Nu va spun c-ar fi pacat :wink: !
Morala e ca filmul trebuie (daca se poate), vazut; eu am chiulit de la scoala pt asta. Si aveam un curs f fain, la care venea o PR sa ne zica despre cum sta treba prin zona asta. Da' nu mi-a parut rau ca am ratat'o! Totusi Pintilie, ramane Pintilie :wink: !

dana
Daniela Nitoi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2003, 10:39   #6
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pour une fois, de acord cu d.n. (si-mi place si avataru ei! bravo, 'south park' rules!!), a prins bine bunele & relele filmului... da stati, ca-n privinta titlului nici macar nu e asta ala dorit de pintilie & scenaristii: asta e ala frantuzesc, cel romanesc e (tineti-va bine!) 'niki ardelean, colonel in rezerva'... :cry:
eu zic ca puteau sa-i insire si decoratiile in titlu
dar cum ti s-au parut actorii, daniela?
la micul fest. romanesc de la londra, unde a fost prezentat si 'n.&f.' (in deschidere), cel mai mare succes l-a avut... nu, nu 'maria'... nu, nici 'examen'... ci: 'furia', exact! iar salile au fost pline ochi!!
mai, mai... (traducerea lui 'my, my' :lol: )
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2003, 16:52   #7
Daniela Nitoi
Novice
 
Daniela Nitoi
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 23
ALS, m-ai intrebat de actori: cuplul V. Rebenciuc - R. Vasilescu mi-a amintit de cuplul L. Di Caprio - Daniel D. Lewis din Gangs of New York; desi Rebenciuc nu se trage de sireturi cu Di Caprio, de data asta, (o fi de vina varsta???), a lasat-o mai "moale" la replica lui Vasilescu, corespondetul lui Lewis in materie de "furtunozitate"! Nu stiu... a lipsit ceva... Si nu a fost de vina personajul! Cel putin asa mi s-a parut mie.
Mi-a placut mult, in schimb, cuplul D. Chiriac - "sotul" (scuze, imi scapa numele). Foarte "vii"!

dana
Daniela Nitoi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2003, 10:54   #8
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'sotul' e serban pavlu, actor tinar f. bun.
si mie mi-a placut cuplul lor mai mult decit al 'batrinilor' - sint mai naturali (whatever that means...)
NU mi-a placut (deloc!) sotia lui r.vasilescu - mihaela caracas (sotia lui caramitru in real life): e aproape absenta, dar intr-un mod care nu spune nimic. am aflat ca era prevazuta pt rol ioana craciunescu (o f. mare actrita de film, din pacate rarissim folosita - dupa 90, kiar deloc! :cry: ), sint convins ca ar fi facut un rol excelent...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2003, 17:32   #9
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Imi poate spune si mie cineva pe ce criterii se produce un film in Romania? Ce garantii are producatorul ca filmul nu va fi un esec?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2003, 18:27   #10
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Nu are nevoie de aceste garantii. Pentru ca el produce de cele mai multe ori cu banii statului si nu cu ai lui. In loc sa vizeze castigul din incasarile ulterioare premierei, prod. rom. fura din suma initiala de realizare a filmului asa ca in momentul premierei e e gata ghiftut si nepasator la soarta filmului.
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2003, 19:35   #11
Daniela Nitoi
Novice
 
Daniela Nitoi
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 23
Ai dreptate ALS, sotia lui Caramitru, nu prea are nici olegatura cu actoria. E un fel de sotia lui Begnini ! Si ea saraca e distribuita in filme pe acelasi criteriu, e nevasta de actor :o !

dana
Daniela Nitoi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2003, 11:15   #12
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Originally Posted by Leonard Pyron:
Nu are nevoie de aceste garantii. Pentru ca el produce de cele mai multe ori cu banii statului si nu cu ai lui. In loc sa vizeze castigul din incasarile ulterioare premierei, prod. rom. fura din suma initiala de realizare a filmului asa ca in momentul premierei e e gata ghiftut si nepasator la soarta filmului.

=======================

Mda... mda... Trist, domnilor, foarte trist! Dar de bugetele particulare stie cineva ceva? Sau doar Project Weul e singurul cu buget privat?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2003, 12:47   #13
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Buget privat nu inseamna ceea ce fac cei de la proiect W. Acela este buget cooperatist. o cersetorie pe scara larga. Bani care se cer nici maca nu se iau e baza uni contact de coproductie care sa prevada cedarea unui procent din incasarile virtuale ale filmului.
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2003, 11:58   #14
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Filmul nu e o catastrofa dar e foarte departe de ceea ce ar fi trebuit sa fie si ce si-au dorit autorii. Scenariul este disipat in n directii si nu rezolva decat doua din cele opt personaje importante. Lucurile cele mai bune sunt imaginea curata si stralucitoare in ciuda subiectului din nou sordid si actorii. Rebengiuc este sclipitor, Razvan e bunicel, ca si Coca Bloos. Dorina Chiriac de asemenea. Pepe e rigid si joaca automatizat. Nevasta de Caramitru e foarte proasta. Un rol foarte bun face baiatul instrumentist din film al lui Rebe care are un umor negru fantastic. Un film de vazut repede si o singura data. O viziune neagra si dispretuitoare la adresa romanilor tipica lui Pintilie care se pare ca i-a contaminat si pe mai tinerii Puiu si Closca.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2003, 09:50   #15
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
de acord - da cine e 'pepe'?...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2003, 15:36   #16
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
buna.
Pepe e numele de alint al lui Serban Pavlu, sotul Dorinei in film.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2003, 09:08   #17
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
aha, nu stiam. thnx. (da cine-l alinta!?)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2003, 20:21   #18
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Il alinta niste barbosi cand se apleaca si nu e atent.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2004, 22:55   #19
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Daca mai vad un film romanesc care se vrea parabola comico-groteasca a Romanie actuale , vars! Btw...care a fost ultimul lung metraj romanesc in care nu moare nimeni??? M-am saturat de filme despre trasul apei la closet (chiar, ati remarcat de cate ori se aude sunetul cu pricina?)
Mi s-a parut ca a fost facut asa de ‘la sto’ incat nici macar sa zambesc trist nu mi-a mai venit.M-a pus totusi pe ganduri de cateva ori .De exemplu, cand Flo ii tranteste in fata lui Niki teancul de carti , nu m-am putut abtine sa nu ma gandesc ca in diverse discutii pe teme istorice mi-au fost recomandate doua treimi dintre ele :roll:
Cat despre titlu...eu l-as fi lasat “Cand creierul iese afara din cap”, parca spune mai multe.
Fraza de geniu a filmului: “ Va urez un Hristos a inviat anticipat!”
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2004, 23:02   #20
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Alex Leo Serban:
la micul fest. romanesc de la londra, unde a fost prezentat si 'n.&f.' (in deschidere), cel mai mare succes l-a avut... nu, nu 'maria'... nu, nici 'examen'... ci: 'furia', exact! iar salile au fost pline ochi!!
mai, mai... (traducerea lui 'my, my' :lol: )

Tu chiar crezi ca sala era plina ochi din cauza pasiunii pentru film a celor de acolo? Hai sa-ti vand un pont:maneaua a ajuns de multa vreme si in Londra. Eu bag mana in foc ca juma’ din publicul cu pricina venise fiindca aparea Hadrian pe afis...Si spun asta gandindu-ma la un festival la care...in momentul in care a aparut numele lu’ ala micu’ pe generic....numai nu s-au facut valuri. Oricum aplauze si urale s-au auzit...
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells