Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Jan 2007, 18:54   #1
retrimer
Novice
 
retrimer
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 17
filmele mele favorite

doresc sa am topic al meu.

soprano primele doua serii:
mi-au placut primele dou serii de la soprano, au fost relaxante si chiar de au murit prea putini oameni,dupa parerea mea, imaginea de mafiot depresiv mi-a placut si m-a facut sa am stari interesante pe care nu credeam ca le-as avea pentru un mafioso de grande calibre care dupa godfather sau oricare film cu mafioti,ii vedeam ori cu figuri de batausi ce pazesc intrarea la kristal club, ori in ilmele italiene vechi,unde stau cu amanta sau nevasta in maiou. aici, au copii, si neveste care le raspund obraznic si se duc la psihiatru sau pe la spitale unde se refac de dureri de spate.fain,alta lume,mai reala.love it.
retrimer is offline   sendpm.gif
Old 12 Jan 2007, 18:55   #2
retrimer
Novice
 
retrimer
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 17
Re: filmele mele

love me if you dare

filmul frantuzesc m-a trimis dintr-un moment in care am ras pana sa ma apuce plansul in cam 5 minute de cam 3 ori. iubirea frantuzeasca ma termina chiar de nu sunt de acord cu principiile ei. "love me if you dare", cum l-a tradus amica ce mi l-a dat, este un film despre doi oameni care de mici se iubesc si din cauza lor si a unui joc de care nu puteau scapa atat de departe incat vrei sa te intrebi daca exista ceva comedie romantica cum credeam la inceput,apoi comedie perversa ciudatita de francezi romantica sau doar un film sf vs sick twisted lovestory.cred ca in franta nu exista alceva decat sick twisted lovestory, de aceea sunt francezi si cred ca asta este ceea ce iubim noi romanii la francezi,ne dorim sa semanam cu ei si ne dorim sa ne futem razand,cu nevasta celui mai bun prieten care ne mai da si voie.filmul are intorsaturi pe care eu personal nu mi-am dorit sa se intample pentru ca probabil cred in ceea ce numesc safty love,iubirea care vine intre doi oameni care se unesc complet,pana la saturatia fiecaruia, nesimtind o sufocare ci o eliberare,adica cu alte cuvinte o dragoste simpla si normala. filmul este bun de vazut cu prietena si dupa film sa se termine cu un sex bun bucurandu-va ca voi puteti iubi,de vii. vreti sa intelegeti ce spun?vedeti filmul
retrimer is offline   sendpm.gif
Old 20 Feb 2007, 17:11   #3
retrimer
Novice
 
retrimer
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 17
Re: filmele mele

battlestar galactica filmul pilot si cele 3 serii

dupa un lung weekend in care am stat in casa si am facut curat, serialul asta a fost acela care m-a facut sa fac curat si sa spal vase mai repede, ca sa ajung sa vad urmatorrul serial si urmatorul si urmatorul...
fimul pilot mi s-a parut un film sf care nu m-a facut sa astept cu nerabdare seriile sa le trag de pe net, si dupa ce m-am fortat si am vazut prima serie care cel mai mult mi-a placut numai cum aratau navele, dandu-mi sentimentul de serial facut fara simt al inteligentei, lasandu-mi doar o stare de serial prost in care nimic nu se intampla, si in fiecare serial in parte, totul invartindu-se in jurul unei singure probleme minore sau neimportante, deranjandu-ma total ca vedeam similititudini cu un serial gen "lost" in care este apreciata mai mult starea de intensitate decat o actiune inteligenta,am trecut dupa o luna de pauza la seria 2,cu sperante.
seria 1 mi-a adus aminte de cat de mult iubesc filmele sf inteligente, asteptand sa-mi iau de pe net stargate sau acele filme vechi cu jean luc picard sau chestii inexistente pe calculator dar mai gandite decat un lung metraj din zilele de azi, trimitandu-ma la seriale simple pe care nici macar nu pot sa adorm seara.
seria 2 a fost ceva mai buna si schimbarile se vad, chiar de sari 3 episoade, si te oftici ca nu ai vazut serialele gap pe care le-ai pierdut, asteptand cu nerabdare sa vad mai frecvent noi si noi numere, mai frumoase decat numarul 4 si mai umane decat numarul 8, iubind la un moment dat secunda in care un robotel devine...mai uman decat toti oamenii cu care era inconjurata. love the feeling of nature in metal.
seria 3 a fost cea care m-a facut sa ajung la servici mahmur si nedormit , uitand total de job, cerandu-mi, odata in capul meu, sa ma gandesc ore si zile la toata seria,desigur asta excluzand si portiunea gen lost, seria 1, unde robotii sunt pur si simplu roboti pentru asa li se spune, nu pentru ca chiar mai au vreo legatura cu ideea de robot,in sine. mi-a placut mult,acel moment in care robotul si-a cerut partea de carne din femeia ce a avut sex cu el ca sa-si scoata barbatul din inchisoare. sentimentul ca robotul a ajuns la fel de meschin si de urat ca omul, mi-a ajuns mult peste asteptarile pe care le aveam de la serial.
per total, serialul merita vazut pentru simpla observatie umana, atat in oameni cat si-n roboti,care mi-au adus amnte de un personal din alien ,unde robotul era cel mai uman din toti oamenii.
retrimer is offline   sendpm.gif
Old 24 Feb 2007, 20:07   #4
aayana
Guru
 
aayana
 
Join Date: Jan 2007
Location: acolo unde mã simt bine
Posts: 517
Te-ai gandit vreodata sa mergi la Big Brother?
__________________
Numai Filme
aayana is offline   sendpm.gif
Old 24 Feb 2007, 22:38   #5
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by aayana:
Te-ai gandit vreodata sa mergi la Big Brother?
Nu se mai face de peste un an. :sleep:
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   sendpm.gif
Old 24 Feb 2007, 23:28   #6
aayana
Guru
 
aayana
 
Join Date: Jan 2007
Location: acolo unde mã simt bine
Posts: 517
Nicaieri in lumea asta?
Eu cred ca avem un potential castigator aici
__________________
Numai Filme
aayana is offline   sendpm.gif
Old 25 Feb 2007, 00:12   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mäi bäiete, ia fä-ti tu un blog, pe undeva, cä tot e la modä. Acolo poti sä pui si poze, sä-ti povestesti si viata, sä scrii despre tot ce-ti träsneste prin cap.
Ti-am acordat o sansä, dar nu reusesti sä convingi. Notatiile tale sunt descrieri naive si copiläresti, färä continut, povestite confuz si greoi. Nu stä nimeni sä ti le citeascä. Pierdute prin alte topicuri, ar merge, nici o problemä - dar nu justificä un topic personal.
Se închide.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells