Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Dec 2002, 18:46   #1
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
In primul rand, acest topic se refera la carti...nu la film.
Majoritatea suntem de acord ca filmul a fost nereusit, asa ca s-o lasam la asta.
In schimb, mie cartile personal mi s-au parut foarte frumoase.
Haioase, partial infricosatoare intr-a patra...na bine, infricosator e mai mult spus, dar ceva de genul tensionat...
Oricum, JK a reusit sa ma uimeasca cu aceasta serie, care este una dintre cele mai reusite ale tuturor timpuriilor..daca nu cumva chiar cea mai reusita.
Cartiile te vrajesc, pur si simplu...lumea vrajitoriilor, care practic se aseamana cu a noastra, este foarte atractiva, si interesanta.
Prin situatii neasteptate si intamplari cel putin ciudate, cartiile reusesc sa mentina interesul cititorilor...
As dori sa mai spuna si altii ce cred despre carti...ma refer la altii care au citit cartiile, nu cei care spun ca este o carte exclusiv pentru copii...caci, trebuie sa va dezamagesc, este o carte care ii va bucura pe toti cei care au un suflet mai deschis...si probabil si unul bun.
Caci prin sentimentalisme nu poti cuceri "un dur".
Prietenia se afla in prim plan in majoritatea cartiilor. O prietenie care n-ar strica sa exista intre oameni...dar...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2002, 22:17   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
nu le-am citit inca, desi am inteles si eu ca sunt foarte dragute...o colega din clasa era foarte incantata de ele...
in legatura cu ce-ai spus tu despre prietenie...poate ca sunt naiva dar inca sper sa existe genul de prieteni care probabil ca sunt ilustati foarte bine in Harry Potter!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2003, 05:21   #3
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
PoliFanAthic, cred ca deja nici nu mai trebuie sa spun ca am citit cartile astea si ca mi-au placut si ca ma intereseaza subiectul, ca se vede macar dupa faptul ca am raspuns la aproape toate thread-urile despre Harry Potter...

Dar mi s-a parut foarte interesant ce ai scris tu aicea, si anume acel dar... lasat in suspans...

Si ma intereseaza anume cam ce crezi tu ca sta in calea prieteniilor precum cele ilustrate in HP...
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2003, 06:05   #4
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Intr-un fel am gresit cand am spus acel "dar". Daca ma gandesc retrospectiv la carti, imi dau seama ca prietenia dintre Ron, Harry si Hermione este practic una cat se poate de umana. Aceasta prietenia a avut un inceput mai dificil, mai ales pentru Hermione, dar pana la urma, stim noi dupa ce eveniment, cand Herm a dovedit ca stie sa faca mai multe decat sa invete, cei trei au devenit prieteni. As fi vrut sa spun un intreg, dar nu sunt sigur daca este asa...desi ar putea fi.
Ron nu reuseste sa reziste presiunii la un moment dat, si acest triunghi sa dezbina...si Hermione si Harry duc vremuri grele atunci. Dar totusi, ei merg cu bine mai departe...din aceasta cauza ma intreb care este rolul lui Ron in acest triunghi...daca este un rol cu adevarat vital sau nu.
Ron este practic cel mai uman dintre toti...durerea care ii este provocata fiindca ramane in umbra lui Harry, este prea mult de suportat...este clar ca Ron este in cea mai dificila situatie. Din nou revin la rolul sau...cred ca el ar putea avea rolul protectorului, si mai degraba rolul celui de-al treilea...caci, sincer sa fiu cu greu imi puteam imagina ca o prietenie intre doua persoane sa fie de asa un interes...mai ales daca este vorba despre o fata si un baiat.
Ca sa-ti raspund acuma la intrebare...prietenia lor mi se pare una curata, un tip de prietenie pe care eu nu l-am mai vazut sau remarcat in lumea noastra. Intr-un fel ei traiesc intr-o lume mai simpla, fara unele griji care exista aici. Asta inseamna si fara asa de multe motive pentru posibile dezbinari. Cum am spus, prin Ron prietenia capata mai mult aspectul celor ce se intampla in lumea noastra, dar...dar...el are niste motive bine intemeiata, care se pot scuza. Oricum, caracterul lui este departe de a fi perfect...
Totusi, nu am vrut sa spun ca nu exista astfel de prietenii...sincer, sper sa fie cat mai multe.
Si apropo...in cartea a patra, relatiile dintre toti devine mai tensionata, in momentul in care Hermione le tine in secret cu cine va merge la bal...un gest de razbunare? Nu sunt sigur...dar, sa fiu sincer, cred ca Harry si Ron nu priveau fetele chiar ca pe fete...hehe...si oricum, relatia dintre Ron si Herm ramane parca putin distanta pe parcursul cartiilor...ma intreb daca speculatiile in legatura cu o viitoare dragoste intre cei doi sunt intemeiate.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2003, 01:10   #5
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Ma bucur foarte mult ca spui ca prietenia Celor Trei este una umana si ca totusi crezi ca pot exista prietenii curate!

Tocmai de-aia scrisesem eu mesajul de mai sus: mi se parea ca ai asa, o mare descurajare, si de fapt, cred ca asta-i o problema pentru multi tineri din societatea noastra. Sintem foarte dezamagiti si descurajati de ceea ce vedem in jurul nostru ("prietenii" din interes, backbiting, tradari, nepasare, etc), si ni se pare ca dragostea si prietenia curata e ceva care se intilneste in povesti si poate prin alte parti, dar e clar ca nu pe la noi!

Si de-aici pina la indiferenta totala si chiar cinism nu e decit un pas mic: nu vreau deloc sa zic ca asta ar fi situatia ta, Poli, absolut deloc, dar stiu ca eu era cit pe-aci sa ajung in starea asta!

Mi se pare ca descurajarea si deziluzia noastra ne produce o atitudine self-defeating: daca nu ne asteptam sa avem parte de o prietenie adevarata, nu vom dori sa ne implicam, sa ne expunem, sa devenim vulnerabili intr-o relatie, cind bineinteles ca toate astea sint necesare pentru o prietenie apropiata! Si am descoperit de mai multe ori ca singurul mod de a avea o prietena buna este sa fiu eu o prietena buna...

Ca si tine, si eu sint tare curioasa ce se va mai intimpla cu Cei Trei, exista si unele speculatii ca s-ar putea ca Ron sa fie ademenit de the Dark Side, tocmai pe baza resentimentelor lui fata de Harry, care s-au vazut cel mai bine in vol. 4. Sper sa nu fie adevarat!!

Poate ca a fost o mica razbunare din partea lui Hermione, cu balul, dar cred ca a mai fost si altceva... Cind esti tot timpul top of the class la un moment dat parca ti-e si rusine ca esti atit de (pardon de expresie) special, si parca ai vrea sa fii mai normal... chiar mediocru, dar macar mai asemanator cu toti ceilalti. Or, a fi invitata de Krum automat te face super-speciala !! Si poate se saturase de ochii dati peste cap ai celorlalti...

Sau, ia sa ne amintim ce au mai ris de ea cind il placea pe Lockhart (ca ii citise cartile integral, ca avea scrisoarea de la el sub perna...). E clar ca nu mai avea chef de o alta portie de teasing... Nu?

Sint f. interesante gindurile tale despre rolurile fiecaruia in aceasta prietenie: eu nu m-am gindit niciodata in termenii astia! Dar de ce spui "cu greu imi puteam imagina ca o prietenie intre doua persoane sa fie de asa un interes"? Am eu o oarecare idee, dar poate mai explici putin, daca vrei.

Oricum, mi se pare ca relatia de baza in acest Trio e cea dintre Harry si Ron, si ca persoana "adoptata" sau "a treia" e Hermione. Sint de acord cu tine ca o prietenie intre o fata si un baiat (prietenie de genul best friends) nu prea functioneaza, si in afara de asta, mi se pare ca, daca sint doi baieti, ei ii fac fetei o favoare daca o primesc, si viceversa daca sint doua fete.

Nu ai te-ai fi simtit de atitea ori mai bine daca ai fi fost doar "cu baietii", ca sa poti vorbi "ca-ntre barbati", si n-ai fi preferat ca X sau Y sa nu-si fi carat dupa el prietena?
Iar eu, ca fata, as fi preferat de multe ori sa fiu "cu fetele", si sa nu vad competitia care apare pentru atentia baiatului daca se intimpla sa fie vreunul pe-acolo, bietul de el.

Ei, dar astea sint "the worst of cases" (dar din nefericire destul de obisnuite!). Exista si cazuri bune, cind un grup depaseste diferentele de sex, respectindu-le in acelasi timp. Rezultatul poate fi o armonie superba!

Eu totusi cred ca pe Hermione o ajuta firea putin mai baietoasa =indrazneata, ambitioasa, bataioasa, curajoasa -- nu ca fetele nu pot fi asa!. Dar daca ar fi fost o "mimoza" e clar ca n-am mai fi avut nici un Trio!

Sorry for the ranting...
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2003, 13:48   #6
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nici eu nu stiu ce vroiam exact sa spun...ma gandeam probabil la faptul ca relatiile de prietenie sunt greu de mentinut la un nivel put amical intre o fata si un baiat...desi am auzit undeva ca acestea pot fi cele mai bune prietenii...hmmm.
Oricum, faptul ca formeaza un triunghi este din nou destul de interesant. Inseamna in orice caz stabilitate, si chiar in cazul in care unul din triunghi dispare, se poate mentine o oarecare forma.
Care este insa elementul de baza? Intr-adevar Hermione este "adoptata" si acceptata de cei doi, dar eu cred ca ea este elementul de baza. Harry este centrul, in jurul sau se intampla toate, dar singur nu ar reusi mai nimic...cand spun asta ma gandesc la diversele intamplari care au avut loc...si ce rol important au avut Ron si Hermione in toate. Mai ales Hermione, a avut un rol esential in cartea a doua, si in a treia...corect? In prima Ron si Herm au avut cam aceiasi importanta, dar in rest...Ron nu are multe atuuri, si din aceasta cauza nu reuseste sa se faca intotdeuna de folos...dar apoi apare Krum. Si misiunea sa de a o salva pe Hermione. Ma intreb daca asta s-a intamplat fiindca era singura optiune, sau fiindca Harry tine mai mult la Ron? Chiar nu stiu...
Ajunge acuma...am teme si multe de facut. Sa aud ce parere ai. Cine este cel mai important din triunghi? Din jurul lui Harry practic...apropo, ma gandesc la mitul androginului pe care-l studiem la scoala...acolo sunt doi sa formeze ceva perfect...aici sunt 3. Oare o drgaoste intre Ron si Hermione ar afecta relatia celor trei? Caci, o dragoste intre oricare din triunghi si o alta persoana ar avea ca consecinta intrarea acelei persoane in cercul(heh...ex-triunghiul) lor.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2003, 17:22   #7
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
As dori sa ridic o problema, intens discutata pe marginea cartilor HP. Chiar acuma am vazut un documentar despre asta...vrajitoria si HP.
Din punctul meu de vedere nu se pune problema daca exista "tentatii" spre vrajitorie in aceste carti. Exista. Intrebarea este, cum sta treaba in cazul copiilor de varste...mici, intre 9 si 13 ani? Dauneaza sau nu?
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2003, 20:53   #8
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Iarta-ma, Poli, ca n-am mai raspuns demult! Mai am f. multe idei pe marginea subiectului pe care-l discutam mai inainte, dar se pare ca saptaminile astea m-au inghitit obligatiile...

Si despre chestia cu vrajitoria ar fi multe de spus, si chiar se spun f. multe. Eu una sint din tabara celor care nu cred ca Harry Potter indeamna spre ocultism. Daca exista probleme morale cu aceste carti, nu cred ca sint legate de descrierea activitatilor vrajitorilor! Pt. ca, bineinteles, toate aceste activitati sint imaginare, de basm, si nu au legatura aproape deloc cu practicile oculte din real life.

Aici se gaseste un articol dupa parerea mea super pe aceasta problema: http://www.decentfilms.com/commentary/magic.html. E lungutz, dar eu zic ca merita salvat in hard si citit pe indelete!

Eu mai zic si ca, daca Vaticanul nu se sperie de "vrajitoria" din HP, nici noi n-ar trebui! Read news story here: http://story.news.yahoo.com/news?tmp...harry_potter_3

Daca esti in general interesat despre ce se mai zice si aude despre HP around the world, this is a good place to start: http://www.the-leaky-cauldron.org/
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2003, 09:05   #9
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Site-uri despre HP exista....nenumarate. Daca tot am mentionat asa, ma gandesc ca am putea evidentia importanta internetului pentru cartile cu HP.
S-au creat nenumarate site-uri dedicate cartilor. Cele care mi-au atras mie atentia au fost cele gen rpg( vezi Hogwarts Extreme)
In mod cert internetul a avut un rol extrem de important pentru publicitatea cartiilor.
Bineinteles, majoritatea site-urilor sunt dedicate copiiilor, si rareori reprezinta interes pentru o perioada mai mare de timp.
Initial am zis ca HP mi-a schimbat radical viata...intalnisem o multime de adolescenti, sa le spunem, cu care credeam ca stabilisem o legatura. Superficialitatea lumii si-a aratat insa fata, si astfel, acuma, dupa peste un an de cand am intrat in aceasta lume "HP", pot spune ca practic din zecile de persoane pe care el cunoscusem mai vorbesc doar cu doua si in cazul acestora relatiile s-au mai racit.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 00:44   #10
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Sper ca nu va suparati daca ma bag si eu putin in discutie. Am 20 de ani si sunt un fan al cartilor si nu mi-e rusine sa o recunosc . Poate ca e mai bine asa, poate fiind atat de mare am inteles mai multe din carti decat daca eram sa zicem 13. Oricum am avut deliciul si ocazia minunata sa pot citi cartile in engleza si pot spune ca varianta in romana le fura mult din vraja daca asa ceva se poate. Eu as propune editurii sa scoata si o varianta in engleza pt fanatici. Oricum voiam sa zic ca toti s-au indragostit de cartile astea. Am vazut oameni maturi (40-50) care citeau captivati la vreuna dintre carti in metrou sau in tramvai. M-am uitat la ei si am zambit larg. S-au uitat si ei la mine si mi-au zambit. Parca aveam un cod secret nestiut de altii. Si dupa aia mi-a venit o idee: poate aceasta este adevarata magie din Harry Potter! Voi ce ziceti?
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 15:44   #11
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Intr-adevar Harry Potter a avut ceva magic, daca a placut deopotriva copiilor si adultilor. Colegi de-ai mei (oameni la 30 de ani) se inscrisesera pe internet la scoala Hogwarts de vrajitorie. E bine din cand in cand sa mai si dai in mintea copiilor. E bine in aceeasi masura ca acest film, alaturi de Stapanul Inelelor a placut "generatiei MTV" in detrimentul filmelor in care predomina violenta si care promoveaza sexul ca principal mijloc de distractie. E semn ca mai exista sperante.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2003, 17:10   #12
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Scrieti "F**k the Free World" daca cititi ce scrie

Eu a citit doar primele carti. Dar in engleza, pentru ca am zis ca nu ma cobor la nivelul copiilor de 10 ani, care citesc in romana. Mi-au placut cartile, si le-am citit inainte de a vedea al doilea film. Ceea ce mi-a lasat o impresie neplacuta: ca filmul nu se ridica la nivelul cartii.

De aceea si pentru ca imi place ideea, am sa citesc restul cartilor (care sunt o lectura placuta si amuzanta) dupa ce vad fiecare film in parte (deci, o sa-mi ia cam sapte ani)!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2003, 22:08   #13
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Cum ai putut sa te abtii sa nu citesti toate cartile ca eu nu am putut?
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2003, 06:40   #14
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Pai... e simplu. M_am putut abtine sa citesc cartile din motivele care urmeaza:

--- ma enerveaza sa citesc asa ceva in romana, riscand o traducere proasta, sau coborarea la nivelul unui copil de 10 ani.
--- tot timpul gasesc carti noi pe care as putea sa le citesc in schimb, mai bune sau de care am nevoie neaparata pe moment.
--- "Harry Potter" e o lectura usoara. Logic, de-abia astept sa vad ce naiba se intampla cu cei trei prieteni, de ce nu l-a omorat vrajitoru' ala rau pe Harry, ce se intampla cu Malfoy ala s.a.m.d.
--- cel mai important motiv: e mult mai placut sa citesti cartea dupa ce ai vazut filmul, pentru ca nu iti lasa impresia ca filmul nu s-a ridicat la pretentiile cartii, ci mai degraba ca (scuzati) cartea aduce ceva in plus.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2003, 18:32   #15
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu cred ca este cazul sa vorbim despre filmele deja facute. Pe mine m-au dezamagit profund, dar asta-i viata...
Oricum, cartea a treia si cea de-a patra sunt deobicei omologate ca fiind cele mai bune de pana acum...actiunea poate practic sa capate mai multe elemente interesante, odata cu inaintarea in varsta a lui Harry.
Am auzit ca se vrea ca filmul pt. cartea a patra sa fie din doua parti...una sa apara candva primavara si a doua vara...anul 2005 cred...oricum, mi s-ar parea ciudat...ce credeti? Si este posibil sa se intoarca acest Chris Columbus, pe care eu nu il chiar admir pentru ce a facut cu HP...sunt curios ce o sa faca Alfonso Cuaron.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2009, 17:39   #16
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Cred ca daca nu li se facea atata publicitate cartile astea nu erau atat de citite.Sunt carti mai bune peste care copiii sar,dar rasfoiesc HP,sar peste Dickens, R L Stevenson,Swift,Lewis Carol,n-au auzit de Andersen,Tolkien,Jack London ,Doyle,etc.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2009, 17:58   #17
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Important îi că citesc,şi după ce termină Harry Potter o să-i ctească şi pe ceilalţi.(Şi apropo,cartea nu-i dor pentru copii,începând din HP4 încep să moară oamenii,şi primele 3 care îs pentru copii sunt printre cele mai bune cărţi pentru copii,îţi spune careva care stătea în casă şi citea când era mic în timp ce alţii dădeau cu picioru-n minge afară).
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2009, 18:48   #18
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Jucatul cu mingea nu e ceva rau,dimpotriva.Gandeste-te ca ultimele carti le citesc mai ales copiii,cartile n-au pe coperte"interzis sub 14 ani"...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells