Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Jun 2009, 11:42   #1
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Brazil & Terry Gilliam

Stiu ca l-ati vazut cu totii, stiu ca e fumat demult pt voi si ca l-ati vazut de cand erati mici ! E, tocmai de aia hai sa-i dedicam aici un topic!

Well, primul meu contact cu Brazil a fost acu cativa ani cand in biroul de arhitectura al unuia dintre cei mai smecheri arhitecti de pe la noi am vazut multe burlane pe tavane. Al doilea contact a fost cand am cunoscut un alt arhitect, mai tanar, si care-mi povestea ca vrea sa-si puna in casa burlane "ca-n Brazil"

Cu alte cuvinte: filmul a lansat o intreaga moda in materie de design interior & arhitectura, ba chiar o isterie in lumea arhitectilor. Si tind sa le dau dreptate: in film, burlanele acelea traiesc, sforaie, fornaie, gafaie, se misca, se zbat - sunt toate viscerele noastre chinuite.

Si pentru ca nu e deloc neglijabil interesul lui Gilliam pt scenografie, Brazil reusind sa depaseasca prin decoruri orice film expresionist. Influentele din zona asta cred ca v-au fost mai mult decat evidente: cladirile sumbre, interioarele intunecoase si morbide, individul insingurat in fata unei lumi parasite de umanitate, robotizate, insensibile.

Sam Lowry este omul kafkian, plecat la Proces. Are angoase teribile si noaptea viseaza ca este un arhangel puternic, care zboara printre nori. Cand totusi viata devine foarte apasatoare, in vis pamantul il urmareste, explodand spre cer.

Finalul filmului incununeaza opera, nu-mi place expresia, dar din pacate asta e adevarul. Totul o ia razna si isi pierde orice forma de logica externa. Pentru ca in interior, totul este explicabil. Turnura suprarealista exprimata prin vise m-a cumparat, pana acum nu fusese decat ceva avangardist in linii mari.

Well, am multe de spus, dar mai incolo, risc sa postez prea lung.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 11:50   #2
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
daca cineva stie de existenta vreunui topic legat de Brazil, let us know. io-s cascata patologic


In legatura cu finalul filmului: a fost un mare conflict intre Gilliam si producatorii care nu au vrut sa-i lanseze filmul din cauza finalului foarte foarte trist. Suparat, Gilliam a scris un mare articol in Time(daca nu ma insel) intrebandu-i pe producatori cand vor lansa filmul.

In cele din urma au cazut la un acord care pe mine ma face sa ma prapadesc de ras: finalul sa fie unul cu norisori roz , which Gilliam did, insa practic el nu a schimbat nimic in scenariu: totul ramane la fel de tragic cum am stabilit, da?

Unul din cazurile in care forma nu se intalneste cu continutul.

Last edited by illotempore2002 : 30 Jun 2009 at 11:52.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 12:18   #3
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Cred ca ai vazut alt film,nu Brazil.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 12:32   #4
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by illotempore2002:
daca cineva stie de existenta vreunui topic legat de Brazil, let us know.

doar despre Brazil nu cred ca e, dar e unul despre Terry Gilliam

http://www.cinemagia.ro/forum/showth...ghlight=Brazil
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:36   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Incerc sa fac abstractie de amintirile mele din facultate legate de Brazil desi secventele cu Mos Craciun si Jack mascatul inca imi sunt intiparite pe creier.

Brazil mi s-a parut ca un film Lynch dar mai intortocheat. Tot genul ala de univers cu totul special in care nu trebuie sa te mire nimic si totodata nu trebuie sa te astepti la nimic. N-as putea spune cfa mi-a placut nici macar ca experienta. Dar nici nu l-as da deoparte mai ales ca iti ramane cumva aproape.
Ca emotie nu m-a impresionat deloc, dar muzica aia si decorurile inca imi mai rasuna in cap.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:40   #6
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
cand am vazut Brazil, mi s-a parut WAAAAAAAAY ahead of its time. Daca n-as fi stiut ca e din 1985, mi-as fi pus banii pe un dawn of 2000's lejer. Faptul ca e legat intrinsec de "1984" si "La Jetee" si are un dandysm geeky & absurd mi-a zburat creierii pe peretzi. Pure bliss this flick
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:50   #7
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Mie finalul mi se pare unul dintre cele mai bune. E preferatul meu.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:53   #8
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
@dansatorul

true, si pe mine finalul m-a sedus si abandonat iremediabil, il voi purta in inima mea pretutindeni

e psihanaliza pura.
revin si cu detalii mai concrete, sa nu ramanem blocati la nivel de extaz si sa si justificam
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:57   #9
rlhyde
Junior
 
rlhyde
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 48
Scuzati-ma ca intervin, dar cred ca este mult spus ca Brazil "depaseste prin decoruri orice film expresionuist": oare Metropolis al domnului Fritz Lang nu este suficient de expresiv ca si decoruri?
rlhyde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:58   #10
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
ei, nu o lua ad literam se numeste hiperbola

welcome here and enjoy!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 14:59   #11
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by rlhyde:
Scuzati-ma ca intervin, dar cred ca este mult spus ca Brazil "depaseste prin decoruri orice film expresionuist": oare Metropolis al domnului Fritz Lang nu este suficient de expresiv ca si decoruri?

this guy is playing tricks on us reveal yourself hyder
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:04   #12
rlhyde
Junior
 
rlhyde
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 48
Scuzati-ma, nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
N-am inteles ca era vorba de o hiperbola, am crezut ca e o judecata de valoare. Vroiam doar sa subliniez faptul ca decorul in filmele expresioniste este foarte important si (mai putin in Brazil care nu este atat de expresionist. D-voastra vi se pare ca Terry Gilliam e un regizor expresionist?
rlhyde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:07   #13
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244


avem topic si drespre Expresionism, la Clasic.
DA, Gilliam foloseste decorul in aceeasi maniera in care o fac si expresionistii din Germania. Decorul / cladirea / orasul domina fiinta, aproape ca o striveste.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:12   #14
rlhyde
Junior
 
rlhyde
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 48
Scuzati, n-am vrut sa se inteleaga ca dl Terry Gilliam nu cunoaste curentul expresionuist german. Dar nu credeti ca dansul este un cineast postmodern? In Brazil, decorul este destul de eclectic
rlhyde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:16   #15
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
illo, don't look into his gaze ! be warned ! jr. hyde = draku
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:18   #16
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
ei, tocmai urma sa-i raspund la ultima postare

@jlhyde:

ba da!

e-o clona rautacioasa, I have that feeling also!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:20   #17
rlhyde
Junior
 
rlhyde
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 48
Imi cer scuze. Am impresia ca am suparat pe cineva. Nu aceasta a fost intentia, doar puneam niste intrebari.
rlhyde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:25   #18
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by rlhyde:
Imi cer scuze. Am impresia ca am suparat pe cineva. Nu aceasta a fost intentia, doar puneam niste intrebari.

vino cu originalu and get paid in full.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:26   #19
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu ne-ai suparat deloc, eu si cu Chambord am avut o usoara impresie ca nu esti curat la intentie

uite, ne cerem scuze!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 15:48   #20
rlhyde
Junior
 
rlhyde
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 48
Nu aveti de ce sa va cereti scuze, doar ca nu inteleg despre ce vorbiti.
Eu nici nu va cunosc
Mi-am spus doar parerea legata de anumite aspecte din film. Nu vroiam sa creez suspiciune
rlhyde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells