Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Mar 2009, 01:00   #1
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Arrow Va place Milos Forman?

Mie da. Primul film pe care l-am vazut dintre cele realizate de el a fost "Amadeus" si mi-a placut foarte mult. "Hair" a fost filmul care pentru mine a dat un nou inteles notiunii musical. A fost de-a dreptul zguduitor!

Astept pareri despre acest regizor remarcabil.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 04:29   #2
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Incearca sa vezi "Cutitul in apa", de Roman Polanski si "Balul pompierilor" al lui Milos Forman.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 11:07   #3
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
"Zbor deasupra unui cuib de cuci" a lui Ken Kesey e una din cartile mele preferate,as vrea s-o recitesc,desi nu cred ca ar avea acelasi impact ca in adolescenta.
Iata si filmul :
http://www.imdb.com/title/tt0073486/
Milos Forman e unul din preferati,asa ca revin.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 17:02   #4
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Nu e printre preferatii mei,dar e un regizor foarte bun.Vazut doar filmele in limba engleza ale lui.As vrea sa le vad si pe cele dinainte sa vina in America.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 13:55   #5
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
pacat c-a rasolit-o cu goya's ghost...
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 16:33   #6
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
ce-ar fi sa ii facem pe potentialii vizitatori ai acestui forum, sau chiar pe cunoscatori, de ce mama dracu este Milos Forman un iconoclast?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 17:02   #7
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
hehe ca a luptat impotriva curentului comunist cu balul pompierilor si zice ca nu-i asa...ceea ce-l face sa lupte si impotriva curentului alora de se falesc cat de tare au dat ei in comunism )
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 18:03   #8
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by illotempore2002:
ce-ar fi sa ii facem pe potentialii vizitatori ai acestui forum, sau chiar pe cunoscatori, de ce mama dracu este Milos Forman un iconoclast?

Pentru subiectele abordate si modul in care le-a abordat in filme ca "Hair", "Amadeus" sau "Man on the moon".

Exemplu:
http://www.youtube.com/watch?v=Zu4S-KYjB4E
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 19:30   #9
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by razi:
hehe ca a luptat impotriva curentului comunist cu balul pompierilor si zice ca nu-i asa...ceea ce-l face sa lupte si impotriva curentului alora de se falesc cat de tare au dat ei in comunism )
Nu merita osteneala cand nu primesti raspuns ,asa-i?Ai mai vazut vreo comedie cehoslovaca de-a lui Forman?
Cori,nu cobori nivelul,stiam ca ardelencele sunt fete superioare.Sigur unora le-ar fi fost mai simplu daca Milos era si el omorat de nazzi,ii scutea de o durere de cap
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 21:16   #10
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
din pacate nu am mai vazut, m-am tot tinut sa vad a blonde in love, dar nici acu n-am mai ajuns sa-l vad
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 23:40   #11
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by illotempore2002:
ce-ar fi sa ii facem pe potentialii vizitatori ai acestui forum, sau chiar pe cunoscatori, de ce mama dracu este Milos Forman un iconoclast?

Sa`i facem ce ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 23:52   #12
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Ei, la cat parea de nervoasa, nu se mai controla, a sarit de la o idee la alta. Vroia sa-i facem pe utilizatori sa [ea stie ce], dupa care s-a gandit sa intrebe ce cauta milos forman in aceasta sectiune. Poate revine cand se mai linisteste si isi continua prima parte a frazei.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2009, 08:57   #13
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by redmen:
Originally Posted by illotempore2002:
ce-ar fi sa ii facem pe potentialii vizitatori ai acestui forum, sau chiar pe cunoscatori, de ce mama dracu este Milos Forman un iconoclast?

Sa`i facem ce ?

sa ii facem sa inteleaga de ce este Forman un iconoclast :cool:

the thing is I'm at the office when I sometimes post here

mersi de link-ul din Hair, l-am vazut si mi se pare foarte tare, cu adevarat excentric, recunosc ca am incercat sa vad Hair insa m-a enervat inceputul cu hipiotii aia penibili, insa daca as fi vazut mai demult aceasta secventa postata de Corinka, probabil ca as fi avut rabdare sa trec peste inceput
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2009, 10:12   #14
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by illotempore2002:
mersi de link-ul din Hair, l-am vazut si mi se pare foarte tare, cu adevarat excentric, recunosc ca am incercat sa vad Hair insa m-a enervat inceputul cu hipiotii aia penibili, insa daca as fi vazut mai demult aceasta secventa postata de Corinka, probabil ca as fi avut rabdare sa trec peste inceput

Nici pe mine "Hair" nu m-a dat gata de la inceput, vazand ca este musical, dar m-a prins pe parcurs. Consider ca merita vazut, Forman are o maniera originala de a denunta ororile razboiului si modul in care a distrus atatea vieti.
L-am revazut relativ recent alaturi de cineva. Persoana respectiva a avut aceeasi reactie ca si mine: "oh, musical, bleah", dar, totusi, dand o sansa filmului, i-a placut.

offtopic: Pari asa de impulsiva.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2009, 11:07   #15
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
true, sunt impulsiva, insa intamplarea face ca in acest caz (cand am zis sa se explice de ce dracu Forman este iconoclast) chiar nu eram nervoasa, eram doar nedumerita insa probabil ca semi-injuratura ("dracu") a dat senzatie de nevrozare

o sa vad si eu Hair momentan sunt tot la un regizor ceh, la Menzel si sufar de o frustrare teribila ca nu gasesc subtitrare la Trenuir bine pazite iar eu nu inteleg decat 30% din ceha
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2009, 11:21   #16
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Am vazut "In slujba regelui Angliei" de Menzel. Mi s-a parut excelent. Amuzant, inspirat, tot ce vrei! Gata cu el aici, ca sa nu fim offtopic, dar poate mai discutam despre el in alta parte. Scrie ce-ai vazut de el si cum ti s-a parut.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2009, 11:43   #17
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by illotempore2002:
o sa vad si eu Hair momentan sunt tot la un regizor ceh, la Menzel si sufar de o frustrare teribila ca nu gasesc subtitrare la Trenuir bine pazite iar eu nu inteleg decat 30% din ceha

30%!!
pai e ceva!

toate linkurile astea te vor ajuta sa gasesti subtitrarea in romana:
http://www.google.ro/search?hl=ro&q=...meta=&aq=f&oq=
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2009, 17:21   #18
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by corinka:
Am vazut "In slujba regelui Angliei" de Menzel. Mi s-a parut excelent. Amuzant, inspirat, tot ce vrei! Gata cu el aici, ca sa nu fim offtopic, dar poate mai discutam despre el in alta parte. Scrie ce-ai vazut de el si cum ti s-a parut.

woooaaaa, I served the king of England a fost genial, am fost de 3 ori la cinema sa-l vad, prima data l-am vazut chiar in prezenta lui Menzel, a fost fabulos....pe undeva este topicul despre acest film in care imi aduc aminte bine ca ne contraziceam eu, klein, marx, als, insa nu mai stiu unde :d as usual

intotdeauna or sa ma seduca filmele in care personajul principal este un antierou, cum este in acest caz ospatarul lui Menzel....sau Jack Sparrow
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2009, 17:38   #19
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by illotempore2002:
Originally Posted by corinka:
Am vazut "In slujba regelui Angliei" de Menzel. Mi s-a parut excelent. Amuzant, inspirat, tot ce vrei! Gata cu el aici, ca sa nu fim offtopic, dar poate mai discutam despre el in alta parte. Scrie ce-ai vazut de el si cum ti s-a parut.

woooaaaa, I served the king of England a fost genial, am fost de 3 ori la cinema sa-l vad, prima data l-am vazut chiar in prezenta lui Menzel, a fost fabulos....pe undeva este topicul despre acest film in care imi aduc aminte bine ca ne contraziceam eu, klein, marx, als, insa nu mai stiu unde :d as usual

intotdeauna or sa ma seduca filmele in care personajul principal este un antierou, cum este in acest caz ospatarul lui Menzel....sau Jack Sparrow
pai la cat de inraita esti sa fii in centrul atentiei,singurul mai zdravan din lista ta cu care te lauzi e criticul,e normal sa crezi ca vorbeai de pirati(alte fantezii)

Last edited by Pauline Kael : 01 Apr 2009 at 18:24.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2009, 17:40   #20
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
pauline, vrei un avertisment?
te rog editeaza-ti postul de mai sus, nu-ti ajunge plapuma de la In suturi?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells