Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Mar 2002, 11:56   #1
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Abia astept sa vad filmul. Am citit cronica si mi-a stirnit interesul, intr-un mod foarte agresiv. E prima data cind zic ca sunt nerabdator sa asaltez sala de cinema ca sa vad un film rominesc...
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2002, 23:00   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut azi Filantripica si mi-a placut extraordinar de mult. filmul curge efectiv, totul este foarte natural iar subiectul este chiar interesant.
m-a impresionat faptul ca Nae Caranfil cunoaste foarte bine limitele cinematografiei romanesti.nu s-a aventurat sa faca un film super spectaculos, dar ceea ce a facut a facut foarte bine.de exemplu: personajele nu sunt foarte complexe dar sunt excelent interpretate.
Coloana sonora are numai 4 melodii, insa ele sunt foarte bine alese si se potrivesc foarte bine cu filmul.
eu nu spun ca filmul este perfect insa trebuie neaparat vazut!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 18:15   #3
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Uite ca dezgrop un topic mai vechi. Eram ieri in maxi cand am auzit un cuplu tanar varbind despre... cinematografia romaneasca. S-a ajuns si la Filantropica. Un tip simandicos, cu cercel in ureche si inele pe degete, cu usoare gesturi de homo, spunea ca nu i-a placut Filantropica, subliniind, cu un minunat accent spaniol, ca ar dori sa vada La mala education, de Almodovar. Spunea ca nu i-a placut cã Filantropica trata o poveste cu cersetori, cica stim cu topii care-i treaba cu ei, de ce am mai avea nevoie de astfel de filme. Este clar ca individul respectiv nu este un public tinta pentru cinematografia romana, care nu se poate hrani /cel putin deocamdatã/ decat din subiectele dureroase ale realitati. In afara de aceasta, ma intristeaza sa vad, totusi, atata indiferenta atunci cand este vorba de cinematografia autohtona, poate chiar dispret. Filantropica este un film bun, dar uite ca nu place tuturor. De gustibus...
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 21:02   #4
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
adica daca stim cu totii despre criminali in serie, ar trebui sa ni se para 'seven', de exemplu, mai putin delicios ?...

si o chestie, lasati treaba cu 'gusturile nu se discuta'... gusturile SE discuta. e.a. poe scria intr-un eseu de-al sau (fugitiv doar, desi ideea mergea sa fie preluata si facuta tema centrala intr-un eseu separat) ca gustul este liantul dintre intelectul pur si simtul moral. daca iti lipseste una din doua, n-ai cum sa 'epatezi catharsic' la 'filantropica', cel mai bun film romanesc din ultimii (zic eu) 5-10 ani...

si oricum e o greseala sa iei 'filantropica' numai drept satira sociala, pt ca, dupa cum nae caranfil insusi spunea intr-un interviu, unii au vazut in el o simpla comedie, altii l-au elogiat... adevarul e la mijloc.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 21:33   #5
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Originally Posted by notorious:
si o chestie, lasati treaba cu 'gusturile nu se discuta'... gusturile SE discuta. e.a. poe scria intr-un eseu de-al sau (fugitiv doar, desi ideea mergea sa fie preluata si facuta tema centrala intr-un eseu separat) ca gustul este liantul dintre intelectul pur si simtul moral.

Ma bucur sa citesc ca, in sfarsit, inca cineva ma sustine in afirmatia mea (chiar daca mai putin documentata) ca "gusturile se discuta".
Probabil ca Filantropica este unul dintre cele mai bune filme romanesti din istoria recenta - adica mai mult ca sigur este - caci face un prim pas spre "detasare", nu se mai bazeaza pi tricutul imbibat de faima si glorie a patriei noastre.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 22:08   #6
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
primul pas fusese facut cu mult inainte
it's just another brick in the wall...
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2004, 11:22   #7
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Bun filmul.
Sadic Dinica asta. Perfect pt. rol.
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2004, 18:37   #8
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Personal, sunt un fan al filmelor lui Nae Caranfil, inclusiv Filantropica. Nu faceam decat sa va povestesc intamplarea si sa va zic de atitudinea tipului cu pricina, care prefera doar filme straine /de calitate, de altfel, ca vroia sa vada un Almodovar/. Filantropica nu se hraneste din trecutul glorios al patriei noastre, ci din prezentul la fel de ”glorios”. Se pare, insa, ca asta irita o parte din spectatorii romani, care vor filme cu problematici ”universale”.
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells