Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 May 2003, 00:37   #1
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Talk to Her

mi-a placut foarte mult...si atmosfera si povestea si muzica si actorii si tot...mi s-a parut mai bun decat "Totul despre mama mea" desi a castigat mult mai putine premii...
Filmul abordeaza foarte multe probleme interesante legate de cupluri, legate de prietenie si legate de 'viata' in coma...
chiar merita vazut!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"

Last edited by Pitbull : 01 Aug 2009 at 09:55.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2003, 07:25   #2
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
si mie mi-a placut foarte mult Hable con Ella. Atmosfera e superba. Si scenariul: cele 3 sectiuni, iar la ultima (alcatuita doar din titlu: Marco si Alicia parca) lasand practic sa se subinteleaga ce a urmat sa se intample (chestia asta imi aminteste de un film SF, Phase IV). A meritat Almodovar premiul Academiei pentru scenariu, si, dupa cum ziceam la topicul "Festivaluri..." cred ca merita si pentru regie.
N-am inteles care a fost chestia cu Todo sobre mi madre, care nu mi-a placut deloc, desi a luat o gramada de premii.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2003, 16:18   #3
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Marturisesc ca ma asteptam sa vad un film despre femei, poate si ceva lesbianism, in care sa joace si actrita-fetis a lui Pedro Almodovar, Victoria Abril. M-am inselat: “Talk to Her” este mai degraba un film despre barbati.

Last edited by Pitbull : 01 Aug 2009 at 09:56.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2003, 19:36   #4
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
de ce crezi ca dialogurile "pacatuiesc" la capitolul "profunzime" ?
Nu mi se pare deloc a fi un pacat. Poate ca in felul acestea devin mai veridice. In fond, avem de-a face cu niste oameni ce-si ascund sentimentele. Este firesca asadar o lipsa de acuitate si o centrare a regizorului asupra gesturilor, a privirilor..
Oare sa fie intamplator omagiul adus "perioadei" mute ?

Last edited by Pitbull : 01 Aug 2009 at 09:57.
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 21:23   #5
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Cand Benigno se trezeste in camera lui are pe noptiera... Las Horas...coincidenta sau faza e facuta cu intentie?
Ca de obicei in filmele lui Almodovar am observat o gramada din actorii lui preferati. Si da nu era Victoria Abril, dar erau o multime de actori pe care i-am remarcat in alte filme de-ale lui si care acum faceau doar figuratie.
Mi se pare ca in filmul asta povestea e cat de cat cursiva si se foloseste mai putin de flash-back-uri. Dar am mai gasit o gramada de asemanari cu alte filme de-ale lui, de ex.: exista o tema obsesiva-o piesa de teatru sau un concert, de regula interpretate de femei.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2003, 09:19   #6
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Nu pot decat sa-ti dau dreptate. Dialogurile nu stralucesc prin multa pretiozitate. Dar nici la Tarantino nu e altfel. Se opresc undeva la nivel de reader's digest (sau pulp fiction, daca vrei). Acolo ironia face toti banii.
Astept "Kill Bill" si sper sa semnalez cu acea ocazie o schimbare de stil. Nu i-as dori ca toate filmele sa faca parte din categoria clonelor Pulp Fiction.
Ca tot veni vorba despre scenariul de tip PF, cred ca titlurile episioadelor din Talk to Her se afla acolo pentru a provoca efectul final, de poveste in desfasurare (Marco y Alicia).
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2003, 00:55   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
referitor la titlurile capitolelor...si mie mi s-au parut un pic cam inutile...adica pana si in Occident apare ideea asta...pe de lata parte insa, am senzatia ca primele doua au fost puse doar ca sa-l evidentieze pe al treilea...si al treilea titlu chiar era destul de important...adica aveam banuieli ca cei doi vor ramane impreuna insa "Marco y Alicia" a spus mult mai mult decat atat.
ab, spuneai la un momentdat de dialogurile dintre personaje ca nu sunt naturale...sper ca am inteles bine...intr-adevar au un mod ciudat de a vorbi...de exemplu discutia pe care o au Lydia si Marco inainte de accident...ea tot repeta ca trebuie sa ii spuna ceva...si el nu o lasa...e greu de considerat o asemenea conversatie naturala...totusi nici personajele nu sunt chiar normale...si nu vorbesc de Benigno...chiar Marco...sa nu uitam cum se emotioneaza la piesa de teatru...si cand omoara sarpele...si Lydia cum reactioneaza in timpul emisiunii...si cum trece de la o iubire la alta...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2003, 18:26   #8
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Aseara, la Studio, inainte sa inceapa filmul, a aparut o animatie de 10 secunde cu www.cinemagia.ro . Misto.

Eu nu cred ca va exista o continuare la acest film, indiferent de coada de peste in care ne-a lasat. Motivul "clamei", respectiv fetisismul e prezent in mai toate filmele lui Almodovar? Ca eu nu am vazut prea multe. Eventual daca ma poate ajuta cineva cu filmele mai vechi de "Totul despre mama mea" as fi recunoscator. In orice format.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2003, 07:49   #9
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Originally Posted by toni:
Aseara, la Studio, inainte sa inceapa filmul, a aparut o animatie de 10 secunde cu www.cinemagia.ro . Misto.

Reclama ruleaza de cateva luni la Studio.
Ne bucuram ca ti-a placut.
Apropo, eram si eu in sala la ora 20. Asa inseamna ca eram deja doi fani ai site-ului prezenti... ar putea insemna un mic preview ptr. reuniunea de pe 31 mai...:lol:
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells