Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Oct 2005, 09:05   #1
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Festivalul Filmului Britanic 2005

Bucuresti: 28 octombrie-4 noiembrie (Cinema Studio si Sala Elvira Popesco)
Timisoara: 4-9 noiembrie (Cinema Timis)
Cluj: 14-16 noiembrie (Cinema Arta)
Iasi: 18-23 noiembrie (Cinema Republica)

aici e lista filmelor cat si programul :

http://www.britishcouncil.org/ro/rom...m-festival.htm

se gasesc ceva chestii de vazut.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 13:40   #2
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'yes' al lui tanti sally potter (vazut la berlin anul asta - vezi si topicul) e a big fat crap... :sick:
stay away!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 14:10   #3
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Cam multa Sally Potter la festivalul asta... :?

Daca ati mai vazut dintre filme..... care merita?
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 14:21   #4
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'my summer of love' e ok.
restul n-am vazut (in afara de 'orlando' al aceleiasi s.p., care-a mai fost la un fest britanic acu haaat, cca 10 ani; cam fandosit, mix de greenaway & derek jarman, dar exquisitely shot & cu tilda swinton :love: ).
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 15:45   #5
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
That 'My Summer of Love'?

Longshot, pune si tu ce scrie mai jos unde i-e locu', ca nu gasesc pe aici. E vorba de participarea unui documentarist roman, scolit in strainatate, la 27e Festival Cinéma Méditerranéen Montpellier: Mamaliga te asteapta - Laurentiu Calciu.

Mersi.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 16:38   #6
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Code 46 - Michael Winterbottom
Ar merita.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 19:24   #7
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by Ambra Blu:
Longshot, pune si tu ce scrie mai jos unde i-e locu', ca nu gasesc pe aici.
am cautat dar n-am gasit nici eu, asa ca l-am aruncat la 'close but...'
daca are careva replyuri referitoare la doc-ul ala, acolo e locul pentru ele.

Originally Posted by st3fan:
Code 46 - Michael Winterbottom
Ar merita.
vin si eu la asta. bine ca am tot amanat vizionarea lui acasa. o sa vad si yes totusi. am vazut sibelius si mai rau decat ala nu poa sa fie.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 22:03   #8
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Pentru indivizi la fel de ametitit ca mine: programul, cu ore and stuff.

Ladies in lavender suna cam foarte suspect, in ciuda distributiei ok, We're british but... suna ca genul de chestie care te adoarme, cu crizele lor de identitate culturala, Creep arata misto. Cu Franka Potente si un plot outline considerabil. The Man Who Cried - Christina Ricci, enough said. Si chestiile animate.

PS E trist ca n-a scris/zis nimeni nimic despre zilele filmului finlandez.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 22:46   #9
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Creep e genul de thriller categoria Freeze Frame si One-Hour Photo, daca nu chiar mai slab. E cam naspa ca am vazut peste 75% din filmele care vor fi aduse la festival.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2005, 09:34   #10
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Vad acum in Financial Times ca 'Football Factory has hardly had any coverage in the UK's national broadsheets', una din rarele mntiuni fiind despre uproarul cauzat intr-un cinematograf din Suedia, cind suporteri din echipe adverse s-au luat la bataie, fapt care a provocat retragerea filmului de pe ecranele suedeze.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2005, 09:49   #11
Matiu
Novice
 
Matiu
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 4
Send a message via Yahoo to Matiu
A must - Paddy Considine at its best

Daca inca mai visati la Taxi Driver sau la Portocala Mecanica trebuie sa vedeti Dead Man's Shoes. Asta daca puteti trece de violenta, niciodata gratuita, a filmului. E ceva nou, cu ritm, muzica, liniste si un magistral Paddy - toate bine dozate. Eu am cautat alte filme cu el dupa vizionarea acestuia. Sunt curios daca veti face la fel... My Summer of Love e tot cu el, dar nu duce singur tot greul. Oricum merge si al doilea, mai liric dar tot cu nerv.
Enjoy.
__________________
The roundabout
Matiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 19:12   #12
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
adevarul e ca, dupa mine si cel putin pana acum, dead man's shoes a fost singurul care a facut sa merite deplasarea pana la festival si care m-a tinut fara sa ma foiesc in scaun. code 46 mi s-a parut neconvingator si m-a dezamagit, la ladies in lavender imi cadeau ochii-n gura in ultima ora, iar creep a fost aratos dar dumb.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2005, 19:14   #13
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Re: A must - Paddy Considine at its best

@ Matiu:

foarte bun filmul, mersi de recomandare.. si da, m-am uitat pe net dupa Paddy Considine asta, care si pe mine m-a dat pe spate... actor, scenarist, talentat tipul... ma intreb daca Paddy chiar a avut obsesia asta cu razbunarea fratelui si in realitate (apare la sfirsilui filmului o dedicatie pentru un alt Considine).. daca da, atunci tipul a gasit cel mai fain mod de a scapa de obsesie, transpunind-o in scenariul unui film..
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 10:15   #14
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
my summer of love - fain dozat dramatismul. fara excese si melodrame ieftine. 8/10 pentru aceste 'legaturi bolnavicioase'
man about dog - irish cu glumite a la guy ritchie, placut&easy de vizionat 7/10.
code 46 - ideile nu dintre cele mai stralucite, dar f. smecher filmat si o atmosfera a la 'lost in translation' futurista 9/10
dead man's shoes - scenariu cusut cu ata alba, dar executia brici & bici 8) 9/10
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2005, 10:19   #15
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by EgoN:
dead man's shoes - scenariu cusut cu ata alba, dar executia brici & bici 8) 9/10

Da, sigur, filme gen 'Seul Contre Tous'. Parca as prefera, totusi, 'I'll Sleep When I'm Dead'. Acolo nu e tragismu' violentei asa de penibil, si nimeni nu o arde la maniera ingerului razbunator si sadic.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2005, 15:48   #16
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
their summer of [lezbian] love 3/5
pentru pustoaice
desi nu e destiul de explicit lezbian (un sfarc caresat cu limba macar, ceva acolo, mai expliucit) ok
park totusi
dead mans shoes 4/5
ar fi fost mai potrivit pt deschis festivalu
si paddy considine ma scarbeste de la in america incoace da filmu chiar se merita vazut, desi razbunarea fratelui handicapat abandonat nu mi se pare un subiect demn de atentie
creep 5/5
mda, un horror suficient de destept cat sa-ti dea voluntar momente de amuzament
fara sa fie ca dog soldiers sau deathwatch poate reprezenta linistit genu horror
primu grupaj de scurt metraje 4/5 per ansamblu
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2005, 17:59   #17
Matiu
Novice
 
Matiu
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 4
Send a message via Yahoo to Matiu
Sugestii pt ultimele zile?

Hai c-am reusit sa pun mesajul si aici:

Stie someone ceva de ultimele proiectii? (The Man Who Cried, Blind Flight, Stage Beauty)

Cat despre aceasta Sally, n-am vazut nimik dar nici nu stiu ce as putea alege maine intre Orlando si The Man Who Cried. This girl knows only romance? se pare ca da...

Join the Dead Man's Shoes club fan. when I'll say brits I'll say Paddy. for a while at least (11/10)

Sa fiti iubiti
__________________
The roundabout
Matiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2005, 12:13   #18
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
daca va duceti la 'omu care plinge', be sure c-o sa fiti neshte oameni care ride: tanti olaru (= potter) is a fraud :hmm:
filmu e superpenal, poate al mai prost rol al lui depp, ricci at her most exoftalmic & stuff... kiri (cu care l-am vazut la venezia acu ceva ani) l-a pus in selectie pt 'the juicy part': taraful :lol:

am inteles ca 'stage beauty' e misto.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2005, 19:51   #19
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
In ordine alfabetica.

Creep - 3/10 - Franka Potente persecutata de un tip cu multiple scolioze si boli de piele, fugit din clipurile lui Cunningham pt Aphex Twin. Persecutata pentru ca vrea sa se intalneasca cu George Clooney si drept pedeapsa-i sunt omorati prieteni si e atacata si tarata prin metroul londonez. Tipu cu probleme de piele pesemne ca se plictisea pe-acolo asa ca a inceput sa incuie oameni in custi si sa-i intepe cu o tepusa si sa faca diferite prostioare cu ei. Oricum am scris mai mult decat trebuia. Nu e fun.

Dead Man's Shoes - 10/10 - Despre asta scriu mai pe larg si poate pun si aici textul. Poate nu. 10/10, oricum.

Fakers - 8/10 - Comedioara draguta si britanica fara nici un fel de pretentii. E ce vrea sa fie si atat.

Orlando - 7/10 - Pentru ca se pierde la un moment dat. Sau ma pierde pe mine. Imaginea si atmosfera misto, dar overall foarte plictisitor si lent si neinteresant. Si de ce sex cu Billy Zane?! Tilda Swinton foarte tare. La The Man Who Cried nu am putut sa intru pentru ca se vandusera toate biletele de mult si si-afara era o multime uriasa. Sally Potter si ambasadorul nu stiu care, ce poti sa faci.

Scurtmetrajele majoritatea misto, la fel si animatiile.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2005, 09:00   #20
Matiu
Novice
 
Matiu
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 4
Send a message via Yahoo to Matiu
In incheiere + longlive the short ones

O nereusita totala - Man about dogs.Exact de ce te astepti nu scapi: reteta testata de Snatch (acelasi cadru, mafioti, gypsies, dogs and pigs) cu un dialog mult inferior, no charismatic fellows, si, ca si fie kitchul perfect, cu o replica 99% Trainspotting pe un subiect surprinzator - "What do gamblig means for a gambler". Pe scurt, exemplu de clona-mix-de retete de neurmat si de uitat.

Festivalul "Unde e iubirea?"
Si ca sa trecem la lucruri mai placute - mergeti macar azi - e ultima zi,dc nu ati ajuns pana acum, la festivalul "Unde e iubirea?" la Cinemateca-sala Eforie, de la 15-21: scurt metraje internationale - tot se vor gasi cateva interesante, ieri de exemplu s-au gasit, in the memory of the decesed old one DaKino - varianta organizata nu privat ci public, adika nepromovata deloc si cu intrare moca. Sa mai vedem pe ce se mai dau bani in afara si cum isi fac scoala viitori film-makers. selectia de ieri a fost kiar ok. cu accent pe cele spaniole, multe, cu sex-related stories ca de obicei, dar cu "panash", parca facute de tipi care nu sunt kiar asa beginnersi.

Enjoy the short ones
__________________
The roundabout
Matiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells