Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jun 2006, 23:20   #1
sportclub15
Novice
 
sportclub15
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2
ce-mi recomandati ? orice ..

Vreau si eu sa-mi recomandati niste filme pt o prietena a mea.....niste filme cu viata adolescentilor (ceea ce implica aceasta : sex ,droguri ,ceruri ,petreceri...) ,viata din scoli ,licee ,etc. (ceva in genul "mean girls")
Va multumesc mult pt timpul acordat !
sportclub15 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 07:39   #2
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
pai daca e sa incepem cu inceputul, sincer ti-as recomanda sa pui asta la vreau sa stiu... ca poate iti inchide cineva topicul aici... but i might be wrong.... anyways.
eu zic asa: first of all ar fi "Thirteen" cu Evan Rachel Wood si Holly Hunter.... splendid, cred k se incadreaza cel mai bine in categoria vruta de tine.
second, un splendid "Requiem for a Dream", genial de la titlu pana la coloana sonora, dar trebuie sa incerci sa faci abstractie de Jared Leto... k de obicei o cam da in bara.
ar mai fi "Donnie Darko", interesant de vazut, subtil si care iti lasa multe intrebari dupa generic, cu Mr. Brokeback himself... sau sa zic Mrs?
"10 things i hate about you", o-mblanzire a scorpiei si nu prea, cu alalalt Mr Brokeback, si Julia Stiles, daca o suporti. am uitat sa mentionez, filmul e fun daca reusesti sa faci abstractie de freza lui Ledger...
ti mai zic eu dak imi mai vine cva in minte....pana atunci... salza...
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 09:12   #3
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Re: ce-mi recomandati ? orice ..

Originally Posted by sportclub15:
(ceva in genul "mean girls")
Mean Girls mi-a plãcut ºi mie. nu te-aº fi luat în serios dacã nu ziceai de el. miºto voice-overul ºi dialogul permanente ºi split-screenul în 4 cu tipele vorbind la telefon. pe ansamblu e foarte bine jucat. finalul însã a fost cam cliºeic.

recomandarea nr.1 e The Rules of Attraction (Avary), apoi Trainspotting (Boyle), filmele lui Larry Clark (Bully, Kids, Ken Park), Dazed and Confuzed (Linklater), F ucking Amal (Moodysson), Sex is Zero, Rushmore...
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 10:00   #4
Sinnerman
Novice
 
Sinnerman
 
Join Date: Apr 2006
Location: neverwhere
Posts: 22
ªi The Breakfast Club! Toatã lumea uitã de The Breakfast Club!
ªiiii: - American Graffiti. It should be worth it.
Sinnerman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 10:36   #5
omu
Novice
 
omu
 
Join Date: Jun 2006
Location: Targoviste
Posts: 11
daca vrei cu tineri si liceu si alte chestii: not another teen movie
daca vrei altceva, tot cu tineri si despre ei, insa altfel privit: Donnie Darko, stay, wicker park, coach carter, ti le recomand si sigur o sa va placa...insa sunt destul de serioase...
__________________
Sunt sfarsit pentru ca m-am apucat de prea multe lucruri si nu mai sunt nimic pentru ca am vrut sa fiu totul
omu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 13:20   #6
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
eu as aminti si de 'fast times at ridgemont high' desi e un film mai degraba slab. pentru sean penn ar merita insa. hai si pentru phoebe cates.
tot adolescenti mai sunt si prin 'gummo' 8)
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 13:38   #7
sportclub15
Novice
 
sportclub15
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2
Va multumesxc mult pt timpul acordat si pt raspunsuri si daca va mai amintiti nu ezitati sa scrieti....
Asta seara o sa ma uit la "thirteen"
sportclub15 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 13:39   #8
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Neaparat seria "Porky" . NEAPARAT!
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 19:02   #9
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
sex.
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 20:42   #10
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by sportclub15:
Va multumesxc mult pt timpul acordat si pt raspunsuri si daca va mai amintiti nu ezitati sa scrieti....
Asta seara o sa ma uit la "thirteen"

desigur eu nu pot decat sa-ti recomant o serie de filme Kubrick: Barry Lyndon, A Clockwork Orange, Full Metal Jacket, The Shining, Lolita si Dr. Strangelove...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2006, 11:43   #11
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Cinemania:

desigur eu nu pot decat sa-ti recomant o serie de filme Kubrick: Barry Lyndon, A Clockwork Orange, Full Metal Jacket, The Shining, Lolita si Dr. Strangelove...

Nu se potrivesc chiar perfect pe ce vroia initiatorul topicului, adica filme despre adolescenti... desi probabil m-ai putea contrazice spunandu-mi ca si Lolita, si A Clockwork Orange (Daca Kubrick lasa finalul din carte, chiar ar fi fost o coming-of-age-story) se refera la subiecte de genul asta, in their own twisted way.

Un pic mai on-topic: Les 400 coups al lui Truffaut. Granted, nu e ceea ce te astepti acum sa gasesti la un film cu adolescenti. Si daca chiar vrei ceva diferit, atunci fragmentul cu clopotul de la finalul lui Andrei Rubliov mi se pare reprezentativ oarecum pentru ce vrei tu. Ma rog, nu tocmai.

Si acum pentru ceva mai conventional: Y tu mama tambien. Asta chiar e ceea ce vrei. Sort of.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2006, 16:55   #12
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.ca sa intelegi de ce trebuie apreciat "raptor" ca si cinemagist :lol: :lol: e neaparat nevoie sa vezi urmatoarele 10 filme(ordine aleatorie):

.mash
.straight to hell-de alex cox ( multumesc unui user meserias care ma lasa sa il trag de pe dc++ chiar in clipele in care scriu acest mesaj)
.the proposition
.baronul munchausen
.dr.terror's house of horrors
.cremaster 3
.reservoir dogs
.dimensions of dialogue -a lu' svankmajer
.spongebob squarepants:the movie

.si altele, dar de ce sa ma obosesc sa le mai scriu, cind oricum am obosit deja scriindu-le p'astea-si oricum, daca p-astea le-ai vazut, esti cinefil cu acte in regula 8)

nota autorului: remarc cu tristetea unui heterosexual faptul ca in topul meu predomina filme cu o mare densitate de barbati/ m patrat. trebuie musai sa incep sa ma uit la filme cu femei...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2006, 21:18   #13
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
This is as good a time to say this as any other: Initiatorul topicului, desi l-a numit "recomandati-mi orice" vrea de fapt, dupa cum explica in primul mesaj, sa i se recomande filme cu adolescenti. Just a thought...
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2006, 21:39   #14
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Cazeemeer:
This is as good a time to say this as any other: Initiatorul topicului, desi l-a numit "recomandati-mi orice" vrea de fapt, dupa cum explica in primul mesaj, sa i se recomande filme cu adolescenti. Just a thought...

de aia am recomandat orice....
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2006, 13:23   #15
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
Draga sportclub15, vezi ca mai sus este un tabel in care se afla o serie de genuri pentru filme.Dute la diagrama DRAMA sau THRILLER sau CRIME.Acolo iti vei gasi filmele cu droguri, crime si alte prostii.
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2006, 23:52   #16
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Re: ce-mi recomandati ? orice ..

Originally Posted by sportclub15:
Vreau si eu sa-mi recomandati niste filme pt o prietena a mea.....niste filme cu viata adolescentilor (ceea ce implica aceasta : sex ,droguri ,ceruri ,petreceri...


un film cu "ceruri" (dealtminteri destul de prost ) e Heaven by Tom Tykwer, alte filme cu ceruri: 7th Heaven, Star Wars, Star Trek etc.
îþi recomand totuºi Bruce Almighty cu Jim Carrey
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2006, 06:42   #17
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
adolescenti, droguri, imagini cu ceruri = filmele lui gus van sant (mai ales ultimele)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2006, 07:14   #18
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Seria Porky - asta clar ... desi Porky III - Porky's Revenge se gaseste incredibil de greu. adica deloc ...

Cry Baby
si
Boys & Girls - are exact ce ai cerut.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2006, 09:19   #19
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Rocky Horror Picture Show!!!! Virginal si dez- !!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2006, 13:46   #20
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
"Dreamgirls" (2006) am auzit ca este destul de bun pentru ce inclinati ai tu (droguri, sex, crime, etc etc etc).
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells