Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 May 2008, 02:44   #1
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
TIFF-spotul-cei sapte samurai-tineri si nu prea!

"Cei sapte au filmat cate un spot video, fiecare dintre ele regizat de unul dintre cei mai cunoscuti regizori tineri ai Romaniei: Radu Muntean (aflat la a cincea colaborare cu TIFF-ul), Corneliu Porumboiu, Nae Caranfil, Bogdan Mustata, Tudor Giurgiu, Adrian Sitaru si Paul Negoescu sunt cei sapte regizori invitati sa interpreteze local mitologia Bond in mici filmulete de aproximativ 40 de secunde."

Voi cu asta pacatuiti. Insistati in a ii promova doar pe anumiti regizori. Si asta mai ales functie de simpatii personale si mai ales functie de producatorii din spatele respectivilor regizori.

Ce mai are in comun Nae Carnafil cu cei 6? Cred ca de Negoescu il despart doar vreo 20 de ani biologici. Care au inceput sa se simta si pe ecran.
Ce au in comun Negoescu, Sitaru si Mustata cu ceilalti 4? Negoescu, Sitaru, Mustata inca nu au debutat in lung metraj.

Sau alegeti 7 regizori tineri care nu au debutat in lung metraj dar au rupt gura tirgului prin festivaluri cu scurt metraje, sau alegeti 7 care au debutat recent in lung metraj cu succes, sau, sau, sau. Dar sa aruncati cu furca sapte dupa cum va taie capul si interesul ...

Si peste 10 ani Nae Caranfil tot la categoria tineri? Il transformati astfel intr-o baba cocheta mereu dornica sa mearga la discoteca cu nepotii.
Daca adoarme baba cu capul pe boxa si surzeste? Cum mai aude baba replicile actorilor la filmare? Deci pina la urma ii faceti un rau!

Omul este din alta liga. Ceilalti 6 mai au pina sa promoveze in respectiva liga. Liga lu' Mitica dar tot liga.
sergiu puiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2008, 09:34   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
o sa fii surprins dar spotul lui Caranfil e cel mai misto dintre cele 7...si nu e doar parerea mea...
cred ca ideea a fost sa fie 7 regizori cu stiluri diferite, de varste diferite, cu experiente diferite, cu diverse conceptii despre Bond astfel incat sa rezulte 7 spotulete extrem de diversificate...ceea ce s-a si intamplat! punct ochit, punt lovit!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2008, 12:22   #3
agentsmith
Novice
 
agentsmith
 
Join Date: May 2008
Posts: 10
intrebare

ce ar fi daca ne-am intreba: nu conteaza deloc ca Mimi Branescu se afla pe afisul tiff, in lista votantilor tiff, si in calitate de finalist al concursului de scenarii tiff?
agentsmith is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2008, 19:18   #4
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
vazut spotul lui Nae

este intr-adevar cel mai misto iar (auto)ironia e dementiala. sper sa-l pot pune in curand pe site
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2008, 19:44   #5
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
bravo, de-abia astept sa il vad.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2008, 20:33   #6
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Iata-l aici.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2008, 20:39   #7
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
excelent !! autoironia e destul de previzibila, dar nu e nimic, merge.
le putem vedea si pe celelalte?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2008, 22:10   #8
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
hhaah, meserie!
desi ma asteptam ca, la aparitia masinii de epoca, radu gabriel sa zice: "nicolaescu. sergiu nicolaescu!"
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2008, 03:18   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Delicious, indeed!
Dar, într-adevär: masina de epocä trimite la Nicolaescu.
DE FAPT, poanta genialä ar fi fost alta: Nae însusi, pe jos, preocupat, gräbit si dezorientat, si usor panicat, cu o sacosä cu cutii de peliculä si o sarsana cu recuzitä pentru filmare... Asa apärea el mereu la facultate, în studentie - si în armatä, dar färä peliculä si recuzitä; acolo, de obicei, avea arma pusä cu teava-n jos, si o clapetä de la cäciulä fâlfâind; iar faza cea mai misto era într-o vreme când i se spärseserä ochelarii: îl vedeai cä traverseazä agitat platoul, si drept în mijloc se oprea, se uita încruntat într-o directie (probabil dupä Oseré), îsi ducea mâinile la colturile ochilor si si-i alungea «Ã* la chinoise» - ca prin deformarea cristalinului sä "punä sharfful" la distantä!
Originally Posted by agentsmith:
ce ar fi daca ne-am intreba: nu conteaza deloc ca Mimi Branescu se afla pe afisul tiff, in lista votantilor tiff, si in calitate de finalist al concursului de scenarii tiff?
Mäi Smith, e clar - tu ai ceva cu Bränescu! Las-cä te rezolv io, bag-aici o mie de euroi si ti-l bat de-i sunä apa-n cap 8) - da' sä nu zici la nimeni pe urmä, cä te distrug, sä moarä mama-n puscärie dacä nu!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2008, 08:27   #10
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Proletar:
desi ma asteptam ca, la aparitia masinii de epoca, radu gabriel sa zice: "nicolaescu. sergiu nicolaescu!"

same here. si probabil toata sala se astepta la asta, de aceea risetele au fost si mai aprinse!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2008, 09:13   #11
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
cum de v-ati gandit cu totii la Nicolaescu? ce sa caute nicolaescu la Film Festival? eu de-aia ziceam ca e previzibil, ca il vedeam clar pe caranfil cu ultima masina. Dar imi place si versiunea lui pitbull: pe jos :lol:
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2008, 09:50   #12
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
Cel mai bun spot... Si mergea si cu Nicolaescu in masina de epoca iar Caranfil sa fie in smokingul de Bond in cea retinuta de politist...
Spotul lui Caranfil e cel mai bun pentru ca, spre deosebire de toti ceilalti, el are si umor, si si iubeste cinema-ul de tip Bond.
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2008, 15:06   #13
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
spotul lui caranfil le da clasa celorlalte, pentru ca la un moment dat agentul de circulatie spune "they go to festival. film festival". desi nu e poanta finala a clipului, dupa mine e cea mai reusita. (la deschidere sala a explodat la spotul asta)
intr-un clasament, urmeaza la destul de mare distanta porumboiu (ia mina de pe sefu' :lol: ) si radu muntean. si ala cu chelul in masina (n-am retinut regizorul), "baga si-a cincea". cel al lui tudor giurgiu mi s-a parut cel mai slab.
in afara spotului caranfilian, cel mai funny moment al serii a fost Emil Boc, decretând ca "anul acesta TIFF-ul sta sub semnul unor mari personalitati ale cinematografiei (sau dupa altii: "semnul unor mari actori"): Catherine Deneuve. James Bond, si Tamara Buciuceanu. Caranfil Sr. si Valerian Sava au ris cu lacrimi.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2008, 16:23   #14
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Once...:
Cel mai bun spot... Si mergea si cu Nicolaescu in masina de epoca
pai tocmai ca nu mergea deloc. ar fi insemnat sa ii recunoasca lui Nicolaescu un statut in cinematografie pe care nu il mai merita.

Stefan, nu ne arati si restul spot-urilor?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2008, 16:28   #15
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
primesc doar unul pe zi
urmeaza cel al lui adrian sitaru
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2008, 10:52   #16
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
misto si cel al lui sitaru!
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2008, 14:14   #17
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
misto a lui Caranfil
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2008, 14:18   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Proletar:
misto si cel al lui sitaru!
M. Merge... :hmm:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2008, 17:12   #19
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
porumboiu, cam slabut.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2008, 17:22   #20
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
una peste alta, se pare ca avem regizori care se descurca in 40 de secunde.
mai greu e cu 90 de minute.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells