Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

View Poll Results: Care considerati cä e cel mai bun film românesc de dupä 1989?
"California Dreamin' (nesfârºit)", Cristian Nemescu 47 17.74%
"Patru luni, trei sãptãmâni ºi douã zile", Cristian Mungiu 68 25.66%
"E pericoloso sporgersi", Nae Caranfil 23 8.68%
"Moartea domnului Lãzãrescu", Cristi Puiu 55 20.75%
"A fost sau n-a fost", Corneliu Porumboiu 16 6.04%
"Hârtia va fi albastrã", Radu Muntean 10 3.77%
"Cum mi-am petrecut sfârºitul lumii", Cãtãlin Mitulescu 5 1.89%
"Legãturi bolnãvicioase", Tudor Giurgiu 8 3.02%
"Balanþa", Lucian Pintilie 26 9.81%
"Examen", Titus Muntean 7 2.64%
Voters: 265. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Jan 2010, 15:16   #181
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Deci, sfaturile mele au dat rod!

Bine ai venit, oglindä-fermecatä-oglinjoarä!
Apropo de problema formulatä de tine: teoretic, ai dreptate - dar, din nefericire, la noi nu se aplicä... Din douä motive: 1) Nu avem o productie de filme suficient de bogatä pentru ca o ierarhizare dupä genuri sä aibä sens; 2) Nu avem, efectiv, "filme de gen". Aceastä traditie, necesarä de altminteri, ne lipseste. Multe genuri ne sunt cu desävârsire absente (thriller, horror, romantic, erotic), iar cele pe care le-am abordat în timp (comedie, istoric, de actiune, western, picaresc, SF, fantastic, social, politic, dramä, policier) sunt reprezentate fie sporadic (de ex: western), fie hibrid (de ex: istoric + picaresc, sau SF + comedie), fie atât de prost (de ex.: comediile postdecembriste, sau cele ale lui Geo Saizescu), încât chiar n-are rost sä le defalcäm. Asa, în bloc, e cel mai potrivit deocamdatä.

Tu cu cine votezi?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2010, 16:56   #182
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
Hai mă că Saizescu are câteva filme frumoase, care mi-au plăcut...şi are şi nişte filme mai slabe, aberante.

Şi film SF+comedie, care e?

On topic. Am votat cu California Dreamin (nesfărşit).
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2010, 22:13   #183
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Saizescu are fix o (1, una) comedie bunä: "Balul de sâmbätä searä". Celelalte sunt mediocre sau slabe. "Secretul lui Bacchus" are unele calitäti, dar nu sclipeste, si nici nu e comedie "de gen", e combinat (cam hibrid, si foarte tendentios) cu social.
SF + comedie: "Comedie fantasticä" si altele ale lui Gopo.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2010, 07:40   #184
MirrorYourss
Novice
 
MirrorYourss
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 4
Auzi Pitbull,arata-mi si mie filme romanesti de dupa anul 1989 care sa fie frumoase.E...acuma fiecare cu „gusturile” lui dar parerea mea e ca de toate filmele romanesti,dar absolut toate sunt un jeg fara de pereche!! Arata-mi si mie un actor care dupa ”89 care sa joace asa de bine.(Sau mai bine zis care sa interpreteze rolul in functie de personajul pe care i-l joaca).Gasesti ceva la asa zisu Garcea care imita pe toti?!? Pai ala se poate numi actor??Sau pe asa zisu ”State„ si exemplele pot continua dar ma dor degetele pe taste...Uitate,si repet inca o data,uitate la felul cum interpretau vechii actori.(Caci vad acuma ca vechea generatie de actori care mai apuca sa joace in filme sau telenovele nu mai au acelasi sarm pe care î-l aveau in tinerete.Sa nu comparam un Jean Constantin din ani ”80,cu acelasi Jean Constantin din anu 2010, ca l-am vazut cum joaca si nu mia mai placut,am vazut ca se chinuia sa iasa treaba buna dar batranetea î-si spune cuvantu,sau de alti actorii pe care ia-m mai vazut)Sau uita-te la noua generatie de ”actori„daca se pot numii asa in loc sa ia exemplu de la vechi actori din filmele pe care le-au jucat face ce li se dicteaza de ”sus„!Adica de americani!! Ca de,pana la urma daca stai sa te gandesti mai bine totu e cu iz politic.Indiferent de genurile de filme pe care le va face romania tot cu”aprobare de sus vine„.Si inainte tot de sus veneau ordinele dar erau mai estice,acum sunt mai vestice.Ori cum vad ca esti mai batrin ca mine,nu cu mult.dar suficient sa-ti dai seama de adevar....Si ca sa iti dau un exemplu real de ”iz politic„ma uitam la actorul ala Florin Calinescu...a jucat ce a jucat in filme,ca dupa 1989 cînd a jucat intrun anumit rol la-m vazut ca facea misto de”oamenii„ dinspre partea de est de dinainte de dupa”89 dar a uitat ca inainte de”89 facea misto de ”oamenii„ dinspre vest,si asta nu e singuru moment in care surprind ”actorii„ ca joaca roluri dictate de alti”regizori„.Sunt scarbit de cinematografia romanesca....nu mai e ce a fost o data.....Salutare,si umai bine la toti.
MirrorYourss is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2010, 08:48   #185
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cele mai bune filme românesti de dupä 1989 apar sus, în poll. Sunt urmate de altele, care s-au fäcut ulterior pollului, sau nu se ridicä la aceeasi înältime. Ce-i drept, nu toate sunt "frumoase" - unele sunt doar foarte bune.
Actori buni actuali? Dragos Bucur, Andi Vasluianu, Vlad Ivanov, Anamaria Marinca, Maria Dinulescu, Ana Ularu - si multi altii.
E adevärat cä filmele românesti nu mai sunt ce-au fost odatä -adicä o masä amorfä si mediocrä, presärate cu rare filme de calitate. Acum avem în sfârsit o cinematografie realmente valoroasä, apreciatä just pe plan intern si extern.
Citeste mai mult pe forum, si vei vedea. Dar... cu discernämânt!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2010, 10:13   #186
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ceva imi zice ca data aia de nastere de la profil e pusa la panarama Daca nu e si mai grav

On: Nu mai stiu ce-am votat, a trecut prea mult timp si am votat din greseala ca sa pot vedea rezultatele, grabindu-ma fara sa observ o varianta de gen "view results". Momentan as vota cu MDL insa nu as putea spune ca e chiar mai bun decat 4, 3, 2. Dintre cele cu mai multe voturi n-am vazut California Dreamin' si E Pericoloso Sporgersi, deci stau cam foarte slab la capitolul filme romanesti si fiind mai multe de vazut s-ar putea sa-mi mai schimb parerea.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2010, 10:38   #187
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Eu am votat 4,3,2. Atit acesta cit si MDL sint mult deasupra lui California Dreamin'. Acum nu vreau sa fiu hain si lipsit de suflet insa parerea mea e ca, la fel ca in cazul TDK, California Dreamin' isi datoreaza foarte mult din succes mortii lui Nemescu. Asta e cruda realitate. Probabil daca ar mai fi trait, si-ar fi perfectionat stilul pentru ca promitea intr-adevar foarte mult. Trebuie sa fim insa realisti si sa nu exageram numai din motive de ordin moral...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2010, 13:53   #188
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Eu am ales "A fost sau n-a fost".
E un film unic, cu o secventa unica, acele 40 de minute de talk show in timp real.
Ca Porumboiu a incercat sa foloseasca aceeasi tactica, cu secventa de 20 de minute din finalul lui "Politist, adj.", si n-a reusit, asta e altceva.
"A fost sau n-a fost" ramane cel mai inedit, inteligent si plin de umor film de dupa 89.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2010, 19:46   #189
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"A fost sau n-a fost" a fost my own best pentru un scurt rästimp, imediat dupä ce l-am väzut.
Ulterior, decantat, am ajuns sä plasez peste el "4,3,2,", "M.D.L." si "Politist, adj.".
Da, cred cä rämâne pe locul IV.
...Si una dintre marile mele iubiri.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2010, 23:05   #190
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Poate ar trebui refăcut topul cu 2 cele 2 filme de excepţie de anul trecut: Cea mai fericită fată din lume şi Poliţist, Adjectiv. Personal le consider cele mai bune filme româneşti de după revoluţie.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2010, 23:14   #191
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by sergiuseling:
Poate ar trebui refăcut topul cu 2 cele 2 filme de excepţie de anul trecut: Cea mai fericită fată din lume şi Poliţist, Adjectiv. Personal le consider cele mai bune filme româneşti de după revoluţie.

despre "Politist, adjectiv" nu mai zic nimic, dar chiar de exceptie sa fie "cea mai fericita fata din lume"?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2010, 23:28   #192
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Politist, adj." - da, se poate discuta (desi e greu sä alegi între el si "4,3,2,", "M.D.L." si "A.F.S.N.A.F.").
"Cea mai fericitä fatä din lume" e foarte bun - dar inträ totusi în plutonul II.

Ar fi sâcâitor sä refacem pollul din an în an, incluzând mereu noile filme bune. Peste doi-trei ani, eventual, când se vor mai adäuga si altele, iar cel de-acum va fi devenit flagrant depäsit - atunci, da!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2010, 23:31   #193
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Pentru mine e chiar cel mai bun, nu ştiu pentru alţii, dar îmi place tema abordată. Nu prea am văzut aşa ceva la niciun alt film şi faptul că ia o problemă cu care m-am putut identifica şi am putut să mă implic emoţional în film. Momentele acelea când personajele ştiau care e decizia corectă, dar nu vroiau să o ia surprinse în atmosfera crudă şi uşor ridicolă a situaţiei m-au impresionat.


Cât despre poll dacă nu faceţi altul atunci spun aici că votul meu merge spre Cea mai fericită fată din lume.

Last edited by sergiuseling : 24 Jan 2010 at 23:33.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2010, 23:41   #194
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E O.K. asa.
De acord cu observatiile tale pozitive. Totusi, ca sä fiu obiectiv, sunt nevoit sä remarc cä de la un moment dat devine cam liniar, iar lipsa unui twist final lasä o senzatie de neîmplinire. Apropo, avem topic al filmului, putem discuta acolo mai pe larg.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 00:01   #195
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Poteti sa modificati titlul pollului? Daca da, atunci treceti cele mai bune filme de dupa Noiembrie, ultimul bal pana la Politist, Adj. Sau cele mai bune filme din perioada de tranzitie. Sau cele mai bune filme de la teroristi la flacara mov. Sau de la finele lui 89 pana cu o zi inainte de premiera lui Politist, Adj. din 2009.

Last edited by Judex : 25 Jan 2010 at 01:54.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2010, 21:23   #196
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
California dreamin'
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2010, 16:28   #197
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
E o disputa intre 4 luni 3 saptamani si 2 zile si California dreamin
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 12:46   #198
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
haha
cel mai bun film e de departe filmul lui nae care nu e trecut aici, si nu ma refer la ultima lui "opera"
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 18:33   #199
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ba e trecut aici, pe pozitia a treia.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 20:10   #200
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
E la fel de bun ca ăla de pe poziţia a treia.=> trebuie trecut aici.
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells