Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Apr 2004, 21:03   #181
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
frate, imi pare rau ca nu ma ridic la standardele tale in materie de gagici...

cat depre facultate te inseli daca crezi ca ii luam apararea dar ziceam atat:daca esti destept si bagi niste bani de la tine, ai mari sanse sa faci niste filme care sa nu fie vomistice--si pe care nu le faci pt facultate, pt profesori, le faci pt tine(un fel de a zice, de fapt le faci pt ca sa inveti sa faci filme)...ca unii invata , ca altii nu, ca trebuie sa treci si pe la cursuri nasoale, ca trebuie sa ai pile sa intrii, ca tehnicienii sunt nemotivati pt ca fac mai multi bani din clipurile la care lucreaza, ca baza de date e primitiva, ca nu te ajuta nimeni....asta e altceva....tot mai bine decat nimic(cum ar fi celelate facultati de profil). a, si mai ales, dupa ce termini, nu va conta nicaieri ca ai facut-o si probabil nu vei mai "pupa" film "ever".

si in continuare(ca si pe celalalt forum), simt asa, ca faci parte din cei care au dat de sute de ori si n-au intrat, si esti putin suparat de asta, adica de cam oftici. da' poate ma insel.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2004, 20:30   #182
grasonnne
Junior
 
grasonnne
 
Join Date: Mar 2004
Location: la o cafea prin fcs
Posts: 25
:cry: NU MAI INTELEG...IN FINE
DA ALICE_,AM INTELES,SITE-UL OFICIAL.CACAT!!!!!!!!!!!!!!!! IN SITE-UL ALA ATAT DE OFICIAL NU GASESTI NIMIC DE AJUTOR,SI CUM ZICEA ZIZI,TREBUIE SA TE DUCI LA FATA LOCULUI ,SI SA DUCI BATALIA FINALA CU SECRETARELE...........
MA ENERVEAZA DEZORGANIZAREA ASTA.SI DACA EU STAU IN CREERII MUNTILOR DE EXEMPLU,SI NU POT SA VIN PANA LA BUCURESTI SA-MI LAMURESC TOATE NELAMURIRILE,DACA POT SA MA EXPRIM ASA?CONSULT SITE-UL CARE NU FACE DECAT SA ELOGIEZE UNATC-UL,SI NU AM NICI O INDOIALA CA LUCRURILE NU STAU ASA CUM ZIC EI,DAR PE LANGA INFORMATIILE CARE TI LE DAU PT ADMITERE,CA-TI TREBUIESC 15000 DE HARTII AR TREBUI SA DEA MAI MULTE DETALII,SI PT PROSTU' DE RAND(SI AICI MA REFER DOAR LA MINE),NU?
CAND AJUNGI ACOLO TREBUIE SA-TI FIE MAI MULT FRICA DE SECRETARE DECAT DE FAPTUL CA ESTI STRESAT DACA PAN LA URMA INTRI SAU NU
__________________
dan
grasonnne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2004, 20:42   #183
grasonnne
Junior
 
grasonnne
 
Join Date: Mar 2004
Location: la o cafea prin fcs
Posts: 25
:lol: MA AMUZA FOARTE MULT FORUMUL ASTA.SUNTETI CRIMINALI TATA........ AFLU MAI MULT DIN CE SCRIETI VOI DECAT AM VISAT VREODATA CA O SA AFLU ...........MA BUCUR CA M-AM INREGISTRAT....
__________________
dan
grasonnne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2004, 20:20   #184
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Mai e acolo pe undeva si lista cu filmele pentru admitere si mai afli si faptul ca se face un curs pregatitor inainte de examen... care curs a inceput prin februarie, acolo e programa de anu' trecut, intr-adevar, dar ce se face la curs e cam acelasi lucru.
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2004, 18:21   #185
saramago
Novice
 
saramago
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4
(copie a mesajului de la regie film)

salutari

stie cineva detalii despre sectia de regie film de la unatc? (ce cursuri se predau si in ce an, profesori, ...)

sint plecat din tara de 10 ani (locuiesc in montreal)
ma tenteaza sa revin in tara pentru citiva ani

merita? pierdere de vreme?
pareri, sfaturi,...

multumesc
saramago is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 09:53   #186
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
si de ce nu ai dat la o facultate in montreal? oricum, undeva in canada, sau in america?
mai sunt romani intorsi din america, germania, franta la regie film, dar nu e mare lucru de capul lor, si tot nu sunt sinceri in privinta adevaratului motiv din cauza caruia s-au intors
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 10:52   #187
saramago
Novice
 
saramago
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4
Originally Posted by capitain:
si de ce nu ai dat la o facultate in montreal? oricum, undeva in canada, sau in america?
mai sunt romani intorsi din america, germania, franta la regie film, dar nu e mare lucru de capul lor, si tot nu sunt sinceri in privinta adevaratului motiv din cauza caruia s-au intors

la scoli in state e super scump (zeci de mii de usd pe an)

in canada e mai accesibil (costa mai putin -vreo 15k...20k cad pe an- si canadienii pot lua credit relativ usor de la banca)
dar majoritatea programelor sint de film studies , teorie...
programele de film production sint destul de rare

asta fac zilele astea, ma uit dupa scoli
am gasit ceva la vancouver care pare interesant

si eram curios sa vad ce e in tara
ca stiu ca sint complicatii mari cu bani si finantare, da auzisem ca se face carte

da citind citeva mesaje de aici din forum vad ca multa lume e tare descurajata
saramago is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 11:08   #188
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
De ce nu incerci un NYU? Un UCLA? Poate iei un full scholarship.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2004, 13:39   #189
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
banuiesc ca stii, ca oricum, fiind un student strain, va trebui sa platesti o gramada...eu nu as gasi ca merita. cat despre cata carte se face.....sincer, la capitolul teorie, facultatea asta e cam varza(invetzi tot felu' de lucruri inutile, cu profesori obsedati de cinema-ul de acu' zeci de ani, exista o gramada de materii nefolositoare prin programa anului 1, un carabat adormit care preda mancand stixuri "croco", o carte de scenaristica furata de la altii si numai de el inteleasasa, + cateva exceptii pozitive pe ici pe colo').

asa cum am mai spus, partea buna, mai ales la regie de film e ca faci practica...cu greu, dar ai sansa sa scoti cel putin trei filme pe pelicula luata din banii scolii. in state, canada, etc, te indruma cel mult catre un producator, dar scotii banii, integral din buzunarul tau, pt orice filmuletz...
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 01:48   #190
Bobby_X
Novice
 
Bobby_X
 
Join Date: Apr 2004
Location: Constanta
Posts: 21
Stie cineva daca acele cursuri de pregatire se fac si in timpul verii? Am inteles ca se fac in fiecare sambata incepand din februarie, dar eu fiind din provincie am dificultati in a face "naveta" saptamanal.
__________________
"listen, you fuckers, you screw-heads, here's a man who would not take it anymore, a man who stood up against the scum, the cunts, the dogs, the filth, the shit, here is someone who stood up, HERE IS..."
(Robert De Niro-Taxi Driver)
Bobby_X is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 02:21   #191
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
nu. se incheie undeva prin iunie. la fel ca shi restul faculatzii.

da pt nishte lovele, gaseshi cu sigurantza pe cineva "privatly" shi de-i iarna shi de-i vara...

pt ca am vazut ca erai curios si asupra univ. media, si daca chiar te freaca rau pasiunea creatoare, eu recomand sa pastrezi banii pe care i-ai da pentru privit pitze sau americani care filmeaza la studiourile Media Pro, pe o pregatire serioasa pt atf...........(da' eu mi-as lua gandu' de la asta shi mi-as trage un mertzan bej, anul de fabricatzie undeva prin '70, un tricou cu LA Lakers, shi un ghiul ca sa ma placa fetele de prin cartier...Respect!)
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 02:34   #192
Bobby_X
Novice
 
Bobby_X
 
Join Date: Apr 2004
Location: Constanta
Posts: 21
da, ok, gata mi-am luat gandu' de la Univ Media (oricum nu prea voiam sa ma duc acolo). Tu esti la UNATC?
__________________
"listen, you fuckers, you screw-heads, here's a man who would not take it anymore, a man who stood up against the scum, the cunts, the dogs, the filth, the shit, here is someone who stood up, HERE IS..."
(Robert De Niro-Taxi Driver)
Bobby_X is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 02:36   #193
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
bine-ntzeles, nu vezi? sunt zizi bostan...potzi sa-mi zici elisabeta

continuam pe private.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 17:55   #194
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Originally Posted by zizi:
da pt nishte lovele, gaseshi cu sigurantza pe cineva "privatly" shi de-i iarna shi de-i vara...

(da' eu mi-as lua gandu' de la asta shi mi-as trage un mertzan bej, anul de fabricatzie undeva prin '70, un tricou cu LA Lakers, shi un ghiul ca sa ma placa fetele de prin cartier...Respect!)

Originally Posted by zizi:
bine-ntzeles, nu vezi? sunt zizi bostan...potzi sa-mi zici elisabeta

continuam pe private.

Si cum a ramas? Il meditezi ca sa ajunga regizor de clipuri sau il echipezi in baeat de carter k s faca figuratie intr-un film necenzurat?
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 18:35   #195
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
:lol: sperantzo, c'est toi?
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 22:02   #196
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Croyez-vous ca ne cunoastem?
Io o sa ma iau de minutza cu AB si-o sa facem un snuff cu sergiu protagonist. pe 8 1/2 mm.
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 22:34   #197
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
doream sa vad daca esti din system...deci nu.

m-as baga shi eu la snuff-ul ala...doar ca eu il vad sub forma unei superproductzii, filmat pe cinemascop, sunet dolby 5.1 shi cu premiera oficiala la patria, covor roshu, invitatzi, coktailuri, aperitive etc...si as propune largirea distributziei cu alte "nume sonore"...
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2004, 23:08   #198
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Stiam ca m-ai confundat. Ce an esti, moncher?
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2004, 07:44   #199
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alice_Fluture:
Croyez-vous ca ne cunoastem?
Io o sa ma iau de minutza cu AB si-o sa facem un snuff cu sergiu protagonist. pe 8 1/2 mm.

Da, il impaiem si ii dam foc, dar as vrea sa-l tragem pe 8 mm, ca sa aiba o imagine de film de familie, tandra, zgiriata si calda.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2004, 12:08   #200
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Originally Posted by zizi:
m-as baga shi eu la snuff-ul ala...doar ca eu il vad sub forma unei superproductzii, filmat pe cinemascop, sunet dolby 5.1 shi cu premiera oficiala la patria, covor roshu, invitatzi, coktailuri, aperitive etc...si as propune largirea distributziei cu alte "nume sonore"...

Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by Alice_Fluture:
Croyez-vous ca ne cunoastem?
Io o sa ma iau de minutza cu AB si-o sa facem un snuff cu sergiu protagonist. pe 8 1/2 mm.

Da, il impaiem si ii dam foc, dar as vrea sa-l tragem pe 8 mm, ca sa aiba o imagine de film de familie, tandra, zgiriata si calda.

Uite si tu. Cine viseaza mai mult, huh? De fapt, ne-am multumi si numai daca ne-am trezi intr-o zi ca pustiul din Home Alone, c-au disparut cu totii.
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells