Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 May 2007, 21:23   #201
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Leo, si Sergiu a intrat in direct la realitatea si imagineaza-ti : l-a felicitat pe Mungiu :lol: Imi aminteste de scena aceea de la tiff cu Cristi Puiu vs Bogdan Dumitrescu
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 21:25   #202
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by Alex Leo Serban:
am intrat dja in direct p realitatea (prin tel) si am zis o kestie kre suna a lba d lemn, dar e true: filmul ro = BRAND D TZARA! iar asta ar trebui sa l intre in cap capsomanilor d p la cnc si alte 'organe' culturaloide

ES LA VERDAD. Nu suna de lemn, e mai buna ca fabulospirit
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 21:28   #203
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Originally Posted by Mala Portugal:
acu' 2-3 ani nu credeam ca avem un "nou val" , mai degraba cateva intamplari fericite. acum stiu ca e. it's a f*** tsunami!

nu este un "nou val" pentru ca, desi au varste relativ apropiate, au debutat cam in acelasi timp si vin dupa o perioada de intuneric, nu se bazeaza pe conventii comune.
iar "moartea domnului lazarescu cu avort" suna aiurea, btw.
"nou val" a fost in franta, in germania, in danemarca.
la noi e, mai degraba, "renaissance".
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 21:30   #204
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ba mai degrabä "NAISSANCE" - de unde "re"?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 21:31   #205
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by Ambra Blu:
Excelent. Mirobolant. De acum simt deja cum cresc gheþarii la loc ºi cum PIBu' românesc creºte vertiginos. Sînt atît de fericit pentru acest premiu, pe care noi, românii, l-am aºteptat de juma' de veac, încît o sã ies pe strãzi, la universitate, sã-mi cumpãr douã franzele ºi 300 de g de parizer. Hai, tu, Rumunia, hai, tu, trend în cinema.

bah,nu-i asa,romanii(ca orice amarati) chiar au nevoie de premii,de certificari/omologari ale talentului lor…pentru ca au ticneala lui « de ce n-avem nobelul/oscarul nostrui,ca de ce ungurii il au »,si pentru ca,odata ce ai frigiderul plin si premiile in vitrina,poti sa faci din ele tema de discutie,de analiza relaxata & detasata.
si eu as fi preferat sa ia schnabel,pe care-fara sa-l fi vazut-il simt mai bun ca mungiu,dar asta-i altceva.palme-ul(la fel ca oricare alt premiu,si nu vb. doar de film)e un premiu artistic,politic,sentimental,social…iar cand vii dintr-un loc ca asta trebe sa faci compromisul de rigoare,ca nu esti van sant.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 21:36   #206
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Originally Posted by Pitbull:
Ba mai degrabä "NAISSANCE" - de unde "re"?

da' mult a mai durat de cand a inceput sa dea din picioare ('50-'60) pana cand s-a nascut.
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 21:41   #207
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Poate ca nu este un "nou val", dar nu mai incape indoiala ca ne aflam in zorii unui nou cinema romanesc, anuntat din 2001 incoace, care poate ajunge la fel de important, de exemplu, ca si cinema-ul iranian. Cristian Mungiu, chiar si cocotat pe umerii premergatorilor sai, a obtinut cel mai mare succes international din istoria filmului romanesc si merita toate laudele noastre.
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 22:04   #208
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by ulrich:
bah,nu-i asa,romanii(ca orice amarati) chiar au nevoie de premii,de certificari/omologari ale talentului lor…

Eu stiu ce stiu: ce e val, ca valul trece. Si nu in sensul de vanitas vanitatum, ci ca exista niste trenduri in cinema. In citiva ani, pulea o sa se mai uite la filmele romanesti. Acum se premiaza exotismul minimalist est-european, in citiva ani o sa vina alti baieti, cu alte scamatorii. Iar previziunilor exagerat de optimiste, cum ca premiile astea o sa deschida porti tinerilor auctori romani, nu pot decit sa le zimbesc in nas: o sa fie o eruptie la urmatorul concurs CNC de drame mizerabiliste, de romani care vor fi foarte fericiti sa arate lumii cit sint de nefericiti, si toti or sa vrea sa iasa afara, pina cind festivalurile alea o sa le zica 'mai subtire, baieti'.

Nu, premiul asta nu ma bucura deloc: nici ca roman, nici ca cinefil.ro

In schimb, vreau sa ii felicit pe Tudor 'Serpilianu' Voican si Livache Marghidan, pt succesul repurtat cu 'California Dreamin''.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 22:12   #209
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by ulrich:
bah,nu-i asa,romanii(ca orice amarati) chiar au nevoie de premii,de certificari/omologari ale talentului lor…

Eu stiu ce stiu: ce e val, ca valul trece. Si nu in sensul de vanitas vanitatum, ci ca exista niste trenduri in cinema. In citiva ani, pulea o sa se mai uite la filmele romanesti. Acum se premiaza exotismul minimalist est-european, in citiva ani o sa vina alti baieti, cu alte scamatorii. Iar previziunilor exagerat de optimiste, cum ca premiile astea o sa deschida porti tinerilor auctori romani, nu pot decit sa le zimbesc in nas: o sa fie o eruptie la urmatorul concurs CNC de drame mizerabiliste, de romani care vor fi foarte fericiti sa arate lumii cit sint de nefericiti, si toti or sa vrea sa iasa afara, pina cind festivalurile alea o sa le zica 'mai subtire, baieti'.

Nu, premiul asta nu ma bucura deloc: nici ca roman, nici ca cinefil.ro

Te inseli amarnic: daca ne rezolvam problemele interne (pe care le stim cu totii), in cativa ani, toata lumea o sa se uite la filme romanesti. Cum iti explici k iranienii sau sud-coreenii sunt inca pe val?
Nu mizez pentru mizerabilism minimalist inainte de toate, ci pentru diversitate. Daca vor fi bani, vom avea destule de aratat in viitorul apropiat.
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 22:53   #210
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by jeleu:
Originally Posted by Pitbull:
Ba mai degrabä "NAISSANCE" - de unde "re"?
da' mult a mai durat de cand a inceput sa dea din picioare ('50-'60) pana cand s-a nascut.
Da, a avut o intrauterinä asa... mai lungutä putin...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 23:13   #211
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Felicitari pt. Cristi Mungiu!! Chiar ca te simti bine ca roman acum (
parca vad de maine ce bine o sa fie tratati romanii din franta pe la serviciuri ). eu la tiff imi permiteam sa merg cam la 7 filme(adica un film pe seara), si nu stiam ce filme sa aleg... ei, acum cred ca mai mult de jumate o sa fie romanesti! Unbelievable, bravo!!
and who's next?
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 23:53   #212
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
sper mult sa-mi placa si filmul, nu numai ideea de premiu pt cinemaul romanesc. l-am ascultat pe mungiu, este un tip inteligent, cu picioarele pe pamant. imi inspira incredere...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2007, 00:27   #213
cinemuck
Novice
 
cinemuck
 
Join Date: Apr 2007
Location: Cluj - Napoca
Posts: 2
grand applause for cristi mungiu :happy: de-abea astept sa-l vad la TIFF!!!
cinemuck is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2007, 00:34   #214
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 327 la data de 27 Mai 2007 21:28
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2007, 00:46   #215
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mi se pare corect!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2007, 01:31   #216
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Felicitari, pentru publicitate, cineastilor romani de la Cannes si sa speram ca se va fi epuizat ciclul cu din epoca de aur si neorealism rupt din vieatza si se va trece la urmatoarea etapa, filme comerciale cu teme mai diversificate. Plus investitii in studiouri si locatii venite din sectorul privat - nu de la stat, celuloide si echipamente de calitate, actori mai bine hraniti si platiti (cel putin mai bine decat manelistii), marketing si advertising cat sa asigure un public decent la fiecare premiera si sa scoata cel putin costul productie, bani pentru profesionisti adevarati si iarasi multa inspiratie si imaginatie. :happy:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2007, 08:56   #217
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
!!!!
sa te stearga de ruj Jane Fonda.... :love: :love: :love:
macar pentru treaba asta si tot te simti in al noualea cer!
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2007, 09:48   #218
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
sa te umple de ruj Jane Fonda :happy:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2007, 10:08   #219
cristivasile
Junior
 
cristivasile
 
Join Date: Nov 2003
Location: Bucuresti
Posts: 30
Send a message via Yahoo to cristivasile
[quote="Ambra Blu
Acum se premiaza exotismul minimalist est-european, in citiva ani o sa vina alti baieti, cu alte scamatorii. [/quote]

Din pacate si parerea mea e cam aceeasi. Asa cum a fost la moda festivaliera filmul iranian, cel asiatic, acum se pare ca ultima moda e cel romanesc. Totusi nu iese fum fara foc, si tot la Cristi Puiu ajungem, care a deschis drumul cu MdL. Oricum, felicitari Cristi Mungiu.
cristivasile is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2007, 10:39   #220
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Eu nu cred ca e neaparat o moda.important e ca cineastii astia sa ramana la fel de onesti si sa isi faca treaba cu profesionalism ca si pana acum. restul va veni de la sine. daca vor fi sau nu alte premii nu conteaZa. filmul de caliate pe care l-au facut si pana acum e esential.

mi-au placut declaratiile lui Mungiu. foarte modest si fair play. a facut referire si la ceilalti regisori din generatia lui. a spus 'filmul nostru' ceea c e mai rar printre castigatorii d premii. in schimb porumboiu aseara la realitatea a scos niste fraZe ambigue, a facut niste comentarii in care se arata putin entiuZiast. e gelos? :? caranfil e cel putin sincer si a Zis-o pe sleau
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells