Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Apr 2008, 20:26   #201
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
De ce mai este foarte important filmul lui nae: pentru ca iti povesteste foarte uman si clar o situatie de care, daca esti scenarist, te vei lovi la nesfirsit in aceasta lume: furtul de idei.
Ca si in muzica, in film lumea se inspira, unii cu talent si masura, altii cu nesimtire strigatoare la cer, din munca altuia.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2008, 10:54   #202
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Atunci cind te inspiri dintr-o carte, e una. Cartea exista, autorul ei e cunoscut, iar cine stie poate face comparatie.

Cind te inspiri dintr-un scenariu e mult mai grav, pentru ca devii un mamos mai odios decit Bebe, operind un avort ilegal si neconsimtit, cu atit mai grav cu cit e posibil sa-ti insusesti fetusul si sa-l aglutinezi intr-un soi de frankenstein personal, cu care te duci la circuitul mondial de freakshow-uri.

Devii mai infect decit Bebe, caruia ii poti gasi circumstante atenuante, efectuind o crima artistica, prin care tai orice sansa a respectivului scenariu, al carui suflet l-ai furat, de a mai deveni film. Iar toti cei care iti apara furtul devin complici la aceasta crima artistica.

Paternitatea unui scenariu, desi acesta exista pe hirtie, nu e consacrata decit cind el devine film, asa ca e mult mai grav sa intrerupi acest traseu in folos personal.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2008, 10:58   #203
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
rocky,
vorbesti cu atata patima despre subiectul asta, incat am impresia ca ai trecut prin asa ceva, evident, ca "parte vatamata".
asa este?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2008, 12:41   #204
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Nu vorbesc niciodata decit despre ce cunosc personal, lucruri care pot folosi si altora. Toate aceste "asa nu", ale mele sau ale altora, dar pe care le stiu ca martor direct, pot fi un minim indreptar pentru ca altii sa fie scutiti de asemenea experiente.

Cind te gindesti cit de usor era pentru toti cei care "se inspira" sa obtina acordul autorului! Si scapau foarte simplu de toata bataia de cap, de toate comentariile si de toate supararile pe care le-au pricinuit.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2008, 17:43   #205
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
E oficial, Restul e tacere = propunerea Romaniei pentru Oscar 2009.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2008, 00:35   #206
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by StefanDo:
E oficial, Restul e tacere = propunerea Romaniei pentru Oscar 2009.

daaaa... pre multi va "linisti" al nostru nae...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2008, 01:06   #207
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by herbert:
Originally Posted by StefanDo:
E oficial, Restul e tacere = propunerea Romaniei pentru Oscar 2009.

daaaa... pre multi va "linisti" al nostru nae...
In prima pagina a topicului ziceati ca v-a dezamagit. :shock: E bun si cu ce e? :huh: :? :o :sleep:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2008, 01:21   #208
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
si propunerea m-a dezamagit. eu folosesc emoticoane foarte rar.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2008, 01:24   #209
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by herbert:
si propunerea m-a dezamagit. eu folosesc emoticoane foarte rar.
Care propunere?
Si eu la fel.
Imi place Nae Caranfil,am vazut "Asfalt tango si "E pericoloso sporgersi".E normal sa fie invidiat.Eu zic ca are sanse la Oscar daca "Restul e tacere" e in aceeasi cheie tragi-comica ,balcanica,autentica.Ar fi primul Oscar.Pentru altii nu e mare lucru.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2008, 18:36   #210
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-o sä ia Oscarul, äia n-au sä priceapä nimic. Ce-i doare pe ei de "Independenta României"?
Dar e OK cä-l trimitem. Din partea noasträ, e o propunere onestä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2008, 19:57   #211
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Si daca-l ia?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 11:49   #212
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
daca-l ia, il ia
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 12:49   #213
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Atunci sa-l ia.
Ca e de-al nostru...
In paranteza fie spus,desi Mungiu a luat premiul la Cannes,desi se spune ca "Restul e tacere" nu e chiar cel mai bun film al lui Caranfil,cred ca e mai bun dl.Caranfil decat dl.Mungiu.
C'est mon avis.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 12:51   #214
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Originally Posted by Pauline Kael:
Atunci sa-l ia.
Ca e de-al nostru...
ce criteriu ii asta??
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 13:59   #215
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Cel mai partinitor si subiectiv criteriu din cate exista: sa nu moara si capra vecinului,daca filmul nu e bun,lasa ca majoritatea de la Oscar n-au fost cine stie ce,ia sa ne imbatam cu niste apa rece,etc.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 13:17   #216
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Ma bucur pentru nae caranfil. Desi simpla selectie aici nu inseamna nimic. ginditi-va care au fost propunerile romanesti din alti ani.
Insa eu zic ca, daca merita sa ia cineva oscarul, el e acela.
Filmul e bun si n-avem de unde sa stim pe ce gind din mintea celor care hotarasc va nimeri. Poate toate lucrurile atit de "din lumea filmului" le vor merge la suflet americanilor, care s-au lovit probabil cu totii de multe dintre ele. Plus ca umorul lui e destul de usor de receptat si translingvistic.
Plus ca ar fi frumos, ca final al "valului romanesc", sa avem si un oscar. Fara el, e asa, un pic prea politic. Un oscar cu filmul asta ar mai spala din impresia de aranjamente frantuzesti, chiar facute cu cele mai bune intentii si cea mai sincera prietenie. Si ar da un feeling de echilibru intre arta, meserie si rasplata.
Bafta!
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 15:26   #217
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by rocky:
Ma bucur pentru nae caranfil. Desi simpla selectie aici nu inseamna nimic. ginditi-va care au fost propunerile romanesti din alti ani.
Insa eu zic ca, daca merita sa ia cineva oscarul, el e acela.
Filmul e bun si n-avem de unde sa stim pe ce gind din mintea celor care hotarasc va nimeri. Poate toate lucrurile atit de "din lumea filmului" le vor merge la suflet americanilor, care s-au lovit probabil cu totii de multe dintre ele. Plus ca umorul lui e destul de usor de receptat si translingvistic.
Plus ca ar fi frumos, ca final al "valului romanesc", sa avem si un oscar. Fara el, e asa, un pic prea politic. Un oscar cu filmul asta ar mai spala din impresia de aranjamente frantuzesti, chiar facute cu cele mai bune intentii si cea mai sincera prietenie. Si ar da un feeling de echilibru intre arta, meserie si rasplata.
Bafta!
Excelent punct de vedere.Dincolo de micile invidii si frustrari,"cinematografistii" ar trebui sa fie uniti,concurenta vine din fapte...
Romania e o tara prea mica,dar asta nu inseamna ca nu putem spera...Publicului nu-i pasa de conceptii,rivalitati,incadrari,etichetari...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 16:15   #218
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
ma lasa rece hei rupismele voastre balcanice.
"suntem o tara mica, dar asta nu inseamna ca nu putem spera".
nu, cinematografia romaneasca nu merita Oscarul, dupa cum nu merita nici Palme d'Or-ul.
e ca la fotbal.
faptul ca Steaua a luat cupa campionilor europeni intr-o conjunctura favorabila acum 20 de ani nu inseamna nici pe departe ca avem o fotbal mare.
faptul ca a luat Cristi Mungiu Palme d'Or-ul nu inseamna ca avem o cinematografie geniala.
avem cateva sclipiri de geniu in doi oameni, Mungiu si Caranfil. atat.
restul sunt tacere!
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 19:43   #219
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi nu stiu, da' din câte-am înteles, îl vor propune la categoria "cel mai bun FILM sträin", nu la "cea mai bunä cinermatografie sträinä" (când ajung acolo, peste vreo 30 de ani asa, îi pun sä înfiinteze si sectiunea asta).
Gata, Prolly, m-ai convins. Am sä mä rog si eu pentru el. M-am simit prea nasol dupä mizeria cu "432", si mä retractasem într-o pozitie pasiv-defensivä - dar acum îmi dau seama cä am fost meschin si las.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2008, 21:24   #220
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
draga Pit,

eu pun pariu ca, daca Nae Caranfil va lua un premiu de notorietate cum este Oscarul, se vor lansa discursuri de genul "inca o recunoastere a valorii cinematografiei romanesti".
se va generaliza nepermis de mult particularitatea unui talent.
raman inca la ideea ca in Romania nu s-a facut acel film cu adevarat plin de substanta, de miez, care sa te rascoleasca pana in adancul sufletului si sa te faca sa-ti pui intrebari fundamentale.
nu avem nici macar filme comerciale bune.
nu ne pricepem la comedie, nu ne pricepem la drama, nu ne pricepem la thriller, la nimic.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells