Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Dec 2011, 18:27   #201
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Vroiam sa scriu eu. Nu stiu daca e o idee buna sa mai prelungim, oricum nu prea mai participa multa lume. E bine ca macar aia care scriu o fac interesant si am ce citi. Daca vad ca pana maine nu voteaza alte doua persoane in afara de mine o sa prelungim, altfel trecem la runda urmatoare. Uite ca-mi veni si o idee cu ocazia asta, ca sa fie acceptat rezultatul unui meci trebuie minim 3 voturi. Asta de acum incolo, cred ca a fost unul sau doua meciuri care s-au terminat 2-0.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2012, 10:01   #202
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Liviu-:
Uite ca-mi veni si o idee cu ocazia asta, ca sa fie acceptat rezultatul unui meci trebuie minim 3 voturi. Asta de acum incolo, cred ca a fost unul sau doua meciuri care s-au terminat 2-0.
Mi se pare o idee destul de nefericita, care va avea darul de a innamoli si mai mult turneul. Si e nedrept si fata de cei 2 care voteaza, e ca si cum parerea lor nu conteaza. Daca doar 2 isi dau interesul iar pe restul ii doare la peleu, care-i problema? Istoria e facuta de cei care se implica, nu de cei care stau pe tusa.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2012, 16:26   #203
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Eu zic sa se prelungeasca automat cu o saptamana doar in cazul in care nimeni n-a scris nimic.
Scor alb.
Daca o persoana a vazut toate filmele si a comentat si meciul se termina cu 1-0, asta e. Se merge mai departe cu urmatorul meci.

Saptamana viitoare votez si eu, dar ce filme sa vad, astea ale lui Jarmusch/Dreyer etc. sau alea din prima semifinala?
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2012, 16:55   #204
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by varu:
Jarmusch/Dreyer

pe mine ma loveste in continuare discrepanta comparatiei (numai pe mine?), de parca ai compara stravinsky cu nirvana.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2012, 17:06   #205
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Fantastic.

Dar nu trebe musai sa-i compari, dom'le. Meciul e doar o smecherie pt ca sa aiba loc niste dicutii despre niste filme (raportate, in principal, la ele insasi).

De comparat, in momentul votului, compari doar senzatiile de satisfactie. Asta poti face, nu? Sau tocmai la asta te refereai?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2012, 17:20   #206
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Federico:
Fantastic.

Dar nu trebe musai sa-i compari, dom'le. Meciul e doar o smecherie pt ca sa aiba loc niste dicutii despre niste filme (raportate, in principal, la ele insasi).

De comparat, in momentul votului, compari doar senzatiile de satisfactie. Asta poti face, nu? Sau tocmai la asta te refereai?

si daca am aceiasi satisfactie?
se numeste concurs, nu?
trebuie sa alegi un castigator din doi.
acuma daca ai pune doi autori din aceiasi perioada, care au avut aceleasi mijloace la indemana, ai putea macar sa vezi cine le-a folosit mai bine, mai creativ.
dar in cazul asta? ma rog, it's just me.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2012, 17:35   #207
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Mercutio:

si daca am aceiasi satisfactie?

Ah, pai, atunci e sfarsitul lumii ce mai..

Quote:
acuma daca ai pune doi autori din aceiasi perioada, care au avut aceleasi mijloace la indemana, ai putea macar sa vezi cine le-a folosit mai bine, mai creativ.
dar in cazul asta?

Parerea mea e (repet): cum vrea muschiul tau. Daca gasesti ca o comparatie e relevanta, go ahead.

Originally Posted by Federico:
( ele insasi).

I mean "insele" .
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2012, 20:46   #208
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Sint total de acord cu Windom si varu, daca o singura persoana voteaza sa se ia in considerare votul ala. Ar fi o totala lipsa de respect pentru cel ce a votat daca-i spui ca e nevoie de 3 voturi sa conteze, nu sintem la alegeri politice aici.

Nu stiu de cite zeci de ori trebuie spus ca turneul asta e doar un exercitiu, un joc, nu are intentia de a da jos nici un regizor si nici de a urca pe podium pe nimeni. E un mod placut de a analiza niste filme si senzatiile legate de filmele respective. Are avantajul ca filmele sint mai proaspete in mintea tuturor si asa se poate purta o discutie, altfel ne mai trece prin cap o data la jumate de an sa mai adaugam cite ceva la topicul lui Woody Allen spre exemplu.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2012, 16:54   #209
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Eu as vrea sa-i multumesc lui Liviu pentru idee si organizare. Chiar daca entuziasmul a mai scazut la ultimele runde, pe ansamblu concursul a animat sectiunea asta a forumului si a dat multora dintre noi ocazia sa incercam regizori noi.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2012, 19:43   #210
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Vreau sa il secondez pe Twinsen. Felicitari, Liviu, pentru initiativa si eforturile depuse. Pentru mine, a fost un turneu foarte misto. Am acoperit cateva gauri din cultura cinematografica...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2012, 20:07   #211
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Felicitari Liviu!

Important e doar finalul dar nu m-am abtinut sa nu-l pun pe tot.

http://www.youtube.com/watch?v=ie8pPDfeXIE
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 09:59   #212
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Tre sa continuam. Cu cateva tweak-uri pe ici pe colo. But we should totally go on with it.
As avea cateva propuneri de imbunatatire a formatului (le-am mai amintit parca) daca ne hotaram sa mai dam o tura.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 10:17   #213
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Multumesc pentru apreciere

As vrea sa vad mai multe impresii despre cum s-a desfasurat turneul, despre eventuala dorinta de participare la inca unul. E clar ca in a doua parte lucrurile n-au mai mers atat de bine, dar, cum a zis si Chambord, cred ca lucrul asta se poate imbunatati cumva.

Eu momentan sunt in sesiune pana la sfarsitul lunii, asa ca timpul asta poate fi folosit pentru discutii de genul asta, iar pe la inceputul lui martie putem incepe o noua selectie daca sunt destui doritori. Cred ca in primul rand trebuie sa modificam putin formatul, sa-l facem cu grupe in prima parte, asa cum a sugerat Chambord. Asta ar insemna mai multe filme vazute de la fiecare regizor si ceva mai multa obiectivitate (daca poate fi vorba de asa ceva) pentru ca inainte un regizor putea sa prinda o runda cu un film mai slabut si sa fie eliminat chiar daca restul filmelor erau extraordinare. Ma gandesc ca ar fi o idee buna si gruparea filmelor in functie de un anumit profil. Asta ar putea multumi persoanele care criticau compararea a doua filme care nu aveau nimic in comun, dar, cred eu, ar putea rezolva o problema care retinea de la vot unele persoane (inclusiv eu in unele momente). Ma gandesc aici la meciuri in care era un regizor care parea interesant si unul care nu ne placea. Chestia asta ar putea sa creeze si un oarecare dezechilibru intre discutiile purtate pe unele grupe, dar se pare ca lucrul asta se intampla oricum.

In fine, as vrea cat mai multe pareri despre fostul turneu si poate despre viitorul.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 20:09   #214
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Mie mi-a placut foarte mult cum s-a desfasurat turneul, chiar daca am reusit sa vad foarte putine filme si am participat prea putin la discutii. Din pacate s-a nimerit cam prost, am fost foarte ocupat cu scoala anul asta si inca o sa fiu pana in iulie.. nu am timp la dispozitie si nici prea multa experienta, dar o sa incerc sa vad macar un film pe saptamana la urmatorul..

Felicitari si din partea mea! Sper sa participe si restul, fiecare topic a avut parte de discutii foarte interesante.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 22:18   #215
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Motivul principal pentru care ultima parte a concursului a avut audienta mai mica a fost tocmai faptul ca regizorii erau deja cunoscuti. Daca am vazut un film de regizorul X si nu mi-a placut atunci o sa ma supun la chinul de a vedea inca 4 filme de-ale lui de dragul obiectivitatii? Practica a aratat ca nu.

Cred ca am premiat regizorii si orice continuare a acestui turneu in acest format, sau intr-un format apropiat ar fi doar o umbra a celui initial.

FORMAT EXCITING

Eu propun un turneu al nostru, al forumistilor Cinemagia. Oricine doreste, se inscrie doar cu numele sau. Se face o tragere la sorti in care useri inscrisi primesc o pozitie initiala aleatorie. Forumistii 1 si 2 (alesi aleator) propun fiecare un film si se face runda si votarea ca inainte. Castigatorul primeste un punct si are dreptul sa propuna un alt film pentru runda urmatoare (orice film, nu trebuie sa fie de acelasi regizor) in care se va confrunta cu nr 3 din lista forumistilor. Pierzatorul are dreptul sa reintre in concurs, pe ultima pozitie din lista, daca voteaza in 2 runde ulterioare momentului in care a fost eliminat. Concursul dureaza un numar prestabilit de runde, in functie de cati useri participa. La final forumistul cu cele mai multe puncte castiga.

Am prezentat doar ideea centrala, se pot discuta detaliile.

Avantaje:

- Fiecare runda e spontana si exciting. NU se stie dinainte ce regizor/film vor participa. Organizarea devine mult mai simpla, cu atat mai mult cu cat nu se face nici o selectie initiala. Nu trebuie decat forumisti inscrisi si se poate incepe.

- Cand participi intr-o runda iti doresti sa castigi, atat ca sa poti propune un film si data viitoare cat si pentru clasamentul general. E usor sa propui asa intr-o doara 5 filme minore a unui regizor clasic. Cand insa ai doar un film de propus si stii ca depinzi de votul celorlalti useri te gandesti mult mai bine ce i-ar putea atrage.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 22:21   #216
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Twinsen:
Cred ca am premiat regizorii si orice continuare a acestui turneu in acest format, sau intr-un format apropiat ar fi doar o umbra a celui initial.

De ce? Exista doar 32 de regizori? Am atatea nume pe care le-as propune intr-un viitor turneu...

In rest nu am citit mesajul ca trebuie sa fiu ceva mai atent si probabil sa dau un raspuns mai lung, iar acum nu pot. O sa revin mai tarziu.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 22:32   #217
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Twinsen, eu am, deocamdata, o obiectie la propunerea ta. Totul e ok pina forumistul x propune un film. Ca sa cistige runda va propune un film pe care stie ca toata lumea il va vota, dau si eu niste exemple: Drive sau Inception. Ce concurs mai e asta?

As fi de acord sa se faca propuneri de filme obscure, regizori neconsacrati, dar si in cazul asta, de ce as vrea sa vad filmele astea cind am inca sute-mii de filme nevazute, ale unor regizor consacrati.

Mi se pare greu sa stabilesti regulile de propunere a filmelor in momentul in care poti propune orice si nimeni nu trebuie sa te sustina in propunerea ta si singura motivatie pentru propunerea filmului e ca tu sa ajungi in tura urmatoare.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 23:01   #218
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Liviu-:
De ce? Exista doar 32 de regizori? Am atatea nume pe care le-as propune intr-un viitor turneu...
Poti sa faci asta cu usurinta in formatul pe care l-am propus. Dar filmele vor trebui sa fie votate de ceilalti forumisti. "Datoria" de a vedea un regizor pentru a-ti completa cultura cinematografica nu se va compara niciodata cu placerea reala si pura de a vedea un film care te atrage cu adevarat. Evident, cele doua nu se exclud, prin urmare nu propun un concurs de entertainment. Dar cred ca trebuie sa exista o schimbare de perspectiva spre a face concursul unul mai placut si nu unul strict de arta si cultura cinefila. Altfel riscam sa pierdem si cele 2-3 voturi care au mai ramas.
Quote:
Twinsen, eu am, deocamdata, o obiectie la propunerea ta. Totul e ok pina forumistul x propune un film. Ca sa cistige runda va propune un film pe care stie ca toata lumea il va vota, dau si eu niste exemple: Drive sau Inception. Ce concurs mai e asta?

As fi de acord sa se faca propuneri de filme obscure, regizori neconsacrati, dar si in cazul asta, de ce as vrea sa vad filmele astea cind am inca sute-mii de filme nevazute, ale unor regizor consacrati.
E foarte simplu, Sa zicem ca unul din useri alege Drive sau Inception, pe care le-ai vazut deja. In cazul asta participarea la runda e foarte simpla, nu mai trebuie sa-ti rezervi doua ore ca sa urmaresti filmul. Celalalt user insa e liber sa aleaga un film a unui regizor neconsacrat. Daca se voteaza mai mult pentru Drive, vine runda urmatoare cu un user nou si doua filme diferite. Daca noi vom vota mai mult pentru Drive si Inception, inseamana ca asta ne place si asta ne dorim. E o reflexie a comunitatii Cinemagia. Noteaza insa ca pentru a vota cu Drive trebuie sa vezi si celalat film, care poate fi o capodopera alb-negru din anul 1934. Aici intervine factorul de dezvoltare a culturii cinematografice si totodata va fi punctul in care se vor bloca cei care nu sunt interesati cu adevarat de film.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 23:11   #219
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
De ce ar alege cineva o capodopera din '34 cind stie ca celalalt poate alege cel mai la moda film din 2011 si orice capodopera paleste in fata modei Depinde bineinteles cine voteaza, dar mie mi se pare ca din start filmele se vor alege pentru popularitate si nu pentru calitate. Sint destule filme care le-ar intruni pe amindoua, dar cu cit te duci mai departe in timp sansele de cistig iti scad, si-atunci facem turneu din anii 2000.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 23:18   #220
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu cred ca pentru mine sau pentru tine orice capodopera paleste in fata modei. Cred ca marea majoritate a celor care au votat in turneu sunt oameni care judeca mai profund decat atat. Sau ti-e teama ca ne vor invada useri care vad doar ultima productie hollywoodiana la mall? Nu-ti fa probleme, acestia nu sunt genul care sa aiba rabdare sa scrie mesaje argumentate pe un forum ca Cinemagia.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells