Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Apr 2007, 18:58   #221
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Unu la mânä:
Gloria, StefanDo sau Longshot, fiti careva bun si curätiti de off-topicul de mai sus acest frumos, meritoriu si atât de popular, cândva, thread...

Doi la mânä:
Acum, cä la "Atelierul de scenaristicä" s-a destelenit asa de intempestiv treaba, ar fi bine sä reactiväm si "Fabulele cinematografice..." Fac o precizare: m-am întrebat dacä sä le mutäm acolo, sau sä le läsäm aici, si cred cä totusi "Cafeneaua" e cea mai bunä pentru ele, întrucât aceste întâmpläri adevärate reprezintä doar PRIMUL PAS pe drumul spre scenariu: imortalizarea unor momente de viatä, care ne inspirä. De multe ori, sunt mentionate aici exemple insuficiente, în sine, pentru a deveni scenarii, care apoi se discutä fie la modul "asa nu", fie în sensul de "de ce anume ar mai avea nevoie". Ca atare, topicul e, în esenta lui, foarte liber, si se cuvine sä le fie accesibil tuturor, nu numai grupului de la "Atelier..."

Il voi reînvia acum cu o amintire care nu e în nici un caz "Fabulä cinematograficä", este doar o simplä poantä - chit cä s-a petrecut pe platourile unui film românesc! Totusi, protagonistul ei ERA un personaj foarte cinematografic - el, în sine, ar putea deveni un subict de film!

Theodor Pâcä
Poet boem din anii '70 - printre altele, autorul celebrei poezii:

Cine-a pus cäcat pe clantä?


Cine-a pus cäcat pe clantä? :sick:

Eu am pus cäcat pe clantä? :oops:
Tu ai pus cäcat pe clantä? :?
El a pus cäcat pe clantä? :huh:
Ea a pus cäcat pe clantä? :shock:
Voi ati pus cäcat pe clantä? :o
Ei au pus cäcat pe clantä? :hmm:
Ele-au pus cäcat pe clantä?

Toti am pus cäcat pe clantä...

Ei, si Theodor Pâcä, fiind un tip foarte spectaculos, cu barbä lätoasä, plete soioase, etc., era distribuit adesea în filme, prin rolisoare episodice, de "impact". La fel si bunul lui prieten, desenatorul Florin Pucä.
Odatä, erau ei doi la niste filmäri, undeva în deplasare. Regisor secund era unul, Geo Nune. Au venit ei acolo, si-n prima zi, ioc filmare. Lipsea nu stiu ce. A doua zi, lulu filmare. Nu venise nu stiu cine. A treia la fel, a patra la fel, si-n fine, vineri dimineata, când îsi beau cafeaua în holul hotelului, îl väd Pâcä si Pucä pe Nune cä iese din lift, si Pâcä îl interpeleazä:

- Un täciune, si-un cärbune,
Spune, dragä Nune, spune:
Astäzi ne filmati, sau nu ne?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2007, 11:43   #222
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pitbull:
Unu la mânä:
Gloria, StefanDo sau Longshot, fiti careva bun si curätiti de off-topicul de mai sus acest frumos, meritoriu si atât de popular, cândva, thread...
Propun ca Pitbull sa poata modera toate sectiunile forumului, astefel se poate ocupa de stergerea aberatiilor unor troli infecti la timp. Multumesc.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2007, 20:10   #223
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Quote:
troli infecti la timp.

si la cap
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2007, 16:54   #224
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Liou:
Quote:
troli infecti la timp.

si la cap

Asta se numeste "transfer semantic".
Se putea preveni construind altfel topica frazei: "stergerea la timp a aberatiilor unor trolli infecti".

De fapt, alea povestite acu' câteva mesaje (si un an) de Lestatika_29 (care ne-a päräsit pentru the other side of the hill, unde iarba va fi albasträ), sunt tot transferuri semantice: aia cu "paturi pentru copii cu picioare de lemn", aia cu "ciorapi de damä cu gaura micä"... Sunt clasice, da' nu stricä sä ni le reamintim.
Si mi-au mai amintit de una: prin 1980, într-o cofetärie de pe B-dul 1 Mai (acum Ion Mihalache) din Bucuresti, un anunt pe perete:

FEMEI, LEGATI PARUL CU BASMAUA!

* * *

Iar acum, poanta zilei.

Deci, mä duc la piatä sä iau fasole. O lele tipicä (micä, grasä, zglobie, în tinutä sferto-ruralä - adicä bulendre oräsenesti purtate täräneste, cu vestä, sort, näframä groasä, etc.), îmi pune si fasole, si morcovi, si ceapä, mânuind cu dexteritate, cu ambele mâini, marfa, cântarul, greutätile, iute ca o zvârlugä printre toate alea... si-n tot timpul ästa, explicându-i non-stop cuiva cât grâu sä cântäreascä, si alte treburi agricole... LA MOBILUL INFIPT SUB BASMA, PESTE URECHE!
Adicä... hands free rustic!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2007, 17:02   #225
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
acuma sa vedem cine ghiceste care-i culmea masturbarii...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2007, 17:09   #226
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sä faci laba hands free?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2007, 17:12   #227
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2007, 04:30   #228
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Degenerare

Acum nouä ani, când Arella era încä pui, obisnuiam s-o plimb prin spatele blocurilor, pe niste maidane cu gunoaie, ca sä se-nvete sä se usureze pe-acolo, nu pe trotuare. Totusi, chiar si spre maidanele alea dädeau niste ferestre, si-ntr-o zi un mos de la parter, înalt si isteric, pe care nevastä-sa îl striga "Cornel", a-nceput sä zbiere sä-mi iau "javra" de sub ferestrele lui.
Prima datä l-am läsat în pace. Dar, peste câteva zile, în timp ce treceam iar pe-acolo, o aud pe nevastä-sa, din geam:
MADAM CORNEL: - Nu vä supärati, da' chiar la noi sub geam tre' sä v-aduceti câinele sä sä cace, fir-i-ial dreacu' de bärbos sä fii!!! :w00t:
(Pe vremea aia, purtam barbä.)
Schimbarea asta de registru m-a amuzat într-atât, încât la fiecare turä am început sä le adresez zâmbitor câte un semn de salut, pânä când Cornel s-a repezit afarä, cu o bâtä. I-am smuls-o, am dat cu ea d-a azvârlita, si l-am expediat înapoi în casä c-un sut în cur.

* * *

Au trecut nouä ani de-atunci, mi-am schimbat traseele de plimbare cu Arella si Diva, dar ieri s-a întâmplat cä am avut iar drum pe-acolo. Si am nimerit exact peste urmätoarea scenä:
Sub ferestrele lui Cornel se jucau niste pusti. Cornel, acum complet decrepit, la rândul lui cu o barbä lungä, rarä si scärmänatä, i-a alungat. EVIDENT, copiii s-au dus la doi metri mai încolo si au început sä facä misto de el. Iar Cornel al nostru, maiestuos si solemn în fereastra bucätäriei, cu mâinile rezemate simetric pe pervaz, le räspundea cu calmul monoton si deplin al senilitätii totale:
CORNEL: - Du-de-n bizda bä-dii... :huh: Du-de-n bizda bä-dii... :huh:
COPIII: - Hihihi, ia uite-l pe Mos Cräciun! Mos Cräciune, Mos Cräciun!
CORNEL: - Du-de-n bizda bä-dii... :huh: Du-de-n bizda bä-dii... :huh:
COPIII: - Mosule, nu vii sä ne prinzi? Mos Cräciun, Mos Cräciun!
CORNEL: - Du-de-n bizda bä-dii... :huh: Du-de-n bizda bä-dii... :huh:
Trist final de partidä...

* * *

Da-n fond, si Coana Leanta, la Târgoviste... In timp ce-i duceau spre zid, un soldat, zice:
- Esti terminatä.
Si ea:
- Du-te-n pizda mä-tii.
Au fost ultimele cuvinte ale "savantei de renume mondial".
Dupä câte un asemenea destin, stai si te-ntrebi: la ce bun?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2007, 13:11   #229
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
tocmai ce am descoperit si eu topicu asta foarte dragutz si m-am pus pe citit 10 pagini... si ce m-am gandit ... sa va spun si eu o faza care i s-a intamplat prietenii mele cele mai bune... dar spre deosebire de ultimele nu are nici o doza de ras numa de plans...
tramvaiul
Era intr-o seara de primavara cam pe la 8.30-9.00 seara cand deja se intunecase si prietena mea tocmai se intorcea acasa cu tramvaiul si fiind o ora mai tarzie jumatatea din spate a tramvaiului era goala... in fata mai fiind vreo 3 babe intarziate pe drumuri... si se aseaza fix in spate acolo ca nu era nimeni si era liniste. Dupa vreo 2 statii urca unu pe la usa din spate un burtos de vreo 45 de ani cu fata gen manelist si se aseaza pe randul opus de scaune cu aproximativ un scaun in spatele prietenei mele . Dupa 5 minute vazand ca ala tot o fixa cu privirea se intoarce si ce observa cu stupoare... :shock: domnu tocmai isi facea laba in tramvai uitandu-se fix la ea....
Se abtine sa nu-i zica nimic... mai ales ca ala era matahala si ea era singura... se ridica si se duce in fata la vatman.. si ii spune :
- Nu va suparati este un domn in spate care se simte bine.... se simte foarte bine....
vatmanu:- Cum adik se simte bine...? :huh:
-Pai se simte mult prea bine..... pentru ca tocmai se masturbeaza ... dak o sa va uitati in oglinda o sa-l vedeti...
se uita vatmanu si dupa aia foarte calm zice: - Pai si eu ce sa-i fac ...
- :shock: Pai a-ti putea sa va ridicati putin si sa-l rugati sa coboare din tramvai sau asta vi se pare ceva normal? :shock:
vatmanu:- Lasa domnisoara omul in pace ... ce ai chef de scandal?
prietena mea nu a mai zis nimik si s-a asezat in fata pe un scaun unde pana cand a coborat a mai trebuit sa suporte si privirile babelor care o fixau de parca ea ar fi fost vinovata cu ceva si imi mai faceau si cruce...

mda... ce parere aveti?
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2007, 14:04   #230
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mda...
Ce-i drept, e drept.
Are toate elementele unei situatii cinematografice:

- Atitudinea manelist-onanistului ("nesimtire" ar fi prea elegant spus; nu existä un cuvânt pentru chestia asta, e pur si simplu prea rudimentarä, exterioarä oricäror norme de viatä socialä).
- Nuanta suplimentarä a faptului cä singurul lui excitant vizual era simpla ei prezentä (nici mäcar nu era la mijloc nuditate, îmbäcäminte sexy, altceva provocator; pur si simplu se excita uitându-se la o femeie oarecare; e o chestie de rut biologic, sub nivelul sexualitätii umane).
- Reactia vatmanului - foarte reprezentativä pentru nivelul imediat urmätor: cel mai de jos strat al societätii, tangent cu animalitatea individului de mai sus; abia aici se poate vorbi despre "nesimtire", "mârlänie", etc.
- Reactia babelor - o treaptä imediat superioarä: rudimente näuce de "decentä".

Oricum, pentru a face o secventä de film din scena asta de viatä sunt necesare adaptäri considerabile. E prea frustä, prea brutalä, prea non-esteticä. Stilizatä, re-aranjatä, poate iesi foarte consistentä si expresivä.

(Imi amintesc cä, în urmä cu vreo 20-25 de ani, s-a nimerit sä visez o imagine similarä: într-un autobuz, un individ din-ästa patibular, masturbându-se prin buzunar; foarte vizibile miscärile si, în final, expresia facialä necontrolatä din momentul orgasmului; visul mi-a läsat o stare de repulsie extrem de violentä - cam ca si cum as fi visat ceva neverosimil de respingätor; asta, apropo de conditionäri sociale si niveluri de perceptie si acceptabilitate.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2007, 18:00   #231
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
da pitbull ai dreptate stilizata si re-aranjata ar putea fi o ilustrare a prostiei (care e putin spus) si a gradului de nesimtire ce exista in tara asta... stau cate odata si ma gandesc oare in vreo tara mai civilizata se putea intampla asa ceva.?.. si dupa astfel de momente imi doresc sa fiu in anglia unde au camere de filmat in metrouri, autobuze si pe strazi...
revenind la situatie cateodata ma uimesc cum de au reusit sa se stranga in tramvaiul ala toate tipurile umane cele mai joase... dar toate
manelistu- animalu genu de om pe care nu il poti numi om... ba chiar simt ca jignesc regnul animal spunandu-i unui asemenea specimen animal
vatmanu -mitocanu alt subspecimen uman care nu face nimic ... poate empatiza cu animalu cine mai stie...
si nu in ultimu rand babele care sunt ca cireasa de pe tort... dupa ce ca te simti nasol si super nervoasa se mai uita si ele ca sa te faca sa te simti si mai bine...
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2007, 20:23   #232
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Te sfatuiesc cu prietenie sa incerci sa-ti cumperi o masina. Cu facilitatile de credit din ziua de azi e foarte usor daca esti incadrata in munca undeva. Daca nu, incearca sa faci rost cumva de bani (prieteni/familie) si cumpara un vehicul second-hand, crede-ma, merita efortul.
Ceea ce povestesti tu aici nu e o noutate, o cunostiinta apropiata de-a mea de sex feminin imi povestea ca a fost "subiectul" unei astfel de intamplari intr-un maxi-taxi, si am citit in ev. z. ca un cersetor facea chestia astea intr-o biserica, in timpul slujbei de cununie, uitandu-se la mireasa...
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2007, 20:33   #233
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Originally Posted by Carmine Galante:
am citit in ev. z. ca un cersetor facea chestia astea intr-o biserica, in timpul slujbei de cununie, uitandu-se la mireasa...

genial, si libertatea didn't pick up on it? :lol: le ia evenimentul painea d la gura..
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2007, 23:28   #234
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by Carmine Galante:
crede-ma, merita efortul. ...
crede-ma ca stiu ca merita efortul dar deocamdata nu am cum.. oricum asta va fi prima investitie..
Originally Posted by Carmine Galante:
am citit in ev. z. ca un cersetor facea chestia astea intr-o biserica, in timpul slujbei de cununie, uitandu-se la mireasa...
bun asta inca nu am auzit-o dar asta vine ca si culmea situatiilor de acest gen... intrebare dintre toti oamenii aia care erau in biserica nu era unul care sa il vada si sa-l dea afara in suturi?
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2007, 23:31   #235
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Asta nu mai stiu, asa scria in ziarul mai sus amintit. Povesti din astea am tot auzit.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2007, 23:35   #236
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
da' ia sa vedem si situatia inversa.
o ciudata masturbandu-se in timp ce ne priveste pe scaunul de tramvai.
opinii?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2007, 23:59   #237
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Carmine Galante:
o cunostiinta apropiata de-a mea de sex feminin imi povestea ca a fost "subiectul" unei astfel de intamplari intr-un maxi-taxi

adica individa in cauza era cea care se masturba in maxi-taxi??? :shock:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2007, 09:07   #238
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Nu, un labagiu se uita la ea in timp ce ...
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2007, 09:34   #239
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dintre variantele:
1) Subiectul ca fiind "cel ce face actiunea"
2) Subiectul ca "obiectiv de interes al actiunii"
Supi a optat pentru prima.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2007, 15:05   #240
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by keepwalking:
da' ia sa vedem si situatia inversa.
o ciudata masturbandu-se in timp ce ne priveste pe scaunul de tramvai.
opinii?
hm... mai greu de imaginat dar nu imposibil... oricum pt o femeie ar fi mai greu pt un barbat mult mai simplu prohabu jos si gata... si nu prea vad femeie care sa se excite doar uitandu-se la unu doar dak e nimfomana... si in cazu ala crek ar si sari pe el :lol:
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells