Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 May 2011, 17:10   #241
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Evident că asta facem, dar la cât de mult e lăudat îi mai tot dăm câte o șansă din când în când să nu ziceți că avem prejudecăți.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 17:22   #242
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Vai, cata marinimie....
Si, sa inteleaga si Cristina, pe care am simtit-o indignata, nu vorbim aici doar de Depp. Asa cum bine a sesizat si White. Vorbim despre impunerea punctului de vedere cu barosul si despre aroganta nesustinuta, vanitatea si ochelarii de cal ai unora din Zonă. Plus argumentul suprem: nu-mi place => nu e bun.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 17:30   #243
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
pai, e logica faza cu nu imi place = nu e bun...

in fond, daca nu iti place ceva, cum iti dai seama daca e bun sau nu? daca tie nu iti place friptura de miel nu o sa spui ca nu e buna... degeaba iti spune cineva ca e bogata in proteine sau in ce o fi bogata... tie nu iti place, nu o consideri buna, asa ca o eviti.?

desigur... cel mai indicat ar fi sa lasam subiectivismul deoparte si sa incercam sa privim lucrurile si dincolo de placerea noastra. insa vezi, tu... din moment ce topicul se numaeste "cel mai nesuferit actor", nu te poti astepta decat la subiectivism pe aici.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 17:32   #244
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
De fapt e vorba despre Depp și alții ca el gen Keanu Reeves ori alți nesuferiți.

Pe de altă parte cam tot ce s-a scris aici sunt opinii personale evident subiective. Eu îmi spun părerea mea, nu stau să mă pun în pielea tuturor și să afirm doar lucruri unanim acceptate.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 18:03   #245
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by sergiuseling:
Depp și alții ca el gen Keanu Reeves ori alți nesuferiți.
nah, ca incepe acuma sa ma manance pe mine sa intru in contradictii... dar mai bine tacr, pentru ca, intradevar, ai deptul la o opinie chiar daca de multe ori opiniile noastre sunt gresite. si poate daca ai fi un pic mai deschis, te-ai putea si tu bucura de ceva frumos...

dar nah, nu ma bag. e opinia ta si ti-o respect.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 18:13   #246
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
s-a muncit degeaba omu' sa explice ..vad ca se pune in continuare semn de egalitate intre antipatic si slab
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 18:28   #247
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Uite-i ma, unde erau obiectivii! I-ati analizat voi fiecare gest, sa vedeti daca e in concordanta cu starea personajului? Ati masura fiecare inflexiune a vocii pentru a vedea schimbarea emotionala? Ati stat sa observati pozitia umerilor, directia spre care sunt orientate varfurile picioarele?

Nu, nu ati facut aceste lucruri. Asa ca, luati-va falsul obiectivism acasa si mai usor cu figurile.

Cat despre premii, Crash a luat premiul Oscar, la fel si The Hurt Locker, Avatar a fost nominalizat pentru scenariu. Bine PA!
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 18:34   #248
frankram
Novice
 
frankram
 
Join Date: May 2011
Posts: 4
Depp nesuferit ? Dar cu ce ti-a gresit ?

sa fiu on : Steven Seagal , van Damme , Norris , Julia Roberts , Brad Pitt si cam atat

Last edited by frankram : 25 May 2011 at 19:01.
frankram is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 19:33   #249
Unterhaltung
Senior
 
Unterhaltung
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 89
I love it when they fight !

On topic: sunt destui, dar nu-mi ocup mintea cu asa ceva. Imi plac prea mult filmele.


si acum, revenind la "fight"... Action !
Unterhaltung is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 19:37   #250
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,623
Originally Posted by danonino:
Uite-i ma, unde erau obiectivii! I-ati analizat voi fiecare gest, sa vedeti daca e in concordanta cu starea personajului? Ati masura fiecare inflexiune a vocii pentru a vedea schimbarea emotionala? Ati stat sa observati pozitia umerilor, directia spre care sunt orientate varfurile picioarele?

Nu, nu ati facut aceste lucruri. Asa ca, luati-va falsul obiectivism acasa si mai usor cu figurile.

Cat despre premii, Crash a luat premiul Oscar, la fel si The Hurt Locker, Avatar a fost nominalizat pentru scenariu. Bine PA!
Chiar e nevoie de atata atentie ca sa cataloghezi un actor ca fiind bun? Asta inseamna ca tu ai fost tot atat de atent la el ca sa zici ca e slab?
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 20:43   #251
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
OmuleDinDulap

Si eu chiar eram pe punctul de a-i sari in apararea lui danonino, fiindca spunea la un moment dat ca poate nu a vazut ce trebuia cu Depp si asa macar mai lasa deschisa posibilitatea de a ajunge sa-l considere un actor bun. Never mind...

Am luat-o serios pe aratura cu Depp, dar orice ati zice, cand vine vorba de jocul actoricesc sau mai bine zis, de transformare, cum imi place mie sa zic (thanks Omule ), Johnny e unul dintre cei mai constanti actori. Ca nu toate filmele in care apare sunt capodopere, e altceva, dar el e mereu la inaltime si te poti baza oricand pe el. Nu vezi pe ecran actorul, ci personajul.

Intr-adevar, regizorii s-au ocupat si ei de a scoate tot ce era mai bun din el, dar dat fiind faptul ca a aparut si in niste filme nu-tocmai-recomandabile si s-a descurcat mai mult decat decent, ma face sa tind sa cred ca e un actor "independent", care stie sa se descurce si cand regizorul ii da drumul la mana. De ex daca urmariti making of-urile de pe la inceputul carierei sale, veti observa ca primea multe indicatii si treptat acele indicatii s-au redus, astfel incat el insusi vine cu idei si improvizeaza din mers personajele . Mie imi place abordarea sa subtila, reuseste sa impresioneze si sa transmita fara sa planga in hohote sau sa apeleze la alte trucuri ieftine, it's all in his eyes and voice . In fine, oricum nu cred ca am sanse sa va schimb parerea, de aceea nici nu dezvolt prea mult subiectul, dar e de datoria mea sa-mi apar preferatul . Apropo de Scorsese, Johnny e unul dintre producatorii lui Hugo Cabret, dar participarea sa inca nu a fost confirmata. Lumea a fost indusa in eroare datorita unei pacaleli ingenioase de 1 Aprilie, in care l-au photoshoppat si l-au plasat intr-o poza de pe set. O colaborare cu Scorsese ar fi mai mult decat binevenita insa, cu siguranta i-ar exploata la maxim talentul.

Danoninule, ce ironic mi se pare sa vorbesti de obiectivitate intr-un topic care deja din titlu miroase a subiectivism. Ca sa revenim putin on topic, mie de ex mi-e cam antipatic Rob Patz, zici ca e somnambul in filmele in care apare. Nu-mi transmite nimic cu acei sleepy eyes, cumva imi da mereu senzatia ca se plictiseste groaznic. E in crestere, poate se mai schimba, dar inca nu a reusit sa ma impresioneze.

Quote:
Plus argumentul suprem: nu-mi place => nu e bun.

Stii tu cum e aia...toti au dreptul la o opinie, dar a mea e cea corecta . Really now, nu exista opinii 'corecte' sau 'gresite', ca de ar exista, nu s-ar mai numi opinii, ci facts .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 25 May 2011 at 20:48.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 21:03   #252
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by sergiuseling:
De fapt e vorba despre Depp și alții ca el gen Keanu Reeves ori alți nesuferiți.

Pe bune? In ce univers poate fi comparat Depp cu Reeves?

In rest nu intru in polemica ca miroase urat de la mare distanta, mai ales cand e vorba de pseudoargumentele alea de tip concluzii, fara nici un fel de substanta, dar cu multa siguranta. Sunt exact din categoria rezumatelor cuprinzatoare, clare si de o infinita profunzime, emise cu o uimitoare recurenta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 21:11   #253
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,623
Reeves si Depp pot fi comparati. Cred ca Reeves e "negativul" lui Depp. Un actor simpatic, al carui talent e invers proportional cu popularitatea de care se bucura. E suficent sa imi aduc aminte de cat de insipid a fost in scena aia uimitoare din The Devil's Advocate ( monologul, ca nu ii poti spune dialog, lui Pacino). Sau de prestatia penibila din Bram Stoker's Dracula. Macar asta clarifica un lucru: locul 7. Keanu Reeves.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2011, 21:31   #254
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Sincer eu nici nu văd de ce ar trebui să aducem argumente de ce joacă prost.
Numai să am diabet apoi de la cât de îndulcite vor fi părerile voastre despre un actor sau altul?

Știu că nu convinge nimeni pe nimeni aici. De convins conving prestațiile din filme și eventual prestațiile din campaniile de promovare a filmelor.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2011, 01:49   #255
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by White1:
Originally Posted by danonino:
Uite-i ma, unde erau obiectivii! I-ati analizat voi fiecare gest, sa vedeti daca e in concordanta cu starea personajului? Ati masura fiecare inflexiune a vocii pentru a vedea schimbarea emotionala? Ati stat sa observati pozitia umerilor, directia spre care sunt orientate varfurile picioarele?
Nu, nu ati facut aceste lucruri. Asa ca, luati-va falsul obiectivism acasa si mai usor cu figurile.

Cat despre premii, Crash a luat premiul Oscar, la fel si The Hurt Locker, Avatar a fost nominalizat pentru scenariu. Bine PA!

Chiar e nevoie de atata atentie ca sa cataloghezi un actor ca fiind bun? Asta inseamna ca tu ai fost tot atat de atent la el ca sa zici ca e slab?

Era pentru dulap si buticut, pentru dulap in special, intrucat, aici, are figuri. Si da, alea enumerate de mine sunt considerate puncte de vedere obiective. Si nu, nu l-am studiat atat de detaliat, cu siguranta, nu au facut-o nici restul care isi spun opinia pro sau contra Depp.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2011, 09:39   #256
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
nu e vorba ca nu s-ar putea face ce spui tu. e vorba ca nu e practic. daca ai sta sa analizezi fiecare chichita din film, ai pierde detalii mult mai importante... cum ar fi: ACTIUNEA
in alta ordine de idei... daca un actor este foarte prost, se observa foarte usor, involuntar, daca nu e natural, fara sa depui eforturi sa fii atent la jocul actoricesc.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2011, 22:03   #257
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
depinde ce apreciem mai mult atunci cand ne stabilim preferintele,adica avem in vedere in primul rand,calitatile fizice sau pe cele interpretative?
chestia asta cu "nesuferit" vizeaza dupa mine,mai mult prima latura, adica cea a fizicului..
pana la urma,carisma e totul..dar,ea trebuie neaparat imbinata cu un talent nativ.
daca un actor,sta prost la unul din cele doua capitole,ar trebui sa faca eforturi substantiale sa-l sustina mai mult pe cel cu care este in avantaj,fiindca in acest fel estompeaza ceea ce nu-l avantajeaza si reuseste sa ne ofere o prestatie buna sau foarte buna,depinde de modul cum rezonam cu el,cum am mai si spus...
de exemplu,am revazut de curand "Dupa amiaza de caine",celebrul film al lui Lumet,care l-a oscarizat pe Pacino.cu siguranta la momentul cand s-a turnat filmul, Pacino nu era "mostrul sacru" de azi ca sa-si permita orice "fita",dar se vede clar ca el a reusit sa ajunga ce este azi datorita imbinarii fericite si complete,dintre cele doua mari calitati de care vorbeam...
restul,da..depinde de scenariu,regie..etc...dar sunt unii actori care monopolizeaza ecranul,indiferent cat de proaste ar fi celelalte ingrediente care compun produsul final.
Pacino este unul dintre ei...si mai sunt si altii,,,dar nu foarte multi si mai ales,nu foarte cunoscuti.
din pacare,reclama agresiva cu care se promoveaza filmele americane,ne "orbeste" uneori,inclusiv cand vine vorba de talentul interpretativ..

Last edited by rvn : 26 May 2011 at 23:21.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2011, 22:14   #258
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,623
"Kiss Me" "What?" "When i'm fucked i like to be kissed a lott"
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2011, 22:35   #259
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
huh? acuma nu mai inteleg eu...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2011, 22:46   #260
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,623
Nimic, doar un dialog din Dog Day Afternoon care m-a impresionat in mod deosebit
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells