Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Sep 2010, 16:50   #2701
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by dragonfly_drk:
pierde din start un punct pt originea sa...
Nu - câstigä din start douä puncte.
Pentru cä a fost fäcut într-un moment când filmul românesc se ducea la canal.
Asta-i CRESTE valoarea, nu i-o scade.
Mergea în contra curentului degradärii.

...Deci, nota 12.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2010, 16:51   #2702
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by dragonfly_drk:
filantropica.
nota mea 8/10
de ce 8?
pentru ca e film romanesc si nu am o parere prea buna despre filmele romanesti asa ca oricat de bun ar fi un film, primeste din start un punct in minus.
si pentru ca fiind un film romanesc, calitatea lasa de dorit

Nu-ti inteleg rationamentul.
Uite:

dragonfly
nota mea 8/10
de ce 8?
pentru ca esti romanca si nu am o parere buna despre romance, asa ca, oricat de buna ai fi, primesti din start un punct in minus.
si pentru ca esti romanca, calitatea lasa de dorit.

WTF??

Prejudecatile sunt carjele inteligentei. Scapa de ele. pentru binele tau.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2010, 16:58   #2703
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
nu e o prejudecata... am o "fobie" si pace...
nu sunt mandra ca sunt romanca si nici de Romania nu sunt... asa ca nota ta pentru mine e cat se poate de justificata... nu cred ca va fi cineva pe lumea asta care sa ma faca sa imi placa un film romanesc mai mult decat orice film strain... si asta doare dar nu am de ales.
sa vedem acum pana unde se ridica filmul mentionat de Pit. chiar daca sunt sceptica in ceea ce ii priveste rationamentul.
probabil ca "ura" mea pentru filmele romanesti vine din familie. la mine nimeni nu se uita la filme romanesti tocmai pentru ca s-au uitat la prea multe pe vremea lui Ceasca.
si mai e ceva: niciodata un film romanesc nu va avea calitatea unui film strain. asta poate din lipsa de resurse, sau cine stie... dar mi-ar placea sa vad un film romanesc care sa aiba calitatea unui film strain. atunci da, pot sa spun ca filmul romanesc e pe drumul cel bun.
insa in conditiile in care decorurile sunt vechi, actorii stersi de calitatea slaba a imaginii si se mai trezeste si unu pe acolo sa fie nenatural, eh, nu are cum sa imi placa...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2010, 17:05   #2704
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Ok. I give up.
Pygmalion, she's all yours now.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2010, 17:15   #2705
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
stai linistit ca nu sunt o cauza pierduta... trebuie doar sa descopar frumusetea din filme.
si o voi descoperi...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2010, 00:29   #2706
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
eh, da... m-am uitat intr-un sfarsit si la "E pericoloso sporgersi"
un film delicios... mi-a placut la nebunie. intradevar ii dau nota 10.
Pit, ai avut dreptate!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2010, 11:03   #2707
spriamarierose18
Junior
 
spriamarierose18
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 47
Ca veni vorba de filme romanesti, am revazut zilele trecute Toamna bobocilor, l-am revazut cu aceeasi placere ca de fiecare data (nu stiu de-a lungul anilor de cate ori l-am vazut) I-am dat 10 pentru ca pur si simplu nu ma pot abtine sa-l revad. SI ASTA INSEAMNA CEVA ! Poate ca nu se compara cu filmele comerciale pe banda rulanta din vest, poate ca e de-al nostru, dar cat umor , ce recital Draga Olteanu - Moraru... Daca e sa ma plang de ceva , ma plang de calitatea proasta a peliculei ! Poate ma aude cineva si face ceva cu multele filme romanesti care merita o viata noua.
In 15 Aug. am revazut pe un canal frantuzesc Veselie la Acapulco cu Elvis Presley ( oare de ce franczii si-au adus aminte ca in 16 Aug. s-au implinit 33 de ani de cand Elvis ne-a parasit?) Filmul arata chiar mai bine decat daca ar fi fost filmat ieri....
spriamarierose18 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2010, 12:37   #2708
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Dangerous Liaisons - 7/10
High Fidelity - 7/10
The Queen - 7,5/10

Yi Yi - 8/10

A History of Violence - 8/10
Eastern Promises - 8/10

Sexy Beast - 7,5/10
Michael Clayton - 7,5/10
Kinsey - 8/10
I ♥ Huckabees - 7,5/10
Little Miss Sunshine - 7,5/10
Half Nelson - 8/10

Last edited by alextreme93 : 03 Sep 2010 at 17:50.
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2010, 12:14   #2709
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Christiane F - Wir Kinder Vom Bahnhof Zoo/ We Children from Bahnhof Zoo (1981)

Un Lilya 4-Ever nemtesc. The same effect. Even stronger.
True story.

omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2010, 15:28   #2710
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Taken - peste medie un film bun de actiune. Mi-a placut Liam Neeson, nu ma asteptam sa il prinda atat de bine rolul, cred ca ar fi fost un pretendent bun pentru James Bond.

After Hours - un Scorsese mai vechi din 85, delicios. O comedie neagra cu o atmosfera pe masura si o distributie excelenta. Il recomand cu caldura.(pentru o perfecta vizionare evitati spoilerele)

The way of the gun - merge pentru delectare desi pe alocuri absurd de dur. Ryan Philippe si Benicio del Toro excelenti. Faza care mi-a placut cel mai mult a fost cand a luat-o Sarah Silverman in mufa.

Breach - M-au atras comentariile de pe Imdb dar acum imi pare rau ca m-am uitat. M-am chinuit sa il vad pana la capat, daca cititi despre Robert Hanssen (spion rus din FBI) este de ajuns. Nici prestatia lui Chris Cooper nu m-a convins.

The offence 1973 - o drama psihologica in care un politist este transformat intr-o bruta de ororile investigate de-a lungul timpului. FIlmul pare o insiruire de acte superb ordonate pentru a da forma intregului. Ies in evidenta trei dintre acestea toate cu interpretari remarcabile, cele doua interogatorii si scena de familie. Rabufnirea lui : Ai fost vreodata frumoasa?" ne arata alienarea totala fata ce ar mai putea fi uman in viata lui. Atmosfera rece data de peisajul si cladirile unui oras muncitoresc completeaza drama acestui personaj care ii ofera lui Sean Connery poate cel mai bun rol al sau.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2010, 16:38   #2711
horney1
Junior
 
horney1
 
Join Date: Jul 2006
Location: Arad
Posts: 40
forrest gump acum 10 ani misa parut incredibil acuma meh
__________________
It's howdy doody time kiddies, the bad man is here!" - Caleb (Blood II)
horney1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 04:27   #2712
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Machete cu Danny Trejo,chiar ieri l-am vazut la cinema. Nu vi-l recomand,un film mediocru.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2010, 16:59   #2713
Willy4k
Senior
 
Willy4k
 
Join Date: May 2010
Posts: 132
"Land? Land is a ship too big for me, it's a woman too beautiful, it's a voyage too l

Acest film l am revazut ieri si impresia a ramas neschimbata: GENIAL!!!
Povestea unui personaj ciudat in felul lui, care este abandonat de parinti pe un vas de croaziera si care este crescut de un fochist.
Toata viata si-o dedica pianului si impresioneaza de cate ori are ocazia pe cei din jur prin calitatile exceptionale pe care le are.
Sfarsitul filmului m-a impresionat foarte tare si mai ales decizia protagonistului de a ramane pe vas in ciuda faptului ca stia ca va muri.
Un personaj controversat care a ales sa-si petreaca toata viata pe un vas, fara sa atinga nicodata uscatul, dar totodata fara sa aiba dorinta de a face lucrul acesta.
Ma leg aici de premisa ca exista persoane care traiesc pe acest Pamant cu un scop, iar in momentul in care acesta este atins, pot pleca mai departe.....Acesta cred ca a fost si rolul lui "1900".
Trist finalul acestui film si deosebit de impresionant!
__________________
Is a small price to pay for happiness because good things comes in small packages!
Willy4k is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 09:33   #2714
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Butterfly Effect : Revelation (2009) - categoric ma asteptam la ceva macar un picut mai bun. condimentat cu scene brutale gen Saw (probabil au sperat ca poate prin asta sa mai aiba ceva efect) care nu m-au impresionat deloc .... al treilea "Butterfly Effect" e destul de slab.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 12:46   #2715
vds
Veteran
 
vds
 
Join Date: May 2010
Posts: 166
Originally Posted by dragonfly_drk:
eh, da... m-am uitat intr-un sfarsit si la "E pericoloso sporgersi"
un film delicios... mi-a placut la nebunie. intradevar ii dau nota 10.
Pit, ai avut dreptate!

Hehe, m-am uitat la "E pericoloso sporgersi" in aceeasi zi cu tine, coincidenta. Am folosit pana si acelasi cuvant pentru a-l descrie: "delicios". Stilul placut al lui Caranfil, cu care sunt obisnuit de atata timp, m-a facut din nou sa ma simt bine ) .
vds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 12:16   #2716
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Beyond the Valley of the Dolls (1970)
regia: Russ Meyer



They don't do 'em like that anymore ! Intentia autorilor (cult-legendarul Russ Meyer si popularul critic Roger Ebert) a fost sa realizeze "the first exploitation-horror-camp-musical". Si le-a iesit o savuroasa extravaganza plina de femei frumoase, great tits (trademark al autorului), babardeala la greu, petreceri peste petreceri, fine 60's music, toate astea ascunzand eterna drama a socului celebritatii. Personajele sunt atat de caricatural-simpatice (cu aferentele replici criminale) ca n-ai cum sa nu le indragesti. Si cand destrabalarea pare sa continue endlessly ... kaboom ! Un masacru pe atat de scary (we weren't ready for this) pe atat de amuzant in executie si rezolvare. Dar the nice people will live si filmul se incheie cu vocea naratoriala tinandu-ne o morala atat de ingrosata/scoasa in relief incat nu stii daca sa razi sau sa plangi. Overall: a great ride. Dig ?

nota: 10/10 (excelent)

http://www.youtube.com/watch?v=hOyA6...eature=related
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 16:49   #2717
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Confessions Of A Dangerous Mind(2002) Pur si simplu outstanding.Se pare ca directing-ul lui Clooney e mai bun decat acting-ul sau.Si Sam Rockwell intra foarte bine in pielea lui Chuck Barris.Nota 10/10
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 20:07   #2718
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
deception(2008)
6/10 (se poate si mai bine)
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2010, 00:46   #2719
NmpN
Junior
 
NmpN
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 39
Brothers 9\10Foarte bun filmul
NmpN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2010, 09:30   #2720
Mrs.M
Junior
 
Mrs.M
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 27
Rain Man -Un film foarte bun ,emotionant despre dragostea de frate si cu o prestatie extraordinara a lui Dustin Hoffman.

Salt-Nimic interesant sau nou la acest film.Poate un pic imprevizibil la inceput ,dar in rest o Angelina Jolie foarte suparata.

Ice Age 3-Dawn of Dinosaurs -La fel ca precedentele doua filme ale seriei , nici aceasta parte a 3-a nu dezamageste.Indraznesc sa spun ca , chiar a avut mai mult umor ca primele doua.Oricum este o trilogie foarte buna de vazut atat de copii cat si de cei mari .

Despicable Me -Una dintre cele mai bune animatii din ultimii ani .Glume foarte bine alese ,personajele la fel iar acei omuleti galbeni (minioni) sunt de-a dreptul mortali.Nu-l ratati !

Triangle -Un film bun ,imprevizibil ,actori necunoscuti dar foarte bine alesi si o idee originala.Pe langa filmele care tot apar la cinema in ultima vreme ,acesta este un film care merita vazut.
__________________
Debusolat ca un urs rasist langa un panda
Mrs.M is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells