Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Oct 2010, 15:18   #261
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Hai, ba, SMC, tu ai vazut Bergman vreodata?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 16:41   #262
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Am vazut mai Judex (care apropo,esti cel mai tare nickname,trimitandu-ma spre Judex al lui Louis Feuillade din 1916,pe care il ador),dar tot nu vad afinitati.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 17:59   #263
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Martii ma-sii este un film prost.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 18:06   #264
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
O fi,daca tu zici;nimeni nu-ti JUDEXa perceptia,da'tot n-am inteles care-i legatura Muntean-Bergman.
Ca tot te apucasi...
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 18:35   #265
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Mersi de lamuriri,Feuillade...
Alti muschi anemici incordati pe aici,da' sper sa ma insel,macar in cazu' tau,ca-ti iubesc nick-ul... Mi-l dai mie?
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 19:18   #266
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Räspuns la un mesaj injurios (sters, dar încä accesibil administratorilor).
Pitbull


Stiu... neputinta doare!
io,acu cativa ani, incercam sa i explic unui frantuz rolul culorilor in creatile hitchockiene.Era intr-un bar,si eram destul de beti - si ala scrisese o carte despre Hitchcock,si nu abordase "directiile"astea.Mi a varsat berea in poala si am plecat ud acasa pe o temperatura de minus zero grade,asa ca ce spui tu acu' e incalzire pentru mine,da' tot nu-i frumos,si nu-ti face cinste,ca si comentator ce esti.

Last edited by Pitbull : 09 Oct 2010 at 20:32.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 19:29   #267
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Judex:
[Mesaj injurios]

hai, ca asta-i buna!
nu...tu chiar tii mortis sa primesti pedeapsa suprema.

Last edited by Pitbull : 09 Oct 2010 at 20:33.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 19:29   #268
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Până la urmă avem trei categorii de comentatori (spectatori): 1. cei care cred că un film e bun; 2. cei care cred că filmul e prost; 3. ăia care nu ştiu ce cred. Indferent de părerea celor trei categorii, filmul rămâne ăla care este

Judex, eu mi-aş păstra nervii pentru după meci. Sau, deja simţi ceva în privinţa rezultatului?
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 19:33   #269
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by c.ghevara:
Până la urmă avem trei categorii de comentatori (spectatori): 1. cei care cred că un film e bun; 2. cei care cred că filmul e prost; 3. ăia care nu ştiu ce cred. Indferent de părerea celor trei categorii, filmul rămâne ăla care este

uau!!!
ce filozof esti, c.!
incearca s-o asezi cumva altfel si va suna exact ca un sodaj de opinie.
daca filmul e ala care e, ce sens mai au parerile????mai intereseaza pe cineva?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 19:53   #270
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Räspuns la un mesaj injurios (sters, dar încä accesibil administratorilor).
Pitbull


Dear JUDEX,

Daca ar fi sa ma iau numai dupa postarile tale de pe acest tread, imi dau seama ca lumea de pe forum te judeca cumva gresit. De ce? Fiindca iau in considerare opiniile unui "cinefil" al carui ECRAN cinematografic, nu este nici pinza din sala de cinema si nici ecranul TV-ului/calculatorului, ci stadionul de forbal. Camil Petrescu (de care sunt aproape sigur ca ai auzit) face niste descrieri succinte ale fenomenului fotbalistic, incluzind acea imagine de descarcare masculina incarcata de frustrarea si obida zilnica, in tribunele incarcate de hormoni trepidind. Sincer,chiar iti recomand sa incerci experienta lecturii lui Camil Petrescu si apoi,daca te prinde flama,sa incerci si un meci la fata locului. Nu de altceva, dar comentariile tale la diverse subiecte s-ar incadra perfect in registrul unei incinte fotbalistice.
Daca consideri cumva ca ti-am lezat ceva, in principiu orgoliul, nu te lasa sedus de dulcea pasare a exprimarii buruienoase aici pe forum, ci incearca o solutie mai adecvata, asa cum ti-am sugerat mai sus.
La fel, daca pretentiile tale intelectuale,depasesc nivelul subiectelor acestui forum, incearca totusi sa fii mai ingaduitor si sa incerci sa ne explici si noua (pasnic), acolo unde afisam o intelegere defectuoasa a problemei.

In rest, iti doresc numai bine si o recuperare cit mai curinda.

P.S. Si nu uita ca alcoolul nu este o solutie chiar la toate si nu toata lumea e dispusa sa-ti suporte la infinit comportamentul mirlanesc (si sunt extrem de blind in exprimare).

Last edited by Pitbull : 09 Oct 2010 at 20:33.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 20:04   #271
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Mai bine filozof!
Bine, o aşez mai clar. Doar cei care nu ştiu ce să creadă (categoria 3) sunt interesaţi de părerile altora. Din ceea ce am văzut aici, fiecare încearcă să-i convingă pe ceilalţi. Categoriile 1 şi 2 nu sunt interesate, în realitate, de părerea celeilalte tabere.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 20:17   #272
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by c.ghevara:
. Categoriile 1 şi 2 nu sunt interesate, în realitate, de părerea celeilalte tabere.

eror total.
am propus sa discutam, numai dupa ce, tu si keepy vedeti filmul.
cum iti poti da cu parerea despre un film pe care nu l-ai vazut?
din start e diferenta intre noi. eu, Pit si Lelouche l-am vazut, deci vorbim in "cunostinta de vizionare".
voi, in cunostinta de ce?

Last edited by rvn : 09 Oct 2010 at 20:19.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 20:23   #273
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Pai da...
ca categoriile 1 si 2 incearca sa convinga categoria 3 ,care sunt incerti si cauta pierduti pareri situate intr-e propunerile taberelor 1 si 2.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 20:29   #274
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am cerut deja bannarea turbulentului (pentru a doua oarä în ultimele 24 de ore).
Orice nouä iesire mahalageascä o va justifica în continuare, cu atât mai mult.
Deocamdatä, vä cer tuturor sä-l ignorati - ca sä am mai putine mesaje de sters (sau de editat lämuritor) când voi face curätenie.

Last edited by Pitbull : 09 Oct 2010 at 20:34.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 00:37   #275
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
keep, undeva incepe trierea, altfel exista sute de mii de filme de care nu voi auzi vreodata, tocmai pentru ca nu au fost mediatizate in nici un fel. "Marti" nu ma tenteaza asa cum nici altele prezentate la festivale nu m-au tentat.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 01:39   #276
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am sters de-aici câteva dejectii ale altui user (nu bannabilul de mai sus), socante prin ura lor violentä la adresa noilor filme românesti si trivialitatea injuriilor aduse celor ce le agreeazä, si le-am adus la cunostinta administratorilor.
Indiferent de decizia acestora, îl avertizez serios sä se potoleascä. Toate au o limitä. Chiar toate.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 11:39   #277
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
“Marţi, după Crăciun”, dublu premiat la Namur
Alexandra Olivotto

“Marţi, după Crăciun” a câştigat premiul pentru cel mai bun lungmetraj (“Bayard d’Or du Meilleur film”) la Festivalul de Film Fracofon de la Namur. Lui Mimi Brănescu, interpretul rolului principal, i-a revenit distincția pentru cel mai bun actor: “Bayard d’Or du Meilleur comédien”.


În “Marţi, după Crăciun”, Mimi Brănescu îl interpretează pe Paul, un bărbat de 40 de ani, care este căsătorit de 10 ani cu Adriana (Mirela Oprişor), cu care are o fetiţă, iar de câteva luni trăieşte o poveste de dragoste alături de Raluca (Maria Popistaşu), dentista fiicei sale. Înainte de Crăciun Paul trebuie să aleagă între cele două femei.

“Marţi, după Crăciun” este cel de-al treilea film la care Radu Muntean şi Mimi Brănescu colaborează. Este în acelaşi timp cel de-al treilea lungmetraj al cineastului care participă la Festivalul de Film de la Namur după “Hârtia va fi albastră” – premiat în 2006 cu Premiul Special al Juriului – şi “Boogie”, în 2008.În cadrul FIFF, “Marţi, după Crăciun” a participat în competiţia oficială alături de alte 15 filme.

Festivalul de Film Francofon se organizează la Namur din 1986, când a fost înfiinţat la iniţiativa participanţilor la Forumul de la Paris. Scopul lui era să prezinte publicului pelicule din zona francofonă. Din 1988, festivalul este susţinut în mod oficial de Organizaţia Naţională a Francofoniei.
În Benelux “Marţi, după Crăciun” va fi distribuit de firma BrunBro Films, data lansării în cinematografe nefiind încă stabilită.

În România filmul rulează în cinematografe din data de 17 septembrie, iar în acest weekend poate fi văzut în Bucureşti, la Hollywood Multiplex, Movieplex Cinema Plaza, precum şi la Noul Cinematograf al Regizorului Român, unde copia are subtitluri în limba engleză. În ţară poate fi vizionat la Arta, Sibiu, Cityplex Constanţa şi la Dacia Panoramic în Piatra Neamţ.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/mart...ur-908474.html
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 17:26   #278
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Raspuns la alt mesaj de scandal, pe care l-am sters.
Pitbull


uite si aberatiile de care spun... bravos. zici de mine ca aberez si tu te dai de nu stiu cat timp cu pumnu in piept ca un film e naspa. hello. revino-ti. pe cine incerci sa convingi aici?
dupa toate injuraturile pe care le-ai tras, sincer, nu ai reusit sa ma convingi sa nu ma uit la film. si nici nu cred ca ai convins pe nimeni. so, ai muncit degeaba, vei fi bannat degeaba, pentru niste aberatii.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.

Last edited by Pitbull : 10 Oct 2010 at 17:32.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 17:39   #279
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Libelulo, Lelouche, rvn si în general toti userii cu bun-simt.
Nu le mai räspundeti scandalagiilor. Asta urmäresc, sä fie bägati în seamä.
In ceea ce mä priveste, m-am säturat sä mai tolerez aici, sub pretextul unei "democratii" abulice, al unui "drept la opinie" rudimentar si a unei "libertäti de expresie" mahalagesti, toate ineptiile si trivialitätile. Dacä unii useri, ca Gionloc, de pildä, îsi justificä pe deplin atitudinile critice, altii nu fac decât sä înjure, sä agreseze si sä perverteascä mereu atmosfera, repetând la nesfârsit aceleasi si aceleasi manifestäri sociopate si de prost-gust - de foarte multe ori, asezonate cu insulte de cea mai scabroasä spetä. Ei bine, nu e nevoie sä le mai repete. Le-am retinut, îi compatimim cu dispret pentru ele, nu mai au nimic nou de spus, deci sä tacä.
Mesajele ofensatoare au fost sterse dar, desigur, le sunt accesibile administratorilor. Pânä când ei îsi vor exprima clar pozitia fatä de aceste abuzuri, îmi voi folosi prerogativele de moderator pentru a curäti de zoaie si läturi topicurile privitoare la filmul românesc contemporan.

Last edited by Pitbull : 10 Oct 2010 at 17:44.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 21:01   #280
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Ok, am inteles, sunt cativa useri, in frunte cu keepwalking si judex, carora nu le place Marti, dupa Craciun. Toata lumea a priceput asta. Putem acum trece mai departe, va rog?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells