Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jul 2010, 15:54   #301
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by ricutza:
The English Patient (Pacientul Englez) de Michael Ondaatje
Dupa ce am mers sa vad filmul, care intr-o prima faza nu mi-a placut, l-am discutat cu o colega de generala (pe-atunci). Ea mi-a zis ca e cea mai frumoasa poveste de dragoste pe care a vazut-o pe ecrane. Eu n-am fost de acrod cu ea, evident, insa citind cartea acum, incep sa ma gandesc ca e foarte posibil sa fi avut dreptate. Trebuie clar sa revad filmul, dar deocamdata pot spune cu certitudine ca pasajele dintre el si Katherine sunt absolut superbe si sunt clar undeva in topul celor mai frumoase povesti de dragoste citite dfe mine.
Eu n-am vazut filmul (la vremea lui si nici dupa). Anul trecut mi-am cumparat cartea sperand sa accelerez procesul, incepand cu cititul. It's still pending, dar bine ca postul tau mi-a amintit de ea.
Btw, acum ceva vreme citeai The Kindly Ones, ai terminat-o?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 17:26   #302
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Viseaza androizii oi electrice ? (recitit)

Ptr.scoala:La tiganci,Maitreyi,Al.Lapusneanul,Chiritele & alte futeri inutile

Last edited by alextreme93 : 15 Jul 2010 at 17:39.
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 19:06   #303
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eliade nu e chiar asa futere inutila cum ai fi tentat sa crezi. Nu e un prozator excelent, dar a scris cateva chestii nu tocmai de lepadat. Maitreyi nu e cel mai bun exemplu totusi.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 21:46   #304
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Alextreme, ia mai gandeste-te putin, ca te simt capabil.
Nu raspunde acum, gandeste-te de ce e nevoie sa parcurgi anumite etape mai lejere la inceput.

Miercuri, Eliade is God!!!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 22:16   #305
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
cineva ar zice ca Eliade e umbra lui Huxley ) .

am citit Kundera , am inceput cu Gluma , si termin cu Insuportabila usuratate a fiintei .
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 11:13   #306
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Oameni buni,nu-mi dati in cap !

Nu sunt mare fan Eliade,doar La tiganci si Romanul adolescentului miop mi-au placut.
Futeri inutile d'ale lui Eliade mi s-au parut Maitreyi(si am observat ca are anumite similaritati cu Enigma Otiliei) si Nunta in Cer (romanul pare foarte actual),dar mi se pare ceva greu de digerat.

Dar la futerile inutile din postul meu anterior ma refeream la Chiritele,Al.Lapusneanul si nementionatul de atunci(Moara cu noroc)
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 13:06   #307
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Nici nu credeam ca te referi la Eliade, desi vad ca vorbesti in termeni specifici culturii pop despre el, ceea ce denota cretinism in stare pura.

Asa ca nu te mai obosi degeaba, ne-ai convins.

Doamne, din ce in ce mai des imi doresc sa fi intrat in invatamant sa dau de pamant cu astia la bac, cu riscul de a umple tara de Dorei. Poate ca ar fi fost chiar mai bine si n-am fi avut acum atatia spiruhareti.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 13:38   #308
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Originally Posted by Judex:
Nici nu credeam ca te referi la Eliade, desi vad ca vorbesti in termeni specifici culturii pop despre el, ceea ce denota cretinism in stare pura.

Asa ca nu te mai obosi degeaba, ne-ai convins.

Doamne, din ce in ce mai des imi doresc sa fi intrat in invatamant sa dau de pamant cu astia la bac, cu riscul de a umple tara de Dorei. Poate ca ar fi fost chiar mai bine si n-am fi avut acum atatia spiruhareti.

Adica sunt dobitoc doar ptr.faptul ca nu-mi place Eliade?
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 13:38   #309
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by ricutza:
The English Patient (Pacientul Englez) de Michael Ondaatje
Dupa ce am mers sa vad filmul, care intr-o prima faza nu mi-a placut, l-am discutat cu o colega de generala (pe-atunci). Ea mi-a zis ca e cea mai frumoasa poveste de dragoste pe care a vazut-o pe ecrane. Eu n-am fost de acrod cu ea, evident, insa citind cartea acum, incep sa ma gandesc ca e foarte posibil sa fi avut dreptate. Trebuie clar sa revad filmul, dar deocamdata pot spune cu certitudine ca pasajele dintre el si Katherine sunt absolut superbe si sunt clar undeva in topul celor mai frumoase povesti de dragoste citite dfe mine.
Eu n-am vazut filmul (la vremea lui si nici dupa). Anul trecut mi-am cumparat cartea sperand sa accelerez procesul, incepand cu cititul. It's still pending, dar bine ca postul tau mi-a amintit de ea.
Btw, acum ceva vreme citeai The Kindly Ones, ai terminat-o?

yup yup...iti rapsunsesem si acolo dar probabil n-ai mai vazut. Deci da, am terminat-o. Ultimele doua capitole m-au cam dezamagit, si nu stiu daca e o carte pe care as recomanda-o, dar n-as fi surprinsa daca ar deveni o carte de referinta in cativa ani. Mi-a placut extrem de mult cum e redata perspectiva lui (chit ca atrocitatile din timpul razboiului sunt super socante), numai ca la un momentdat devine prea nebun ca sa-l mai cred. Dar daca te apuci sa o citesti, sa-mi povestesti cum ti se pare.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 13:48   #310
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Nu, Alex, problema ta cea mare este ca nu incerci sa intelegi lucrarile respective, sa le descifrezi singur, sa parcurgi toate etapele formarii tale ca individ. Si nu am zis ca esti dobitoc.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 13:52   #311
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Originally Posted by Judex:
Nu, Alex, problema ta cea mare este ca nu incerci sa intelegi lucrarile respective, sa le descifrezi singur, sa parcurgi toate etapele formarii tale ca individ. Si nu am zis ca esti dobitoc.

Am perceput totul.Credeam ca va avea loc vreo polemica.
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 13:53   #312
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by gropitse:
cineva ar zice ca Eliade e umbra lui Huxley ) .

am citit Kundera , am inceput cu Gluma , si termin cu Insuportabila usuratate a fiintei .

eu am inceput cu Insuportabila usuratate a fiintei si am de gand sa continui
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 14:12   #313
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by alextreme93:
Originally Posted by Judex:
Nu, Alex, problema ta cea mare este ca nu incerci sa intelegi lucrarile respective, sa le descifrezi singur, sa parcurgi toate etapele formarii tale ca individ. Si nu am zis ca esti dobitoc.

Am perceput totul.Credeam ca va avea loc vreo polemica.
Nu, nu, vazandu-te asa de aerian in materie de lecturi, am dat-o eu intr-o alta duda care ma seaca. Doar ai grija la ce ti-am spus, incearca sa aprofundezi, sa intelegi si nu mai da verdicte fara argumente solide.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 14:13   #314
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Originally Posted by Judex:
Originally Posted by alextreme93:
Originally Posted by Judex:
Nu, Alex, problema ta cea mare este ca nu incerci sa intelegi lucrarile respective, sa le descifrezi singur, sa parcurgi toate etapele formarii tale ca individ. Si nu am zis ca esti dobitoc.

Am perceput totul.Credeam ca va avea loc vreo polemica.
Nu, nu, vazandu-te asa de aerian in materie de lecturi, am dat-o eu intr-o alta duda care ma seaca. Doar ai grija la ce ti-am spus, incearca sa aprofundezi, sa intelegi si nu mai da verdicte fara argumente solide.

roger that.
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2010, 14:45   #315
Alexa9793
Novice
 
Alexa9793
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bucuresti
Posts: 7
Am terminat nu de mult timp "Pretul sangelui" de Tanya Huff,o carte ce povesteste cazurile pe care trebuie sa le rezolve o fosta politista,actuala detectiv particular in legatura cu crimele unor vampiri.Iar de curand am inceput "La sud de granita,la vest de soare" de Haruki Murakami in care acesta ne povesteste viata angajatului unui bar in spatele carei se afla suferinta si iubire.
__________________
"Lumea e interesantă tocmai pentru că lucrurile nu se întâmplă aşa cum vrei."(H.Murakami)
Alexa9793 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2010, 18:43   #316
bonbons
Guru
 
bonbons
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 403
Octavian Paler-Drumuri prin memorie
bonbons is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2010, 00:26   #317
enjoy.life
Junior
 
enjoy.life
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 73
Jeff Kinney - Diary of a wimpy kid (Jurnalul unui pusti)
enjoy.life is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2010, 23:11   #318
alexandru_d
Senior
 
alexandru_d
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 83
Thumbs up

Crimă și pedeapsă (1866) - Feodor Mihailovici Dostoievski
alexandru_d is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 16:33   #319
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
"Portretul lui Dorian Gray" şi "Bătrânul şi marea".
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2010, 16:16   #320
NecroRadu
Novice
 
NecroRadu
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1
Kirschner ,, Arta de a fi egoist"
NecroRadu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells