Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Sep 2005, 20:32   #3241
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
people vs larry flynt 8/10

wow, sunt fan woody, si norton, dar mrs love a jucat atat de bine...nu zic ca nu erau experiente traite cu varf si indesat si poate de aia i-a iesit transpunerea in pielea personajului....n-am stiut pana aseara nimic ds viata lui flynt, spre rusinea mea... ca lucrez in cladirea lui
__________________
roark
alex2 is offline   sendpm.gif
Old 29 Sep 2005, 20:34   #3242
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Moartea domnului Lazarescu - ...8.5/10 un film foarte greu de descris in mod critic (oricum nu ma pripec la asta ) in schimb...un film romanesc foarte bun (cam lungit, parerea mea)...dar in locul 2 la mine...Filantropica tot a fost mai bun...back ontopic....acest film prezinta sistemul medical romanesc intr-un mod exceptional...dar eu unu nu cred ca isi bate joc de el...daca va uitati, toate spitalele arata impecabil si au aparatele necesare de ultima tehnologie...tot ce e putred e inima omului (aici doctorii si doctoritele sictirite)...oricum e un film greu de descris cu multe plusuri si putine minusuri...prezinta o realitate dura, care din pacate exista in Romania...e oribil sa fi singur, batran si bolnav in Romania...

de vazut...pentru a-l intelege...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 29 Sep 2005, 21:22   #3243
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
"The Skeleton Key" 7/10 Un thriller "fresh" cu accente supranaturale despre lumea hudu, o religie cu elemente de magie, cu radacini in practicile voodoo. Actiunea se petrece intr-o casa izolata prin mlastinile Louisianei unde o asistenta (Kate Hudson mai sexy ca niciodata) trebuie sa ingrijeasca un muribund (John Hurt). Sotia acestuia o femeie de moda veche initiata in hudu, crede ca sotul ei a fost atacat de fantome in timp ce umbla prin pod si astfel a fost adus in starea de paralizie. Casa, mare si de moda veche, are un trecut cam patat de sange, iar pentru toate usile exista o cheie unica (de unde si titlul filmuli). Tanara asistenta, cu moartea tatalui pe constiinta, face tot posibilul sa-l ingrijeasca cat mai bine pe batranul muribund si nu mare i-e mirararea cand acesta ii cere ajutorul, rugand-o sa-l scoata din casa. Si mai mare ii va fi insa uimirea cand va deschide usa incaperii din pod...
Filmul e regizat de Iain Softley ("Kpax" si "Hackers") care filmeaza videoclipistic cu schimbari rapide de unghiuri (nimic deosebit dar arata bine). Kate Hudson nu e rea de loc, coloana sonora abunda in blues si acid jazz a la New Orleans iar regizorul reuseste sa creeze o atmosfera destul de tensionanta pe alocuri desi filmul nu se ridica la inaltimea unui "Angel Heart". Punctul forte al acestui thriller este ca reuseste sa te induca in eroare, astfel incat cu un sfert de ora inainte de final sa crezi ca o da in clisee Hollywood-iene pe ultima suta de metri. Totusi reuseste sa surprinda iar explicatia e de bun-simt (de fapt e evidenta). Din punctul meu de vedere realizatorii s-au descurcat mai bine decat aceia ai lui "Saw" de exemplu.
Astept cu nerabdare "The Devil's Rejects" si "Red Eye" si sper ca sfarsitul de an sa fie mai bogat in thrillere de calitate!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 29 Sep 2005, 22:02   #3244
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
teroristule, red eye o orice numai thriller de calitate nu. FYI.
__________________
roark
alex2 is offline   sendpm.gif
Old 29 Sep 2005, 22:14   #3245
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Astept totusi sa ma conving singur din 2 motive: e considerat Wes Craven's Great Comeback (cu toate ca nu-mi pun prea mari sperante in asta) si rolul negativ e interpretat de Cillian Murphy care a fost foarte smecher in "28 Days Later"!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 30 Sep 2005, 11:50   #3246
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Pitbull:
Ciudat...! 16.gif My top three comedies ever remain:
"Balul pompierilor"
"Generalul"
"Young Frankenstein"
urmate de:
"Some Like it Hot"
"It's a Mad Mad Mad Mad Mad World"
Laurel & Hardy

ciudat si pt mine:

-'balul pompierilor' a fost senzational (e preferatul meu din perioada 'europeana' a lui forman si am scris despre el dupa o vizionare tardiva la cinemateca)

-n-am consumat prea mult buster keaton, dar tot mai misto mi se pare chaplin :oops:

-n-am vazut 'young frankenstein', dar daca ma mai pisezi mult, il cer la cinemateca

-'some like it hot: mi se pare over-over-rated... dincolo de ideea inedita, de intepretarile lui lemon & mathau (sa se odihneasca in pace) si de inceputul alert, plin de umor negru si spontaneitate, decurge lent si se cocoseaza rapid, sub greutatea aceluiasi umor usor sexist. deci,sorry... in ce priveste comedia lui wilder, raman mare fan al apartamentului

-slapstick-ul lui stan si bran nu cred, sincer, ca m-ar mai impresiona la fel mult ca acum 10 ani, cand il consumam fara masura... iarasi, parca prefer chaplin.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 30 Sep 2005, 12:54   #3247
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by notorious:
-n-am consumat prea mult buster keaton, dar tot mai misto mi se pare chaplin :oops:

NO way!! :shock:

-'some like it hot: mi se pare over-over-rated... dincolo de ideea inedita, de intepretarile lui lemon & mathau (sa se odihneasca in pace) si de inceputul alert, plin de umor negru si spontaneitate, decurge lent si se cocoseaza rapid, sub greutatea aceluiasi umor usor sexist. deci,sorry... in ce priveste comedia lui wilder, raman mare fan al apartamentului

aici cam ai dreptate... dar nimic dspr marilyn???

in alta ordine de idei:
ieri am vazut - la cinemapro - 'mr & mrs smith', care e un fel de 'war of the roses meets mission: impossible', f haios & all that, they camp it out cit se poate, angelina - superba & mortala & whatever -, DAR: traducerea e absolut pe-na-la!!! kestii gen: 'berbecutz' pt barbecue (! :lol: ), 'linii' pt replici, 'intelesuri' pt means (= acolo era sensul de 'mijloace'), 'chat-ul minciunilor' pt 'web of lies' si - my favorite! - 'care sint ciudateniile' pt 'what are the odds'... :w00t: trebuie vazut ca sa fie crezut!
cind am iesit, neli gheorghe a avut o 'linie' geniala - a zis: baiatu asta (= sorin mihai roman) ar trebui sa ne dea o frina
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 30 Sep 2005, 17:39   #3248
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Airlight is offline   sendpm.gif
Old 01 Oct 2005, 11:51   #3249
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
trebuie neaparat sa vad 'mr. and mrs. smith'. :lol:

in schimb, da-i cu wedding crashers, o oboseala de comedie, uber-unfunny si plicticoasa, de-ti vine sa te zgarii pe ochi in somn. pe langa faptul ca scenariul mi s-a parut o carpaceala insailata (ok, sa zicem ca filme k lumea cu nunti s-au mai vazut - vezi '4 weddings and a funeral' - dar alea mai aveau ceva umor), mai face si pacatul sa plaseze tot greul pe nasul borcanat al lui owen wilson si pe fata bleaga a lui vince vaugh (unul dublu :sick: pt tipul asta)... unul vb mult si repede, celalalt vb mult si rar, iar in film, per ansamblu, se vorbeste mult, inutil si ff enervant. de acea rachel mcadams (v. 'the hot chick' si mai recentul spook-masters's thriller 'red eye'), nu mai zic: e la fel de naturala ca un picior de lemn.

keep out !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 01 Oct 2005, 12:09   #3250
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
Cesky Sen - mult de discutat.fermecator pana te prinzi cat de putin e aportul realizatorilor de "generic" si cat de mult a functionat "sonarea" si nervul creativilor. other than that, functional simbolul cu UE pana intr-un anumit punct. sau mai important, de la un anumit punct. cine stie cunoaste.

Y tu mama tambien- :love: i am a fan. diego luna masterpiece. bernal cade un pic in spate. foarte bine imaginea. foarte bine mise en scene. un fel de doku-drama declarat (vezi umbra d.o.p-ului - manifest).
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 01 Oct 2005, 15:42   #3251
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
nu vreau sa vad "mr. and mrs. smith", pentru ca l-a vazut ALS-ul si i-a placut. il cred pe cuvant... astept - cu interes - ca notorious sa-l contrazica...
nu vreau sa ma enervez citind postarile abisal-agramate ale domnisoarei obvious, dar ma enervez. deci exist...

un film: "Cinderella Man" - 6,5/10. Sper sa fie tradus in romana "Un baiat de milioane". dar n-are nici o sansa la Oscar...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 01 Oct 2005, 20:20   #3252
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Intr-un final a ajuns si la cinemaul din centrul urbei mele, mirificul, fantasticul si extravagantul: "George A. Romero's Land of the Dead". Cu chiu cu vai am reusit sa iau cu mine vreo 3 prieteni care mai de graba ar fi mers la "The Island" care rula la cinematograful rival. Unul a plecat dupa faza cu "popa fara cap" iar ceilalti doi au spus ca e cea mai mare porcarie pe care au vazut -o in ultima vreme. Eu ce sa spun... George Rocks! Mi-a placut pentru ca mi-a adus aminte de celelate trei parti ale quadrologiei, pentru ca are printre interpreti pe Dennis Hopper ("Zombies man... They creep me out!") si Asia Argento, pentru ca mortii-vii dezvolta capacitati intelectuale si comportament de haita fiind condusi de un zombie negru, pentru ca e delicios de violent si nu se da inapoi de la nimic in ceea ce priveste "Blood & Gore", pentru ca e , din nou, o satira la adresa societatii de consum, pentru ca are un final cu foc de arificii si pentru ca lasa loc de continuari! Rock On, George! Rock On!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 01 Oct 2005, 20:50   #3253
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by herbert:
nu vreau sa vad "mr. and mrs. smith", pentru ca l-a vazut ALS-ul si i-a placut. il cred pe cuvant... astept - cu interes - ca notorious sa-l contrazica...
:lol:




The Evil Dead - -/10: my last fling... Nu am putut sa nu remarc diversitatea unghiurilor si miscarilor de aparat pe care Raimi le gaseste (in conditiile in care era vorba in principal de o singura locatie)... De asemenea, nu m-am simtit ofensat de cliseele tipice si previzibilitatea actiunii... Insa parca de prea multe ori imi spuneam in gand: "Chestia asta nu e chiar necesara" (in special la dialoguri ). Dupa ce m-am chinuit sa-i dau o nota in vecinatatea adevarului, i-am bagat pe toti in puIa si l-am lasat asa, cu "-/10"...

The Gold Rush - 9/10: pe Cultural, versiunea 'refacuta', cu muzica, ceva efecte sonore si 'dialoguri descriptive' (Chaplinc povestind filmul ca pentru copii). Calitatea imaginii primeste insa 10 puncte.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 02 Oct 2005, 07:58   #3254
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
hm... eu i-am dat 'cinderellei' calificativul 're:gal' in 'reublik'...
inca o data nu ma-ntilnesc cu herbert in gusturi! :?
o fi de la el, o fi de la mine?
point is: who cares?
keep nervewrecking!
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 03 Oct 2005, 00:02   #3255
mihai_t
Senior
 
mihai_t
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 79
Vazut de curand un horror sud-coreean, Redeu-ai (2005 - Dong-bin Kim) - 6.5/10 - o combinatie intre Dark Water + Ring + The Sixth Sense + Crima din Orient Expres + altele care mi-au scapat. Thumb up pentru faza cu peruca ucigasa.
Yakuza Papers - 2 to 5 - Kinji Fukasaku - 9.5/10 - Sefi yakuza care plang pentru a-si convinge locotenentii sa le ramana fideli, batai de strada in care nu se moare dupa primul pumn, gloante care refuza cu obstinatie in a-si atinge tinta, atatea tradari incat la un moment dat nici nu mai stii cine cu cine se bate, o groaza de tipi maniaci, taieturi de ziare, aceeasi muzica care se repeta in toate filmele dar de care nu te saturi, niste personaje cool dar ticaloase, la urma urmei - atat de aproape de viata incat aproape ca il vezi intr-unul din locotenentii yakuza pe directorasul de marketing din firma ta ce viseaza ca intr-o zi sa ajunga CEO - noroc ca esti pe faza si vei face orice sa i-o iei inainte.
mihai_t is offline   sendpm.gif
Old 03 Oct 2005, 09:44   #3256
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by MinRep:
The Evil Dead - -/10: my last fling... Nu am putut sa nu remarc diversitatea unghiurilor si miscarilor de aparat pe care Raimi le gaseste (in conditiile in care era vorba in principal de o singura locatie)... De asemenea, nu m-am simtit ofensat de cliseele tipice si previzibilitatea actiunii... Insa parca de prea multe ori imi spuneam in gand: "Chestia asta nu e chiar necesara" (in special la dialoguri 10.gif). Dupa ce m-am chinuit sa-i dau o nota in vecinatatea adevarului, i-am bagat pe toti in p*** si l-am lasat asa, cu "-/10"...

greu sa argumentez de ce mi-a placut 'evil dead'. poate ca eram prea mic si nu-mi lipsea acel simt al campy fun'-ului care acum mi s-a atrofiat considerabil. 'the evil dead' este atat de constient de propria origine si are o imaginatie atat de distructiva, de a pasi prin acele clisee (despre care mentionezi si tu) si de a le parodia / demonta cu atata frenezie, incat rezultatul final este cel mai dement(ial) film-omagiu de pe teritoriul horror-ului de serie B. cred ca este (pe bune) singurul film vazut pana acum a carui valoare vine intocmai din cat de cheesy-and-aware-of-the-fact este. nu prea te-am convins, nu ? vezi ca pe www.rottentomatoes.com, are cronici 100% pozitive. :shock:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 03 Oct 2005, 10:04   #3257
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
the great expectations este cel mai slab flm al lui lean pe care l-am vazut pana acum... ok, sa zicem ca nu poti sa nu operezi anumite modificari unui roman amplu & de adanca observatie sociala si umana precum 'marile sperante', dar chiar o fi bine sa excluzi cu totul personaje ale cartii ?... chiar nu mai era loc de orlick (care, intr-un moment de maxima intensitate in carte il ameninta cu moartea pe pip ?), sau dl drummle (culmea vulgaritatii si dizgratiei) chiar trebuia redus la un personaj de carton - bidimensional, cu alte cuvinte ? dar ceea ce m-a frustrat cel mai tare a fost mai degraba felul in care este capturata latura 'aventuristica' a romanului in detrimentul observatiei sociale si umane - motiv pt care, de ex., pip devine prea peste noapte un 'snob'. plusuri incontestabile: imaginea superba (vezi intalnirea din cimitir), portretul doamnei havisham (sublim), si, ma rog sa zicem fidelitatea cu care urmareste lean firul romanului.

oare versiunea cuaron e mai buna ? :?

the thing e alta bazaconie SF over-rated, care se 'alienizeaza' singura. incomparabil sub filmul facut de hawks-nyby, nu numai datorita scenariului gaunos, plin de personaje bidimensionale (iarasi ? )care intra-ies aiurea din scena, fara nici o logica decata liberului-arbitru, dar si din cauza efectelor pe care mizeaza: 'the thing from another world' era un SF inteligent, realist, care mergea mai mult pe angoasa starnita de prezenta in baza aceea izolata (fotografiata intr-o imagine alb negru perfecta, la fel de claustrofobica precum motelul bates din 'psycho' !) a unui monstru extraterestru, si pe stradaniile cercetatorilor de a analiza pericolul si de a-l infrumnta prin mijloace inteligente. in timp ce carpenter, influentat, acum, in mod direct de 'alien' (chiar si structural, as zice ! vezi exploatarea bazei norvegiene), mizeaza aproape in totalitate pe efectele viscerale ale creaturii in cauza: muci, bale, carne etc., coborand totodata IQ-ul intregului grup de oameni, preocupati parca mai mult sa-si distruga adapostul si sa se omoare intre ei decat de supravietuire...

idee buna irosita de minti de curcani... SLAB.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 03 Oct 2005, 13:14   #3258
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by notorious:
the thing e alta bazaconie SF over-rated,

EI PE PULA!

Mda. Cel mai recent film vizionat:

NICI UNUL. Astept The Corpse Bride si Frágiles care se anunta a fi un horror mishtocutz.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 03 Oct 2005, 17:23   #3259
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
si mie mi-a placut the thing.

night watch 7/10 - prost nu e, chiar daca pleca lumea din sala mai rau ca la notre musique. realizare buna, poveste misto. da, sunt anumite scene mai penale dar le-am trecut cu vederea, partial si pentru ca builds up things bine pentru urmatoarele parti.
vazui si vreo doua trailere la sequel, care se numeste day watch si care chiar nu pare rau.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 03 Oct 2005, 22:57   #3260
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Cinderella Man...mult prea smecher film...cel mai tare film al anului dupa mine....mai ales p la jumate...mai aveam putzin si plangeam..atat de mult m-a impresionat...faza cand i-a dat fetitei lui bucatica de carne care o avea el ...dar e bine ca m-am inveselit la final
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells