Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jun 2011, 19:15   #3601
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,623
Sa nu anticipam Si, fara sa fiu dramatic, nu cred ca m-ar putea impinge ceva sa il mai vad o data/vreodata Nu cred ca are varsta vreo legatura cu faptul ca nu mi-a placut filmul. As cere prea mult daca te-as intreba ce ti-a placut tie la el?
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2011, 20:23   #3602
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
L-am vazut acum foarte mult timp, ar trebui sa-l revad probabil. Mi-a placut atmosfera, intimitatea dintre cei doi. Nu imi amintesc nimic din dialoguri, am imagini dispersate in minte, nu-mi amintesc o anumita scena, dar cind ma gindesc la filmul asta am o senzatie de caldura, liniste, placuta, asa cum am si vis-a-vis de filmele lui Kar-Wai Wong . Mi-au placut filmarile alb-negru, luminile sau lipsa luminilor si ritmul lent nu mi s-a parut enervant, din contra. In definitiv cu ce raminem dupa un film vazut cu 20 de ani in urma? Nu putem sa ne amintim detalii decit daca e un film rasvazut, poate cu o poveste daca e impresionanta si pe ea se axeaza filmul, dar de multe ori raminem doar cu starea care ne-a indus-o filmul pe moment.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2011, 21:39   #3603
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
"Stalker" - revazut prima oara dupa vreun an jumate . Vroiam sa fac o retrospectiva Tarkovski saptamana asta (inclusiv cartea "Sculpting in Time" care nu e doar cartea mea de cinema preferata dar si una din cartile de capatai in general) pentru ca fiecare din filmele lui l-am vazut o singura data, dar nu pot sa tin un asa ritm. Pe deasupra, nu stiu ce mi-a venit ca m-am pomenit azi pe la pranz intercaland un "Clerks." (dragut dar cu multe momente amatoricesti si impostoricesti care il coboara sub asteptari - imi pare rau ca l-am vazut). Asa, inapoi la "Stalker" - socant de diferit fata de cum mi-l aminteam, si pe alocuri dezolant. Foarte mult dialog tip bate saua sa priceapa iapa, adica predici si conversatii neraliste cu rol de a dezvalui spectatorului intricatiile narative. Zona este neconvingatoare - arata prea prozaic, n-are prea mult inefabil misterios. Personajele Scriitorului si Profesorului sunt deranjant de parabolice. Ramane pentru mine principala comoara a filmului (si a fimografiei lui T in general) travlingurile acelea infinite si domoale, fotografia si muzica. Momentul preferat e cand la intoarcerea trio-ului, dupa ce camera paraseste carciuma in care il asteapta nevasta pe stalker, sare afara intr-un prim plan lateral asupra fetitei (paralitice) si o insoteste catve secunde bune in tacere, ca si cum copila ar merge pe propriile picioare. Apoi cadrul se da mai in spate si o arata pe fetita purtata pe umerii tatalui. Superb. Si mai e si momentul de langa Camera Dorintelor dupa ce are loc razmerita si cei trei se potolesc si se aseaza pe sezuturi spate-n spate; apoi incepe o ploaie scurta si apoi un travling amplu inapoi ii dezvaluie pe protagonistii intr-un auriu ce-ti taie rasuflarea.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2011, 00:10   #3604
Crist11
Novice
 
Crist11
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 11
Big Mommas: Like Father, Like Son
Crist11 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2011, 13:49   #3605
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
He's Just Not That Into You (2009) revazut 7/10
17 Again (2009) revazut 6/10
Patriotville (2009) 5/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..

Last edited by FlorinMovieFreak : 22 Jun 2011 at 13:52.
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2011, 17:28   #3606
arnoldroland
Guru
 
arnoldroland
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 329
Laid to Rest - revazut si vreau sa spun ca de data asta mi-a placut la nebunie, se afla printre favoritele mele, este un super horror, ce sa mai spun de protagonista ( Bobbi Sue Luther), care si-a intrat in rol si l-a interpretat grozav, nimic de reprosat, nota 10 din partea mea, merita!
arnoldroland is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2011, 17:39   #3607
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
12 Rounds (2009) 6/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2011, 18:08   #3608
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by FlorinMovieFreak:
12 Rounds (2009) 6/10

asta nu e revazut?
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2011, 18:52   #3609
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
.

@FlorinMovieFreak: nu stiu cum poti sa vezi pentru a doua oara atat de multe filme, si majoritatea dintre ele prostii (la unele dintre ele e de mirare si faptul ca le-ai vazut o singura data).
Oricare ar fi argumentul tau, eu zic ca e mare pierdere de vreme; iti irosesti timpul aiurea cand ai putea sa vezi alte filme bune pe care nu le-ai vazut deja.. sau ma rog, sa faci orice altceva.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2011, 21:44   #3610
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
You Got Served 2 Beat the World
5/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 08:41   #3611
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,623
Invasion Of The Body Snatchers (1956)
Exemplu de film peste care trecerea anilor a lasat urme mai adanci. Poate daca atunci se incadra in categoria Horror, acum nu cred ca mai poate speria pe nimeni. Are multe naivitati, mai mult sau mai putin importante(ca de exemplu incapacitatea personajului principal de reactiona uman in anumite situatii intr-un film care tocmai despre asta e -umanitate) Dar ramane un film interesant, din mai multe motive.
In primul rand unul mai personal: atmosfera din film seamana foarte mult (ca sa fim corecti, cartea s-a inspirat din film si nu invers) cu cea din romanul Miezul Noptii al domnului Dean R.Koontz (una din cartile mele preferate, si nu doar din domeniul literaturii horror).
In al doilea rand: filmul e o satira la adresa comunismului (Democratie vs. Comunism sau America vs.Urss fiind un subiect cat se poate de fierbinte atunci: Razboiul Rece intrase in a doua decada iar senatorul McCharthy -actorul din rolul principal e Kevin McCharthy- tocmai declansase o noua "teroare rosie").
In sfarsit, dupa cum ziceam si mai sus, filmul e si o pledoarie pentru umanitate-dar in legatura directa cu punctul de mai sus. Nu putem aprecia capacitatile noastre emotionale pana nu suntem privati de posibilitatea de a le manifesta (si comunismul, intr-o masura mai mare sau mai mica, asta face).
Scena mea preferata (si, in caz ca vreti sa il vedeti, SPOILER).
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 10:35   #3612
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''La vida de los peces"- Matias Bize -Chile -2010- un tip aratos se intilneste (dupa 10 ani ) cu fostii lui prieteni;amintiri ,drame nostalgii + fosta lui iubita.Ritmul filmului este domol spre adormitor si da impresia de videoclip filmat cu incetinitorul .Finalul filmului face insa toti banii.
8/10

http://www.youtube.com/watch?v=W4QpvT0jtoE

Last edited by bremen1980 : 23 Jun 2011 at 11:03.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 10:58   #3613
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Federico:
"Stalker" - Asa, inapoi la "Stalker" - socant de diferit fata de cum mi-l aminteam, si pe alocuri dezolant.
Asta e cel mai stimulant /deranjant aspect al memoriei.Ai impresia ca ti-ai insusit o carte ,un film si cind le recitesti /revezi peste citiva ani ai parte de surpize. Esti dezamagit si poti sa te intrebi ;''Ba dar cum de m-a impresionat in urma cu 5 ani balaria asta ??""Poti sa fii incintat si sa descoperi aspecte care ti-au scapat prima data .
Aminteste-ti de Marienbad !!!
http://www.youtube.com/watch?v=F-FgcenB_pg
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 11:06   #3614
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Am uitat ( ) de'' Los abrazos rotos'' vazut aseara pe TVR.Un Almodovar de calitate care insa nu ajunge la statutul de capodopera.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 12:00   #3615
Cmd93
Veteran
 
Cmd93
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 165
Los abrazos rotos( vazut tot pe TVR) 9/10
Merchant of Venice 7/10
Cmd93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 13:17   #3616
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Federico:
Momentul preferat e cand la intoarcerea trio-ului, dupa ce camera paraseste carciuma in care il asteapta nevasta pe stalker, sare afara intr-un prim plan lateral asupra fetitei (paralitice) si o insoteste catve secunde bune in tacere, ca si cum copila ar merge pe propriile picioare. Apoi cadrul se da mai in spate si o arata pe fetita purtata pe umerii tatalui.

SPOILER !
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 15:11   #3617
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Amelia (2009)
7/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 15:14   #3618
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
X-Men First Class 7/10
Sucker Punch 4/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2011, 13:22   #3619
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

The Book of Eli(2010)-7/10 ma asteptam la altceva de la acest film dar nu a fost rau.
The Hangover Part II(2011)-7/10 a fost bun filmul dar este cu putin sub primul.
The Losers(2010)-6/10 este bunicel filmul dar nu este special cu nimic fata de alte filme cu actiune
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2011, 11:33   #3620
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Ajami'' la festivalul asta de filme evreiesti. Bunicel .
Vad ca este moda asta cu povesti intretaiate ,imbirligate si care se deznoada la finalul filmului. Saru'mana domnu Altman .
8/10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells