Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Jan 2006, 18:55   #3661
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Four Brothers 8.5/10 De mult n-am mai vazut un film care sa ma faca sa ma uit la ecran o ora si 40 min in continuu.
alc is offline   sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 21:18   #3662
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
... iar eu recomand Mon Oncle d'Amerique, pentru unii o revelatie..
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Old 06 Jan 2006, 11:16   #3663
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Just Like Heaven 8/10 Frumoasa poveste de dragoste intre un barbat si o fantoma. Finalul nesurprinzator barbatulul saruta femeia aflata in coma si aceasta se trezeste prin minune din somnul in care se afla de 3 luni. Chestiile de genul asta chiar nu-mi plac da in acest film mi-a placut. Saracul Mark Ruffalo ramane fara iubita cand Reese Witherspoon se trezeste dar nu isi mai aduce aminte de el. Bineinteles ca in orice film romantic aceasta isi aduce aminte in final. Sunt si cateva momente comice cand Mark incearca sa scape de fantoma lui Reese.
alc is offline   sendpm.gif
Old 06 Jan 2006, 11:53   #3664
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Man - 6.5/10 un film amuzant...dar cu momente mai ridicole (in special scena in care Samuel si Eugene erau in piscina...probabil cea mai inutila scena ever), care totusi nu se simt din cauza interpretarilor bune din partea actorilor principali Samuel L. Jackson si Eugene Levy de la care primim exact ce vrem...in orice caz merita vazut pentru acest cuplu, dar recunosc ca nu prea am ras...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 06 Jan 2006, 12:50   #3665
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Alex Leo Serban:
nu, imaginea la 'festen' e kiar aia - de aia se keama k e 'dogma # 1'

eu ma refeream la calitatea inregistrarii, nu la imaginea in sine a filmului.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 06 Jan 2006, 13:04   #3666
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
sling blade, probabil cel mai bun film al lui billy bob thornton (btw - did i say i like this guy ? si mariajul cu angelina jolie, respect, omule ! . asta inseamna cea mai buna scriitura (recompensata cu oscar), cea mai buna regie (desi, culmea, la capitolul asta mi s-a parut mai remarcabil), cel mai bun rol. cu o imagine sobra, un stil total anticalofil si o muzica aproape hipnotizanta, 'sling blade' e un exemplu foarte bun de cinema american independent fara bullshit (ex. 'garden state').

nuovo cinema paradiso, filmul 'vag autobiografic' (ma informeaza nu stiu care sursa) al lui giuseppe tornatore este visul unui cinefil. el nu transforma retrospectia intr-un prilej de a realiza un 'film de autor' (in stil fellini, de exemplu), ci se foloseste de ea pur si simplu ca sa faca un film cald (muzica lui morricone si imaginea in culori vii a siciliei sunt superbe !) desi poate putin excesiv-sentimental pe parcurs. mda, visul unui cinefil e frumos, dar, pe masura ce-ti dai seama ca nu e real, devine cam amarui...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 06 Jan 2006, 14:16   #3667
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Raging Bull - 8/10: Un lucru e clar! Atractiile principale ale acestui film sunt scenele de box (superb coregrafiate si alerte) si prezenta lui Robert DeNiro (care este genial peste tot); iar imaginea in alb-negru are efectul ei... insa parca necazurile conjugale ale lui Jake LaMotta se prelungesc prea mult, imprimand un ton usor obositor intregului. Genial genericul de deschidere si modul in care muzica este folosita pe tot parcursul filmului.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 06 Jan 2006, 17:05   #3668
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
mai multe dar printre ele cache(8.5/10), care mi s-a parut cel mai misto de haneke din ce-am vazut eu regizat de el (mi-a placut funny games dar nu l-am adorat. iar pianista...), sympathy for lady vengeance(8/10) (sub oldboy, dar peste primul din trilogie imo). intre ele am bagat un parole officer (5/10) care e prost dar cu un steve coogan care mai salta filmul pe alocuri (demential e si un cameo al lui simon pegg). astea plus primele doua din trilogia lui kieslowski (ultimul vine acum) care m-au spart. cu precizarea ca, subiectul lui blanc (8.5) fiind mai pe gustul meu decat melodrama din blue (8/10), al doilea mi-a placut mai mult.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 09:27   #3669
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
saw 2(pt.ca-l vazusem si pe primul).cine are nevoie,frate,de filme d-astea?te si intrebi cine pe cine mai influenteaza:"maestrii" orientali(miike, nakata si ceilalti)pe caraghiosii astia care ies de sub mantaua lui tarantino sau vitavercea?aa,and the worst is yet to come:trebuie sa apara si hostel(si,probabil,si cannibal holocaust 2 )
ulrich is offline   sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 09:39   #3670
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by ulrich:
aa,and the worst is yet to come:trebuie sa apara si hostel(si,probabil,si cannibal holocaust 2 )

da' hostel ce are? it's supposed to be a gore fest. and that's good.

si fyi, Cannibal Holocaust 2, din pacate, exista si e o mizerie rara. Oh well, tot primul ramane divinitatea intruchipata.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 12:25   #3671
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Banlieue 13 sau 13th District un remix la Ong Bak. Adernalina de la Luc Besson.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 14:43   #3672
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Nil By Mouth - 9.5/10 - Hmm. How should I put it. Film despre oameni care le vorbesc tatilor lor abia dupa ce-s morti si reci. Cam asa.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 19:18   #3673
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Lord of War nu e ceea ce m-am asteptat :hmm: . Razboiul e o afacere. In spatele tuturor conflictelor armate stau multe interese si politicieni dornici sa inchida ochii in fata banilor. Guvernele puterilor lumii finanteaza astfel de lupte ca apoi tot ei sa se laude ca restabilesc pacea si sa-si impuna controlul in zona. Africanii o duc rau si pe spatele lor se fac o groaza de bani. Banuiam yo . Si Bush e un magar...
Pentru partea de inceput, de la cum se fabrica un glont si cum ajunge in capu' unui nefericit ofer un generos 8/10
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 19:19   #3674
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Citizen Kane
Nota 11 pentru compozitia cadrelor, chiar si pentru acea profunzime didactica a campurilor.Un film superb, desi nu m-as avanta in afirmatii gen cel mai bun film facut vreodata.Totusi unul dintre cele mai bune.
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 19:41   #3675
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
What the #%@$ do we know - 7/10 love it or hate it...un film, mai degraba documentar de Discovery Channel...care incearca prin persoanjele lui pline de intelepciune sa ne prezinte viata...viata asa cum o vede un om...si asa cum ar trebui...si ne spune intr-un fel cum sa ne comportam in asa fel incat sa avem grija de corpul si mintea noastra...ei bine...nu stiu daca a reusit...dar ofera cateva sfaturi in legatura cu astea...ne spune cate ceva despre orice...dragoste (cum ca de fapt suntem dependenti de acel sentiment...la fel si in cazul oamenilor grasi, dependenti de sex, etc...pe de o parte foarte interesant...pe de o parta destul de evident in ceea ce arata...si prin raspunsurile pe care le ofera (la intrebari extrem de dificile se ofera raspunsuri simple)...probabil trebuie vizionat de mai multe ori pentru a fi inteles...iar cei care se prind din prima ce e cu filmul stiu deja raspunsurile (bv lor)...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 19:53   #3676
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
2 comedii...

My Cousin Vinny - 7.5/10: nici nu mai stiu a cata vizionare, dar inca e de efect si mi-a prins numai bine...

Blackbeard's Ghost - 6/10: o poveste banala, previzibila, o regie usor stangace si o distributia mediocra, din care se desprinde totusi Peter Usotinov in rolul fantomei lui Edward Teach (cunoscut si sub numele de Barba Neagra). Si astfel, prin sarmul caracteristic marelui actor - chiar si atunci cand interpreteaza personaje detestabile - filmul este salvat si chiar ofera prilej de rasete sincere.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 08 Jan 2006, 11:24   #3677
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
mononoke-hime - bai, serios, eu cred ca le-ar trebui interzis americanilor sa mai dubleze anime-uri japoneze, suna ca mama dracu' ! si mai apare si alta problema destul de enervanta: subtitrarea (nu stiu cum o fi, probabil tradusa direct din japoneza) care nu se potriveste mai deloc cu ce se aude; adica, succesiunea replicilor se potriveste, dar diferentele de continut sunt de la cer la pamant.

in privinta filmului, merge 'bagat', cred, cam acelasi comentariu ca si pt orice alt miyazaki - profund inradacinat in mitologie (japoneza, dar nu numai - de exemplu, in 'sen to chihiro no kamikakushi' existau trimiteri si la 'odiseea' lui homer, via circe si ospatul ei, servit camarazilor lui ulise), debordand de imaginatie vizuala si plin de creaturi una peste alta, s-ar putea spune deja, 'miyazakiene' , cu alte cuvinte formand un univers mitic si coerent.

knife in the water, un polanski din 1962, inca din perioada lui poloneza, deci inainte de mici bijuterii precum 'repulsion' sau 'le locataire'. un triunghi dubios (un sot cinic si crud, o sotie superba, un tanar acostat de pe drum, misterios si impetuos) pe o barca in mijlocul apei. polanski reuseste admirabil sa gradeze ostilitatile dintre sot, tanar si sotie (nu intamplator l-am pus pe tanar la mijloc)... pana la un punct. mai apoi, cu tot respectul, l-am cam regurgitat.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 08 Jan 2006, 13:25   #3678
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
A History of Violenece

10/10 Excelent. Un oscar ceva pt Mortensen? Voi scrie mai multe despre acest rollercoaster of human feelings. Poate un oscar pt film...whatever..pe mine m-a rupt. One of the best!

Saw II

Fura de ici, de colo. Ceva Seven, ceva Cube, ceva ce vreti voi. Un thriller de atmosfera excelent. Ca mi-am dat seama de la inceput care-i faza cu noul joc nici nu ma mai intereseza. Ii dau 9/10 pt atmosfera. Ma doare-n paispe de flaws si alte labe din astea. Isi are originalitatea lui. Let the game continue.[/b]
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 08 Jan 2006, 19:12   #3679
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
al saptelea continent
michael haneke

cand traiesti in clasa de mijloc austriaca a anilor '80 si vrei sa mergi in Australia, drumul coteste inevitabil prin rai/iad. nu orbesti, nu plangi, nu vociferezi, nu injuri sistemul.
revolta este interna si te refuzi pe tine sistemului. cu propriile lui mijloace: drujba, ciocanul mangaie oglinda, mobila, tabloul, peretele.
trebuie sa fii sanatos! altfel nu esti un bun folositor sistemului. asa ca
inghiti pastila-bilet spre destinatia insorita si astepti linistit finalul emisiunii la televizor.
iei si fetita si sotia cu tine, sau ele te primesc alaturi in calatorie.

un film care te strange de gat!
gionloc is offline   sendpm.gif
Old 08 Jan 2006, 21:59   #3680
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Lord Of War 5/10 O poveste plictisitoare despre viata unui traficant de arme. Sfarsitul e mai reusit, cand Nicholas Cage ii explica lui Ethan Hawke de ce nu va ajunge niciodata la tribunal si de ce nu va fi pedepsit niciodata ( pedepsit in sensul de a face inchisoare ca saracul deja fusese parasit de familie si fratele tocmai ii fusese omorat, tot o pedeapsa si asta). A infatisat destul de bine realitatea totusi dar asta nu il face un film mai putin plictisitor.
alc is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells