Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Feb 2006, 22:14   #3881
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Matchpoint (2005)

it made me sick in the stomach :sick: ;

l-am trecut pe Woody la coltul europenilor ofuscati si suparati pe vieatza, sa stea acolo pe coji de nuca pana ii vine mintea la cap;

nota cinci, pt Scarleta doar;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   sendpm.gif
Old 04 Feb 2006, 23:51   #3882
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Transamerica (2005)

Boys Don't Cry like, doar ca acuma "ea" a fost un "el" iar povestea e mai optimista. Scenariu solid, o Felicity Huffman intr-un rol de zile mari. 9/10

Vozvrashcheniye (2003)

M-am simtit mic in fata acestui film. Magnific, initiatic. Un trio, tatal si cei doi fii, rupt parca din zvacnirile sufletului si transpus pe ecran de Zvyagintsev, aflat la debut cu The Return. Imagini de o frumusete Tarkovskiana. Soundtrack superb. (*) (*) (*) (*) (*) (*) (*) (*) (*) (*)

Things to Do in Denver When You're Dead (1995)

Bunicel. Povestea devine aproape secundara si se pierde in jocul actorilor si al dialogurilor suculente. One of Andy Garcia's best. 7/10

We're No Angels (1989)

Inteligent, complex, nu e doar un joc de-a hotii si vardistii, funny, in cea mai mare parte datorita lui De Niro si Sean Penn, doi evadati ajunsi preoti fara voia lor. Interesanta perspectiva critico-descriptiva a lui Neil Jordan asupra crestinismului. 6/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 01:00   #3883
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by obvious:

the bow/kim ki-duk - din nou, linistea ca spectacol. foarte frumos.


sfarsitul cum ti-a placut...? sunt curios, pentru ca o parte din el m-i s-a parut cam exagerat... in rest, scufundarea vaporului e f. buna.
si ca atmosfera, filmul e genial.

liniste.
Nae is offline   sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 01:43   #3884
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by bellhop:
Matchpoint (2005)

it made me sick in the stomach :sick: ;

l-am trecut pe Woody la coltul europenilor ofuscati si suparati pe vieatza, sa stea acolo pe coji de nuca pana ii vine mintea la cap;

nota cinci, pt Scarleta doar;

da, bucuros sa ma-ntalnesc in aprecieri... eu am spus mai devreme, da' nu s-a luat nici o masura cu alienatul Woody... dimpotriva, am fost banuit de rea intentie, de prejudecati...
totusi, cred ca i-am dat 6/10...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 10:55   #3885
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
FLIGHTPLAN-un thriller bun 8/10.Merita vazut.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 11:00   #3886
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
THE DUKES OF HAZZARD- o comedie nereusita cu celebra poveste in care cei bogati vor sa puna mana pe pamanturile sarmanilor fermieri.In afara de cateva faze in care Johnny Knoxville isi arata nebunia filmul per ansamblu este o porcarie.Nota 5/10.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 11:05   #3887
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
HOSTEL-Incepe foarte greu si pana la jumatate daca nu te-a luat deja somnul incepe ca se intample ceva.Foarte plictisitor trebuie sa astepti o ora ca sa observi ca era vorba despre o vanatoare de oameni.Finalul e crunt dar nu recompenseaza timpul pierdut in prima jumatate de film.Nota 6/10.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 12:06   #3888
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Nae:
Originally Posted by obvious:

the bow/kim ki-duk - din nou, linistea ca spectacol. foarte frumos.

sfarsitul cum ti-a placut...? sunt curios, pentru ca o parte din el m-i s-a parut cam exagerat...
ca atmosfera, filmul e genial.
liniste.

LINISTE!!?
filmul numai linistit nu e... de-aia cred ca kim ki-duk o dat-o-n bara this time! pai priviti-l pe batran cum se agita sa faca zilele sa treaca mai repede sa o ia pe fata de nevasta! vi se pare linistit?... de fiecare data cand trage cu arcul dupa acei nenororciti care ii fac ochi dulci fetei.. sau invers... nu e deloc linistit, numai ca asta e o constituenta a 'inteleptilor' asiatici, neschitarea unei stari pe fata.
si cu finalul ala, sa fim seriosi, kim e derutat de mama focului!! cum dracu' sa montezi un act reg(u)lator simbolic intre spiritul batranului si fata... si sinuciderea batranului!??? ceea ce face Martin Eden este justificat de scarba ce se acumulase-n el fata de lume. dar aci? :lol: kim ne da un pumn tuturor... dom'le, batranul era cel mai curat om posibil, avea doar intentii izvorate din parcurgerea textelor batranilor atenieni, dorea doar sa transmita suflul vietii discipolului sau, in cazu asta o fata... nu avea ganduri necurate si, ca sa demonstreze asta, se topeste in ocean :? iar cand isi leaga streangul de barca vrea doar sa-si exprime supararea fata de neputinta de a-si implini misiunea: aceea de a lasa mostenire discipolului invataturile sale....... ca doar d-aia jubila cand atingea mana fetei sau cand ii pregatea hainele de nunta, ish' citea implinirea intelectual-misionara pe h-asta lume!

io zic ca ori mai bine ramanea cu batranu' casatorita, ori - si mai bine - nu facea kim filmul asta... intrase intr-o zodie filmica tare buna cu Spring summer....+Samaria+3Iron (parca asta e ordinea!).
gionloc is offline   sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 17:13   #3889
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
riiiiight....


further down the road:

a history of violence/cronenberg - stralucit de mediocru. not even worth these letters.

tarnation/caouette - undeva in zona gummo. love it.

sweet sixteen/loach - reteta clara. dar de-o "lectura inocenta" de duminica are farmec. 7/10

drugstore cowboy/van sant - undeva foarte departe de ce e extraordinar in gerry sau own private idaho. aceeasi miza pe personaj, acelasi drag de propsuri si iconale, aceeasi lumina si detasare. ritmul e insa altul.tipul de energie al filmului. prim planurile. dillon dude neasteptat de bun. 8/10
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 18:51   #3890
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
the assassination of richard nixon.crancen.un travis bickle cu 20 de ani mai batran,intr-un film de 20 de ori mai prost.si merita respectat(i) ptr.asta.si regizorul debutant,si sean penn(care a incins rolul asta pana la rosu)si leonardo di caprio(producer)...toti cei care scriu de filmul asta(adica neoconservatorii) incearca sa-i coboare miza la un caz particular/patologic,sa caute in istorie dupa lucruri mai reusite(death of a salesman,taxi driver,falling down),sa se ia de veleitatile politice ale omului s.penn,fara sa-si dea seama ca tocmai asa il scot la lumina.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 20:01   #3891
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
Eu am vazut Brokeback Mountain acum 2 zile si mi-a zdruncinat complet nervii (desi Velvet Goldmine ma lasase rece). Ledger merita un Oscar chiar si numai pentru saruturile cu Gyllenhaal. trebuie sa fie destul de greu, cel putin la inceput, pt un tip hetero....
Tot filmul m-a socat, e despre o dragoste interzisa si totusi atat de frumoasa. acum sa nu ziceti ca sunt freaky weird dar chiar le atatea bine impreuna....
lestatika_29 is offline   sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 23:18   #3892
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by obvious:
a history of violence/cronenberg - stralucit de mediocru. not even worth these letters.

sad.

Dog Day Afternoon - 10/10 - Pentru ca e, probabil cel mai deprimant film pe care l-am vazut in ultimul timp, pentru ca el trebuia sa evadeze ca sa supravietuiasca si e tintuit la loc in viata de unde trebuia sa fuga.
Tape - 9.5/10 Asta ar trebui sa fie un film de referinta. Patru personaje, Hawke, Leonard, Uma si camera, care daca nu era asa, filmul ar fi fost teatru plat filmat.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 23:25   #3893
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
aw, beany, don't go there dude....don't tell me...ti-a placut?
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 23:55   #3894
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
brokeback mountain.... nu cred ca tre sa mai aduag ceva... poate doar sa precizez ca mi-a placut... dar nu asa de mult cat ma asteptam... si oricum cred ca aici era greseala - "ma asteptam"
Jay is offline   sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 09:21   #3895
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Cinderella Man, un film pe care l-am tot amanat am reusit sa-l vad in sfarsit.Un film foarte bun ma mir ca nu a primit nici o nominalizare la Oscar.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 10:07   #3896
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
intra pe

http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=2573

si o sa vezi ca e...
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 10:12   #3897
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
right?
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 10:51   #3898
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Good Night, and Good Luck. (2005)

Hai ca e bine pentru Clooney. Al doilea film regizat, un nou succes. Mi-a placut alegerea producatorilor de a realiza filmul in grayscale. 8/10

Garfield (2004)

Mda. Prost, prost, da' prost. Nici Breckin Meyer, nici Jennifer Love Hewitt nu-i ajung lui Garfield nici macar pana la buric. Un film plat si plictisitor. S-a pus prea mult acces pe conturarea personajului principal, care oricum nu e prea reusit. 5/10

Cujo (1983)

Una din adaptarile proaste dupa Stephen King. In mare parte datorita actorilor. Mi-a placut cainele Cujo, though...cand era turbat, desigur. 5/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 12:51   #3899
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Bloodrayne 4/10
Merge pe acelasi drum cu Doom. Trecerea povestii lui Doom de pe ecranul calc in cinema a fost o greseala uriasa. Era si normal, doar nici jocul nu are o poveste cat de cat interesanta.
Desi jocul Bloodrayne nu e asa de diferit de Doom, are o poveste care mie mi-a placut si care ar putea fi interesanta de vazut intr-o sala de cinema. Dar din pacate cineva a decis ca povestea din joc nu era destul de interesanta, si astfel Rayne cea inteligenta si sexy din joc a fost transformata intr-un animal de circ. De asemenea actiunea nu se mai petrece in perioada dintre cele doua razboaie mondiale, ci candva prin sec 17-18, iar actiunea are loc in Transilvania (pai nu acolo e tara vampirilor....) nu in Germania cum era in joc. Tot ce are filmul in comun cu jocul este numele (Bloodrayne), numele eroinei (Rayne), faptul ca are tatal vampir, iar mama om si cele 3 elemente ale celui mai tare vampir de pana atunci. Din pacate nici macar actorii n-au fost potriviti pt rolurile pe care le-au jucat. Nu o vad pe Kristanna Loken in rolul lui Rayne, nici pe Madsen in rolul unui vanator de vampiri (ce sa mai zic de Rodriguez) si in nici un caz pe Ben Kingsley in rolul lui Kagan. Din pacate in loc sa vad un joc actoricesc bun, o vad pe la jumatatea filmului pe Loken cum isi arata sanii, cea ce o transforma pe sexy Bloodrayne from the game in sloty Bloodrayne from the movie.
Am ajuns sa-l urasc asa de tare pe Uwe Boll pt ca a stricat o poveste interesanta pe care eu o asteptam sa o vad in calitate de film de cativa ani buni. Cu siguranta nu valoreaza nici macar 1% din Underworld Evolution, lansat in aceeasi perioada si avand vampirul ca element de baza. Sper ca daca va fi o continuare sa respecte macar acum povestea din joc si sa se schimbe regizorul si actorii, intr-un cuvant sa se schimbe tot.
I Hate Uwe Boll !
alc is offline   sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 17:08   #3900
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Walk the line 9.5/10 Excelent film. Isi merita din plin ce le 3 globuri de aur si sper ca Joaquin si Reese vor lua oscarurile. Nu pot sa nu observ asemanarea cu Ray, care a fost un film cu succes la oscarurile de anul trecut. Sunt convins ca si Walk the line va avea acelasi succes, poate chiar mai mare. Chiar daca s-a insistat, la fel ca in Ray, pe viciul cantaretului (drogurile), aici au tinut mai putin aceste scene care pe mine ma enerveaza f mult si dupa parerea mea constituie singura slabiciune a filmului.
Hope they'll win
alc is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells