Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Feb 2009, 11:40   #21
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
cinematografia romaneasca face parte din aceiasi societate care se scalda in valori care mai de care mai ciudate, asa ca paralele (gen can-canuri) care s-au facut legate de acest film nu mi se mai par chiar iesite din comun.
sa inteleg ca lipsa de comentarii (on topic) despre film arata faptul ca minunatii nostri cinefili nu au vazut acest film ROMANESC (pentru ca nu a aparut varianta dvdrip)?
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2009, 22:30   #22
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 272
Intalniri incrucisate mda
Cred ca e primul film romanesc care m-a facut sa spun la sfarsit 'inca un film romanesc'. Unele filme, la final, ma faceau sa spun 'mda , nu e bun' , altele ' wow :w00t: ' si asta... 'inca unul romanesc'. Daca fac o comparatie intre 'Intalniri incrucisate' si 'Schimb valutar' semnul e asta: <
De ce era 'S.V.' mai bun printre acelea mai putin pune? Pentru ca era comic. Avea o situatie interesanta dar a stricat-o la final. Ma rog... dar filmul Ancai Damian ce vrea? Sa ne explice cat de 'prizonieri' suntem in viata de zi cu zi? Stiam. Prin ce drame trec personajele? Si ce daca... Aaa.. probabil vrea sa ne spuna ca stie sa conceapa o poveste in mod inteligent. Asa si? Deci... filmul e ok. Asa si? Filmul e bine facut! Asa si? Ne reda situatia unor personaje... 3 la numar. Oka.. am ce invata de pe urma experientei lor. Dar si personaele astea si situatiile prin care trec sunt timid lucrate. Daca imaginea era buna... probabil filmul mi-ar fi starnit reactii pozitive. Dar nici imaginea nu exceleaza. Next time! Hope!
Bun... deci... ce vrea filmul asta de la mine? Sa ma uit la el? M-am uitat...am inteles ca Anca Damian stie teorie, am vazut ca jocul actorilor e bun. Dar e prea putin. Esti prea timida draga Anca!!!
Ehh si timiditatea asta ...e de inteles! E film de debut. De iertat!
Asa si...
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2009, 13:52   #23
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
mda. eu asa zic dupa ce ies de la o prostie made in hollywood.
Intalniri incrucisate nu e cu siguranta o capodopera, dar e un film romanesc bun peste multe altele care au aspirat la acest calificativ si peste multe altele care au rulat in cinematografe odata cu el.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2009, 16:14   #24
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 272
Originally Posted by cornel:
mda. eu asa zic dupa ce ies de la o prostie made in hollywood.
Intalniri incrucisate nu e cu siguranta o capodopera, dar e un film romanesc bun peste multe altele care au aspirat la acest calificativ si peste multe altele care au rulat in cinematografe odata cu el.

Sincer... eu nici nu ma mai uit la prostiile made in hollywood. Le evit pe cat posibil. Cand e vorba de un regizor care-mi place cu adevarat si stiu ca in trecut filmele lui nu erau doar comerciale... atunci da, accept.
Pe mine nu prea a reusit sa ma convinga. Depinde si de om: care este nivelul lui de acceptare si tolerare ale anumitor greseli. E putin probabil sa exagerez dar e posibil si asta. Uite cazul lui mirodoni: nu vrea in ruptul capului sa inteleaga faptul ca filmul P.S. are mai multe calitati, semnificativ mai multe; conventia-'unghi subiectiv' este acceptata fara probleme pentru ca e lucrata impecabil. Exista o vorba d-le mirodoni; "Nu exista film fara greseli. Daca nu poti sa elimini greselile, importat e cum TRANSFORMI GRESELILE in greseli invizibile sau dupa caz, greseli care sa sustina temelia filmului, nu s-o distruga." In cazul filmelor bune... exact asta se intampla. Aici intra si "Pescuit Sportiv".
Revenind la 'Intalniri incrucisate' pot spune -deci- ca filmul e bine-facut dar NU bun. Nu are scanteia suficienta si necesara unui astfel de film. Exista echilibru cinematografic (imagine, actori, regie, montaj) dar fara carlig. E ca si cum ai face prajitura fara zahar. Fara acel ingredient esential.
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 08:58   #25
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by mafalda:
Filmul lui Anca Damian e un debut rezonabil in lung metraj!
Corect. Si cam atat.

poate prea cuminte, prea corect, prea ne-personal, fara excese in nici o directie. Fara pretentii, acoperite sau nu, fara prostii dar si fara varfuri
Just another movie.

(uneori parca imi doream sa fi fost un film prost, ca sa am ce urmari)

Foarte plicticos episodul din mijloc cu iubirea romano-finlandeza, chiar daca vroia sa fie sensibil. Sentimente sa fie, dar sa le stim si noi! La acel punct ceilalti 3 spectatori care mai sufereau de frig in sala odata cu mine s-au ridicat si au plecat. Sigur ca nu injurand, ca nu e cazul, dar brusc si-au amintit ca au o treaba importanta de facut
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 18:32   #26
marmatia
Junior
 
marmatia
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Eu n-am inteles daca cei doi fac sex chiar linga patul in care doarme tinara cea ratacita.
:)
S-a dorit o chestie kinky sau asa a iesit la montaj?
marmatia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 01:57   #27
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
in acelasi apartament sigur.

daca si in aceeasi camera nu stiu - si nimeni nu cred ca stie.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells