Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Mar 2003, 19:54   #21
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Aaa... Ceva elemente de frustrare pe aici...

Oricum, hai sa revenim un pic la subiect! Am achizitionat de curand "Dictionar universal de filme" de Tudor Caranfil (asa, vreo 400.000). Care l-a vazut as vrea sa-mi spuna ce crede! Sau cei care il cunosc pe Caranfil!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 20 Mar 2003, 15:03   #22
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Printre scanteile dintre unii useri imi dau si eu cu presupusul. Criticul roman preferat este dna. Viorica Bucur. Mi-a placut mereu ca stie sa pastreze o atitudine echidistanta si daca e sa scrie ceva de un film prost o spune astfel incat sa-ti vina sa vezi acel film. Am urmarit-o la televizor de dinainte de '89, pe cand se difuza "Gala desenului animat", daca imi aduc bine aminte.
Are o voce placuta si un mod de a scrie care te imbie sa vizitezi in fiecare zi sala de cinema.
Dintre criticii straini nu stiu absolut pe nimeni, intrucat pana acum nu am avut finantele sa cumpar o revista din afara, iar numerele vechi care se vand nu ma mai atrag.
Deplang Pro Cinema-ul. Au fost acolo cativa redactori care chiar mi-au placut cum prezentau filmele/serialele si cum alcatuiau documentarele.
snatchro is offline   sendpm.gif
Old 20 Mar 2003, 16:59   #23
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Daca iti place cum scrie Dna. Vorica Bucur, am o surpriza... in curand vor aparea pe CineMagia la "Ochiul Critic" si cronicile dansei (pe langa cele ale lui Alex Leo Serban si Gabriela Hurezean care deja se gasesc pe site).
emanuel is offline   sendpm.gif
Old 21 Mar 2003, 15:54   #24
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Ce pacat... am aterizat shi eu tocmai cand s-au linishtit apele... Da, Andrei Gorzo este un tanar critic (singurul, de altfel) de mare viitor. Adica, probabil o sa plece din tara. Si asa in bransha o sa ramana tot felul de bunicutzele sovietice si un celebru cuplu dosnic (vorba cantecului, am boala pe barbatii care se freaca cu barbatii! :evil: )
Am rasfoit si eu (evident ca nu l-am cumparat) dictionarul lui Tudor Caranfil... n-are nimic in plus de ce gasesc in revistutzele cu programul tv. Personajul si-a facut nishte fishe ca sa nu uite cine joaca, care a regizat, ce premiu a picat etc si, facand curat in casa, s-a gandit ca decat sa le arunce mai bine le publica. Totusi autorul ramane cu meritul de a fi tatal lui Nae.
crydead is offline   sendpm.gif
Old 21 Mar 2003, 20:53   #25
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Cred ca defectele lui Caranfil sunt ca e prea critic si un pic cam ingamfat (desi vrea sa para exact pe dos), dar dictionarul in sine mi se pare foarte bun, criticile foarte concise, chiar daca parerile lui nu prea cioncid cu ale mele (punctaj maxim pentru "Singin' in the Rain" - mai da-o undeva!)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 03 Apr 2003, 18:05   #26
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Re: do major

Originally Posted by Aligator:
nu stiam ca Cinemagia e o biserica si ca nu am voie sa fluier in ea... scuze, nu am vrut sa iti distrug sentimentul sacrului sa te smulg din mysterium tremendum cu ironia mea de dinamovist din Stefan cel Mare (mda, de cartier)... dar eu am monopol pe pretiozitatea, snobismul, calofilia (yes, Ambra Blu, I love you, you were right) si toata gama de pozitiuni increzute de p'aici, iar din vocabular, pe vituperare... de ce? uite-asa, pentru ca e jocul meu si tu nu faci parte din el decat ca obiect...
oh, my little boy, he felt vilified with being delurked in his same feelings...

de-asta mi-ai placut inca de la inceput, jupine care semnezi cu aligator. ca ai singe in pula. pacat ca esti dinamovist...
pacat ca dinamo se califica in finala datorita unor penaltiuri date de corpodean. dar, cu mindria mea de stelist, pot sa va felicit pt jocul din stefan cel mare. cit a fost scoru' ? 2:4? si, pe bune acuma, nu te mai lua in gura cu toti ruptii astia in gura de pe cinemagia. stii prea bine ca amyd e cel cu muia. sfat de viata, as the song has it:
"ai grija doar de numarul unu
daca cerul cade tre sa ti se rupa pula."

asta legat de mysterium tremendum. stii tu, posterii astia de pe site nu au tupeu ala iconoclast de a da cu piatra in cer.
eu iti intind toiagul meu noduros, my dearest Robin Hood, si impreuna we might get to cross the river (hai intr-un bar si bem noi si vorbim de lucruri care pe atefisti ii depasesc).

daca vrei sa fii singur, te las, frate Don Quixote, si iti urez succes in cruciade.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 03 Apr 2003, 18:08   #27
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Aligator:

altii, Ambra Blu de ex., macar se expun persoanelor ale dracu', cum sunt eu... si, ma intreb, au pierdut ceva?


as the loony tune goes;

am tot ce n-are sfintu' sa fie drac
ce mama dracu'.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 03 Apr 2003, 18:13   #28
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Re: do minor

Originally Posted by Aligator:
Unul dintre cele mai interesante topicuri de pana acum... criti'ca c'riticilor facuta de jumatati de oameni:

Alg

mami, listen;
daca tot m-ai bagat la categoria jumatate de om, ************************************************** **************************************
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2003, 11:43   #29
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
Sa cenzuram...
Sa nu cenzuram....

daniel is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2003, 12:01   #30
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Cred ca ne trebuie un critic sportiv aici...

Ce ziceti de niste pronosticuri? Cenzurate, evident!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2003, 12:50   #31
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Eu zic ca nu trebuie cenzurat nimic. Este interzis sa interzici. :evil: Aligatorul ...pe numele adevarat Cristofor e chiar simpatic, a reushit sa-l trezeasca iarashi pe bunicutzul sfatos care zace in Amyd, devenit celebru cu replica kantiana Esti frustat, amice.
Cine vrea vulgaritatzi este invitat sa citeasca luni in presa centrala lista cu cashtigatorii concursului ONC.
Ce putem sa facem pentru a nu-i oripila pe fanii Heidi de pe forum e sa punem cerculetzul roshu in colt cand se mai flueira p-aici.---------- :oops:



"Nu va bucuratzi, nu ninge, scuipa deasupra noastra plictisitzii din Paradis!"
crydead is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2003, 15:36   #32
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Critica de sport, critica de film, tot una. Vorba aia, romanul s-a nascut critic de poezie. Or something. :roll:

Generatia Filmberichterstattung im Fernsehen over and out.

Salutari,
Alamicul
Amyd is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2003, 16:14   #33
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
N-ai dreptate, Amyd! Despre filme nu au voie sa-si dea cu parerea decat profesori universitari, academicieni, absolventi a cel putin 2 facultatzi.
Cei care nu se regasesc in aceste categorii selecte sunt condamnatzi sa aprecieze doar cu nashpa si marfa un produs al celei de-a shaptea arte.
Am zis.
crydead is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2003, 17:17   #34
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Aha, din fericire nu sunt inca absolvent cu patalama, macar al unei facultati... naspa. 8)

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2003, 20:42   #35
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Critica de sport? Oi fi eu (rosso) Blu, dar, muri-mi-ar pula, eu am auzit numai si numai de cronica de sport. Desigur, asta doar pentru ca eu sint unul dintre membrii acelei degeneratii urmatoare, mai degraba preocupat sa imi ard noptile prin Fire si creierii cu scenarii...In rest, Crydead, eu cred ca despre filme nu au voie sa emita opinii pertinente decit cei care au vazut minim 500 de filme pe an, dintre care 400 alb negru iar restul CASSablanca si Gone With the Wind. Sau mai trebuie sa ne pricepem la baterii, cabluri si chestii care vibreaza si sa stim cine a fost Conrad Hall si ce inseamna aia Young Turks.

PS:
Amyd,
Te crezi mai tare decit esti,
Decit te-a inzestrat natura?
Vrei s-auzi parerea mea?
Esti mina care-mi suge pula.

(citat din Kagula cu Despot).
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2003, 21:03   #36
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Heh, cronica de sport pur si simplu prezinta faptele (ya know, scoruri & stuff), critica de sport in schimb il injura pe Becali or whoever it is these days pentru ca Ceahlaul Piatra Neamt a facut egal cu Steaua si Divizia Z e masluita. Acum te-ai prins? :lol:

Ai vazut ca nu era greu? Si nu, inca nu stiu tot...

Salutari,
******
Amyd is offline   sendpm.gif
Old 06 Apr 2003, 00:31   #37
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
sunt de acord cu crydead, daniel...nu cred ca trebuie cenzurat nimic!
si mai cred ca aici isi poate da oricine cu parerea despre tot ceea ce inseamna cinematografie...
si va rog nu mai fiti rai cu amyd pentru ca este unul dintre cei doi favoriti ai mei, si nu aveti voie!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 06 Apr 2003, 14:08   #38
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
..si care e cel de-al doilea favorit, daca nu sint indiscret?....
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   sendpm.gif
Old 06 Apr 2003, 17:24   #39
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
esti!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2003, 08:38   #40
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Amyd:
Heh, cronica de sport pur si simplu prezinta faptele (ya know, scoruri & stuff), critica de sport, in schimb, il injura pe Becali or whoever it is these days pentru ca Ceahlaul Piatra Neamt a facut egal cu Steaua si Divizia Z e masluita. Acum te-ai prins? :lol:

Ai vazut ca nu era greu? Si nu, inca nu stiu tot...

Salutari,
******

Sigur, "Procesul Etapei" are toate atributiile unei critici sportive - inclusiv revderea si comentarea unor faze - insa am niste retineri uriase - sint constipat, chiar - in a concepe existenta unei categorii de critici sportivi. Pina si Ioan Chirila nu era altceva decit un cronicar/ jurnalist sportiv. Vezi tu, mami, nu pentru orice domeniu exista un Ortega y Gasset. Pentru ca, at the bottom of it, a critica ceva, nu inseamna numai sa ii gasesti defaults sau sa il acclaim, ci si sa inaintezi niste argumente pentru asta, sa propui un pat procustian (personal, accourse) pentru actiunile lui, un mobilier universal de valori (un Neoset, sa zicem) la care il raportezi, so on, so fart. Daca tu vezi asta la Ovidiu Ioanitoaia sau la Topescu, inseamna ca esti un visionaire, 'cuz it so happens that they lack exactly the things required of a reviewer.

Secondly, din cite imi amintesc eu, in Italia secolelor quatrocento si cinquecento, exista o categorie de indivizi cuprinsi de febre creatoare, pe care istoria secolelor ulterioare avea sa-i retina sub numele de umanisti. Talente complexe, puteau activa in multe domenii ale sferei artistice, de la sculptura la compusul de sonete si laisuri, deraind uneori prin filozofie sau astronomie. Secole mai tirziu, in Romania avea sa traiasca un forumist, traitor sub nickul de Amyd. Imprumutand un ton didactic (ce te invata in scoala o tirfa didactica?), el emite opinii pertinente in toate domeniile de interes, de la ortografia limbii romane, la lentile concave si convexe, la semiotica si semnatica si, lately, fotbal. Cu toate acestea, el nu stie inca tot. Nu stie inca tot, pentru ca, invatat pina la genunchiul broastei, se afla la un lat de pula de adevarata cunoastere.

Pula mea. Leapfrog, baby! Land on it!
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells