Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Nov 2011, 00:53   #21
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Chambord:
toate deformarile de sens si masura, cu care intelegi sa-ti justifici opiniile sau sa raspunzi la ale altora.

Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 13:50   #22
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Federico:
... e valabila si reciversa, cand tu spui ca cutare film sau autor sunt inteligenti, geniali, cei care detesta filmul au dreptul sa se simta si ei insultati.
Sau nu?
...

De unde scoti dom'le silogismele astea?
Ia spune, cine te-a insultat in felul asta?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 17:08   #23
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Off topic: The Shining=
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 17:40   #24
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Mercutio:
De unde scoti dom'le silogismele astea?

Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 17:42   #25
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by dragonfly_drk:
Off topic: The Shining=

Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 17:43   #26
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
creca topicu' asta trebe sticky-iuit de-acuma...

Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 17:56   #27
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Mercutio:
De unde scoti dom'le silogismele astea?
Ia spune, cine te-a insultat in felul asta?
Nu, mai, acuma pe bune. Treaba sta in felul urmator.
Se pare ca exista o categorie de oameni care, atunci cand filmul pe care ei il adora este numit retardat, imbecil, sau idiot de cineva, ei se simt insultati. Pe principiul ca daca ei admira o idiotenie, inseamna ca sunt si ei idioti. Tu faci parte din ea, nu?
Asa...
Ducand mai departe logica asta (in care io nu intru) pe reversul problemei, se ajunge - logic! - la concluzia ca si cei care detesta un film sunt indreptatiti a se simti insultati cand obiectul repulsiei lor este numit de altii genial, sclipitor sau altceva. Tot pe principiul ca daca ei sunt scarbiti de o genialitate, inseamna ca sunt idioti.

A fost greu?

Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 18:08   #28
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Chambord:
Nu e nici artistul meu preferat si nici nu l-am facut "genial" sau "talentat". E doar un regizor din opera caruia am vazut niste filme care mi-au placut. Dar deja mi-e scarba sa mai raspund la toate deformarile de sens si masura, cu care intelegi sa-ti justifici opiniile sau sa raspunzi la ale altora. Ma opresc aici. Dar aminteste-ti cum ai sarit in sus cand am ras de modul cum il idolatrizezi pe Charlie Kaufman.

Singurele deformari sunt doar in capul domniei tale.
N-am spus ca tu ai spus ca Bresson ii artistu' tau preferat sau ca l-ai facut genial sau talentat.
Am folosit un "daca" in propozitia care contine termenii impricinati, conjunctie care avea rolul de a introduce o asertiune generico-ipotetica.

Dar aminteste-ti cum ai sarit in sus cand am ras de modul cum il idolatrizezi pe Charlie Kaufman
Nu exclud posibilitatea ca sa ma-nsele memoria dar intrucat nu pot sa vad acordul afiramtiei tale cu realitatea, te rog sa-i probezi veridicitatea cu un umil link care sa reveleze expres indignarea mea in fata jingirii unuia din idolii mei, si mai ales, soldarea acesteia cu un atac la persoana (asa cum ai facut tu cu asupra de dezinvoltura) domniei tale.
Daca nu cer prea mult...
Da?

Last edited by Federico : 06 Nov 2011 at 18:15.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 18:23   #29
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Mai citeşte încă o dată ce a spus Chamb:

Originally Posted by Chambord:
Una e sa faci praf un film pastrand un limbaj decent, alta e sa etichetezi drept retardat autorul filmului respectiv. Daca ziceai "cutare film al lui Bresson e cel mai prost din toate timpurile" n-as fi zis absolut nimic din cele de mai sus, te asigur.

Problema e că ai generalizat. E ca şi cum ai spune că Dumnezeu e rău, doar pentru că există şi oameni răi pe lumea asta. Got the idea? (stai că nu îi bun exemplul că sunt mulţi pe aici care nu cred în chestiile astea. Îţi dau altul. E ca şi cum ai spune că Eminescu e un retard doar pentru că nu îţi place for instance, Somnoroase Păsărele.)
Cred că abia după ce ai văzut toate filmele lui Bresson poţi să ai pretenţia să îl numeşti retard dar nici atunci nu e fair pentru că omul ăla chiar a făcut ceva. (Acu că ce a făcut el nu poate fi înghiţit de unii, cred că depinde de modul în care interpretăm fiecare lucrurile)
All in all, depinde foarte mult de tonul pe care îl abordezi. Is for the best să vă respectaţi opiniile care până la urmă sunt subiective şi în strânsă legătură cu percepţia fiecăruia. For instance, mie îmi place mult mai mult Tarkovsky decât Bresson. Dar asta nu mă îndreptăţeşte să îl fac pe cel din urmă un idiot.

P.S. (continuând off-topicul) Da, Nicholson e foarte expresiv, un actor excepţional cu moacă de nebun. (şi ăsta e un compliment). Unfortunately, în cazul de faţă, ideea filmului e cam slăbuţă mai ales că vrea să fie un horror dar mai mult de jumătate din film e gol.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 18:30   #30
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Federico:
Originally Posted by Mercutio:
De unde scoti dom'le silogismele astea?
Ia spune, cine te-a insultat in felul asta?
Nu, mai, acuma pe bune. Treaba sta in felul urmator.
Se pare ca exista o categorie de oameni care, atunci cand filmul pe care ei il adora este numit retardat, imbecil, sau idiot de cineva, ei se simt insultati. Pe principiul ca daca ei admira o idiotenie, inseamna ca sunt si ei idioti. Tu faci parte din ea, nu?
Asa...
Ducand mai departe logica asta (in care io nu intru) pe reversul problemei, se ajunge - logic! - la concluzia ca si cei care detesta un film sunt indreptatiti a se simti insultati cand obiectul repulsiei lor este numit de altii genial, sclipitor sau altceva. Tot pe principiul ca daca ei sunt scarbiti de o genialitate, inseamna ca sunt idioti.

A fost greu?

Da, merci ca mi-ai explicat inca o data ca si cum n-as fi inteles.
Tie iti scapa insa o nuanta. Ceea povestesti tu se petrece probabil pe undeva pe la scoala generala. Aici, imi place sa cred, ca suntem intre oameni seriosi care iubesc filmul si care nu ar trebui sa se refere la cineva, autor sau nu, care pune mana pe camera sa realizeze un film artistic, un reportaj, un scurt metraj, o filmare la nunta, orice, ca fiind un retardat sau ceva de genul acesta. Chiar si marii realizatori fac filme proaste cateodata. Nimeni nu poate fi genial in tot ce face. E mare diferenta insa intre a spune ca un autor este idiot si a spune ca a facut un film idiot.

Acum am observat ca dragonfly_drk iti spune la fel.

Last edited by Mercutio : 06 Nov 2011 at 18:42.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 18:39   #31
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by dragonfly_drk:
Problema e că ai generalizat. E ca şi cum ai spune că Dumnezeu e rău, doar pentru că există şi oameni răi pe lumea asta. Got the idea? (stai că nu îi bun exemplul că sunt mulţi pe aici care nu cred în chestiile astea. Îţi dau altul. E ca şi cum ai spune că Eminescu e un retard doar pentru că nu îţi place for instance, Somnoroase Păsărele.)
Cred că abia după ce ai văzut toate filmele lui Bresson poţi să ai pretenţia să îl numeşti retard dar nici atunci nu e fair pentru că omul ăla chiar a făcut ceva. (Acu că ce a făcut el nu poate fi înghiţit de unii, cred că depinde de modul în care interpretăm fiecare lucrurile)
Da?
Am generalizat? Asta-i problema?
Pai si ce-i cu asta? E o opinie gresita? Asta-i problema? N-am dreptul la o opinie gresita?
Io cred ca problema celor care spun ca Bresson e un regizor bun e ca au generalizat. Ce zici de asta?

Quote:
All in all, depinde foarte mult de tonul pe care îl abordezi. Is for the best să vă respectaţi opiniile care până la urmă sunt subiective şi în strânsă legătură cu percepţia fiecăruia. For instance, mie îmi place mult mai mult Tarkovsky decât Bresson. Dar asta nu mă îndreptăţeşte să îl fac pe cel din urmă un idiot.
Ce-i aia "a respecta opinia"? I-am bagat io cuiva pumnu-n gura?
Am atacat io persoana cuiva? Io n-am nimic impotriva faptului ca absolut oricine sa zica absolut orice despre un artist sau despre o buca' de arta. Asta inseamana "respectul opiniilor", daca e sa aia v'un sens expresia asta tampita. Da' se pare ca-s cam in minoritate

Quote:
P.S. Unfortunately, în cazul de faţă, ideea filmului e cam slăbuţă mai ales că vrea să fie un horror dar mai mult de jumătate din film e gol

Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 18:46   #32
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Mercutio:
Nimeni nu poate fi genial in tot ce face. E mare diferenta insa intre a spune ca un autor este idiot si a spune ca a facut un film idiot.
E o mare diferenta intre a spune ca un regizor a facut filme geniale si a spune ca regizoru-i genial.
Esti la fel de vehement si cand auzi pe cineva ca spune: "ia-u' ce bun e regizoru' ala, ce destept e, ce talentat, ce genial!! "? Tu nu te-ai referit niciodata la persoana artistului si nu numai la produsul sau?
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 18:49   #33
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Federico, nu înţelegi şi pace. Ţie ţi-ar plăcea să îţi spună cineva că eşti retard?
Nu cred. Iar dacă nu ţi-ar plăcea, de ce îi faci şi pe alţii? Mai ales că tu i-ai pus pecetea în frunte lui Bresson raportându-te la filmele pe care el le-a făcut şi nu la personalitatea lui. Şi acuma, sincer, dacă omul era idiot şi retardat, crezi tu că mai făcea filme care să fie apreciate de atâta lume?

P.S. Făţuca aia nu mă impresionează.

L.E. Una e să faci pe cineva idiot şi alta e să îl faci geniu. E vorba şi de impact. Lucrurile negative au un impact mult mai mare asupra oamenilor decât cele pozitive.
De ce nu vorbeşti strict pe filmele pe care le-ai văzut?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 18:59   #34
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by dragonfly_drk:
Federico, nu înţelegi şi pace. Ţie ţi-ar plăcea să îţi spună cineva că eşti retard?
Nu cred. Iar dacă nu ţi-ar plăcea, de ce îi faci şi pe alţii? Mai ales că tu i-ai pus pecetea în frunte lui Bresson raportându-te la filmele pe care el le-a făcut şi nu la personalitatea lui. Şi acuma, sincer, dacă omul era idiot şi retardat, crezi tu că mai făcea filme care să fie apreciate de atâta lume?

Nu inteleg care-i problema ta!
Ti-e teama sa nu se-ntoarca Bresson in mormant?
Sau te deranjeaza pe tine, fiindca il amiri?
(nu ma refer fix la tine, ipotetic vorbind
Quote:
L.E. Una e să faci pe cineva idiot şi alta e să îl faci geniu. E vorba şi de impact. Lucrurile negative au un impact mult mai mare asupra oamenilor decât cele pozitive.
Nu!
E vorba de ipocrizie!
Quote:
De ce nu vorbeşti strict pe filmele pe care le-ai văzut?
De ce-as face-o?
Vreau sa vorbesc despre ce vreau.
Quote:
P.S. Făţuca aia nu mă impresionează.

Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 19:06   #35
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Federico:
Originally Posted by Mercutio:
Nimeni nu poate fi genial in tot ce face. E mare diferenta insa intre a spune ca un autor este idiot si a spune ca a facut un film idiot.
E o mare diferenta intre a spune ca un regizor a facut filme geniale si a spune ca regizoru-i genial.
Esti la fel de vehement si cand auzi pe cineva ca spune: "ia-u' ce bun e regizoru' ala, ce destept e, ce talentat, ce genial!! "? Tu nu te-ai referit niciodata la persoana artistului si nu numai la produsul sau?
Pai am spus deja<<Nimeni nu poate fi genial in tot ce face.>>. Stii tu vreun autor genial in toate?
Dar, hai, lasa... te absolvim de data asta. Sa nu se mai intample sa pacatuiesti
tre' sa faci 200 matanii!
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 19:18   #36
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Si totusi cuvantul genial se foloseste pe rupte. Sa-l mai folosim vreodata sau nu?
Nici io nu m-am referit la prezumtiva inteligenta subunitara a lu' Bresson la modul absolut ci in contextul celor doua filme pe care le-am vazut si a ceea ce am auzit de la Windom despre un al treilea.
Io-s de acord sa nu mai numesc un autor imbecil&co daca si numai daca si tu esti de acord sa nu mai numest vreun autor inteligent, talentat, genial, bun samd. Ce zici de asta?
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 19:29   #37
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Eu il folosesc ca adverb de obicei. Sau pot spune, desi foarte rar, ceva de genul: cutare autor e genial cand e vorba de ecleraj.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 19:37   #38
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Ok.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 19:42   #39
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Federico, eşti genial...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2011, 07:59   #40
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
A Man Escaped

Din nou, un personagiu central cu carisma de C-3PO with a pulse. Care e luat prizonier de nemtalai, apoi, neavind ce face, incepe sa gindeasca cu voce tare, printr-un voice-over cu timbru de robot telefonic. Si ne tot spune cum se simte si ce are de gind sa mestereasca pentru a scapa de acolo: „M-au batut. Stop. Sint cuprins de disperare. Stop. Azi incep sa rîcîi cu lingurița la ușă. Stop. Sînt îngrozit de perspectiva de a fi prins asupra faptului. Stop...” Apoi e scos la plimbare, prilej cu care socializează cu alti androizi. Apoi se intoarce in celula și face schimb de maxime cu colegul de suferințe, la fereastra zăbrelită. După care iar meșterește. Toată meștereala asta e la fel de captivanta precum un manual de prelucrare a fontei de la Ed Stiinta si Tehnica.
Scenele se succed rapid, la citeva secunde, ca nu cumva sa ne absoarba si, doamne feri, sa avem parte de o experienta cinematografica. Ca, deh, acting, imersiune in universul filmului, identificare cu personajele, astea-s pentru fraieri. Aici avem parte de ARTA la curu' gol, numai pentru cunoscatori...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells