Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jul 2007, 23:34   #21
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Excelent articol, Gionloace dragä - mult mai bun decât al meu, mai riguros, mai analitic, mai complet... Ce-i al täu, e-al täu. Partial ai dreptate, în sensul cä, initial, îmi pregätisem un ditamai planul de analizä, dar pe urmä m-a furat bäscälia si stilul articolului în sine, fäcându-mä sä pierd din vedere tocmai analiza filmului, cum bine zici. In mod normal, ar fi trebuit sä fac tabula rasa si s-o iau de la început, da' orele alea cine mi le plätea? Recunosc c-am postat articolul cam cu îndoiala în suflet, da' pân-la urmä au intervenit trei factori care m-au linistit: istericalele ambrabluricii, asentimentul alsului si comentariile tale.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2007, 07:13   #22
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt seven7seven

ura?! e un sentiment mult prea excesiv pt c simt eu mai nou pt lynch - i.e. un amestec d plictiseala exasperata & resemnata indiferenta...
ps poate dk n-ar avea atitia fani ushor d dus cu preshu as fi mai putin radical!

pt leonard

hmm; mahler 'pt initiati'?! atunci inceark wagner, shoenberg, cage, stockhausen & boulez - k mine 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2007, 11:17   #23
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Alex Leo Serban:
hmm; mahler 'pt initiati'?! atunci inceark wagner, shoenberg, cage, stockhausen & boulez - k mine 8)
logic cã i-am încercat iar trei dintre ei (Wagner, Cage, KS) sunt printre favoriþii mei, alãturi de Mahler. Boulez e un excelent dirijor al simfoniilor lui Mahler (a 6-a în special), dar ca ºi compozitor e cam sec ºi lipsit de geniu. Schoenberg a fost elevul lui Mahler ºi îi apreciez rolul foarte important în istoria muzicii ºi chiar îmi plac unele chestii de el (Pierrot Lunaire). altceva?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2007, 12:28   #24
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
OMG, i missed the 'c' in sChoenberg!?
how will i ever live with that??? :lol:
ps boulez este mai mult decit 'doar' un dirijor!\
anyway, ideea e - k sa revenim la lynch - k statutul d 'hardcore fan' nu e bun conducator d obiectiviate - & that's that! ai nevoie d o minima distanta pt a aprecia cum s cuvine (orice) opera d arta...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2007, 22:35   #25
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
daca esti resemnat si plictisit, de ce incerci sa ne convingi ca lynch nu face filme bune? :hmm:

daca te plistiseste un film de la inceput, il inchizi sau adormi. ma rog.

cam ce ai vazut tu din filmele lui lynch?
in afara de inland empire, care s-ar putea sa nu-mi placa (inca nu l-am vazut.. leonard, nu ai o subtitrare in engleza? :B).
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2007, 00:41   #26
Faber
Senior
 
Faber
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 111
Originally Posted by seven7seven:
. leonard, nu ai o subtitrare in engleza? :B).

'Fanii adevarati' vad filmele pe calc.?? :hmm:
__________________
"In viata nu vor fi putini cei care iti vor spune cum sa traiesti. Or sa aiba toate raspunsurile...ce sa faci si ce nu. Nu te certa cu ei. Spune-le: Este o idee excelenta. Si apoi fa ce vrei." (Anything Else - Woody Allen, 2003)
Faber is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2007, 07:28   #27
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by seven7seven:
daca esti resemnat si plictisit, de ce incerci sa ne convingi ca lynch nu face filme bune? :hmm:

daca te plistiseste un film de la inceput, il inchizi sau adormi. ma rog.

cam ce ai vazut tu din filmele lui lynch?

r u talkin to ME?! :w00t: :o :shock:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2007, 12:12   #28
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Alex Leo Serban:
anyway, ideea e - k sa revenim la lynch - k statutul d 'hardcore fan' nu e bun conducator d obiectiviate - & that's that! ai nevoie d o minima distanta pt a aprecia cum s cuvine (orice) opera d arta...
da frate, hardcore fan nu înseamnã cã nu-l desfiinþez dacã mã dezamãgeºte. n-a fost cazul lui lynch deocamdatã. sunt mai fan Linklater decît Lynch ºi totuºi nu i-am iertat bãºina aia de Bad News Bears. nici pe Nolan cu Batman ºi Prestige sau pe Oliver Stone cu Alexander. aºa cum recunosc cã ºi Mahler a mai avut mici rateuri (5,4,7) sau Penderecki mare rateu cu Seven Gates of Jerusalem dupã ce chestii geniale fãcea prin anii 60-70.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2007, 13:39   #29
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
Faber - din pacate gura asta de iad nu-mi perimite sa-l vad altundeva
de la TIFF am lipsit, eram ocupat cu scoala.

si oricum, a intrat relativ recent in cinema-uri la noi, saptamana trecuta.
si sunt 100% sigur ca nu va rula in dej.

deci, da

leo - de ce, e de rau? :oops: tu nu esti indiferent fata de lynch, spuneam eu. il combati. hence the hate assumption. deci, ce-ai cu el? i-ai vazut 3-4 filme si ti s-au parut fara rost, fara sens? sau pur si simlu nu-ti place ca e extravagant?
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2007, 14:46   #30
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
this is really too much!
nu am vazut '3-54 filme d lynch', le-am vazut p toate ok?!
adik toate lungmetrajele, plus 'rabbits' & 'the grandmother'!
plus picturile lui!
plus 'twin pix'!
si nu, motivu pt kre nu-mi place nu e 'pt k e extravagant', ci pt k aceasta 'extravaganta' nu mai are - k la fellini & alti mari vizionari - nicio leg/ referinta/relevanta in afara 'sistemului lynch', got it?!
it's stuffy & stifling
t sufoci in filmu asta - iar dk vrei asta nu e nevoie sa stai 3 ore la un film: iti poti pune o punga d plastic p cap & termini mai rpd

si pt k m-ai enervat, iata topu meu:

1 the elephant man
2 lost highway
3 blue velvet
4 the straight story
5 eraserhead
6 wild at heart
7 mulholland drive
8 inland empire
9 twin peaks: fire walk with me
10 dune

ps cronik mea la 'ie' la locu stiut, c/o gloria
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2007, 16:53   #31
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
:huh: http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=13925
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2007, 16:54   #32
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
imi cer scuze ca te-am enervat, departe de intentia mea.

interesant punct de vedere.
chiar daca nu imi plac 'siretlicurile' pe care lynch le foloseste pentru a atrage atentia asupra filmelor sale (din care cel mai mult nu-mi place ca e atat de retinut la comentarii si lamuriri - asta nu intotdeauna evident, dar se abtine vehement sa comenteze asupra celor 10 hint-uri din MD, si - la premiera IE, somat de catre laura sa-i spuna ce se petrece, a zis ca nu stie niei el ce se intampla in film :huh: ).

evident, asta da bine la presa.

observ inca un lucru. dune (facut de lynch strict din motive financiare; un compromis, singurul lui film care nu mi-a placut) e jos in topul tau.

deci nu-ti place afacerea din spatele lui lynch. da, de acord. nici mie.
dar, totusi.. te-ai uitat la toate filmele, picturile lui - si asta inseamna ca apreciezi viziunea sa.
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2007, 10:03   #33
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bump, c-a venit si Windom cu comentariul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2007, 13:01   #34
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
A ajuns, in sfirsit, si pe ecranele noastre, probabil cel mai interesant, cool si twisted film al secolului XXI (spun, probabil, pentru ca inca nu a aparut Ronnie Rocket). Categoric, filmul anului. Trebuie spus de la inceput, insa, ca nu e un film pentru toata lumea. Cei care nu sint familiarizaþi cu universul lui Lynch, probabil ca nu o sa inteleaga mare lucru, chiar ºi admiratorii maestrului se gãsesc puºi în dificultate. Chestia e cã nu trebuie sã-i gãseºti neapãrat o explicaþie raþionalã, „just sit back and enjoy the ride”. And what a ride it is!!! Aproape 3 ore de desfãtare a simþurilor, o cãlãtorie fabuloasã prin universul unui regizor fenomenal aflat, poate, la apogeul creaþiei sale. Chiar dacã nu este un film atît de personal precum Eraserhead, Inland Empire însumeazã toate temele majore prezente în opera lui David Lynch, evidenþiindu-se, între acestea, la fel ca în Mulholland Drive, dar într-o analizã mult mai profundã, mirajul Hollywood-ului, dorinþa de afirmare cu orice preþ într-o industrie care, odatã ce te-a prins în mecanismele ei, te transformã profund, pînã la dezumanizare.
Ceea ce este intr-adevar de apreciat e faptul ca, apare in sfirsit un mare regizor care ne demonstreaza ca nu e neaparat nevoie de o echipa de filmare de sute de oameni pentru a creea o capodopera. Ai nevoie doar de viziune si de niste actori magnifici, apoi totul vine de la sine.
Trebuie spus ca Laura Dern face rolul vietii sale, un tur de forta emotional, fie ca e vorba de interpretarea unui star hollywoodian aflat in plina ascensiune, fie ca portretizeaza o prostituata careia i s-au inecat toate corabiile.
Rezumind, Inland Empire reprezinta viziunea unui regizor adusa la viata pe ecran, o viziune neingradita de politicile studiourilor sau de frica de esuare la box office.
Am stat 3 ore in sala si m-am bucurat de fiecare secunda, de fiecare cadru, apoi, dupa ce luminile s-au aprins, am stat si m-am intrebat cum ar arata cinematograful daca si alti regizori ar ignora toate restrictiile si si-ar urma propria viziune, daca ar ramine fideli propriilor idei, dupa cum afirma Lynch.
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2007, 20:23   #35
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
Azi l-am vazut. Pe scurt un film a carui haos este precum mintea lui Lynch cand a facut filmul....... zicea Pitbull ceva de labirintul mintii sale... daca acest labirint ar avea si o "duluma", sau un raspuns la ghicitoare, ar fi ok. Celelalte filme ale sale nu imi displac deloc, dar asta...
Fara suparare, mie filmul asta nu mi se pare deloc a fi o capodopera.
Si nici nu mi s-a parut a fi un film care a fost facut pentru oameni care au inteligenta putin peste medie.
Vreau sa spun ca eram in cinematograf si ne uitam toti la secventele filmului. Ma gandeam ca asist la ceva de genul 21 grams unde secvente intretaiate si puse ca intr-un puzzle, fac la finalul filmului sa iti faci o parere mai concreta asupra faptelor filmului.
Unul cate unul dintre spectatori ieseau pe usa cinematografului.... cred ca intrasera doar pt ca erau in drum spre... undeva , au vazut afisul, au zis maine e sambata, sunt liber nu trebuie sa ma duc la munca, hai sa intru.
Am ramas pana la final, dar in afara catorva scene (precum cu negresa cersetoare care aprinde o lumina... in timp ce ea isi da sufletul - in rolul ei, si alte cateva), am ramas profund deceptionat.
Multi vor spune.... Oxlock asta ...... nu a inteles nimic din film....la mintea pe care o are.
Oricum nimic nu se compara cu Impreiul mintii lui Lynch.
Asa ca fratilor, care se ofera sa joace rolul Ariadnei si sa-mi lumineze mintea mai bine, ca ma simt ca si Tezeu in fata lui Lynch - Minotaurul...
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2007, 08:01   #36
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Pai, fara suparare, acest film nici nu a fost facut pentru ce-i care-si spun - miine nu trebuie sa merg la munca asa ca hai sa intru - respectivilor le recomand Greu de ucis 4, ca tot ruleaza acum in cinematografe.
Dupã douã vizionãri nu pot afirma nici eu cã l-am priceput în proporþie de 100%, dar mi-am fãcut cît de cît o idee despre ce-i vorba. Pe de altã parte, care-i farmecul unui film care iþi oferã murã-n gurã totul pe tavã?
Lynch nici nu avea în minte un lung-metraj la început. Dorea, pur ºi simplu, sã experimenteze în digital, aºa cã a filmat monologul Laurei Dern în faþa psihologului, ca o scenã de sine stãtãtoare. Apoi i-au mai venit niºte idei...
Nu ºtiu dacã eºti familiar cu concepþiile lui Lynch referitoare la idei. În cartea sa : CATCHING THE BIG FISH: MEDITATION, CONSCIOUSNESS AND CREATIVITY, Lynch face o comparaþie foarte sugestivã între idei ºi peºti.
Ideile sînt ca peºtii, spune el. Cele mai accesibile se aflã la suprafaþã, aºteptînd doar pe cel cu momeala potrivitã sã le prindã, însã ADEVÃRATELE IDEI, cele care conteazã, înoatã în apele adînci, pentru ele trebuie sã sondezi în profunzime subconºtientul.
În cazul filmelor precedente, Lynch a elaborat o idee centralã pe care a folosit-o apoi ca momealã pentru alte idei, care sã o completeze ºi sã o scoatã, în acelaºi timp, în evidenþã.
În cazul Inland Empire a procedat diferit. A prins o idee, a filmat-o, a prins alta, a filmat-o and so on, creînd în acest fel un puzzle de idei fãrã sã aibã prea mare legãturã una cu cealaltã. Apoi a prins IDEEA, aceea care le leagã pe toate celelalte, dînd astfel un înþeles filmului, chiar dacã acesta ne scapã la o primã vizionare (poate chiar ºi la o a doua :P ).


[/quote]
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2007, 09:28   #37
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
Daca ignori o parte din detalii, atat IE, cat si Mullholand Dr., si chiar "incomprehensibilul" Lost Highway, ajung sa para logice, liniare, simple.

Nu-i greu sa iti faci o imagine despre ce-a vrut Lynch sa-ti transmita.. Ce crezi tu ca a vrut sa-ti transmita. Ca Lynch nu cred ca stie foarte clar.. :happy:
Actiunea din IE e foarte usor de urmarit, daca lasi la o parte destule detalii, distrugand astfel esenta filmului.

Ideea e, cum zicea Windom, ca - daca vrei cu adevarat o experienta (si nu o cautare de indicii, cum sunt multi tentati sa procedeze), atunci savureaza filmul a doua oara cand il vezi.

Nu cauta raspunsuri, cauta idei.
Nu cauta iesirea din labirint, admira-i constructia.
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2007, 11:27   #38
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
Originally Posted by Windom:
Nu ºtiu dacã eºti familiar cu concepþiile lui Lynch referitoare la idei. În cartea sa : CATCHING THE BIG FISH: MEDITATION, CONSCIOUSNESS AND CREATIVITY, Lynch face o comparaþie foarte sugestivã între idei ºi peºti.
Ideile sînt ca peºtii, spune el. Cele mai accesibile se aflã la suprafaþã, aºteptînd doar pe cel cu momeala potrivitã sã le prindã, însã ADEVÃRATELE IDEI, cele care conteazã, înoatã în apele adînci, pentru ele trebuie sã sondezi în profunzime subconºtientul.
În cazul filmelor precedente, Lynch a elaborat o idee centralã pe care a folosit-o apoi ca momealã pentru alte idei, care sã o completeze ºi sã o scoatã, în acelaºi timp, în evidenþã.
În cazul Inland Empire a procedat diferit. A prins o idee, a filmat-o, a prins alta, a filmat-o and so on, creînd în acest fel un puzzle de idei fãrã sã aibã prea mare legãturã una cu cealaltã. Apoi a prins IDEEA, aceea care le leagã pe toate celelalte, dînd astfel un înþeles filmului, chiar dacã acesta ne scapã la o primã vizionare (poate chiar ºi la o a doua ).


[/quote]

Da....poate ca ideile lui Lynch dupa cum ai spus tu se situeaza undeva prin "apele adanci", iar subconstientul meu nu ajunsese inca la el...
Iar Ideea asta care le leaga pe toate celelalte si care da inteles filmului, o fi semanand Ideeii descrise de Platon.
Intr-unul din dialogurile lui, prin Idee se intelege cauza pentru care ceva este exact cum este ea, iar prin Idee se intelege la el ca fiind o "chestie" ceea ce face ca un ceva sa fie astfel si nu altfel, adica un fel de deosebire a ceva de altceva.
El mai spune ca simturile ne dau doar cunostinte relative, iar adevarul poate fi cunoscut doar cu ratiunea. Dupa Platon, existenta se imparte în doua lumi diferite: lumea Ideilor, care e accesibila doar inteligentei (si care e numita de aceea lume inteligibila) drept urmare, lumea sensibila. Ideile sunt, potrivit acestei teorii existente reale, desi nesensibile.
Cam asa si cu Lynch al nostru... dar aici in I.E. cred ca lumea ideilor sale e accesibila mai mult lui decat......"mesei" care poate alege sa se duca la Die Hard dupa cum spuneai....
Aici in acest caz, eu recunosc ca fac parte din masa.....I can't help it this time
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 06:41   #39
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
iar eu nu ma pot abtine sa cred k dl lynch - aici - e un mic-mare sarlatan...
adik, c atitea 'idei', frate!? just give us the MOVIE!
un film nu s face cu 'idei', s face cu lucruri & oameni, si am devenit din c in c mai suspicios cu artistii kre baga in fata 'idei' si - mai ales - cu interpretarile strict 'filozofice' ale unor filme (vezi c s intimpla cu tarkovski...)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 08:05   #40
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Inland Empire ESTE un film despre oameni - it is about A WOMAN IN TROUBLE. Ca si in cazul Lost Highway, cred ca tema centrala in cazul Inland Empire este infidelitatea, cel putin asa am inteles eu. Intregul film graviteaza in jurul personajului feminin care, se pare, a urmarit intreg firul narativ al filmului din film pe ecranul unui televizor dintr-o camera de hotel, in asteptarea unui barbat cu care urmeaza sa-si insele sotul. Nikki (Laura Dern) reuseste cumva sa ajunga in realitatea acestei femei si sa o determine sa-si schimbe planurile, sa se intoarca la familie.
Dezbracat de toate artificiile marca David Lynch, filmul nu e chiar atit de inaccesibil. :)
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells