Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Dec 2003, 10:53   #21
archon
Junior
 
archon
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 38
Presupun ca era de asteptat... Dupa ce in urma cu cateva luni data premierei oficiale in Romania era anuntata la inceputul lui decembrie, a ramas apoi nedatata, pentru ca in cele din urma sa fie mutata tocmai undeva... in 2004. Halal promptitudinea distribuitorilor romani de a aduce cat mai repede filmele noi si pe ecranele noastre (poate cu una sau doua exceptii pe an - vezi ROTK). Trebuia sa ma duc sa-l vad la DaKino, desi am inteles ca au fost niste conditii de vizionare groaznice. :evil:
Nu-i nimic, tot ei ies in pierdere... Pana se mai gandesc mult si bine cand sa-l aduca, apare DVDRip si multi nu vor mai merge la cinema sa-l vada.
archon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2003, 00:07   #22
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by regedit:
eu cred ca totusi toni radea de ricutza ....

hai mai....de ce ar fi ras de mine?
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2003, 00:28   #23
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
tough choice

intre a rade de ricutza si a rade la killbill....
:o :lol:
kill bill este un omagiu(tribut, daca preferati)
nu este o parodie
este un fel de rezumat al cinematografiei (de serie b sau nu) de pana akum
si nu tre sa placa la toti culturistii care`si mai fac veacul ocazional si pe nights.ro
am zis
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2003, 11:42   #24
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Bill sigur nu ein primul vol. Asta pot sa confirm. Si din cate am mai inteles prima parte va ramane mai spectaculoasa decat prima... Doar niste vorbe. :roll:
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2003, 23:51   #25
metamorphosis
Novice
 
metamorphosis
 
Join Date: Nov 2003
Location: marlboro country
Posts: 21
Originally Posted by TLD:
Si din cate am mai intelesprima parte va ramane mai spectaculoasa decat prima...

DA! si eu am auzit la fel
__________________
ba nu!
metamorphosis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2003, 09:40   #26
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Originally Posted by metamorphosis:
Originally Posted by TLD:
Si din cate am mai intelesprima parte va ramane mai spectaculoasa decat prima...

DA! si eu am auzit la fel

eu nu cred. eu cred ca e invers.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2003, 19:10   #27
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Un film cool (ca toate filmele lui Tarantino). Replici haiosase, cafteli cu mult sange si o Uma Thurman pe post de "motherfucker".
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2003, 11:20   #28
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Azi am primit cd-ul cu coloana sonora. Pina pe 26 astept cereri, pe 27 ma intilnesc cu cei ce il vor. Veniti cu blanc-uri bune.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2004, 21:39   #29
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Mah ce sa zic...
L-am vazut si eu si as zice ca la montaj si imagine filmul asta bate la fund absolut orice am vazut eu pana acu... pur si simplu REMARCABIL...
Totusi nu mi-a placut faptul ca exista MUUUULT prea multa violenta gratuita in filmul asta...
iar scena in care Uma Thurman ii hacuieste pe toti cei 88 de mafioti mi se pare total exagerata...
Scena cea mai emotionanta, de departe, momentul in care Uma isi alege sabia... muzica lui Zamfir e super aleasa...
Mi-a placut si scena din spital cu Buck - the fuck
Merita vazut, si poate cu cateva corectii pe ici pe colo (mai ales in privinta cruzimii) ar fi putut iesi chiar super...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2004, 21:45   #30
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
apreciez filmul pentru ca "ataca" o idee total noua....
anume, incercarea de a gasi ceva frumos chiar si in cele mai crude si odioase scene pe care un om si le poate inchipui... nu zic ca sunt de acord cu ideea, dar chiar m-a pus pe ganduri...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2004, 17:32   #31
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ei, nu e chiar total noua, dar e de subliniat aspectul asta: nevoia de a gasi noi modalitati de a spune aceleasi lucruri si, in acelasi timp, nevoia de a aduce ceva original pe ecranul cinematografului; odata la cativa ani, se simte nevoia de un film care apare si schimba totul si filmul chiar apare (dar nu cred ca "Kill Bill" e chiar atat de bun...)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2004, 14:17   #32
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Apreciez Kill Bill pentru un realism mai mare decat in alte filme. Uma Thurman joaca mai bine decat in alte filme si ii sta foarte bine.
Culorile (si nu ma refer la rosul atotprezent) sunt foarte bine alese.
Este totusi un film care nu iese neparat din tipare. Violenta astfel s-a mai vazut, foarte reusite fiind scenele cinice, cu Buck, dar si scena cu sosirea eroinei in barul din Japonia.
Chiar asteptam un rol pentru David Carradine mai aparte si cred ca l-a gasit! In persoana lui Bill adica. Cat despre nai, putin cam agasant, as fi preferat altceva.

P.S.: Pentru amatori: la cinema Cotroceni nu are DTS!

Last edited by Pitbull : 04 Aug 2009 at 00:51.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2004, 22:01   #33
Sensei
Novice
 
Sensei
 
Join Date: Jan 2004
Location: right behind u
Posts: 1
Tarantino si-a descris propriul film ca un film despre care ar discuta doau personaje dintr-un film de-al sau (gen discutia din masina din pulp fiction) si asta cam spune multe despre ce a vrut sa faca.Partea a doua (cum am postat si pe alt thread) va fi,conform tot lui tarantino,mai putin incarcata de energie si mai asemanatoare cu celelalte film,iar finalul nu va fi deloc "pretty".Trailerul pt Volume 2(desi nu dezvaluie prea multe,dar il arata pe Bill :wink: ) il puteti vedea pe www.apple.com\trailers.
__________________
Viata-i grea,dar trece.
Sensei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2004, 23:10   #34
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by snatchro:
Apreciez Kill Bill pentru un realism mai mare decat in alte filme. Uma Thurman joaca mai bine decat in alte filme si ii sta foarte bine.

Sa fim seriosi, jocul actoricesc este aproape inexistent. Faptul ca se bate, nu inseamna ca joaca. Rolul Umei din Pulp Fiction sau din Tape e mult mai calitativ in privinta jocului artistic. Nu ca ea nu ar juca bine aici, dar rolul nu-i permite sa dea tot ce poate.
Realism?! de unde maica? nici nu cred ca se vrea a fi realist. Faptul ca este impuscata in cap si supravietuieste si nu-i ramane nici macar o cicatrice sau faptul ca o singura persoana macelareste sute de oameni e pura fictiune! mult mai mare decat pulp "fiction".
Si totusi nu sunt dintre aceia care considera Kill Bill un film de duzina. Este o combinatie originala de elemente neoriginale.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2004, 23:22   #35
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Eh...Kill Bill este in primul rand film si in al doilea rand poveste, ca sa reformulez ceea ce s-a mai spus. Au fost efecte si idei in ceea ce priveste realizarea care mi-au placut si m-au imrpesionat. Filmul s-a terminat chiar la timp: incepeam sa ma plictisesc de atatea fantani arteziene de sange.
Parca Tarantino cauta doar originalitatea in creatia cinematografica si mult mai putin pe plan narativ. Intr-un fel m-am simtit...la limita.
Totusi, cred ca si el isi da seama ce a creat. Adica, se stie clar de la inceput ca prietena noastra Liu nu va apuca sa mearga la cinematograf sa-si priveasca biografia. Parca este un exercitiu intreg filmul: nu ce, ci cum.
Mi-a parut rau de felul in care a iesit povestea asasinei nipone: sagnele care tasnea aiurea din toate orificile corpului(ceea ce este oarecum real, sau?) dadea totusi o nota parodica unor scene care ar fi putut fi emotionante. Zic si eu, ca asa mi-ar fi placut nitel mai mult. Te obisnuiesti cu sangele intr-un final si ajungi sa te plictisesti de el, precum a fost cazul meu.
Dialogurile(replicile) au fost mult sub nivelul a ceea ce am vazut in Pulp Fiction, sau chiar Jackie Brown. Cateva mici ironii rasfirate printre baltile de sange, nu au putut sa acopere un oarecare gust amar. Sper totusi ca a doua parte sa fie, nu mai cu stil, dar mai cu esenta.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2004, 07:12   #36
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Originally Posted by PoliFanAthic:
Dialogurile(replicile) au fost mult sub nivelul a ceea ce am vazut in Pulp Fiction, sau chiar Jackie Brown. Cateva mici ironii rasfirate printre baltile de sange, nu au putut sa acopere un oarecare gust amar. Sper totusi ca a doua parte sa fie, nu mai cu stil, dar mai cu esenta.
Pai in a doua parte chiar tarantino a zis ca vom vedea mai multe dialoguri si mai putina actiune ca in prima parte! Acuma nu zic ca nu o sa mai tasneasca sange peste tot... Si oricum dupa prima vizionare la el am ramas mut eu! O_o
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2004, 19:38   #37
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by toni:
Azi am primit cd-ul cu coloana sonora. Pina pe 26 astept cereri, pe 27 ma intilnesc cu cei ce il vor. Veniti cu blanc-uri bune.

pai shi dk venim cu blacnk-uri cum facem sa ... ni le dai inapoi ?

pai iti trag cd-ul pe blank-uri de la mine...care sint bune. Ne intilnim doar o data, ca sa facem schimb de cd-uri. e complicat?
:-)
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2004, 00:22   #38
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Originally Posted by PoliFanAthic:
Mi-a parut rau de felul in care a iesit povestea asasinei nipone: sagnele care tasnea aiurea din toate orificile corpului(ceea ce este oarecum real, sau?) dadea totusi o nota parodica unor scene care ar fi putut fi emotionante. Zic si eu, ca asa mi-ar fi placut nitel mai mult. Te obisnuiesti cu sangele intr-un final si ajungi sa te plictisesti de el, precum a fost cazul meu.
Dialogurile(replicile) au fost mult sub nivelul a ceea ce am vazut in Pulp Fiction, sau chiar Jackie Brown. Cateva mici ironii rasfirate printre baltile de sange, nu au putut sa acopere un oarecare gust amar. Sper totusi ca a doua parte sa fie, nu mai cu stil, dar mai cu esenta.

daa... fazele cu hacuirea clanului lui Lucy Liu mi s-a parut un punct slab al filmului... pe cat de reusit mi se paruse pana atunci, pe cat de aiurea s-a "stricat" pe final... are niste efecte de montaj remarcabile, dar e prea putin sa impresioneze. Am impresia ca prea a fost facut in bashcalie (mai ales cu scena asta), desi sincer nu cred ca era cazul... repet, putea sa iasa ceva realmente remarcabil - un film despre trairea intensa a sentimentului de razbunare...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2004, 11:02   #39
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by i_matei:
un film despre trairea intensa a sentimentului de razbunare...
Mie mi s-a parut un film despre...film si nu despre "traitea intensa a sentimentului" :wink:
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2004, 11:43   #40
doina
Novice
 
doina
 
Join Date: Feb 2004
Location: cj
Posts: 12
Send a message via ICQ to doina Send a message via AIM to doina Send a message via MSN to doina Send a message via Yahoo to doina
Dragi "tovarasi"! imi zic parerea despre chil bill
citand parerea altcuiva,nu spui tzine..
"pentru ceea ce vrea sa fie filmil,adica omagiu filmului japonez
cu onoare razbunarea ....nu-mi voi continua citarea parerii
resp. persoane!
PANA MAINE SA SE pregateasca TOTI...
astept "caracterizarea personajului principal"
"descrierea peisajului excesiv rosu si improscator
din diferite scene"
Care-i ideea:mi-a placut filmu,desi mi-am zis ca n-o sa merg si la urmatoru la cinema.Noua nu ne place sangele pe jos,ASA-I?

"Romania,te pup!"
__________________
lalalailai laila
doina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells