Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Jul 2005, 17:15   #21
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Dakota mai are cam trei ani sa fie nominalizata la Oscar, apoi mai vorbim...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 23:36   #22
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Pentru Nightwane: Cred cã mai bine îmi vedeam de treabã, decât sã-þi atrag atenþia cã nu am chef sã citesc cuvinte care nu-ºi au locul între oameni civilizaþi. Nu am cum sã nu citesc mesajele, din moment ce eu am iniþiat acest subiect pe forum. M-am gândit cã fiind în vogã, sunt curios sã vãd (sau sã citesc) ce au de spus cei din România despre Dakota Fanning. Regret sincer cã unii considerã Internetul drept latrinã.
Pentru Cinemania: Sorry pentru confuzie!!! .
Da, ºi eu sunt curios dacã Dakota va ajunge sã fie mãcar nominalizatã la Oscar, la fel ca ºi Haley Joel Osment (pentru tulburãtoarea prestaþie din filmul AL ªASELEA SIMÞ).
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2005, 01:39   #23
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Asa cum am mai spus, Dakota mi-a fäcut o impresie execrabilä în "WoW", dar sunt consitent cäci c-un rol nu se face o pärere. Am retinut filmele în care se zice c-ar fi mai acätärii, si astept prima ocazie de a le vedea.

Jediklaus si Nightwane. Incä nu e târziu sä vä linistiti si sä gäsiti un numitor comun de discutie. It's MORE than worth - garantez pentru asta, din cât vä cunosc pe amândoi. Oricum, nu-i deloc pläcut sä nimeresc iar la mijloc, cum mi se întâmplä adesea între Nume si Herbert, de exemplu. Multumescu-vä anticipativ la ambii doi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2005, 07:58   #24
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Pitbull:
Oricum, nu-i deloc pläcut sä nimeresc iar la mijloc, cum mi se întâmplä adesea între Nume si Herbert, de exemplu. Multumescu-vä anticipativ la ambii doi.

da' cine se cearta draga? eu nu ma cert. eu-s cumintel si roz. :oops:
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2005, 08:29   #25
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pitbull:
Jediklaus si Nightwane. Incä nu e târziu sä vä linistiti si sä gäsiti un numitor comun de discutie. It's MORE than worth - garantez pentru asta, din cât vä cunosc pe amândoi. Oricum, nu-i deloc pläcut sä nimeresc iar la mijloc, cum mi se întâmplä adesea între Nume si Herbert, de exemplu. Multumescu-vä anticipativ la ambii doi.
Am zis eu cä se ceartä cineva?
Am zis doar atât:
Originally Posted by Pitbull:
Jediklaus si Nightwane. Incä nu e târziu sä vä linistiti si sä gäsiti un numitor comun de discutie. It's MORE than worth - garantez pentru asta, din cât vä cunosc pe amândoi. Oricum, nu-i deloc pläcut sä nimeresc iar la mijloc, cum mi se întâmplä adesea între Nume si Herbert, de exemplu. Multumescu-vä anticipativ la ambii doi.
Ceea ce nu înseamnä decât:
Originally Posted by Pitbull:
Jediklaus si Nightwane. Incä nu e târziu sä vä linistiti si sä gäsiti un numitor comun de discutie. It's MORE than worth - garantez pentru asta, din cât vä cunosc pe amândoi. Oricum, nu-i deloc pläcut sä nimeresc iar la mijloc, cum mi se întâmplä adesea între Nume si Herbert, de exemplu. Multumescu-vä anticipativ la ambii doi.
Adicä, mai pe româneste:
Originally Posted by Pitbull:
Jediklaus si Nightwane. Incä nu e târziu sä vä linistiti si sä gäsiti un numitor comun de discutie. It's MORE than worth - garantez pentru asta, din cât vä cunosc pe amândoi. Oricum, nu-i deloc pläcut sä nimeresc iar la mijloc, cum mi se întâmplä adesea între Nume si Herbert, de exemplu. Multumescu-vä anticipativ la ambii doi.
Acum e DESTUL de CLAR, mäi DRAGA?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2005, 00:08   #26
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Nici eu nu consider cã ce a fost se poate numi ceartã. Dupã cum vedeþi, am scris „ce a fost”, pentru cã nu meritã sã se continue pe aceastã temã. Eu nu am cerut decât decenþã ºi civilizaþie în limbaj. Cer, oare, prea mult? Nu cred!! Nici nu consider cã am exagerat în legãturã cu limbajul folosit de Nightwane, chiar dacã am avut neplãcuta surprizã sã dau, tot pe acest forum, dar la alte subiecte, de replici ºi mai ºi.
Da, Pitbull mã cunoaºte destul de bine. Eu sunt acelaºi ºi caut sã rãmân acelaºi!!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2005, 00:14   #27
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pe scurt: Klaus e un Jedi from the light side of the force and the Sunset side of the country, cultivat si decent, iar NightWane e o dulceatä de trandafiri bucuresteni cu piper, cuisoare si un strop de vitriol. Combinatia celor doi poli poate fi efervescentä, dar nu explozivä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2005, 01:31   #28
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Pitbull, se pare ca acest ...Klaus e fiul tau, genialoid si bine educat, cum si se cuvine intr-o familie de artist polivalent, tot el si un pedagog generos... e o presupunere...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2005, 01:44   #29
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Interesantä supozitie, dar nu! Klaus e mai matur si nu e din Bucuresti. Fiul meu are deja un user aici, dar încä n-a început sä-l foloseascä. Astept sä väd cât va trece pânä sä-l ghiciti, o datä ce va începe... Când va fi asta, nici eu nu stiu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2005, 00:29   #30
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Wow! Sunt de-a dreptul emoþionat, de parcã aº fi la „Surprize, Surprize”. Glumeam, desigur! Herbert, dragã, îþi mulþumesc pentru analiza fãcutã, dar sã ºtii cã nu sunt deloc genial. Dacã aº fi fost genial, m-aº fi cãrat naibii din þara asta minunat de frumoasã (pãcat cã este locuitã, na!). Cât despre decenþã ºi civilizaþie, am avut ºi am în continuare extraordinara ºansã sã fiu înconjurat de oameni simpli, dar de o decenþã de-a dreptul pandemicã, ce au avut grijã sã-mi corecteze viciile ºi sã-mi arate valoarea modestiei ºi simplitãþii. Asta încerc sã fiu ºi nu vreau sã dezamãgesc. Mi se pare natural sã fii normal, decent, civilizat ºi politicos. Mai ales când eºti pe un forum unde eºti la vederea atâtot oameni.
Dar, sã continuãm cu Dakota, care a declarat în ediþia din iulie 2005 a revistei „VENICE” (care apare la Los Angeles din anul 1905!!!): „Deºi aproape toatã lumea crede cã simt o presiune atunci când filmez, de fapt ceea ce facem noi toþi se numeºte muncã. Fiecare dintre noi depunem eforturi pentru ca ceea ce facem sã iasã bine.” La 11 ani pe care îi are, Dakota dã o dovadã de o maturitate în gândire de-a dreptul remarcabilã. De urmãrit...
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2005, 03:01   #31
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Ei, da! Dupa o perioada in care doar a filmat, Dakota Fanning a (re)aparut pe marile ecrane americane cu DREAMER, o poveste bazata pe un fapt real: readucerea unui cal de curse inapoi la concurs dupa ce a suferit un accident.
Filmul urmareaste doua planuri aparent distincte, dar care se intrepatrund: viata familiei lui Bob Crane ( un excelent «horseman» cazut in dizgratie) si munca acestuia de a repune pe picioare un cal de curse. Desi Bob nu mai credea in posibilitatea de a pregati calul pentru curse, cea care il «impinge» de la spate si-l face sa spere in reusuta este fiica sa, Cale Crane (interpretata de Dakota), care se imprieteneste cu calul de curse.
Jocul scenic al lui Kurt Russell, Elizabeth Shue, Kris Kristoferson si Dakota Fanning fac din Dreamer un film de familie care merita vazut, nu doar pentru happy-end-ul (caracteristic majoritatii filmelor americane), cat mai ales pentru subiectul acestuia.
Nu stiu cand va aparea acest film pe marile ecrane de la noi, dar probabil ca prin Martie 2006 se va anunta premierea in Romania. Nu ne ramane decat sa asteptam.
PS: Putem sa spunem ca anul 2005 ar putea fi anul actritei Dakota Fanning, numai daca luam in considerare filmele in care a jucat?
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2006, 11:40   #32
Dea_Tofog
Senior
 
Dea_Tofog
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 97
copilul asta ma uimeste.. :shock: nu-mi vien sa cred ca la varsta ei a jucat in atatea filme.
__________________
Daca iti place Russell Crowe http://groups.yahoo.com/group/go_russ_go
Dea_Tofog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2006, 14:28   #33
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Pai, de la varsta de doi ani stia deja sa citeasca, iar de la cinci ani, dupa ce s-a nascut sora ei (Elle, mai mica decat Dakota cu patru ani) se juca prin casa de-a mama gravida. Invatatoarea de la gradinita pe care o frecventa Dakota le-a sugerat parintilor acesteia sa o duca in California, la preselectiile pentru copii in domeniul televiziunii si cinematografiei.
Dakota a aparut prima data intr-o reclama pentru Tide, apoi ofertele au inceput sa curga. Daca vezi filmografia ei si mai ales actorii cu care a avut ocazia sa joace, iti vei da seama ca pustoaica este plina de talent, iar perspectiva de a cuceri un premiu Oscar este reala.
In acest an, va mai aparea intr-un film (Charlote's Webb), alaturi de Julia Roberts, dar fii sigur ca activitatea ei nu se opreste aici, deoarece la anu' va aparea intr-un thriller, nu la fel ca Hide and Seek, dar la fel de bun.
Salutare!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2006, 14:31   #34
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
In I am Sam a fost geniala pt varsta ei.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2006, 19:14   #35
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
????????????

Deci - asta e socant! Cititi prin link-uri, ca sa nu va mai povestesc eu... ca mi-e lene...

Hounddog

Filmul pe Imbd

De pe un forum cinematografic

Comentarii?
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2007, 17:16   #36
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
despre Hounddog

Chiar acum am mers pe link-ul amintit despre filmul Hounddog. Citisem si mai inainte despre acest film ca este vorba de povestea unui copil (Lewellin, jucat de Dakota Fanning) care duce o viata chinuita. Vazand distributia acestui film, am observat ca Dakota Fanning joaca rolul principal. Este exact ceea ce merita dupa atatea filme in care i-a secondat pe Sean Penn, Denzel Washington, Robert DeNiro, Tom Cruise si Kurt Russel.
S-a spus despre filmul "Man on Fire" ca Dakota i-a "furat" rolul lui Denzel, chiar daca ea a avut o aparitie mai scurta decat in filmul "War of the Worlds" (unde a jucat pana la capat alaturi de Tom Cruise). Sunt foarte nerabdator sa vad filmul "Hounddog", pentru a vedea prestatia Dakotei ca aparitie in rol principal. La felul cum a jucat pana acum, in celelalte filme, sunt sigur ca nu va avea o evolutie dezamagitoare. Din contra... mai ales ca Dakota s-a specializat pe roluri in filme "grele" (gen "Hide and Seek", sus-amintitul "Man on Fire" sau genialul "I am Sam").
Pana atunci, am avut ocazia sa o vad pe Dakota in "Dreamer", iar filmul este in maniera tipica a filmelor americane, cu happy-end, dar deosebit, putand fi vazut impreuna cu familia, chiar si intr-o seara ploioasa.
PS: Imi cer scuze ca atata vreme nu am revenit peste acest subiect, dar sper sa corectez absenta, printr-o prezenta "hard", chiar daca mi se reproseaza ca am o adevarata "mancarime" de tastatura cand m-apuc sa scriu. Eh, ale tineretii pacate...!! Va pup pe toti si va doresc mult succes in tot ceea ce faceti. La o buna revedere! :happy: :happy:
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2007, 01:09   #37
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sorry, jur cä nu vreau sä întärât pe nimeni, da' rämân la aceeasi pärere de dupä "War of the Worlds" - acum, dupä ce-am väzut si "Charlotte's Web":
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=12646
Cât despre Hounddogu' äla si scandalul aferent, nu pot zice decât atât:
"Când Dumnezeu vrea sä piardä pe cineva, mai întâi îi ia mintile!"
(In cazul de fatä, pe americani, cu fariseismele lor cicä puritane.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2007, 23:00   #38
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Inainte de a-ti raspunde, Pitbull, m-am uitat pe link-ul pe care il sugerezi spre a fi citit. Trebuie sa spun ca scrii bine. Chiar foarte bine. Si chiar daca ar fi sa ma deranjeze (apropo de faptul ca Dakota este febletea mea), ceea ce nu este cazul, totusi, trebuie sa recunosc ca Dakota trebuie sa aiba mare grija sa nu alunece spre derizoriu in ceea ce priveste abordarea rolurilor. Este adevarat ca rolurile din "Man on Fire" si "Hide and Seek" au fost bine interpretate de Dakota (pararea mea!), insa acest lucru nu este de ajuns. Aici mai intervine si managerul ei, care-i propune filmele in care sa joace. Poate ca nu stie exact ce abilitati are Dakota, de o pune sa joace in filme care nu dau bine la public.
Eu chiar ma gandeam ca o continuare a serialului "Taken - Istoria dupa Steven Spielberg" sub forma unui film, cu Dakota Fanning in rolul lui Ally Keys, i-ar veni excelent acum.
Sunt, cumva, intre ciocan si nicovala, pentru ca stiu ca odata postat topicul aici, am responsabilitatea de a fi obiectiv in ceea ce spun si sa nu ma las dus de val daca cineva isi da cu parerea, iar ce spune el numi convine. De fapt, tocmai faptul ca cineva posteaza raspunsuri la acest subiect imi ofera o stare de multumire deplina, indiferent de pareri.
PS: Pitbull, imi pare bine ca te-am reintalnit aici. Am lipsit, pentru ca am avut cateva probleme personale, da' acuma sper sa pot participa mai activ. Deja, la cat am scris, se pare ca m-am activat prea tare! Salutari calduroase de la Arad!!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2007, 23:26   #39
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
No, servus!
Intrând o tzâr în amänunte, as zice:
Pärerea mea actualä despre Dakota se ordoneazä pe urmätoarele träsäturi: inteligentä (ca persoanä), dezinvoltä (ca actritä), simpaticä (ca tipologie umanä), banalä (ca tipologie actoriceascä - cu posibilitatea de a aräta chiar antipatic, ca-n "W.o.W"), la fel de banalä si ca registru interpretativ.
Inevitabil, la niste momente date voi vedea si mäcar unele dintre rolurile alea de început care au lansat-o, asa cä-mi voi forma o pärere mai completä. Deocamdatä, acordându-i un cec în alb pentru alea, PRESUPUN cä initial a avut niste sclipiri veritabile (contribuind, probabil, partiturile, regia si datele ei native), care nu s-au mai repetat: rolul din "W.o.W." e foarte prost construit si din scriiturä, si din spielbergurä, iar cel din "C.'s W." e un fâs. PROBABIL e pe drumul spre o manierizare accentuatä si, din päcate, prematurä... fatalul destin al atâtor copii actori... (Mickey Rooney si Liz Taylor au fost exceptiile care confirmä regula.)
Dacä te-ai dedulcit la scriiturile mele, uite-le pe toate adunate aici:
http://agenda.liternet.ro/cronici.php?aut=267
Retziproca: salutärile mele Aradului!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2007, 15:02   #40
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mhm.
Toatä familia maicä-mii, cu toate ramurile, din Blaj, Cluj, Aiud, Oradea, Salonta, etc., etc., toti vorbeau cu "o tzârä" (sau, mai pe scurt, "o tzâr"), si cicä e oltenism.
Mâine dimineatä pe vremea asta.

(Prea complicat cu copypaste-urile alea; da' le retin, pentru vreun caz când vor fi cele mai indicate. Multam.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells