Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Oct 2003, 11:45   #21
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pironul are dreptate insa: ce-i aia 'cu fundatie'?? nu e pe romaneste!
da pun pariu ca la faza cu asociatia & srl-ul a pierdut-o pe daniela - care, fiind probabil de mult timp in sua, a cam uitat limba 'ca un fahgureh de miehreh'...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2003, 13:23   #22
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Nu mai scapam in vecii vecilor de cliseul cu prostituatele?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2003, 14:14   #23
Leonard Piron
Junior
 
Leonard Piron
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 33
Pana sa ma baneze astia iti raspund eu repede: Nu scapam de cliseul asta pentru ca nu reuseste nimeni din regizorimea romana sa transpuna credibil pe ecran o prostituata adevarata. Si pana cand nu o sa reuseasca vreunul o sa tot incerce...
Leonard Piron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2003, 21:03   #24
Daniela Nitoi
Novice
 
Daniela Nitoi
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 23
Draga domnule Piron, ce-i aia "baneze"... (albaneze :lol: ),mi-e cunoscut termenul dar acum imi scapa. Sa fie oare, cum spune domnul Alex Leo Serban, cu gratuitate si in necunostinta de cauza, din cauza unei instrainari fata de limba romana, sau poate pentru ca nu stiu cum e sa fii "cool", sa stai pe "porch" si sa mananci "pie"?

dana, cu cele mai bune intentii :wink:

ps: cuvantul temelie parca-i sinonim un pic cu fundatie, nu-i asa?
Daniela Nitoi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2003, 21:24   #25
Daniela Nitoi
Novice
 
Daniela Nitoi
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 23
Inca ceva si dupa aia plec :lol:: nu vreu sa trag pe nimeni de urechi, si sa dau lectii de folosire a cuvintelor acolo unde le e, si acolo unde nu le e locul; nu-s profa de pusti de clasa a III a :lol:. Imi place polemica, dar nu si ideea de a rascoli in orice (am facut-o mai sus dintr-un instinct de conservare probabil), doar de dragul de-a o face.

dana din nou
Daniela Nitoi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2003, 09:25   #26
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
eu sincer as vrea sa trag pe cineva de urechi .... dar nu e ziua nimanui. filmele cu prostituate sunt super marfa ... dar atunci cand arata super marfa si sunt filmate in exercitiul functiunii..... cred ca romanii au prea multa pudoare pentru a exploata aceasta varianta ... desi actrite de calitate (bine infipte in pielea personajelor) s-ar gasi pentru astfel de roluri >>>
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2003, 17:28   #27
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Originally Posted by Daniela Nitoi:
Draga domnule Piron, ce-i aia "baneze"... (albaneze :lol: ),mi-e cunoscut termenul dar acum imi scapa.

Chestia cu banarea merge pe melodia cu upgradarea si mouseul, ca doar n-o sa-i zicem guzgan, precum colegii din Republica Moldova (vezi si computator sau tastiera).
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2003, 12:24   #28
Leonard Piron
Junior
 
Leonard Piron
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 33
"baneze" este un neologism iar "sa aiba fundatie" este un barbarism. Indepartarea de limba romana nu ese un pacat esa de are. Oricum avem noi grija sa te reapropiem de ea, puiutz. Altfel ajungi ca Raducioiu care vorbea cu "aaa..cum se zce aicea la voi..." I pup you swet !
Leonard Piron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2003, 13:57   #29
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Limba romana e vie, adicatelea aia vorbita modeleaza pe aia literara. De cand lumea si pamantul. Normative exista, dar ce vorbim acum e diferit de ce vorbeam pe la 1800. Primenirea nu se face prin cei ce respecta regulile, ci prin cei care le incalca.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2003, 20:29   #30
Daniela Nitoi
Novice
 
Daniela Nitoi
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 23
Bubu are dreptate, da' ce ne facem cu Piron ca tot ce are la indemana e un ciocan si toate in jur ii par a fi cuie :lol: ?
Si-acuma pentru cine-i interesat sa afle o parere despre cum si ce e cu Maria, sa revenim la oile subiectului in cauza. Am fost aseara sa vad filmul. Am plans si m-am bucurat in acelasi timp. Am plans pentru ca exista nedreptate, violenta si mizerie; am plans pentru ca putem sa calcam pe Luna, dar nu putem sa ajutam copii care sufera de foame. Am plans pentru Maria, care a trait alaturi de sot si de cei 7 copii intr-un subsol insalubru, fara curent electric si apa curenta undeva intr-un oras de provincie din Romania; am plans pentru simplitatea ei, pentru curajul ei de a spune nu atunci cand i s-au oferit bani sa-si vanda unul dintre copii; am plans pentru ca viata i-a spus de prea multe ori NU! Am plans pentru ca Maria s-a prostituat, ca o ultima solutie pentru o viata mai buna! Am plans pentru ca a murit stupid, atunci cand cosmarul ei si al familiei ei incepea sa se transforme intr-un apartament si o slujba!
Apoi m-am bucurat in primul rand pentru ca sala cinematografului era plina; romani si americani si asiatici si mai stiu eu ce alte nationallitati deopotriva. Apoi m-am bucurat pentru ca exista actori romani extraordinari: Diana Dumbrava, Serban Ionescu, Horatiu Malaele........................................... ..............etc. M-am bucurat pentru simplitatea si echilibrul artistic al filmului, pentru cadrele excelente, pentru muzica lui Petru Margineanu, pentru debutul lui Netzer, si pentru ecoul extraordinar pe care-l are filmul in Europa. Singura data cand am strambat din nas a fost la fondu-urile cam lungi, si cam abrupte.
Tragand bara si facand totalul, raman trista la neputinta de a face mai mult, pentru mai bine, si bucuroasa (din nou pentru ca se face film romanesc competitiv.

dana

P.S: pareri din sala: iar film despre saraci? Romania are numai saracie?
Occidentul isi va intari parerea despre Romania, cum ca e o tara de nerecuperat!!!

Asa sa fie?
Daniela Nitoi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2003, 17:30   #31
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
daniela, multam! enfin, l-a vazut cineva , filmul exista, nu e doar un zvon...

deduc ca 'filantropica' prezenta o imagine 'glamour' a romaniei pe linga asta, am dreptate?

cit despre ultimele tale comentarii, hehe... io am zis si am tot zis, dar acum stau si ma intreb daca prefer asta sau cosmetizarile prezente pe sitcom-uri - sau ce sunt - gen 'casatorie de proba', de pe protv. intre autenticul neplacut foarte si falsul care clateste ochii, oare ce prefer? parca e si un poll pe tema asta sau una paralela pus de bubu recent pe aici...

als, cind ziceai cu 'socialul', la genul acesta de filme romanesti te refereai? cred ca da, pentru ca io-te premiile... poate asta apare si pe dvd-uri pina la urma, colectia ieftina, 'filme de arta', 'cineclub', sau cum le zice, multe filme d-astea cu premii sunt de avut prin europa intre 1.99 si 3.99, on sale etern. whatever, bani cinstiti, nu? desi cred ca nici pe alea nu da nimeni banii ca le asteapta pe arte, or something like that. nashpa piata asta, a filmelor de 'arta'/'sociale'/etc.

cred ca romanii ar trebui sa se apuce de science fiction, cel mai bine.

a! stai! s-au apucat! dar le trebuie 307000 de euro pentru zece minute necomerciale in care sa arate ca putem machia, costuma si filma aftori romani de sa zici ca sunt de la hollywood, cum sugereaza penibil afisele in fata carora pozeaza toti pe maretul site al lui project w.

darn. sa ne intoarcem la social. un social fara injuraturi, dialoguri 'curajoase' gen 'tu cind te caci?', morti stupide sau prin infometare, trafic de carne vie si alte atrocitati oare ar merge? wait, ala ar fi 'filantropica' sau 'asfalt tango'.

gata, asta e, suntem intr-un cerc vicios. :wink:

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2003, 11:59   #32
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da, cred ca merg. mai ales ca nu sint 's.f.', ci 'social fare' - crunta realitate de toate zilele... eu zic ca, daca iranienii tot iau carutze de premii cu filmele lor cvasi-nonverbale, 'lirism social' a.s.o., de ce nu ne-am calibra si noi productia exclusiv pt piata externa? aia mica, amarita, de 3.99 din videostores - tot e mai bine decit nimic, nu?
iar comediile cu vedete prostituate pt bani - pt piata interna.
what's wrong with that?
u save money after all :wink:
PS dar stiti care-i definitia unui cerc vicios: 'se ia un cerc, se mingiie - el va deveni vicios'... cred ca un francez a spus-o (cocteau? parca... sau guitry)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2003, 13:39   #33
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Chestia cu "piata interna pentru bani" suna cam ciudat. Adica avem o cinematografie pentru premii si una pentru prostime. Aia cu premii intra in zona artei. Si tot ce nu e arta se cheama ca e kitsch, hrana pentru manelisti.

Eu cred ca exista filme decente, absolut normale, care nu aduc premii si uneori nici bani, dupa cum exista filme premiate care aduc bani sau filme premiate care nu aduc bani.

Problema cu cinematografia romaneasca sta in lipsa diversitatii.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2003, 09:43   #34
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
absolut de acord. numai ca noi sintem atit de saraci incit nu ne putem permite atita 'diversitate' :cry: despre asta e vorba. asa ca ramine solutia 'targetului'... ala care-a mai ramas.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2003, 16:14   #35
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Nu stiu cat de saraci suntem. Nu stim cum sa facem bani mai degraba. Sau nu ne intereseaza sa facem bani din film.

Lipsa banilor e o problema majora, insa cred ca poti face lucruri excelente si cu bani putini. Au existat fonduri, dar le-au sutit Danieliuc si Pita, acest monstrii sacri ai cinematografiei romanesti, ca sa "creeze", sa arate "valoarea artistica" a cinematografului, viziunea lor profunda.

Exista nenumarati tineri cu idei superbe, plini de viata si imaginatie, dar fondurile le papa dinozaurii. Acesti tineri esueaza prin cine stie ce televiziuni, ideile lor mucegaiesc in sertar, in timp ce pe ecrane vedem aceleasi capodopere rasuflate, scoase de monstrii. (S)acri. Daca mai vad numele de Pita pe undeva ma spanzur! Gata, ajunge!
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2003, 16:21   #36
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
lasa, bubu, nu te spanzura, avem nevoie de tine sa se spanzure pita mai bine, eh, la figurat vorbind, ca scrii si ti se si produce tie un scenariu care trateaza exact drama lui - think about it: o viata intreaga i s-a parut ca este cineva, ca este un mare artist, lumea turtita de saracia culturala sarea pina in tavan cind vedea 'pas in doi' sau 'concurs', asa era de pustiu totul, si el se credea tarkovsky-ul locului... incerc sa ma pun in pielea lui, acum, imbatrinit, depasit de toate, dind vina pe 'prostia' romanilor care nu mai apreciaza 'arta adevarata', care se dau in vint dupa povestile hollywood-ului, pai nu era mai bine inainte, cind erau tinuti in camasa de forta a culturii facute din buricele unor alesi ca el? trebuie sa fie foarte trist la ora asta. nu stiu care ar fi deznodamintul, ce ar face personajul tau in film, dar il vad capabil de lucruri nasoale think about it )

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2003, 16:43   #37
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Pai ii fac imediat un happy end: personajul isi da seama ca arta sa e valoroasa si eterna, dar realizeaza ca publicul larg prefera sa cumpere bilet. Isi da seama ca cinematografia are nevoie de fonduri, de un start pe care filmele lui nu-l pot da. Atunci devine altruist si lasa locul celor care au capacitatea de a pune sistemul pe picioare. Daca are suflet mare atunci isi da seama.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2003, 16:45   #38
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
bine, bine, da' dupa aia nu se spinzura? we want to sell the damn movie, man
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2003, 16:49   #39
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Daca intelege mecanismul nu se spanzura.

Si filmele sale depind de bani. Orice cinematografie isi construieste capodoperele pe spinarea filmelor comerciale. Daca nu sunt filme comerciale atunci nu sunt bani nici pentru cele de arta. Regizorul nostru asteapta un reviriment economic al filmului, fapt care il va avantaja direct.

Deci nu se spanzura, ca mai are multe de facut.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2003, 17:05   #40
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
bine atunci, sa fie cu happy end daca vrei tu, dar io tot zic sa mai omori pe cite cineva pe parcurs pina sa ajungi la el. cine ar putea fi victime colaterale in procesul lui de iluminare?

sa zicem ca revelatia il izbeste dupa un masacru: de la ultimul sau film pe stil vechi, ies din sala doar un mic procent de spectatori, ceilalti mor de plictiseala pe capete. iese ditamai procesul, chestii, si pe parcurs oscilam intre simpatie si antipatie pentru el.

sau mai bine, o comedie in stil woody allen. deodata, 'moartea prin plictiseala' devine un flagel si orice realizator de emisiuni/filme, etc. este pus in fata unei mari responsabilitati - de unde pina mai ieri riscau doar sa piarda banii investitorilor, de acum risca sa produca victime reale daca scapa haturile si they fail to entertain people

oare citi s-ar mai incumeta sa faca filme in conditiile astea?

filmul nostru ar urmari sedintele cnc-ului, cind banii cinematografiei ar fi de impartit si nimeni din vechea garda nu s-ar mai incumeta... in afara poate de sergiu nicolaescu, increzator in steaua sa... toti il urmaresc cu sufletul la gura, devine un daredevil. in rest, numai tineri nebuni indraznesc, si nici pentru ei nu e usor... iar spectrul plictiselii bintuie... bubu, il facem animat pe asta?
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells