Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Jun 2004, 21:12   #21
onutza_
Senior
 
onutza_
 
Join Date: Jun 2004
Location: Iasi/Bacau
Posts: 110
Send a message via Yahoo to onutza_
Lasand deoparte ce s-a scris in acest topic inainte vin eu cu o propunere. Exista un concurs destinat amatorilor si in special studentilor lansat de o companie al carei nume nu-l precizez dar la care participa echipe din toata lumea: Imagine Cup.
http://www.imaginecup.com/
Anul acesta la sectiunea Scurt metraj au ajuns in primii 30 (din cei cateva sute sau mii care au participat) 3 filmulete romanesti. Publicul a votat (poate ar fi fost frumos sa postez acest topic mai devreme) si in primii 5 s-a clasat si unul romanesc realizat de 3 studenti. Finala e in brazilia si ar putea castiga un premiu de mii de dolari.
Se adreseaza amatorilor (deci nu va asteptati sa vedeti arta cinematografica de inalta calitate). Cele 5 filme (printre care si ala romanesc) le puteti downloada la adresa de mai sus.
As fi curioasa ce parere aveti si voi.[/url]
__________________
All is fair in love and war...
onutza_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 01:28   #22
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
nu le pot downloada...

O alta idee era, dar nu stiu daca se mai face o a doua Caravana Stella Artois, sa propunem din partea forumului sa difuzeze cele citeva scurte romanesti ultra-mega-super premiate...
__________________
Passion. No one wants to finance the film of a passionless individual. What most people want is to ride your passion. They want to feel that they're part of something magnificent and exciting. And if you're not passionate - fake it. - R. Avary
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2004, 06:40   #23
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Vazui in sfarsit Un cartus de Kent...(sau Cigarettes and Coffee :lol: )

Nu-i rau.Schimbare de situatie destul de interesanta,totusi cam fortata,dialog inspirat,Rebengiuc se descurca bine(partenerul e cam morcovit).
Singurul lucru negativ(eterna problema) e imaginea.Iti vine sa te tai,si aia la 1920 aveau imagine mai buna.Hai ca tehnica de filmare
nu se cerea deosebita da calitatea imaginii e excrecabila.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2004, 11:12   #24
Freaak
Senior
 
Freaak
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 146
Send a message via Yahoo to Freaak
Alice, am reusit sa descarc trei filmulete de pe "imaginecup": al romanilor de la Midia, care s.n. tot "Midia", al canadienilor de la uwo care s.n. "From Everything" si al americanilor de la Spit-level Productions care s.n. "After Prom".

Mi-a placut cel al canadienilor, care au avut o idee interesanta si anume transpunerea in imagini a unei maxime. Animatia romaneasca (da, ati auzit bine e animatie) m-a impresionat pe jumatate. Pe parcursul celor 5 minute si ceva (in comparatie cu cel de 1,44 al canadienilor) am avut impresia ba ca ma uit la un Ice Age (nomazii erau foarte bine realizati), ba ca ma uit la un filmulet creat pentru jocuri de calculator, unde se pierdeau detaliile si luminozitatea era ca si inexistenta. Am ceva de zis si despre cel al americanilor, insa nu stiu cata lume l-a vazut si nu vreau sa va stric o eventuala surpriza. Un singur lucru o sa mentionez: m-a enervat bazaitul de la inceput.
Freaak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2004, 11:48   #25
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Pai bine, si de ce-mi zici mie? :? Eu in locul tau downloadam TOT ce puteam de acolo. Si pe urma dadeam si la prieteni, ca sa comentam impreuna...
__________________
Passion. No one wants to finance the film of a passionless individual. What most people want is to ride your passion. They want to feel that they're part of something magnificent and exciting. And if you're not passionate - fake it. - R. Avary
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2004, 10:18   #26
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Originally Posted by Serghei:
Vazui in sfarsit Un cartus de Kent...(sau Cigarettes and Coffee :lol: )
Un scurt metraj care a reusit sa concentreze legatura dintre generatii (umilinta si puterea), sa te faca sa zambesti dar amar...
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2004, 21:47   #27
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
"Un cartus de Kent si un pachet de cafea", in regia lui Cristi Puiu, si-a adjudecat premiul la categoria scurt metraj a Festivalului de Film de la Zagreb, ce s-a desfasurat intre 12 si 16 octombrie, informeaza Centrul National al Cinematografiei. Filmul lui Puiu a concurat cu pelicule din Franta, SUA, Suedia, Japonia, Belgia, Spania, Irlanda, Australia si Slovenia. Juriul a fost compus din patru membri: trei castigatori de anul trecut ai premiilor, numite Golden Bib - Cristian Nemescu, Pjer Zalica si Jade D'Cruz, si Vinko Bresan, cel mai de succes regizor croat al momentului. in competitia celei de-a doua editii a festivalului de la Zagreb a mai participat si lung metrajul "Maria", in regia lui Calin Netzer.
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 11:31   #28
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
my all time favourite - the nightlooser hanno hoffer
a prezentat acum cativa ani in Club A 3 scurte absolut geniale
stiti daca a mai scos ceva de atunci ?
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2004, 13:06   #29
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
a mai luat porumboiu cu 'calatorie la oras' 4000 de euro pentru cel mai bun scurt-metraj de la 26e Festival Cinéma Méditerranéen Montpellier. tot la festivalul asta se calificase nemescu (pt development grant) cu california dreaming. nu a luat nimic.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2004, 18:22   #30
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by keyzer soze:
a prezentat acum cativa ani in Club A 3 scurte absolut geniale
in contextul cinematografiei romanesti e inca destul de penibil sa folosesti cuvantul genial
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2004, 07:35   #31
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
Originally Posted by herbert:
Originally Posted by keyzer soze:
a prezentat acum cativa ani in Club A 3 scurte absolut geniale
in contextul cinematografiei romanesti e inca destul de penibil sa folosesti cuvantul genial

si mai ales cand e vorba de prezentari in club a
:w00t:
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2004, 17:26   #32
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Pierdute intr-o duzina de rebuturi pe 16 mm A/N, am vazut doua chestii nu asa rele: Zapada mieilor a lui Netzer (cu mielul taiat pe bune - si inutil din punctul meu de vedere, pen'ca mi se pare o cruzime sa tai tu animale doar sa iti iasa filmu' realist), cu poveste previzibila si tigani - (doua do not's dupa mine), dar cu scena fugii miersei cu rochia plina de singe si muzica acompaniatoare miscatoare. Si glumita thriller a Andreei Paduraru - Activitate psihica nedirijata.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2004, 20:56   #33
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
cu mielul taiat pe bune - si inutil din punctul meu de vedere, pen'ca mi se pare o cruzime sa tai tu animale doar sa iti iasa filmu' realist


big deal.....

faza cu mireasa parca a mai fost pe undeva.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2004, 07:41   #34
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Ambra Blu:
cu mielul taiat pe bune - si inutil din punctul meu de vedere, pen'ca mi se pare o cruzime sa tai tu animale doar sa iti iasa filmu' realist
de acord cu tine. e foarte uºor ºi ieftin sã omori animale pe bune atunci cînd ai nevoie de asta în filme. Mult mai greu este sã-þi pui mintea la contribuþie (ca regizor) ºi sã faci sã parã realist, folosind trucuri regizorale deosebite sau efecte speciale. Mi se pare neprofesionalism de fiecare datã cînd se sacrificã animale doar de dragul filmelor. Ãsta e unul din motivele pentru care nu-mi place Insula lui Kim-Ki Duk, deºi ideea generalã a filmului mi se pare genialã. Probabil cã i-aº fi dat cu 2 puncte mai mult dacã nu erau fazele cu peºtii tãiaþi pe bune. Inutil.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2004, 12:36   #35
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Leonard:
Probabil cã i-aº fi dat cu 2 puncte mai mult dacã nu erau fazele cu peºtii tãiaþi pe bune. Inutil.

leonard... ai uitat de scena cu colivia aruncata in apa... dar de alta, effectul vizual era f. frumos.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2004, 17:14   #36
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Leonard:
e foarte uºor ºi ieftin sã omori animale pe bune atunci cînd ai nevoie de asta în filme. Mult mai greu este sã-þi pui mintea la contribuþie (ca regizor) ºi sã faci sã parã realist, folosind trucuri regizorale deosebite sau efecte speciale.

Mi-a placut cum ai judecat.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2004, 23:31   #37
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Mai era un domn care a taiat niste vacute sa-si faca filmul. Macelul cu pricina n-a ajuns la ochii spectatorului decat la vreo 25 de ani distanta iar filmul in toata splendoarea lui e atat de dement incat vacutele alea TREBUIAU taiate - Apocalypse Now Redux
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2004, 17:17   #38
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Vazut azi Trafic al lui mitulescu , ce Porcarie :sick:
"-Ma uit la parul tau.
-Si?
-Flutura.
-E de la ventilator." :w00t:
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2004, 00:15   #39
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Ehh..despre Trafic (si nu numai) s-a vorbit deja...nu cred ca merita reluata discutia.

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...start=0&hist=0
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...start=0&hist=0
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2004, 00:29   #40
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
bine mey , nu stiam.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells