Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Feb 2009, 14:24   #21
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Apropo Bogdan...ba il faci batran,ba tanar. Cum e pana la urma?
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 17:02   #22
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
pai e batran, da'-n comparatie cu ea e tanar
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 19:25   #23
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by StefanDo:
well, sexul protagonistilor nu conteaza, dar e de dorit ca ei sa fie in viata
Ok.
Putem folosi si animale? Si daca da, trebuie sa fie de sexuri diferite?
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 21:44   #24
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Am scris si eu ceva. Pentru cine nu stie, BCU inseamna Biblioteca Centrala Universitara. Am scris la persoana intai, dar e pura fictiune. Iata si povestea:
In anul 2 de facultate i-am promis colegei mele de camera, Cosmina, ca o duc la o expozitie de prosti. Asa ca ne-am dus amandoua la un Internet Caffe si am intrat pe mirc. Am abordat niste tipi, carora le-am dat intalnire. Inventasem o poveste cu o blonda pe care prietenul o lasase singura de Valentine, plictisita si cu chef de razbunare. Asadar, eram sissy_blonda, iar la ora 21 trebuia sa ma intalnesc cu dick4u, superboy80, sexyummy si bradpittdingruia in fata Casei de Cultura a Studentilor, locul de intalnire al “mirc-erilor” de pe atunci. Ne-am asezat vizavi, pe treptele BCU. Au aparut pe rand si i-am recunoscut imediat din descrieri: un blond cu ochelari si hanorac albastru; o piticanie ridicola imbracata intr-un palton prea lung pentru inaltimea, adica scunzenia sa, cu un trandafir in mana; un tip slab, inalt, tot in palton, chiar dragut; unul in geaca rosie, cu aspect de manelist (gel, breton, ghiuluri). Pentru mine era amuzant, dar pe Cosmina o stresa gandul ca ne vor observa. “Stai linistita”, i-am spus, “tu ai intalnire cu mine”. Si am sarutat-o. A fost primul nostru sarut. Si primul nostru Valentine.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 23:18   #25
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Oh snap!

Edit:
Originally Posted by Bogdan.Andro:

Bineînþeles cã este ºi tânãr ºi bãtrân, fiind, în fond, vorba despre acelaºi bãrbat.

Aha...m-a indus in eroare ca ai scris la un moment dat... "Mâna bãtrânului atinse geamul...", iar cateva randuri mai incolo: "Tânãrul priveºte încordat...". Nu m-am gandit la semnificatii ascunse. Altfel imi place cum e scrisa,bogata in figuri de stil.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 10:24   #26
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
Mi-a placut ce a scris bogdan.andro
@neuptolem: termina cu prostiile, vorba lunga si scrie o poveste
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 12:30   #27
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
neupto, e de ajuns sa scrii despre tine si prima ta intalnire

aventurile amoroase ale bestiolelor, de orice sex ar fi, n-au cum sa te intreaca la capitolul sarm
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 21:07   #28
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by norina:
@neuptolem: termina cu prostiile, vorba lunga si scrie o poveste
Termin, termin, termin tot.

Originally Posted by StefanDo:
neupto, e de ajuns sa scrii despre tine si prima ta intalnire
Oricum e inspirat din real-life chiar daca nu m-am gandit neaparat la first date. Cred ca aici conteaza foarte mult stilul, ca sa te incadrezi in 500-1000 de caractere (putin pt ce as putea eu sa fac dar ma conformez si inteleg unele chestii), cam 10-15 randuri, cum ati spus, ai nevoie de un stil percutant, original, sa iese in evidenta. Povestea n-are cum sa surprinda, poate doar la nivel de log-line, ceea ce nu prea intereseaza juriul din cate am sesizat la editia precedenta.

Originally Posted by StefanDo:
aventurile amoroase ale bestiolelor, de orice sex ar fi, n-au cum sa te intreaca la capitolul sarm
Ba da, daca ar fi de origine extraterestra. Stai linistit, nu ma complic atat de mult.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 21:12   #29
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by corinka din cluj napoca:
Pentru mine era amuzant, dar pe Cosmina o stresa gandul ca ne vor observa. “Stai linistita”, i-am spus, “tu ai intalnire cu mine”. Si am sarutat-o. A fost primul nostru sarut. Si primul nostru Valentine.
:shock: WUOAW!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 01:49   #30
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Am scris si eu in sfarsit. Nu prea ma pricep la povesti,dar macar am incercat. Imaginatia mea nu a fost la apogeu. Nu e bazata pe fapte reale,desi se inspira intr-o mica masura din viata mea.Please iertati eventualele greseli de ortografie,tocmai am scos-o de la cuptor...si e aproape ora 3 am .



LATER EDIT: Oh fuck! Scria caractere,nu cuvinte. Acuma am recitit regulamentul...nu stiu de ce aveam in cap ca tre intre 500 si 1000 de CUVINTE. Damn .Oh well,asta e .Mi se parea mie suspect (de bizar) ca le aveati asa scurte. Ei,oricum ale voastre sunt mai cu sare si piper,dar o las totusi si pe a mea aici,daca tot am scris-o...


"Strangers on a tramway"

Inca o zi din aceea. Exact ca cea de ieri,de alaltaieri,de ziua inainte de alaltaieri si tot asa. In fiecare dimineata iau acelasi tramvai,care ma duce in acelasi loc. Sunt precum un peste mare intr-o balta mica...degeaba mi se spune ca lumea e mare,caci microcosmosul meu nu e pe masura mea si a visurilor mele si nici nu imi permite sa evadez din el. Ma simt singura,simt ca ma afund tot mai mult in eternul cotidian si nimeni nu-mi da mana sa ma scoata din el. In tramvai aleg mereu sa stau la geam,lasand liber locul din dreapta,poate-poate cineva se va aseza si se va oferi voluntar sa-mi aduca o pata de culoare in viata. Dar deh,n-am eu norocul asta! Printr-o coincidenta stranie, mi se intampla mereu worst case scenario-ul - in fiecare zi protagonisti asemanatori,dar in situatii diferite. Ori nimeresc o batrana care se pune langa mine doar ca sa-mi spuna:

"-Vai,vai, generatia asta!Noi nu eram asa la varsta voastra..." ,iar eu raspund acid,mai in soapta:

"- Ghinionul vostru..."
, ori dau peste o batrana care ma intreaba cat e ceasul si bate insistent cu degetul aratator pe incheietura mainii,de parca nu as sti unde imi este, ori o batrana incepe dintr-o data sa imi spuna cu lux de amanunte povestea vietii ei. Cucoana,uita-te la fata mea! Do I look like I care?!


Gata! M-am saturat! Sunt tanara si pe dinauntru si pe dinafara...merit si eu macar o companie tanara si placuta pe parcursul celor 45 de minute parcurse zilnic cu tramvaiul. Azi inca e bine,5 minute trecute si locul inca e gol. Pana vine cineva,cred ca o sa...o sa...desenez un peºte cu ambii ochi pe aceeasi parte,precum in "Arizona Dream", pe geamul aburit.Martie...frig...zapada...o combinatie nereusita! Gata peºtele. Locul inca e gol,un inceput de zi promitator. Why hello, dar ce-mi vad ochii? Un baiat se indreapta spre mine. Incet...incet. Haide...inca putin! Daaaaa! Succes! Locul e ocupat! Sa-l fi atras talentul meu de a contura peºti pe geam? Ce mai conteaza,e un progres!

Hmm...ciudat. Imi zambeste...si nu pot spune ca asta ma deranjeaza in mod particular...


" - Stii,cand peºtele asta ajunge la maturitate,un ochi incepe sa se miste spre cealalta parte!"

Wow,nu pot sa cred! Neah...sigurat stia asta de undeva. N-are nicio legatura cu filmul. Dar hai sa-i fac jocul,nu pierd nimic daca il testez.

"-Atunci e mai bine sa ai ambii ochi pe aceeasi parte?"
" - Nu. E mai diferit!"
"- Ce pierzi?"
"Cealalta parte. Pierzi ceva,dar in acelasi timp castigi altceva."

Hahaha...nu se poate! Tipul asta chiar stie ce vorbeste...chiar a vazut filmul si in mod evident,i-a si placut,daca a retinut replicile. Sau pur si simplu viata ma amageste din nou? Poate daca as reusi sa imi sterg zambetul tampit de pe fata,as spune ceva inteligent.Haide Einstein,intreaba-l!Ahh...mi-ar fi mai usor daca nu si-ar afisa zambetul fermecator de misterios.Dar hai,cu curaj: 3...2...1...

"- Doar nu ai vazut..."
"- Ba da!"
"- Si intr-adevar ti-a..."
"- Chiar e nevoie sa raspund?"

Nu,nu e nevoie. Ambii zambim.Liniste. Ce ciudat ca dupa tot acest timp in care uriasul debit verbal al oamenilor m-a lasat rece,acum tipul asta dintr-o data imi face K.O. monotonia si ma cucereste doar cu cateva cuvinte...si ce cuvinte! De abia reusesc sa-i evit privirea magnetica si sa ma uit in jos,nu vreau ca roseata din obraji sa ma dea de gol.

"- Esti prima fata care m-a completat vreodata.Multumesc! Mi-a lipsit asta!"
"- Esti primul baiat datorita caruia voi iesi din acest tramvai zambind.Multumesc! Mi-a lipsit asta!"
"- Uite...eu de felul meu sunt un romantic incurabil si totusi...nu am avut cui sa-i dau acest martisor...pana acum. "
"-Haha...e in forma de trandafir.Chiar esti un romantic!"

Imi simt sangele curgand prin vene mai tare ca niciodata. As fi dorit ca timpul sa inghete acum si sa ramanem mereu in acest moment. Dar eu trebuie sa ies din tramvai,sa-mi reiau locul in cotidian.

"-Ne vom mai vedea?"
"-E alegerea ta!"

Am plecat,fara sa indraznesc sa ii adresez vreo forma de despartire,imi venea in minte doar "Ne mai vedem!" sau "Pe curand!",nici ca se putea mai nepotrivit,asa ca i-am facut doar cu mana. Ma intreb ce a vrut sa spuna cu "E alegerea ta!". Cred ca e inca unul dintre acele mistere ale vietii...

Ce martisor frumos...ca el de altfel .
Fir-ar sa fie,trandafir,floarea mea preferata. Ia stai,scrie ceva pe spatele lui: 07... Ahh,trebuie sa fie numarul lui de telefon! Acum inteleg! Dar...daca ne vom revedea,poate ca celelalte momente nu vor fi de aceeasi intensitate. Poate ca daca as apuca sa il cunosc,nu l-as mai considera interesant. Poate ca nu ar iesi nimic din asta si doar ar eclipsa prima noastra intalnire. Dar daca suntem facuti unul pentru celalalt? Daca dau cu piciorul sansei vietii mele? Sa-l caut...sa nu-l caut? Presupun ca...e alegerea mea!
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 14:02   #31
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Ce faci, incerci sa comprimi ca sa te incadrezi cu povestea asta pana in 1000 de caractere (nu cuvinte)?
Sau mai scrii una, la dimensiunile cerute, cu care sa poti intra in concurs?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 14:07   #32
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Gloria:
Ce faci, incerci sa comprimi ca sa te incadrezi cu povestea asta pana in 1000 de caractere (nu cuvinte)?

Merita? :?
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 15:44   #33
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Sigur ca merita!
cum ai tu dispozitie: inca una de maxim 1000 de caractere sau o comprimi pe cea deja existenta.

Asteptam :w00t:
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 23:02   #34
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Cred ca o sa incerc sa o comprim,sper sa-mi iasa...oricum si daca nu reusesc sa captez toate,macar ati vazut povestea in forma initiala,cu toate detaliile ei .
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 23:12   #35
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Cum sa nu se merite cand ai ocazia sa castigi niste filme bune oferite de Gloria si echipa Cinemagia
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 23:13   #36
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Ma refeream la faptul ca e textul de o calitate cat de cat astfel incat sa merite sa il comprim?
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 23:14   #37
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Mie mi-a placut f mult povestea lui Buticut,are o sensibilitate inefabila,o intimitate asa ...Poti comprima,si pui doar dialogul si finalul: sa-l caut,sa nu?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 23:24   #38
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Pai iti vei da seama daca s`a meritat cand se va incheia concursul nu ? Asta e placerea concursurilor
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 23:25   #39
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by buticut:
Originally Posted by Gloria:
Ce faci, incerci sa comprimi ca sa te incadrezi cu povestea asta pana in 1000 de caractere (nu cuvinte)?

Merita? :?

clar!
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 09:41   #40
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Ce observ eu este ca pana acum nu avem decat doi curajosi.
Binee, atunci o sa ia ei toate premiile!?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells